Zielone Ogrody w naszych szkołach

15807.nsmed

Zwycięstwo reprezentantek Szkoły Podstawowej nr 1 i wyróżnienie dla Zespołu Szkół Społecznych STO to najważniejsze rozstrzygnięcia ekologicznego konkursu „OgródEKO”. Na terenie tych szkół już wkrótce powstaną Zielone Ogrody ufundowane przez firmę Cerrad.

Ekologiczny konkurs dla uczniów szkół podstawowych został ogłoszony w ubiegłym roku. Nagranie filmu związanego z problematyką ekologii w życiu młodych ludzi trwającego nie dłużej niż 2 minuty – tak wyglądało zadanie dla uczniów w konkursie „OgródEKo” ogłoszonym przez firmę Cerrad.

Zgodnie z regulaminem konkursu grupa, która stworzy najlepszy film zdobędzie dla swojej szkoły nagrodę – voucher na wykonanie Zielonego Ogrodu na terenie szkoły. Konkurs organizowany był we współpracy z Urzędem Miejskim w Starachowicach, a termin zgłaszania filmów konkursowych upływał w dniu 31 grudnia.

Podsumowanie konkursu

W czwartkowy poranek w Sali Olimpia Urzędu Miejskiego mogliśmy poznać osobiście uczestników tego konkursu, a przede wszystkim triumfatorów, którzy zapewnili swoim szkołom powstanie Zielonych Ogrodów. Nagrody dla najlepszych i upominki dla wszystkich uczestników konkursu oraz opiekunów wręczyli Pani Halina Bąk z firmy Cerrad oraz Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

- 11 filmów związanych z problematyką ekologii w życiu młodych ludzi, 8 reprezentacji szkolnych i ponad 20 minut filmowych prezentacji ekologicznych – to najważniejsze fakty związane z pierwsza edycją konkursu OgródEko, ogłoszonego przez firmę Cerrad pod koniec ubiegłego roku. To tylko liczby ? Nie to zdecydowanie coś więcej. To poczucie rosnącej świadomości młodych ludzi, że ekologia to nie tylko kolejna definicja do nauczenia w szkole. To szereg działań, które każdy z nas może realizować na rzecz swojego otoczenia. Swojej szkoły, podwórka czy miasta. Bo właśnie tu się wszystko zaczyna. Dziś podsumujemy konkurs, w którym firma Cerrad we współpracy z Urzędem Miejskim sprawdziła czym jest dla Was ekologia i dbałość o środowisko. Dziś nagrodzimy Wasze podejście do życia i ochrony tego co Wam najbliższe – mówili organizatorzy przed oficjalnym podsumowaniem konkursu.

- Zgłoszony film mógł dotyczyć jednego lub większej ilości problemów związanych z ekologią. Mile widziane były filmy promujące dobre zachowania ekologiczne. Udział w konkursie był bezpłatny. Autorami zgłoszonych filmów mogły być drużyny szkolne, reprezentujące poszczególne szkoły podstawowe (maksymalna liczba osób w drużynie – 5). Każdą szkołę mogły reprezentować maksymalnie dwie drużyny, z których każda mogła zgłosić jeden film – czytamy w regulaminie konkursu „OgródEKo”.

Czas trwania zgłoszonego filmu nie mógł przekraczać 2 minut. Film mógł być zrealizowany za pomocą dowolnego sprzętu do nagrywania (kamera, telefon komórkowy, inne).

Oceniono 11 filmów

Organizatorzy otrzymali łącznie 11 zgłoszeń konkursowych. Komisja konkursowa oceniła następujące propozycje:

Szkoła Podstawowa nr 1 – Ekoświruski – film „Zanim będzie za późno”

Szkoła Podstawowa nr 2 – Ekolodzy z II klasy – Ekologiczna dzielnica

Szkoła Podstawowa nr 6 – DJ – Ekoogródek

Szkoła Podstawowa nr 9 – Dziewiąteczka – Spalanie to nie sprzątanie

Szkoła Podstawowa nr 9 – Eko-9 – Dziewiąteczka ekoszkółeczka

Szkoła Podstawowa nr 10 – GrEEn RidErs – Ogródeko

Szkoła Podstawowa nr 10 – Eko-quest – Ekologia w naszym życiu

Szkoła Podstawowa nr 11 – klasa 7dw – Nie ma żadnej planety B

Szkoła Podstawowa nr 12 – klasa VIII A – Problematyka ekologii w życiu młodych ludzi

Szkoła Podstawowa nr 12 – klasa VIII D – Problemy ekologiczne

Społeczna Szkoła Podstawowa STO – Ekogirls - Ekogirls

Rozstrzygnięcia konkursowe

- Ilość zgłoszonych prac przerosła nasze oczekiwania. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom. Każdy z nadesłanych filmików oceniono pod względem walorów artystycznych oraz interpretacji tematu według kryteriów:

1) pomysłowość i oryginalność pracy – 40% wagi oceny (od 0 do 8 punktów),

2) związek pracy z tematyką – 30% wagi oceny (od 0 do 6 punktów),

3) technika wykonania – 30% wagi oceny (od 0 do 6 punktów) – czytamy w oficjalnym komunikacie organizatora konkursu firmy Cerrad.

Zwycięstwo SP nr 1

Nikola Bańka, Lena Drożdżeńska i Antonina Wiewiórka to uczennice starachowickiej Szkoły Podstawowej nr 1, które znalazły sposób jak wspomóc swoją szkołę by na terenie przyszkolnym powstał Zielony Ogród. Taka bowiem była nagroda główna w konkursie „OgródEKO” organizowanym przez firmę Cerrad we współpracy z Urzędem Miejskim. Nagroda, czyli voucher na wykonanie projektu ogrodu i zakup roślin trafił w ręce Szkoły Podstawowej nr 1.

Wszystko jest zasługą tych trzech uczennic oraz ich opiekunów – Barbary Kowalskiej i Ewy Telec. Wspólnie stworzyli zespół „Ekoświruski”, który opracował i nagrał specjalny film tematycznie związany z problematyką ekologii w życiu młodych ludzi. Film „Zanim będzie za późno” uzyskał najwięcej punktów w głosowaniu jury i Zielony Ogród o wartości 12 tysięcy złotych powstanie na terenie Szkoły Podstawowej nr 1.

- Nasz regulamin przewidywał powstanie tylko jednego Zielonego Ogrodu dla zwycięzcy konkursu. Poziom zgłoszonych filmów był jednak na tyle wysoki, że postanowiliśmy nieco zmodyfikować ten regulamin. Nie chcieliśmy dzielić tej nagrody. Postanowiliśmy dołożyć jeszcze jedną i ufundowaliśmy wyróżnienie o wartości 6 tysięcy złotych – przyznaje Halina Bąk.

Jury podjęło również decyzję o przyznaniu Specjalnego wyróżnienia dla zespołu: „EKOGIRLS” z Zespołu Szkół Społecznych STO w Starachowicach.

Zespół Szkół Społecznych STO w Starachowicach reprezentowany przez drużynę EKOGIRLS otrzymał voucher o wartości 6 000 złotych na zakup roślin i wykonanie Zielonego Ogródka na terenie szkoły.

- Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowe nagrody rzeczowe. Cieszymy się, że problemy związane z ekologią nie są obce młodym ludziom i dobrze wiedzą, jak chronić naszą planetę i dbać o środowisko. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i kreatywność – podsumowali organizatorzy.

Ekologiczne cele

Konkurs miał na celu:

- propagowanie recyklingu,

- zachęcanie do podejmowania lokalnych działań w zakresie gospodarki odpadami,

- wskazywanie szkodliwości spalania odpadów w piecach i kotłach indywidualnych oraz stosowania starych kotłów węglowych o wysokiej emisji zanieczyszczeń,

- wskazywanie szkodliwości stosowania niskoemisyjnych źródeł ogrzewania oraz ciepła sieciowego,

- propagowanie działań służących oszczędności energii, poprzez stosowanie termomodernizacji i innych metod ograniczania zużycia energii zarówno elektrycznej, jak i cieplnej,

- promowanie zrównoważonego transportu w miastach, ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej oraz rowerów jako środka transportu,

- wskazywanie wpływu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka i środowiska naturalnej oraz sposobów ograniczających narażenie na złą jakość powietrza.

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 12.03.22 | Odsłony: 1190
Tagi:

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie