„Edukacja zdrowotna” w starachowickich podstawówkach

20095.nsmed

Przedmiot „Edukacja zdrowotna” miał stanowić istotny element wspierania rozwoju młodych ludzi. W zamyśle twórców reformy miał to być przedmiot obowiązkowy, realizowany w ramach podstawy programowej, aby zapewnić wszystkim uczniom rzetelną wiedzę na temat zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego. 

Ostatecznie, w wyniku szerokich konsultacji społecznych i kontrowersji związanych z treściami programowymi, przyjęto formę kompromisową – zajęcia są wprawdzie w ofercie szkół, ale uczniowie mogą zostać z nich zwolnieni na podstawie pisemnej rezygnacji.  

Ze statystyk przedstawionych przez Urząd Miejski, wynika że w szkołach podstawowych w Starachowicach w klasach IV – VIII uczy się łącznie 1707 dzieci. Liczba rezygnacji wyniosła 774, co oznacza, że ponad połowa uczniów będzie uczęszczała na zajęcia z „edukacji zdrowotnej: 

Liczba zapisanych uczniów w poszczególnych szkołach przedstawia się następująco:

SP nr 1 – 123 uczniów zapisanych na 147 w szkole -  83.67% uczniów zapisało się na przedmiot

SP nr 2 – 0 uczniów zapisanych na 43 w szkole – 0% uczniów zapisało się na przedmiot

SP nr 6 – 52 uczniów zapisanych na 99 w szkole - 52.53% uczniów jest zapisanych

SP nr 9 – 102 uczniów zapisanych na 266 w szkole - 38.35% uczniów jest zapisanych

SP nr 10 – 191 uczniów zapisanych na 282 w szkole - 67.73% uczniów jest zapisanych

SP nr 11 – 174 uczniów zapisanych 272 w szkole - 63.97% uczniów jest zapisanych 

SP nr 12 – 74 uczniów zapisanych na 264 w szkole - 28.03% uczniów jest zapisanych 

SP nr 13 – 217 uczniów zapisanych na 334 w szkole - 64.97% uczniów jest zapisanych

W Szkole Podstawowej nr 1 w klasach VII nikt nie zrezygnował. Zrezygnowała natomiast cała Szkoła Podstawowa nr 2. 

Podsumowując, w starachowickich szkołach podstawowych na przedmiot „edukacja zdrowotna” będzie uczęszczało 54,66% dzieci. To o wiele więcej w porównaniu do szkół ponadpodstawowych, gdzie chęć uczestnictwa wyraziło zaledwie 4,3% wszystkich uczniów. 

Dodane: 02.10.25 | Odsłony: 1597
Tagi:

Komentarze użytkowników

ciemnota | 2025-10-02 10:09:19 napisał(a):

W SP Nr 2 oraz Sp Nr 12 króluje ciemnota wspierana przez Kościół . Nie przeszkadza to w prowadzeniu kursów przedmałżeńskich przez kościelnych "specjalistów" od rodziny i seksu ...

bogdan | 2025-10-02 10:13:59 napisał(a):

bardzo zła decyzja rodziców, który zrezygnowali z tego przedmiotu kierując się jakimiś fake informacjami z internetu.

do ciemnota | 2025-10-02 10:51:43 napisał(a):

Brawo SP 2, ciemnotą to ty jesteś i tak się przedstawiasz hahaha

Jan | 2025-10-02 11:22:41 napisał(a):

Nie ma to jak edukacja na kolanach u proboszcza ...

Francja | 2025-10-02 13:16:16 napisał(a):

wspaniały kraj laicki ludzie szczęsliwi Zapraszam

do dod ciemnota | 2025-10-02 13:27:10 napisał(a):

Ciemni rodzice chronią dzieci przed wiedzą o pedofilii w Kościele. Dlatego episkopat tak naciska aby dzieci były w tej kwestii nieświadome..

do Francja | 2025-10-02 13:28:46 napisał(a):

Przypominam , że Polska jest też krajem świeckim , z którego mafia PiS usilnie chce stworzyć państwo kościelne ..

Lewactwo jak faszyzm | 2025-10-02 15:41:59 napisał(a):

Nie toleruje innych poglądów i jest antydemokratyczne

Matka | 2025-10-03 15:44:25 napisał(a):

Trudno nie uważać decyzji o wypisaniu dzieci z edukacji zdrowotnej za ciemnotę jeśli ktoś podjął taka decyzję bo uważa iż "lewackie" są:
-informacje o prawidłowym odżywianiu, produktach dostępnych w sklepach i ich składach
-informacje o istotnej roli rodziny w życiu człowieka (nie, nie ma tu nic o innych orientacjach)
- informacje o istotnej roli ruchu w czasach gdy dzieci spędzają godziny przed ekranami
- informacje o bezpieczeństwie w internecie itd.
Jeśli ktoś dodatkowo uważa za deprawujące tematy z zakresu biologii o dojrzewaniu i rozmnażaniu to polecam wypisać dziecko również z przyrody i biologii.
Niektórzy jak czegoś nie rozumieją to się tego boją.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie