Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic złożyło na ręce prezydenta miasta i prezesa zarządu spółki ZEC Marcina Pochecia propozycję wycofania się z przedsięwzięcia budowy spalarni śmieci przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach, jak twierdzi gremium bez konsekwencji finansowych dla inwestora, miasta i mieszkańców.
- Analiza, którą przeprowadziłem generalnie prowadzi do sytuacji, w której gdyby ZEC w tym momencie wycofał się z tej inwestycji, to nie tyle nie byłby stratny, co nawet mógłby mieć lekką nadwyżkę. Jednocześnie nie pchać się w inwestycję, która budzi tak poważne zastrzeżenia nie tylko okolicznych sąsiadów, mieszkańców osiedli: Trzech Krzyży, Południa, Michałowa; ale przede wszystkim znaczące zastrzeżenia ekonomiczne i obawy o to w jaki sposób ta sytuacja się rozwinie - powiedział adwokat Piotr Capała - pełnomocnik Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic.
„Nasza propozycja poparta jest solidną analizą prawną sporządzoną przez mecenasa Piotra Capałę. Proponujemy zamknięte spotkanie z władzami miasta. Uważamy, że dalsze brnięcie w inwestycję, która budzi poważne zastrzeżenia (brak studium wykonalności i wystarczającego finansowania, brak pozwolenia na budowę) i ryzyka dla miasta (m.in. zastawiona pod kredyt jest przychodnia na ul. Radomskiej) jest działaniem na szkodę Starachowic i jego mieszkańców.” - Mówią członkowie stowarzyszenia.
Na konferencji prasowej zorganizowanej przed Urzędem Miejskim głos zabierali Piotr Capała, Edward Płusa oraz Zbigniew Kroczek.
- Wobec braku pozwolenia na budowę spalarni śmieci, w tym momencie mamy lekki „impas”. Uważamy, że jest miejsce i pole na to, żeby spróbować się porozumieć i znaleźć wspólnie z władzami Starachowic oraz władzami spółki ZEC rozwiązanie, które będzie najodpowiedniejsze dla mieszkańców Starachowic i zabezpieczające interesy finansowe naszej miejskiej spółki - w związku z tym gwarancje tego, że nie będzie w przyszłości problemów z dostawą ciepła oraz problemów z komunikacją miejską - powiedział Piotr Capała i dodał, że przygotował analizę prawną z propozycjami rozwiązań. Szczegółów nie chciał ujawniać zanim z propozycjami nie zapozna się administracja prezydenta Materka. - Chciałbym, żeby została zachowana poufność. Żebyśmy zorganizowali obrady „okrągłego stołu” w zakresie tej inwestycji - dodał Capała.
- Ja od dłuższego czasu zajmuję stanowisko wobec spalarni. Pan Materek w mediach społecznościowych osobiście do mnie skierował kilka słów, w tym pisząc o mnie, że jestem „zacietrzewionym hipokrytą”. Jak można mnie tak nazywać, kiedy ta spalarnia powstaje 100 metrów od mojego domu? Takich hipokrytów tam są dziesiątki, setki, a może jeszcze więcej - powiedział Edward Płusa i powtórzył swoje wcześniejsze słowa dotyczące wykorzystania gazu w ciepłownictwie, co jego zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem.
- Od 4 lat monitorujemy kwestię budowy Instalacji Odzysku Energii. Niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę na aspekty dlaczego ta spalarnia nie może się udać w Starachowicach. Począwszy od wskazań ekonomicznych, przez wydane z błędami decyzje administracyjne i brak transparentności w organizowanych przetargach, budziło to nasze obawy, że mogą być również problemy podczas wykonawstwa. Analizując zapisy w Dzienniku Budowy inaczej tego nie możemy nazwać jak, patologią procesu budowlanego. Ja w swojej 40-letniej karierze zawodowej miałem cały czas do czynienia z inwestycjami. Było to kilkadziesiąt inwestycji o wartości co najmniej kilkuset milionów złotych. Ja się nie spotkałem z takimi praktykami - powiedział Zbigniew Kroczek, a jako przykłady podawał wpisy do Dziennika Budowy. (...) Biorąc pod uwagę wszystkie fakty, my się obawiamy, że w związku z takim zagmatwaniem tej całej procedury, wytworzył się tutaj układ wzajemny wśród przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Zakładu Energetyki Cieplnej i władz miasta z prezydentem na czele i niestety też z Inżynierem Kontraktu, że nie pozwala nam się w jakiś sposób odnieść bezpośrednio w cztery oczy, czego najlepszym dowodem było to, kiedy pojawiliśmy się na Komisji Finansowej, na której miał być prezes ZEC Marcin Pocheć i prezes generalnego wykonawcy Controll Process. Na nasz widok panowie czmychnęli czym prędzej nie pojawiając się na tej komisji, a to była doskonała okazja do tego, żeby się własnymi opiniami, obserwacjami i faktami wymienić - powiedział Zbigniew Kroczek.
Dodane: 10.06.23 | Odsłony: 3125 | komentarze (19)Tobiasz | 2023-06-10 09:02:44 napisał(a):
O tym kto tu jest wielkim hipokrytą w tym mieście świadczy fakt, że pod budowę spalarni zastawiono budynek przychodni przemysłowej na Radomskiej... Tu się ma mieszkańców, pracowników fabryki... w czarnej...d.
Czy | 2023-06-10 09:10:03 napisał(a):
na lewo czy na prawo pieniadz rządzi światem i to jest przykład, gdzie problemy ludzi bogatych są najważniejsze. Bez urazy, ale pamiętam jak zwykli mieszkańcy protestowali kilka lat temu i wtedy ani stowarzyszenie ani pan prawnik nie byli zainteresowani.
Nowy | 2023-06-10 09:16:02 napisał(a):
Mam ogromny szacunek dla panów ze stowarzyszenia że od początku walczą z tą absurdalną budową spalarni na Ostrowieckiej.Wielu mieszkańcom nie chce się poczytać i zapoznać się w jakie bagno chce nas wpędziç prezydent Materek,A gdy już nie daj Boże powstanie tą spalarnią i będzie nas wszystkich truć to wtedy będą płacze i lamenty.Od lat śledzę konferencje w których pokazują bezsens tej inwestycji jak brak paliwa,jak ogromne koszty tej budowy.Mieszkańcy Starachowic obudżcie się bo za chwilę będzie za pożno!
Do Nowy | 2023-06-10 09:32:38 napisał(a):
"od początku walczą "..hahahahahahahahahaha
A to dobbreeeeee
master of chaos | 2023-06-10 09:55:58 napisał(a):
Czy ktoś znajdzie tych Panów na zdjęciu z 2016 roku???
Chyba, że za drzwiami stali...
http://www.starachowice-net.pl/informator/news/nie-mieszka-c-w-dla-spalarni-w-mie-cie-natomiast-prezes-zec-chce-poprawi-warunki-ycia
bogdan | 2023-06-10 10:16:01 napisał(a):
A co to ma za znaczeni gdzie byli kilka lat temu?
Teraz coś robią i to dla dobra ogółu, bo nikt na tym nie zyska chyba że prezydent i prezes. My jako mieszkańcy tylko będziemy za to płacili i to wysoką cenę.
Może master pochwal się co ty robisz w tej sprawie?
do master of chaos | 2023-06-10 10:18:42 napisał(a):
Ważne że jest grupa ludzi którzy w Starachowicach pokazuje głupoty Materka i nie ważne czy robią to od 2016 r czy od 2020
master of chaos | 2023-06-10 10:32:23 napisał(a):
A gdzie byli wtedy panowie ze zdjęcia, jak ludzie protestowali? Popierali prezydenta i politycznie wtedy było im po drodze? A jak przestało być im po drodze z Materkiem, to postanowili politycznie obalić koncepcję spalarni?
Gość | 2023-06-10 10:40:46 napisał(a):
Do Bogdan-intencje są najważniejsze, szczególnie w działaniach tzw społecznych
Do Master - masz 100 procentowa rację plus jak potraktowali innych, którzy od początku działali pro bono. Mnie też ostatnio mega zdziwiła opowieść, czyj tatuś pracował w ZEC kiedy spalarnia powstawała to jest dopiero hipokryzja.
Do Master | 2023-06-10 10:44:10 napisał(a):
To są tacy społecznicy, że Materka piętnują za kłamstwa, ale weź coś powiedz na ich temat, to by cię zlinczowali. W hipokryzji pobili Materka, bo tamten chociaż docenia "swoich"a ci doceniają tylko siebie .
Spalarnia.. | 2023-06-10 12:41:58 napisał(a):
.. mimo, ze nie jest budowana generuje konkretne koszty. Obawiam się, że nie da się tego czegoś (zupełnie zbędnego dla miasta) wybudować za 100 mln . To będzie przysłowiowy gwóźdź do trumny zarówno ZEC-u jak i finansów gminy. Ale wtedy Materka już nie będzie więc mu to zwisa...
Mieszkanka | 2023-06-10 13:54:45 napisał(a):
Nikt nie jest kryształowy. Nie trzeba być geniuszem aby widzieć i trochę wiedzieć, że standardy polskie wszelakich budów bardzo się różnią od tych na zachodzie Europy. Pracownicy polscy też inaczej pracują i zarabiają. Dlatego z ogromnym przerażeniem patrzę na to co już wyprawiają ludzie, którzy mają zerową wiedzę w tej tematyce. Doświadczenie podobnie. Oby jak najwięcej było mieszkańców, którym trochę zależy na społecznym dobru naszego miasta.
Do Mieszkania | 2023-06-10 14:54:54 napisał(a):
A odkąd społeczny interes reprezentuje się w taki sposób ? A ile razy mieszkanko pomogłaś komuś społecznie?
miasto nad kamienną | 2023-06-11 14:00:04 napisał(a):
Spalarnia ok tylko tam gdzie jest wysypisko śmieci,tak logika wskazuje,to po pierwsze, a finansowanie w tym projekcie powinny uczestniczyć miasta i gminy które wywożą śmieci na wysypiska tak proste że aż trudno to komuś pojąć
śmiech na sali | 2023-06-12 07:36:47 napisał(a):
Przecież to Stowarzyszenie to 5 ludzi na krzyż i kolejnych 5 je popierających. Pamiętam jak Pan Kroczek robił konferencję przy budynku na kościelnej jak to zatrzymali budowę i uratowali miasto przed katastrofalną inwestycją.
I co?
Minęło kilkanaście miesięcy a budynek stoi!!!
Do powyżej | 2023-06-12 10:15:25 napisał(a):
Trochę informacji dla niezorientowanego:
- budynek stoi bo wzmocniono podłoże i zmieniono konstrukcję fundamentów
- kosztowało to prawie milion złotych ( ekspertyzy , zmiany w projekcie , roboty dodatkowe),
- koszty te poniosło miasto, a winien wykonawca
- z tego co ostatnio mówił prezydent, koszt wykonania budynku to już około 20 mln a nie 17 mln , jak zapisano w umowie .
Widzę nie sympatyzujesz ze stowarzyszeniem , to mam dla ciebie kiepską wiadomość : notujemy mocny progres , o czym się niebawem przekonasz.
Proponujemy przed kolejnym "strzałem" zasięgnąć wiedzy, zapoznać się z faktami . Będzie mniej obciachu .
bogdan | 2023-06-13 10:55:53 napisał(a):
Niestety, ale Materka już Starachowice nie interesują. Teraz tylko Wiejska i kariera w dużej polityce.
Nawet jak wybudują spalarnię to co on ma się przejmować. Będzie zapewne mieszkał już we Warszawie, a nawet jak przyjedzie w te strony to przecież on mieszka gdzieś poza miastem nad stawem.
Tylko my się bodziemy truli tym syfem z kominów.
do bogdan | 2023-06-13 15:16:17 napisał(a):
ten scenariusz jest nierealny, bo nic na to nie wskazuje na już kilka miesięcy przed wyborami
na leśnej budujcie. blisko szkoły, sklepy,...
.. to i brak ofert. ciekawe, co jeszcze...
https://starachowice.eu/pl/dla-mieszkanca/wladz...
fachowcy nie po to kończyli szkoły żeby nie...
rozmontował po mistrzowsku.marcin perz i...
Wezyr | 2023-06-10 08:07:57 napisał(a):
Z budowy spalarni należy się wycofać bo to jest poroniony pomysł, będący ogromnym zagrożeniem dla finansów miasta i ZEC.
Ale ciężko mi uwierzyć,że można się z tej budowy wycofać nie ponosząc strat a nawet mieć mały zysk.
Przecież wzięto kredyty,wybrano Wykonawcę,wybrano nadzór budowlany,wcześniej zrobiono dokumentację przetargową,analizy. Sama kancelaria tajna wzięła kilkaset tysięcy reprezentując ZEC a na budowę wydano około 10 milionów złotych.
Przecież wycofując się z tej inwestycji pieniądze te są nie do uratowania. wykonawca i nadzór budowlany miałby wysokie roszczenia w stosunku do Inwestora ?