Całodobowo ogólnodostępne defibrylatory w Starachowicach

19561.nsmed

Radna Agnieszka Kuś zwróciła uwagę, że w Starachowicach nie ma defibrylatorów, które byłyby całodobowo ogólnodostępne. Na sesji Rady Miejskiej złożyła interpelację dotycząca zakupu i zamontowania 3 sztuk defibrylatorów AED dostępnych całodobowo na terenie Gminy Starachowice we wskazanych lokalizacjach.

„W trosce o zdrowie i życie Mieszkańców, które jest najwyższą wartością niezbędne jest zamontowanie na terenie Gminy Starachowice sprzętu (defibrylatorów AED) ratującego życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Lokalizacje to miejsca często uczęszczane w celach rekreacyjnych i handlowych: Galeria Skałka, Lubianka (okolice Promenady), budynek Urzędu Miasta” – czytamy w piśmie radnej do włodarza miasta.

W odpowiedzi na interpelację dotyczącą zakupu i montażu defibrylatorów dostępnych całodobowo na terenie Gminy Starachowice prezydent miasta Marek Materek poinformował, że zaplanuje taki zakup oraz udostępnienie defibrylatorów we wskazanych miejscach przez całą dobę. 

„W uzupełnieniu informujemy również, że dwóch funkcjonariuszy Straży Miejskiej posiada kompleksowe przeszkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiadają tytuł „Ratownika" oraz posiadają certyfikaty z zakresu organizowania szkoleń w tym zakresie” – czytamy w piśmie podpisanym przez prezydenta Materka. 

Na terenie Gminy udostępnione są defibrylatory: 

1. Państwowa Straż Pożarna, Aleja Armii Krajowej 29 (całodobowo), 

2. Starostwo Powiatowe, ul. dr. W. Borkowskiego 4 (w godzinach pracy), 

3. Sąd Rejonowy, ul. Staszica 12 (w godzinach pracy), 

4. Visus Centrum Medyczne, ul. Medyczna 3 (w godzinach pracy), 

5. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ul. Iglasta 5 (w godzinach pracy), 

6. Urząd Celny, ul. Radomska 53 (w godzinach pracy), 

7. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ul. Radomska 31A (w godzinach pracy) 

8. Urząd Miejski, ul. Radomska 45 (od 14 lat w godzinach pracy), 

9. Kryta Pływalnia, ul. Szkolna 14b (w godzinach pracy), 

10. Kąpielisko Lubianka (w dyspozycji ratowników w okresie letnim) 

11. Kąpielisko Piachy (w dyspozycji ratowników w okresie letnim).

***

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (ang. Automated External Defibrillator - AED) to wysoce specjalistyczne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi osoby przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Obecnie produkowane zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne to nowoczesne i niezawodne urządzenia. Po włączeniu same udzielają wskazówek dotyczących kolejnych czynności wymaganych do przeprowadzenia analizy rytmu serca i defibrylacji. Dzięki systemom analizy krzywej elektrokardiograficznej defibrylator potrafi rozpoznać zaburzenia rytmu serca, które prowadzą do zatrzymania krążenia, a gdy je wykryje – przygotować się do dostarczenia odpowiedniej energii. W przypadku modeli półautomatycznych urządzenie informuje komunikatem głosowym o zalecanej defibrylacji, a operator inicjuje ją poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Modele automatyczne po wykryciu zaburzeń rytmu samodzielnie dostarczają energię i dlatego nie mają przycisku defibrylacji.

Ważnym elementem każdego AED jest zestaw jednorazowych samoprzylepnych elektrod, które po naklejeniu na klatkę piersiową pacjenta monitorują rytm serca i dostarczają energię elektryczną. 

Obsługa AED

Zautomatyzowany defibrylator zewnętrzny powinien zostać użyty u wszystkich poszkodowanych, którzy są nieprzytomni i nie oddychają lub oddychają nieprawidłowo (oddech agonalny). W przypadku podejrzenia wystąpienia zatrzymania akcji serca ratownicy powinni rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową, wezwać zespół ratownictwa medycznego i jak najszybciej przygotować defibrylator do użycia.

1. Urządzenie kładziemy przy poszkodowanym i uruchamiamy naciskając przycisk „włącz”. Od tego momentu AED za pomocą komunikatów głosowych będzie instruował operatora o kolejnych czynnościach, które należy wykonać, aby prawidłowo wykonać procedurę defibrylacji.

2. W pierwszej kolejności odsłaniamy klatkę piersiową poszkodowanego, a jeśli jest to konieczne – rozcinamy ubranie nożyczkami.

3. Otwieramy opakowanie elektrod i wyciągamy je. Na każdej elektrodzie znajduję się rysunek pokazujący, jak prawidłowo umieścić je na klatce piersiowej pacjenta.

4. Po odklejeniu elektrody od plastikowej podkładki naklejamy ją lepką stroną z prawej strony mostka, poniżej obojczyka, a drugą umieszczamy w linii pachowej środkowej, bocznie od lewej brodawki sutkowej – jest to tzw. układ przednio-boczny.

5. Naklejanie elektrody rozpoczynamy od jednego końca, mocno dociskając ją do klatki piersiowej, aż będzie całkowicie przylegała do ciała pacjenta. Metoda ta zapobiega powstawaniu pod elektrodą pęcherzy powietrznych, które zwiększają ryzyko oparzeń skóry i zmniejszają skuteczność defibrylacji. Zaleca się, aby czynności te wykonywać bez przerywania uciśnięć klatki piersiowej.

Dodane: 14.04.25 | Odsłony: 766 | komentarze (2)

Komentarze użytkowników

Co za zaangażowanie | 2025-04-14 14:14:06 napisał(a):

Prawie takie same jakie wykazała opcja PiS przez 8 lat okradając Polskę...

marek | 2025-04-18 21:43:01 napisał(a):

W lutym 2024 roku jedna przedstawicielka Rady Seniorów mówiła o tym na spotkaniu, na którym byli przedstawiciele CUS, ale jej wniosku nie przekazano do Prezydenta. Nikt nie liczy się z seniorami

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie