Zakład Energetyki Cieplnej odpowiada na pytania Czytelników w sprawie „spalarni śmieci”

11730.nsmed

Czytelnicy portalu mogli przesłać mailem pytania w sprawie budowy w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii. Pytania przekazaliśmy do Zakładu Energetyki Cieplnej z prośbą o odpowiedź. Pisownia odpowiedzi oryginalna, natomiast redakcja dodała odnośniki do dokumentów. 

1. Czy ZEC prowadził / prowadzi rozmowy z podmiotem prywatnym (polskim / zagranicznym) w sprawie budowy spalarni z podziałem kosztów ZEC / firma prywatna? Czy w grę wchodzi partnerstwo publiczno-prywatne?

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. nie prowadzi  żadnych rozmów z podmiotem prywatnym, również nie jest brane pod uwagę partnerstwo publiczno-prywatne. 

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. stara się o pozyskanie środków na budowę instalacji z funduszów krajowych oraz Unii Europejskiej.

2. Jakie zagrożenia niesie ze sobą budowa takiej instalacji w Starachowicach?

Zgodnie z opracowanym Raportem Oceny Oddziaływania na Środowisko nie zakłada się znaczącego wypływu na otoczenie planowanej instalacji. Prawidłowa eksploatacja inwestycji nie będzie w sposób negatywny wpływać na środowisko. 

Porównując standardy emisyjne dla źródeł spalania paliw kopalnych oraz dla instalacji termicznego przekształcania odpadów określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie standardów emisyjnych należy stwierdzić, że wielkość emisji zanieczyszczeń gazowych i pyłowych po realizacji inwestycji na obiekcie Ciepłowni C02 znaczenie spadnie. (tabela str. 137 - kliknij) 

3. Co zawierają popioły powstałe w wyniki spalania? Jak się je utylizuje? Kto to robi i ile to kosztuje?

Żużle i popioły paleniskowe inne niż wymienione w 19 01 11: Odpad poprocesowy powstały w wyniku termicznego przekształcania odpadów. Odpad ten po procesie spalania jest odpadem innym niż niebezpieczny. Wymaga to jednak okresowego potwierdzenia badaniami laboratoryjnymi wykonanymi przez laboratorium akredytowane zgodnie z zakresem badań określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków uznania  odpadów niebezpiecznych za odpady inne  niż niebezpieczne (Dz. U. z 2016r., poz.1601). odpad będzie magazynowany na terenie instalacji w kontenerach.

Odpady będą odbierane samochodami przez odbiorcę odpadów, posiadającego zezwolenie na odbiór, transport, przetwarzanie i unieszkodliwianie tego typu odpadów. Cena za przyjęcie odpadów to ok. 190 zł netto za Mg. 

4. Czy „spalarnia” będzie podłączona do sieci miejskiej, w sensie ciepło w niej wytwarzane?

Istotą projektu jest stworzenie modelu „samowystarczalności energetycznej regionu”. Na bazie wykorzystania paliwa RDF instalacja będzie pracować na potrzeby miejskiej sieci cieplnej. Moc cieplna instalacji wyniesie 7,83 MWt co pokryje w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w sezonie letnim. Ponad to instalacja zostanie wyposażona w turbinę elektryczną o mocy 1,86 MWe. 

5. Co ze spalarni będą mieli mieszkańcy domków jednorodzinnych? Jakie korzyści?

Po zakończeniu inwestycji budowy Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach sieć cieplna Zakładu Energetyki Cieplnej zyska status „sieci efektywnej energetycznie”. Otworzy to drogę do pozyskania środków oraz dotacji na budowę nowych odcinków sieci cieplnej i włączanie odbiorców indywidualnych do MSC co znacząco wpłynie na obniżenie niskiej emisji i poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Kolejna wartość dodana wiąże się z zagospodarowaniem odpadów z RIPOK-ów obsługujących Starachowice, rozwiąże to problem składowania odpadów jak również wpłynie na zmniejszenie opłat za ich odbiór od mieszkańców.  

6. Jakie są minusy takiej instalacji? 

Odpowiedź w pkt. 2 

7. Proszę o upublicznienie analizy SWOT dla „spalarni”

Realizacja projektu umożliwi dywersyfikację w zakresie paliw dla źródeł ciepła zasilających sieć ciepłowniczą  miasta Starachowice. W dokumencie Strategia Bezpieczeństwo Energetyczne i Środowisko perspektywa do 2020 r. w Analizie SWOT wskazano jako pozytywne szanse i możliwość zagospodarowanie odpadów na cele energetyczne [kliknij].

Dodane: 03.09.19 | Odsłony: 1369 | komentarze (8)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Marcin | 2019-09-03 09:24:55 napisał(a):

Proszę odpowiedzieć na pytanie "Co zawierają popioły powstałe w procesie spalania" a nie wypisywać jakieś dyrdymały.
Poza tym w swojej odpowiedzi proszę rozwinąć temat innych odpadów powstających w procesie spalania np pyłów . Z tego co mi wiadomo powstaje ich całkiem sporo (nawet do 6% spalonej masy odpadów) a tu niestety odpad jest niebezpieczny. Jakie przewidujecie postępowanie z tym odpadem . Czy wybudujecie jakieś składowisko , czy będzie ten odpad podany procesowi zeszklenia ? A jeszcze kwestia ścieków , bo one tu też stanowią odpad i też raczej do mało problematycznych on nienależny. Mam wrażenie że osoby decyzyjne w tej sprawie zachowują się jakby budowały przedszkole , a nie instalację do przetwarzania odpadów

viki | 2019-09-03 11:41:27 napisał(a):

Dlaczego spalarnie Zec chce budować na Południu a nie przy ulicy Kościelnej przecież tam jest więcej bloków i więcej CO2 emituje tamta ciepłownia.Jak spojrzymy w publikowane dane ilość szkodliwych substancji wydzielanych do atmosfery przez tą ciepłownię przy Kościelnej jest o wiele większa niż tej na Południu-więc gdzie sens i logika?

ciekawy | 2019-09-03 12:33:55 napisał(a):

A jak tam sprawa w sądzie w kwestii namawiania do głosowania na TAK???

Gość | 2019-09-03 15:25:16 napisał(a):

Zec lider wsod ankiet

Antydym | 2019-09-03 16:31:24 napisał(a):

Jakby tego rodzaju spalarnie były takie wspaniałe i ekologiczne to by powstawały jak grzyby po deszczu! Ale widocznie propagatorzy tej technologi szukają frajerów i naiwniaków żeby na siłę wdrożyć je w życie! Jest to na pewno coś co nie do końca jest sprawdzone i chyba narzucone przez państwa chcące się pozbyć nie tylko śmieci i odpadów ale również toksycznych popiołów powstających w wyniku spalania!

nico | 2019-09-03 21:19:27 napisał(a):

produkcja biogazu z zielonek była be, produkcja ciepła ze śmieci jest cacy "ja prezes wam mówię", może zarząd wspólnot itd ....raczy wspomnieć co było z produkcją mączki kostnej smród na całe miasto i zapewniam prezesa Grunta to nie był wina instalacji tylko koszty a to będą już decyzje innego prezesa od "gaci'

mieszkaniec | 2019-09-04 07:46:44 napisał(a):

Starachowice głosują na NIE!!!
Pamiętajcie, żeby przepchnąć tą inwestycję obiecają wam wszystko, nawet że będzie pachnieć fiołkami a później się wypną i nic im nie zrobicie. Już wystarczy że Constar i oczyszczalnia dają czadu. Niech sobie spalarnię stawia Suchedniów u siebie!!!
NIE DAJCIE SIĘ KOLEJNY RAZ WYWIEŹĆ W POLE!
JUŻ WYSTARCZY TYCH RZĄDÓW NIEWIARYGODNEGO PSEUDOGOSPODARZA!
W REFERENDUM GŁOS NA NIE!!!

Karol | 2019-09-04 09:26:33 napisał(a):

NIE!!!!!!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie