Znakomity wirtuoz organów Wiktor Łyjak w Starachowicach. ZAPROSZENIE

11843.nsmed

Kolejna muzyczna odsłona jubileuszowych XXX Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.

13 października (niedziela) o godzinie 18.00  w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach (ul. Nowowiejska 1) wystąpi znakomity wirtuoz organów - Wiktor Łyjak.

WIKTOR ŁYJAK ur. w Skierniewicach, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Koncertował w kraju (m. in. festiwale: we Fromborku, w Kamieniu Pomorskim, Koszalinie, Oliwie, w synagodze warszawskiej, gdzie 3 lutego 1994 r. wykonał jedyny recital organowy w historii tego miejsca) oraz za granicą: w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Bułgarii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Korei Płd., na Litwie, w Norwegii, Niemczech, Rosji, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie i we Włoszech. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia (m. in. dzieł Johannesa Brahmsa, Augusta Freyera, utworów z tabulatur polskich XVI - XVIII w.). Utrwalił swe interpretacje, w tym z solistami i na fisharmonii, na kilkunastu płytach kompaktowych wydanych w Anglii, Belgii, Korei Płd. i w Polsce.

Jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę (obecnie jest to równowartość Podwójnej Platynowej Płyty) przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J. S. Bacha. Jego nagranie CD z dziełami Augusta Freyera uznane zostało przez miesięcznik „Muzyka 21" za płytę miesiąca we wrześniu 2004 roku. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha, J. Brahmsa, A. Freyera, C. Francka, F. Mendelssohna-Bartholdy'ego i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J. F. Händla i Josefa Haydna. Zasiada w jury konkursów krajowych i zagranicznych.

Jest doktorem nauk humanistycznych Polskiej Akademii Nauk w zakresie Historii - nauki o sztuce (2002). Stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauki o sztuce uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako profesor wykłada na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie kieruje Zakładem Historii, Teorii i Edukacji Muzycznej.

Opublikował ponad sto pięćdziesiąt artykułów i książek z zakresu dziejów budownictwa organowego, historii muzyki polskiej i historii, m. in. jest autorem prac: Organy na Mazowszu (I nagroda Generalnego Konserwatora Zabytków 2006), Organy w kościołach ewangelickich w Królestwie Polskim w latach 1815-1864, Organy na Mazowszu (tom II) oraz hasła o polskich organach w znanej encyklopedii Die Musik Geschichte und Gegenwart. Dla Telewizji Polonia zrealizował cykl programów ARS ORGANI traktujących o dawnych organach w Polsce.

Jako ekspert w zakresie zabytków techniki bierze udział w pracach związanych z rekonstrukcjami zabytkowych organów i konsultuje projekty powstających współcześnie instrumentów. Będąc Rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ekspertem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, działa także na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Historycznego Skierniewic.

Wiktor Łyjak, związany od lat z Warszawą, był organizatorem letnich koncertów organowych w kościele Św. Krzyża, a w latach 1976-1983 pełnił tam obowiązki organisty. Przez przeszło trzydzieści lat, do 2015 roku był tytularnym organistą Kościoła Prokatedralnego (Seminaryjnego). Kieruje Międzynarodowym Festiwalem Organowym „Johann Sebastian Bach", organizowanym przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne, w którym jest członkiem Zarządu.

W programie koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750).

- Toccata Adagio und Fuge C-dur BWV 564

- chorał Allein Gott in der Höh' sei Ehr BWV 662

Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)

- III Sonata Wq 70,3

Allegro - Largo- Allegretto

Louis Nicolas Clerambault (1676-1749)

- Suite du deuxieme ton

Plein jeu – Duo – Trio - Basse de Cromorne – Flûtes - Récit de Nasard - Caprice

Johann Sebastian Bach

- Toccata i fuga d-moll BWV 565

O parafii:

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach została erygowana w 1985 roku przez Księdza Biskupa Edwarda Materskiego. Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach, według projektu architekta Zygmunta Koczonia, z wieżą według projektu architekta Bogdana Cioka, został zbudowany w latach 1984 - 1995 staraniem ks. Stanisława Lachtary i ks. Zenona Sadala. Kościół jest budowlą z czerwonej cegły. W 2009 roku kościół został wyposażony w 12 - głosowe organy zbudowane przez firmę Zych z Wołomina. Instrument posiada dwa manuały i pedał, trakturę mechaniczną i wiatrownice klapowo - zasuwowe.

Do parafii należą: Aleja Wyzwolenia, Jałowcowa, Jesienna, Jeżynowa, Kielecka, Łączna (od nr. 18), Moniuszki, Morenowa, Na Stoku, Nowowiejska, Osiedlowa, Parcelowa, Podlesie, Południowa (od nr. 20), Smugowa (od nr 135), Spadowa, Strugowa, Szymanowskiego, Wesoła, Wiejska, 6 Września (od nr. 91a), Wrzosowa, Osiedle Lubianka - ul. dr. Andrzeja, por. Jurka, mjr. Nurta, mjr. Ponurego, por. Robota, chor. Szorta, Tęczowa, Wąsika Kowalskiego, Zaczkiewicza, druhny Zjawy. 

Proboszczem parafii jest ks. kan. Krzysztof Janas.

Info: SCK

Dodane: 01.10.19 | Odsłony: 1043

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie