Co uznano za najważniejszą potrzebę w mieście?

19260.nsmed

Z Programu Szwajcarskiego mogą skorzystać miasta średnie, które zostały zaliczone do 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wsparcie z Programu może zostać przeznaczone na projekty w różnych obszarach tematycznych związanych ze sferą społeczną, gospodarczą bądź przestrzenno-środowiskową.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 zalicza Starachowice do miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a konkretnie do miast obniżającego się potencjału – czyli do miast, w których występuje umiarkowanie zła sytuacja społeczno-gospodarcza, lecz obserwowane jest także silne powiększanie niekorzystnego dystansu względem innych miast średnich. 

Do złożenia projektu potrzebna była aktualna diagnoza Miasta Starachowice, której opracowanie miasto zleciło zewnętrznemu podmiotowi. 

W ramach diagnozy przeprowadzono badanie ankietowe w formie elektronicznej i papierowej wśród mieszkańców Starachowic. Ankieta została przeprowadzona w celu potwierdzenia zebranych danych statystycznych i jakościowych. Wyniki ankiety stanowią także uzasadnienie dla konieczności prowadzenia wskazanych w diagnozie działań. Ponadto przedstawiają potrzeby, deficyty i kierunki rozwojowe miasta na najbliższą przyszłość. Udział w badaniu wzięło 359 osób, z czego większość (78,5%) było aktywnych na rynku pracy, posiadało wykształcenie wyższe (62,4%) oraz było w wieku średnim 35-44 lata (28,1%).

Respondenci spośród zaproponowanych 9 tematów mieli wskazać te, które ich zdaniem powinny zostać zrealizowane. Miało to na celu potwierdzenie potrzeb zidentyfikowanych w diagnozie:

- Rozwój gospodarki wodno-ściekowej, zabezpieczenia przeciwpowodziowego i wspieranie działań z zakresu retencji wód.

- Wspieranie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, promowanie ekologii i zwiększania dostępności do terenów zielonych.

- Rozwój oferty kształcenia zawodowego i specjalistycznego, w tym w szczególności dla młodzieży szkolnej.

- Wypracowanie mechanizmów sprzyjających włączeniu mieszkańców we współdecydowanie o rozwoju miasta

- Wspieranie działań na rzecz zaspokojenia potrzeb grup wymagających wsparcia (rozwijanie polityki młodzieżowej, wspieranie seniorów, grupy terapeutyczne, pomoc społeczna)

- Utworzenie systemu grantowego na założenie działalności gospodarczej lub na start-up

- Tworzenie warunków dla realizacji inicjatyw społecznych i obywatelskich (działania na rzecz zwiększenia zaangażowania mieszkańców w sprawy społeczne, działanie centrum organizacji pozarządowych)

- Wspieranie działań z zakresu wzmacniania współpracy przedsiębiorców z miastem i mieszkańcami.

- Wspieranie działań integracyjnych i zarządzania migracjami w mieście, w tym nauka języka polskiego.

Zdaniem ponad 70% ankietowanych rozwój gospodarki wodno-ściekowej oraz wspieranie ochrony przyrody jest działaniem potrzebnym w mieście – te zadania są szczególnie istotne z uwagi na konieczność podniesienia bezpieczeństwa powodziowego. Większość projektów zaproponowanych w ankiecie została wskazana przez ponad połowę respondentów jako potrzebne, co wskazuje na wysoką skalę potrzeb i wyzwań dla samorządu. Wyjątek stanowiły działania związane z koniecznością integracji cudzoziemców, gdzie 44,3% ankietowanych uznało to działanie za potrzebne, a 45,5% za zbędne.

Grafika w powiększeniu jest dostępna na stronie nr 39 poniższego dokumentu: 

Pełna treść diagnozy dostępna jest tutaj [kliknij]

 

Dodane: 10.01.25 | Odsłony: 1424
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ala | 2025-01-10 22:00:49 napisał(a):

Pierwszy raz słyszę o ankiecie

Wezyr | 2025-01-11 12:15:53 napisał(a):

Ala a czy ty masz Asa ? i rozum w głowie ?

beka | 2025-01-11 14:08:12 napisał(a):

No cóż w ankiecie wzięło udział 359 osób czyli mówiąc oględnie jakiś 1% mieszkańców Starachowic. Wyniki ankiety są jakie są ale czy można je traktować jako wiarygodne bardzo bym z tym polemizował. Świadczyć jedynie mogą o tym że rządy prezydenta Marka Materka "zniszczyły" społeczeństwo obywatelskie w naszym mieście. I to jest jedyna prawda z tych ankiet.

S.B. | 2025-01-12 09:29:29 napisał(a):

Znowu ankieta widmo. Na konsultacjach społecznych w sprawie pozyskiwania funduszy szwajcarskich było dwóch mieszkańców.
Vice uznali, że taka frekwencja to wina mieszkańców iż nie angażują się w sprawy miasta.
Tymczasem sami dotarli mocno spóźnieni na konsultacje widmo.
Takie mamy Starachowice ????

Do sb | 2025-01-12 15:10:15 napisał(a):

Pewnie do jasniepanstwa trzeba było zapukać osobiście lub wysłać lektyke na konsultacje. Na fejsbukach, instagramach itp to aktywni z komentarzami a jak wejść na stronę urzędu i wypełnić ankietę to nieumieją.

Do do sb | 2025-01-12 19:54:22 napisał(a):

Po co iść na jakieś konsultacje, skoro Materek że świata wiedzą lepiej. A po za tym wszystko przed tzw konsultacjami jest już ustalone i okazuje się że nic nie da się zmienic

Wezyr | 2025-01-13 09:50:15 napisał(a):

Ten komentarz u góry też nie jest mów, to wyznawcy Materka albo sami współrządzący i klepiący każdą jego bzdurę(ja nie obrażam tu komentujących, nie odpowiadam na ich zaczepki, i nie robię prywatnych wycieczek pod ich adresem).

Jeśli chodzi o ankietę to zapewne wyszła dokładnie tak jak było potrzeba :) Ona była niezbędna aby starać się o środki szwajcarskie. Smuci jedynie liczba osób biorących w niej udział.
Martwi też fakt, że tyle lat Materek rządzi i nie potrafi biedactwo zrobić strategii wieloletniej, realnej, uwzgledniającej prawdziwe potrzeby, takiej z prawdziwego zdarzenia dla Starachowic a dokument , który jest to straszny gniot.

Gość | 2025-01-13 19:27:32 napisał(a):

Zapewnefunusze szwajcarskie są dobrze obeznane dla naszego Prezydenta i wie co to znaczy,wiedz niech spróbuję iść tą samą drogą a po owocach go poznamy.

Do SB | 2025-01-13 20:00:41 napisał(a):

A ty nagle się obudziłaś? Lizałaś Materka na fb przez kilka lat, właziła mu w * niczym zaginiony w akcji owsik. A teraz straszna walczaczka, bo się załapałas na listy TST. Widać z jakim efektem. Jak na razie poza autopromocja, przyklejaniem się gdzie się da i chrzanieniem kocopolow bez konca- efektów kreatywności nie widać. Dziwię się Gołębiowskiemu że cię toleruje. A właściwie to mu współczuję.

Do | 2025-01-13 22:35:13 napisał(a):

On nie wchodził, On tam cały czas był. Ha ha ja

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie