3 czerwca rusza zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego

18563.nsmed

Urząd Miejski w Starachowicach przygotowuje się do dziesiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Już 3 czerwca rozpoczynamy procedurę zgłaszania projektów do tegorocznej edycji partycypacyjnego zadania. Na Państwa projekty czekamy do końca czerwca. We wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie na zgłoszone projekty. Wzorem lat poprzednich głosowanie będzie miało charakter internetowy oraz tradycyjny.

- Przed nami kolejna odsłona starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy będą decydować o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w 2025 roku. Do rozdysponowania mamy środki finansowe w wysokości 600.000 zł. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego miasto będzie traktowane jako jeden okręg wyborczy. Co trzeba zrobić, aby projekt miał szanse na realizację? Wystarczy zaprojektować przedsięwzięcia, na które warto wydać pieniądze, opisać swoje pomysły, a przede wszystkim zacząć działać. Wszak kolejny raz przypominam, że opłaca się decydować o losach swojej Małej Ojczyzny. Zachęcam wszystkich do udziału w tym projekcie – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Samorządowcy zachęcają do uczestnictwa w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Jubileuszowa edycja to szansa na realny udział mieszkańców w partycypacyjnym projekcie.

- Uczestnicząc w planowaniu i rozdysponowaniu środków mamy realny wpływ na to, co dzieje się w naszym mieście. Możemy wytyczyć tor jego rozwoju na następne lata, pomóc wprowadzić zmiany, o których rozmawiamy ze swoimi znajomymi, sąsiadami czy przyjaciółmi, a których nikt poza nami nie zauważał. Rozejrzyjmy się wokół i sami zdecydujmy, czego potrzebuje nasze osiedle, ulica, okręg – przypomina ideę budżetu obywatelskiego Rafał Piwnik, pracownik Urzędu Miejskiego.

Zgłoś pomysł

Miasto ogłosiło właśnie rozpoczęcie procedury budżetu obywatelskiego, która potrwa do września 2024 roku. Za cztery miesiące zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej edycji i wskazane zostaną projekty do przyszłorocznej realizacji. Zanim jednak to nastąpi muszą zostać zgłoszone Państwa pomysły.

- Opisz swój pomysł, zbierz 10 podpisów osób, które go popierają i złóż projekt. Podczas głosowania to Ty i Twoi znajomi oraz pozostali mieszkańcy miasta zdecydują, na co wydać gminne pieniądze w 2025 roku. Tak brzmi najkrótsza wersja procedury budżetu obywatelskiego w naszym mieście – dodaje Rafał Piwnik.

Przypominamy, iż propozycję projektu do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który ukończył 16. rok życia i jest zameldowany na terenie miasta.

Gotowe formularze wniosku (w formacie PDF lub DOC) można pobrać ze strony internetowej //konsultacje.starachowice.eu. W wersji papierowej znajdują się one w Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. Na powyższej stronie można również znaleźć najważniejsze informacje o tym jak prawidłowo wypełnić formularz.

- Najważniejsza informacja dla każdego wnioskodawcy jest taka, że koszt proponowanego zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego nie może być większy niż 600 tysięcy złotych – przypominają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Wypełniony formularz wraz z listą poparcia można złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, przesłać pocztą lub drogą elektroniczną na adres budzet.obywatelski@starachowice.eu. Wniosek można również złożyć za pośrednictwem kreatora na nowej stronie Budżetu Obywatelskiego – konsultacje.starachowice.eu.

Projekty do tegorocznej edycji należy zgłaszać w terminie od 3 do 30 czerwca 2024 roku.

konsultacje1

Weryfikacja i głosowanie

Każdy złożony wniosek podlega weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Proces weryfikacji zakończy się do 5 sierpnia.

- Jeżeli we wniosku czegoś brakuje, bądź pojawił się błąd, zajmująca się Twoją sprawą komórka merytoryczna może zgłosić się do Ciebie o jego uzupełnienie lub poprawienie. Wyniki weryfikacji merytorycznej przedstawione będą Radzie Miejskiej w Starachowicach i podane do publicznej wiadomości – czytamy w regulaminie działań.

Ważne miejsce w tej procedurze zajmuje również tzw. promocja wniosków.

- Tylko od Państwa zależy, ile osób dowie się o Waszym projekcie. Możecie opowiedzieć o nim sąsiadom i znajomym, wykonać ulotki promocyjne, nagrać krótki film dotyczący problemu i udostępnić go w mediach społecznościowych. To Wasze miasto, działając aktywnie pomagacie zmieniać je na lepsze – podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego.

Wyboru projektów do realizacji dokonają mieszkańcy Starachowic w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice //.konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, ul. Radomska 45.

Głosowanie ma charakter dwuetapowy. Od 2 do 8 września odbędzie się głosowanie internetowe. Z kolei 9 września rozpocznie się głosowanie tradycyjne i potrwa do 13 września.

Wyniki tegorocznej edycji zostaną ogłoszone do 20 września 2024 roku. Wybrane w głosowaniu przez mieszkańców projekty z największą liczbą głosów w ramach kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski Prezydent Miasta ujmuje w projekcie uchwały budżetowej lub w projekcie uchwały w sprawie zmian budżetu miasta.

Dodane: 12.05.24 | Odsłony: 549
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie