ZOL rusza w starachowickim szpitalu [VIDEO]

12319.nsmed

Od najbliższego poniedziałku tj. 17 lutego 2020 roku swoją działalność rozpoczyna Zakład Opiekuńczo – Leczniczy. Jego uruchomienie jest możliwe dzięki staraniom dyrekcji Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach i uzyskaniu kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych.

Zakład Opiekuńczo – Leczniczy zlokalizowany jest na IV piętrze Budynku A (tzw. bloku łóżkowego) liczy 20 łóżek i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Zakładzie pracuje wykwalifikowany personel pielęgniarski, opiekunki medyczne, fizjoterapeuci, terapeuta zajęciowy oraz psycholog i logopeda. Sale wyposażone są w materace przeciwodleżynowe i inny sprzęt specjalistyczny. Zakład oferuje rozwiązania dietetyczne zgodne z zapotrzebowaniem i stanem zdrowia podopiecznych, a także zapewnia produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Na terenie Zakładu funkcjonują gabinety: rehabilitacyjny, psychoterapii i terapii zajęciowej oraz sala dziennego pobytu.

Celem działalności ZOL jest przywrócenie pacjentowi możliwie jak największej sprawności fizycznej oraz psychicznej, co w przyszłości pozwoli mu na samodzielne funkcjonowanie w warunkach domowych. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zapewnia pielęgnację oraz rehabilitację w celu zmniejszenia skutków upośledzenia ruchowego oraz usprawnienia ruchowego, opiekę lekarską (w dzień, a w razie potrzeb również w godzinach nocnych) i całodobową pomoc pielęgniarską, a także edukację zdrowotną polegającą na przygotowaniu pacjenta i jego rodziny lub opiekuna do samoopieki i samopielęgnacji w warunkach domowych.

Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego kwalifikowane są osoby po zakończonym procesie leczenia, w pełni zdiagnozowane i niewymagające dalszej hospitalizacji, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne funkcjonowanie.

W procesie kwalifikacji niezbędna m.in. jest dokumentacja obejmująca:

skierowanie do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (od lekarza prowadzącego ze szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu),

karta oceny pacjenta.

Do Zakładu nie kwalifikują się pacjenci:

ze stwierdzoną chorobą nowotworową,

z poważnymi zaburzeniami psychicznymi,

z oceną stanu zdrowia w skali Barthel przekraczającą 40 punktów

osoby niepełnoletnie.

Należy podkreślić, że pobyt w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym jest częściowo odpłatny. NFZ pokrywa jedynie koszty udzielanych świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych, z kolei pacjent ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Miesięczną opłatę ustala się w wysokości odpowiadającej 250% najniższej emerytury, z tym, że nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta (w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej). Szacując, iż na ten moment najniższa emerytura wynosi 1100 zł brutto to dopłata pacjenta wyniesie około 770 zł miesięcznie.

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

Dodane: 13.02.20 | komentarze (11)

Komentarze użytkowników

Seb | 2020-02-13 16:48:59 napisał(a):

Więcej was tam nie było?

gość | 2020-02-13 16:49:36 napisał(a):

Panie prezydencie niech się pan zajmie gminą bo wiele spraw leży a pan biega w nie swoich sprawach. Podatnicy płacą panu za pracę w UM a nie w powiecie,tam płacą staroście.Inna sprawa,że tam jest już jeden o takim samym nazwisku.Łatwo jest współpracować ha z innym samorządem bo nie ponosi pan żadnej odpowiedzialności za jego decyzje.

mieszkanka | 2020-02-13 19:02:57 napisał(a):

a Prezydent to co? był tam gwiazdorzyć? Jak się nie ma czym zaistnieć to się pojawia wszędzie aby głupi tłum uznał że to jego sukces.On już zrobił dobrą komunikację w mieście - dziękujemy.

gość | 2020-02-13 19:51:27 napisał(a):

Wreszcie będzie wiadomo kto czego jest szefem i za co mu płacą.Bo teraz to tak nijako.

do mieszkanka | 2020-02-13 20:13:22 napisał(a):

Poszedł sobie spić śmietankę z czegoś pozytywnego co się wydarzyło, choć nie miał w tym żadnego udziału. Już Dżesiki i Andżeliki pieją z zachwytu nad wspaniałością ukochanego przywódcy. Taka gmina, głupia gmina.

gość | 2020-02-13 20:17:40 napisał(a):

A kto jest szefem,jakiś znowu radny albo podobny ?

Tst | 2020-02-13 20:28:03 napisał(a):

Piotruś szefem, który zrobi wszystko dla kasy, gdzie diabeł nie może Piotrusia wyśle

gość | 2020-02-13 20:33:19 napisał(a):

Broadway ?

Maciek | 2020-02-14 06:39:35 napisał(a):

A kiedy powrót PAKS-u,jest już wasz dyrektor szpitala, NFZ chce prowadzić badania na temat satysfakcji pacjenta z otrzymywanych usług. A te w naszym mieście najlepiej bez epidemii widać po ilości nekrologów. No to co z kardiologią?

Do Maciek | 2020-02-14 18:31:32 napisał(a):

Panie Maćku to pytanie należy zadać byłej starościnie ? Reumatologii brak ,hucznie zapowiadana naczyniówka- w Końskich, najlepszy kardiolog w świętokrzyskim wyrzucony ze szpitala - zostaje za to dyrektorem kliniki kardiochirurgicznej w Krakowie drugiej w Polsce-zemsta Lipca ???a dziś Ex dyrektorka domaga się ponad 50tys odszkodowania od powiatu za zwolnienie z pracy przed sądem. Ci młodzi ludzie choć mają pomysły i coś robią a tamci niszczyli dla zemsty politycznej???Kiedy ta hucpa polityczna dobiegnie końca???

agaa | 2020-02-25 15:20:06 napisał(a):

wiecej takich z natura tapet powinno byc w szpitalach

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie