Znane są wyniki międzynarodowego konkursu rysunkowego dla profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów organizowanego w Toronto – pierwszej edycji CYBER SECURITY CARTOON AWARD (CANADA 2024). Konkurs kierowany jest do rysowników profesjonalnych. Do rywalizacji swoje prace zgłosiło setki artystów z całego świata.
Zaszczytne trzecie miejsce (Third Winner) zdobył rysunek wielokrotnie wyróżnianego i nagradzanego rysownika i ilustratora z Polski Marcina Bondarowicza. To kolejna nagroda, którą artysta zdobył w tym roku. Jest laureatem nagrody specjalnej w szóstej edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa Olsztyn 2024. Dodatkowo zdobył dwa srebrne medale w Chinach: The 6th Gold Panda International Cartoon and Illustration Competition in China i The International Dragon Humour Art Exhibition – China 2024.
Przypomnijmy, że w 2023 roku Bondarowicz otrzymał jedną z najważniejszych nagród w swoim artystycznym dorobku: European Newspaper Award za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Został nagrodzony za okładkę Gazety Wyborczej „Armia złodziei – dlaczego wojska rosyjskie są tak zdeterminowane” rozpoczynającej cykl artykułów o tej tematyce.
W ostatnich latach artysta zdobył wiele prestiżowych nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. Jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień.
Dla przypomnienia Bondarowicz jest laureatem “Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany właśnie w Kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).
Organizowany w Toronto konkurs: Cyber Security Cartoon Award (CSCA) ma na celu promowanie świadomości i kreatywności poprzez sztukę rysunku oraz ilustracji. W jury konkursu w Kanadzie zasiedli eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz sztuki komiksowej, rysunku oraz ilustracji. Jednym z nich był współorganizator CSCA 2024 Dr Arash Habibi Lashkari, wykładowca Kanadyjskiej Katedry Badawczej (CRC) w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Jako założyciel i dyrektor Behaviour-Centric Cyber Security Center (BCCC), jest również członkiem IEEE i profesorem nadzwyczajnym w School of Information Technology na York University. Jako badacz cyberbezpieczeństwa z bogatym doświadczeniem obejmującym ponad 26 lat w środowisku akademickim, prowadził badania na różnych międzynarodowych uniwersytetach i organizacjach, wnosząc znaczący wkład w tę dziedzinę. Otrzymał 15 nagród na międzynarodowych konkursach bezpieczeństwa komputerowego - w tym trzy złote nagrody - i został uznany za jednego ze 150 najlepszych badaczy Kanady w 2017 r. Z imponującym dorobkiem publikacyjnym, w tym 11 książek i ponad 120 artykułów naukowych, jego praca obejmuje różnorodne tematy dotyczące cyberbezpieczeństwa.
„Mając trzy dekady doświadczenia w cyberbezpieczeństwie i tyle samo czasu poświęconego światu rysunku oraz ilustracji prasowej, łączymy równolegle doświadczenie w obu dziedzinach. Nagroda Cybersecurity Cartoon Award, współ założona przez dr Arasha Habibi Lashkari i Kianousha Ramezaniego, świętuje zbieżność technicznej sprawności i artystycznej kreatywności, oferując unikalną platformę, która łączy te dwie dynamiczne dziedziny. ” - to słowa kierowane przez Organizatorów konkursu CSCA do rysowników z całego świata.
Mimo, że świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa jest coraz większa to Organizatorzy tej międzynarodowej inicjatywy nadal widzą olbrzymi rolę mediów w procesie informowania i uświadamiania o zasięgu i skali problemu.
„Celem Cybersecurity Cartoon Award jest uczynienie cyberbezpieczeństwa angażującym i dostępnym poprzez kreatywną grafikę, inspirującą kolejne pokolenie do zainteresowania się i uczestnictwa. Naszym celem jest podniesienie poziomu tematu, wywołanie szerokiego zaangażowania i świętowanie innowacyjnych pomysłów w tej dziedzinie” - podkreślają Organizatorzy pierwszej edycji CYBERSECURITY CARTOON AWARD (Kanada).
Konkurs ma charakter prestiżowej międzynarodowej nagrody wręczanej dla najlepszych rysowników, których prace staną się inspiracją oraz formą promocji nieustawania w uświadamianiu roli i znaczenia wiedzy w kwestiach cyberbezpieczeństwa na świecie. Zaszczytne trzecie miejsce dla Polaka, artysty ze Starachowic jest kolejnym ważnym w jego dorobku osiągnięciem.
„Nagrody i wyróżnienia, szczególnie tak liczne i zdobywane w prestiżowych konkursach oraz międzynarodowych przeglądach ilustracji czy rysunku prasowego stanowią dla mnie wyjątkową motywację do dalszej pracy. Osoby z najbliższego otoczenia zdążyły się już do tego przyzwyczaić ale dla mnie nadal nie jest to oczywiste, iż prace mojego autorstwa cieszą się tak wyjątkowym uznaniem na całym świecie. Mam bowiem świadomość jak wielu znanych i wyjątkowych artystów co roku rywalizuje ze sobą o te najwyższe laury. Dla artysty nie ma nic bardziej wartościowego niż uznanie, które płynie bezpośrednio od odbiorców sztuki oraz reprezentantów środowiska zasiadających w obradach międzynarodowego jury. Ja również mam ten sędziowski epizod w swoim artystycznym portfolio. Tym bardziej zdaje sobie sprawę jak trudno wyłonić najlepsze prace wśród czołówki nazwisk na rynku ilustratorów i rysowników na całym świecie. Tego typu nagrody przyjmuję więc z pokorą i wielką wdzięcznością od losu gdyż ma to realne przełożenie na przyszłą karierę zawodową i odbiór artysty przez odbiorców i krytyków sztuki.” - tak podsumował swój udział w międzynarodowym konkursie CSCA autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz
Nagrodzony rysunek publikowany był pierwotnie w Tygodniku POLITYKA nr 20 (3312) 12.05-18.05.2021. Posłużył jako ilustracja do artykułu autorstwa Ewy Siedleckiej pt.: „Trolle we mgle”, o ujawnieniu afery hejterskiej wymierzonej w sędziów w Polsce.
***
MARCIN BONDAROWICZ (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi, jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Jako rysownik prasowy zadebiutował w Pulsie Biznesu w 2004 roku. Uczestnik oraz juror w wielu międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy oraz satyryczny. Laureat wielu prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. W 2023 roku Bondarowicz otrzymał najważniejszą europejską nagrodę branżową European Newspaper Award za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej. Laureat wyróżnienia Honorowy Przyjaciel Starachowic przyznanego w ramach jubileuszowych obchodów 400-lecia rodzinnego miasta artysty. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (arteterapia - terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, European Cartoon Center KRUISHOUTEM – Belgia oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Autor licznych publikacji prasowych m.in. w: Forbes, Focus, Fokus Extra, Focus Historia, National Geographic, Traveler – National Geographic, Poland Monthly, Media & Marketing Polska, Manager Magazin, Harvard Business Review Polska, BusinessWeek, Newsweek – Polska, Businessman.pl, NIE, POLITYKA, Przekrój, Coaching, Śledczy, POLSKA The Times, Gentleman, Le Monde Diplomatique – Polish Edition, Fakt, Super Express, Fit & Forma, W SIECI, FRONDA, Przegląd, Przegląd Podatkowy, Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Magazyn KSIĄŻKI, Magazyn WIĘCEJ ŚWIATA, Gazeta Bankowa, Gazeta Finansowa, Inwestor GS, SLOW, Ale HISTORIA, Zakazana Historia, STOLICA, Tygodnik Powszechny, Magazyn SKARB (Rossmann), Teberia, Nieznany Świat, Dziennik Zachodni, Integracja Europejska, Trybuna Robotnicza, Najwyższy Czas, Regiony, Nowy Tygodnik Popularny, Warsaw Business Jurnal, Yeni Akrep – New Scorpion – International Cartoon Magazine, Polish Gazette (NY/USA), Kurier Plus (NY/USA), DEN The Day Newspaper (Ukraina), Tygodnik Polski – Polish Weekly (Australia), FIRE Humor Magazine (Turcja), Stern (Niemcy), Eulenspiegel Satiremagazin (Niemcy) Dadzis Magazin (Litwa), Juventud Rebelde – Diaro De La Juventud Cubana (Cuba), Cartoon Weekly (Chiny), BUDUAR Almanacco Del Arte Leggera (Włochy), DIOGEN pro Culture Magazine, Berliner Kurier (Niemcy), Pulse (Wielka Brytania), China Daily (Chiny), HIMAL Southasian (Nepal), CATAPULT Art Magazine (USA), FECONEWS MAGAZINE (Holandia), One World – Eine Welt, the magazine of the Swiss Agency for Development and Cooperation SDC (Szwajcaria).
Komunikat prasowy nadesłany
Dodane: 23.10.24 | Odsłony: 678Ag | 2024-10-23 17:18:24 napisał(a):
Wielkie gratulacje, tatuś mnie uczył, byłby dumny z syna. Starachowiczanin - my też jesteśmy dumni.
Ania | 2024-10-24 13:43:59 napisał(a):
Brawo, powinniśmy być dumni z Pana osiągnięć!!! A może zrobić jakiś mural poświęcony temu artyście? Warto pomyśleć!
My | 2024-10-25 08:13:25 napisał(a):
Cudowny, skromny z w wielkim talentem człowiek.Duma dla naszego miasta i Polski.
jedynym problemem jest straszny stan...
są naiwni. myślą że wszyscy przy ulicy...
jak to za co? za posłuszeństwo wobec swojego...
ludzie, dziki idą, dziki we wsi! kryć się!
ale starego cmentarza na zgodnej nie ma
Ja | 2024-10-23 15:18:05 napisał(a):
Marcin gratulacje!!!!