Zakaz stosowania plastikowych opakowań na targu i w „Skałce”?

11400.nsmed

Starachowiczanin pan Ryszard złożył do Urzędu Miejskiego petycję w sprawie opakowań plastikowych. W piśmie do magistratu zaproponował, by prezydent  miasta Marek Materek wspólnie z Radą Miejską poczynili starania w celu zmniejszenia ilości opakowań plastikowych i zastąpienia ich opakowaniami papierowymi.

„Proponuję, aby Urząd Miejski w podległych mu placówkach handlowych tj. Galeria Skałka i Targowisko Miejskie, wprowadził do Regulaminu tych placówek zakaz stosowania toreb i opakowań plastikowych i zastąpić je papierowymi, głównie przy sprzedaży:

- mięsa i wyrobów mięsnych, pieczywa i wyrobów cukierniczych

- warzyw, owoców kwiatów, żywności przetworzonej i nasion zbóż

- ubrań, tekstyliów, chemii gospodarczej, wyrobów AGD i innych.

Wyroby te można sprzedawać w opakowania i torby papierowe lub do toreb zakupowych klientów. Oczywiście wprowadzenie takiego zakazu należy poprzedzić okresem przygotowawczym. Dzięki temu będzie Pan Prezydent prekursorem walki z opakowaniami plastikowymi, bo i tak nie ucieknie Pan od tego tematu, gdyż rząd RP i cały kraj już zauważa ten temat. W tym celu należałoby wzmocnić Straż Miejską i odpowiednio wyposażyć. (…) Po wprowadzeniu tego zakazu Straż Miejska musiałaby go bardzo rygorystycznie egzekwować, a kupców nie przestrzegających tego zakazu należałoby eliminować z placówek handlowych. Oczywistym jest, że wzorem Urzędu Miasta pójdą inne organizacje handlowe i również zaczną ten zakaz wprowadzać.” – czytamy w petycji starachowiczanina. 

W związku ze złożoną petycją, wyznaczona została komisja ds. skarg, wniosków i petycji, a następstwie panu Ryszardowi Urząd Miejski odpisał: „Urząd organizuje kampanie społeczne mające na celu promowanie ekologii. Ostatnia akcja „Czyste Starachowice: kierowana była do szkół, stowarzyszeń oraz wszystkich mieszkańców naszego miasta. Celem zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście, Starachowiczanie mogą ubiegać się do dofinansowanie kosztów wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne, ekologiczne źródła energii. Planowany jest również zakup butelkomatu, by zachęcić mieszkańców mieszkańców do segregacji odpadów. W zamian za plastikową butelkę maszyna wyda 10 groszy. Zachęcając sprzedających do stosowania w swoich lokalach w Galerii „Skałka” opakowań biodegradowalnych, w zmian Urząd Miejski w Starachowicach będzie promował ich stoiska w witrynach reklamowych. Wprowadzenie zakazu stosowania toreb i opakowań plastikowych w placówkach handlowych: Galeria „Skałka” i Targowisko Miejskie byłoby sprzeczne w obowiązującymi przepisami prawnymi w Rzeczypospolitej Polskiej. Propozycja eliminowania z powyższych placówek handlowych kupców, którzy nie przestrzegaliby tego zakazu pozbawiłaby ludzi pracy, a zatem wzrost bezrobocia w Starachowicach. Byłoby to nieetyczne względem handlujących i ich rodzin. Zmiana mentalności społeczeństwa i skłonienie do ekologicznego trybu życia spowoduje brak konieczności wprowadzania zakazów.

Pod tym pismem podpisał się prezydent miasta Marek Materek.  

Satel Starachowice Reklama

Dodane: 10.06.19

Komentarze użytkowników

dr | 2019-06-10 11:14:20 napisał(a):

Od dawna powinien być zakaz. Po drugie klient jakby nie kupił to problem sam rozwiązałby się.

ego | 2019-06-10 15:03:09 napisał(a):

Sprzedający powinni mieć reklamówki biodegradalne,nie wiem czy są takie u nas dostępne ,bo np. we Włoszech są i nawet odpady z jedzenia też się wyrzuca w takich biodegradabile/ norma UNI EN 13432;2002/ i po problemie i koniec z PLASTIKIEM !!!!!

gość | 2019-06-10 19:02:03 napisał(a):

Ale jaja.Brak innych osiągnięć,to niedługo zajmiemy się strojem biedronek na Sylwestra.Kiedy ta Komisja "zastała wyznaczona" i przez kogo ? No i kim jest pan Ryszard ?ha ha

artur | 2019-06-10 19:04:57 napisał(a):

Co znaczy "wyznaczyć Komisję " bo nie wiem a trochę więcej niż przeciętny samorząd znam.Jaki skład?, zarządzenie prezydenta czy uchwała Rady ? Kto kogo powołał i czy mógł powołać ?

tk | 2019-06-10 19:07:11 napisał(a):

E tam LGBT jest ważne.

um | 2019-06-10 19:10:53 napisał(a):

I dla jasności nikt nikomu nie podlega i łaski nie robi,przedsiębiorcy płacą czynsz a gmina czyni starania by tam byli i prowadzili działalność,chyba komuś coś się pomyliło.kto kogo tu utrzymuje,to nie są seniorzy ha

gość | 2019-06-10 19:46:09 napisał(a):

A co u rolnika słychać,bo niebawem żniwa ? Dalej w nieruchomościach ?

Niezły cyrk | 2019-06-10 20:39:15 napisał(a):

Materek i ekologia:) :) :) jajca większe niż te 3D

artur | 2019-06-11 18:56:37 napisał(a):

1 założenie że likwidacja plastiku - super
2 gdzie sens wprowadzać go wybiórczo?
3 zapominamy o równoprawnym podejściu do biznesu i tego malutkiego /TARG-GALERIA/ i tego dużego producenci torebek, butelek - petów, producenci opakowań na ciastka makarony itd itd. wg mnie mądrze to kończymy wszelką produkcję plastików /łącznie z mydelniczkami i czym tam jeszcze/ np do 2020r. przez rok -dwa kończymy z rozprowadzaniem trucizny. i jej nie przyjmujemy ani z Chin ani zUSA, ani z żadnego innego kraju. nie korzystamy ani w cywilu ani w wojsku. ot wtedy ma to sens. a pomysł pana Ryszarda jest pomysłem typu cos muszę powiedzieć, ale czy mądrze?

Lodzia | 2019-06-12 13:00:55 napisał(a):

Sezon ogórkowy zaczął się dużo za wcześnie dla Pana Ryszarda. A szkoda bo temat jest nośny i widać mocno eksploatowany.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie