Zieleń miejska. I po co ta mata?

11331.nsmed

- Projekt zagospodarowania zieleni miejskiej polega na odnowie biologicznej zieleni na wytypowanych skwerach w mieście Starachowice w ramach zadania pod nazwą „Wykonanie zagospodarowania terenów zieleni miejskiej w Starachowicach 5 skwerów”. Inwestycja  zakłada zagospodarowanie terenów zielonych, zdegradowanej zieleni poprzez jej odnowę, stworzenie miejsc wypoczynku i rekreacji mieszkańcom i poprawę klimatu w mieście – informuje rzecznik Urzędu Miejskiego Iwona Tamiołło. 

Jak dodaje rzeczniczka, realizacja projektu stała się możliwa po podpisaniu umowy o dofinansowanie pn: „Poniesienie jakości życia mieszkańcom poprzez rozwój terenów zielni miejskiej w Starachowicach”. Gmina otrzymała 85% dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Priorytet II. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. 

Planowana odnowa dotyczy sfery społecznej, turystyki i rekreacji. Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców, rozwój różnorodności systemów przyrodniczych, zwiększenie ilości pochłanianego dwutlenku węgla w glebie, stanowiące naturalne kanały przewietrzania miasta, położonego geograficznie w niecce, gdzie na jakość powietrza ma wpływ wiele czynników w tym emisja zanieczyszczeń pochodzenia komunikacyjnego, stosowanych paliw stałych, jako podstawowego źródła ciepła itp. To właśnie takie skwery stają się terenami przez które powietrze wpływa do miasta. Projekt jest też jednym z wielu działań podejmowanych przez Gminę w zakresie ograniczenia emisji zanieczyszczeń i walki ze smogiem. Zadaniem tych terenów jest kształtowanie reprezentacyjnej przestrzeni miasta w taki sposób, aby powstawały prestiżowa przestrzeń publiczna - eleganckie salony o charakterze rekreacyjnym. 

Realizacja odbywa się w ramach wcześniej opracowanych projektów, zawierających sposób wykonania, zagospodarowania, wykonanie małej architektury, utwardzenia. 

Gmina zawarła 2 umowy wykonawcze na skwer Trzech Krzyży (koszt 2.771.534,37 zł)  i skwer koło SCK-u (koszt 1.046.355,53 zł). Ponadto wybrany został wykonawca na kolejne dwa skwery: przy targowisku (koszt 474.031,33 zł) oraz skwer Skałka (koszt 672.901,20 zł). Skwer Majówka jest na etapie procedowania postępowań przetargowych. 

Dofinansowanie jakie Gmina Starachowice otrzymała z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska to ponad 6 mln 300 tys. zł.

Wykonanie zagospodarowania generalnie na wszystkich skwerach obejmuje następujące prace:

- wycinka drzew i krzewów uszkodzonych i starych,

- wykonanie łąk kwietnych i trawników,

- wykonanie rozbiórek, 

Satel Starachowice Reklama

- wykonania nowych nasadzeń drzew, krzewów, bylin itp.

- wykonanie nawierzchni utwardzonych, 

- montaż małej architektury: ławki parkowe, kosze, budki dla owadów, ptaków i zwierząt,

- wykonanie oświetlenia solarnego celem podświetlenia góry Trzech Krzyży,

- wymiana opraw i oświetlenia na Skałce, celem podświetlenia odkrytych odsłonięć geologicznych,

- zamaszynowienie fontanny na skwerze Majówka poprzez wykonanie instalacji,

- pielęgnacja zieleni istniejącej. 

Mata kokosowa

Na skwerze Trzech Krzyży dodatkowo zastosowano matę kokosową, o gramaturze 800g/m2 obkładając i obijając skarpy, która jest mocowana za pomocą szpilek do podłoża w celu zabezpieczenia przemieszczania się gruntów, uzupełnienie ich stabilności i eliminacji niekorzystnych zjawisk erozyjnych. Taka technologia dodatkowego ubezpieczenia stosowana jest w gruntach niejednorodnych, o dynamicznej rzeźbie terenu, erozyjnej i poddanej na działanie wody i człowieka, co można było zauważyć przy budowie trasy południowej – ulicy Kard Stefana Wyszyńskiego w latach wcześniejszych. Jest jednym ze sposobów utrwalenia powierzchni o różnej konfiguracji jakimi są geosyntetyki i środki stabilizujące. Mata kokosowa porośnie  trawą (którą, już można zaobserwować) i samoistnie na przestrzeni lat ulegnie zarośnięciu w podłoże trawiaste, dodatkowo go wzmacniając. Na macie poprzez nacięcie tkaniny zostaną jeszcze posadzone krzewy dekoracyjne. Miejsca w których obecnie jej nie ma, zostaną odpowiednio zagospodarowane np. ekologicznym napisem wykonanym z nasadzeń krzewów itp. Zgodnie z projektem na tym skwerze zostanie posadzonych 206 szt. głogów i ponad 30 tys. szt. krzewów.

Dodane: 24.05.19

Komentarze użytkowników

Lodzia | 2019-05-24 14:20:14 napisał(a):

Ciekawe to jest "Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego" i budowa spalarni śmieci. Jaki będzie koszt utrzymania tej całej zieleni? Może ktoś kompetentny się wypowie.

Klon | 2019-05-24 16:33:07 napisał(a):

"zamaszynowienie fontanny na skwerze Majówka poprzez wykonanie instalacji"

Gdzie jest skwer Majówka i co to znaczy po polsku?

neo | 2019-05-24 16:43:17 napisał(a):

łąka zastąpiona łąką a na pasie "zieleni" koło drogi piach i chwasty

Zenek | 2019-05-24 20:49:45 napisał(a):

Na dworcu zachodnim jaka łąka i to darmowa, już prawie ławek nie widać, ktoś coś robi w tym mieście, czy tylko bierze kasę??? Brak gospodarza widać na każdym kroku!!!

STARACHOWICANIN | 2019-05-24 21:32:53 napisał(a):

Jak można marnować tak ogromne pieniądze i jeszcze wciskać taką ciemnotę. Całe miasto wymaga zadbania o drzewa, krzewy i żywopłoty a nie tylko 5 wybranych miejsc. Ironiczni brzmi pielęgnacja istniejącej zieleni, która polega na wycinaniu zdrowych drzew i krzewów przykłady (Staffa, Staszica, skwer Katyński, majówka itp) W innych miastach aż przyjemnie popatrzyć. Bidne nasze miasto w którym nie liczy się z głosem mieszkańców i kompletnym braku koncepcji na zieleń i porzadek.

viki | 2019-05-25 11:40:39 napisał(a):

Ponad 3.8 mln na zieleń to na prawdę ktoś ma siano pod sufitem żeby tak bezsensownie wydawać pieniądze podatników . Kolejne miliony pójdą póżniej na utrzymanie tej zieleni i niech zgadnę - będzie to robić starachowiczanka ?

Do viki | 2019-05-25 15:53:05 napisał(a):

Albo gość z Pawłowa

gość | 2019-05-25 16:33:03 napisał(a):

Zieleń jest ważna a co z termomodernizacją szpitala,co się dzieje ?Papa pilnuje tej sprawy dalej ?To będzie sukces ,jestem pewny.

gość | 2019-05-25 16:37:52 napisał(a):

Jaja są z tą zielenią i będą.

Olek | 2019-05-25 21:24:11 napisał(a):

Szkoda,że koniec będzie jak zawsze.

gość | 2019-05-25 21:26:32 napisał(a):

Ale mi ich nie żal.

Edek | 2019-05-25 21:34:30 napisał(a):

Trzeba się wcześnie położyć spać bo może trzeba będzie wcześnie o 6.00 wstać ,a chciałoby się jeszcze poleżeć.

Janusz | 2019-05-26 10:08:14 napisał(a):

A co z targowiskiem, kiedy druga połowa będzie będzie remontowana? Chyba to nie koniec już remontu?

Gość | 2019-05-26 18:34:09 napisał(a):

W każdym mieście dookoła coś fajnego robią, tylko u nas materek nic. Dramat. Miasto uwstecznione.

gość | 2019-05-26 19:41:19 napisał(a):

Tu wygrał Tymiński a Materek też ,nic nie robi a u Bernatowicza to mógłby bilety na pływalni sprzedawać, choć nie jestem z nim blisko.A może szkoda.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie