Drugi odcinek dotyczący budowy spalarni śmieci tzw. Instalacji Odzysku Energii (IOE) przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach rozpoczynamy od przedstawienia Państwu, półprawd i przekłamań przekazywanych opinii publicznej przez Prezydenta miasta.
MIT 1 – uzyskanie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę IOE przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach
FAKT 1 – na dzień dzisiejszy decyzja pozwolenia na budowę nie jest prawomocna, gdyż zgodnie z prawem stosowne odwołania do Wojewody złożyli mieszkańcy jak również organizacje społeczne. Odwołania te zostały złożone za pośrednictwem organu wydającego decyzję czyli Starostwa Powiatowego. Dlatego dziwi nas wypowiedź Prezydenta miasta na konferencji w dniu 28.08.2022, który pominął tą bardzo ważną kwestię wprowadzając opinię publiczna w błąd. A sprawa dotyczy oddziaływania tej inwestycji na mieszkańców, którzy obawiają się, że emisja ponad 22 tysięcy metrów sześciennych spalin na godzinę kominem o wysokości 30 m może zagrażać ich zdrowiu.
MIT 2 – pokonaliśmy wszystkie przeszkody na drodze budowy Spalarni Śmieci tzw. IOE
Fakt 2 – ponad rok temu Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wznowił postępowanie w sprawie środowiskowych uwarunkowań budowy spalarni w Starachowicach wskazując znaczące błędy i braki w dokumentach złożonych przez ZEC. Przykładem niech będzie wskazana przez inwestora odległość inwestycji od najbliższych zabudowań to 204 m, a tak na prawdę to jest 70 m. To postępowanie prowadzone przez GDOŚ w Warszawie może skutkować zmianą decyzji a nawet unieważnieniem tzw. pozwolenia zintegrowanego co wykluczałoby realizację tej inwestycji w takiej postaci i co wtedy?
Fakt 3 – kolejne postępowanie toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Kielcach o prawo dostępu do informacji odnośnie korespondencji ZEC z wykonawcą inwestycji. Od wielu miesięcy mamy w całym kraju do czynienia z lawinowym wzrostem cen stali, materiałów budowlanych co przekłada się na koszty wykonywanych inwestycji. Również u nas w Starachowicach co chwilę Prezydent zwraca się do radnych o zwiększenie puli publicznych pieniędzy na realizowane inwestycje motywując to wzrostem cen na rynku. Umowa z wykonawcą Spalarni Śmieci tzw. IOE została podpisana w lipcu 2021 r za kwotę 102 mln zł. Od tamtego czasu bardzo wiele się zmieniło na rynku takich inwestycji o czym może świadczyć fakt, iż w przetargu na budowę spalarni o połowę mniejszej od planowanej u nas firma Control Process złożyła ofertę na kwotę ponad 189 mln zł. Przetarg odbył się w lipcu 2022 roku w Nysie i z uwagi na cenę został unieważniony. Od dawna informujemy opinię publiczną, Prezydenta i Prezesa ZEC o tych zagrożeniach w nadziei, że można jeszcze rozpocząć rzetelną dyskusję i uchronić mieszkańców przed katastrofą finansową i zdrowotną tego przedsięwzięcia. Niestety do dnia dzisiejszego brak jest reakcji, ale w zamian za to Prezydent snuje opowieści o wirtualnych zyskach spółki ze spalania śmieci, których de facto brakuje na rynku paliw alternatywnych - ale o tym napiszemy za tydzień obalając kolejne MITY budowy Spalarni Śmieci tzw. IOE w Starachowicach.
Edward Płusa i przyjaciele
Przeczytaj poprzedni artykuł [kliknij]
Artykuł sponsorowany
Dodane: 05.10.22 | Odsłony: 3931 | komentarze (25)Waldek | 2022-10-05 09:05:34 napisał(a):
Panie Edwardzie trzymamy kciuki za Pana skuteczne działanie.
Emenems | 2022-10-05 10:49:08 napisał(a):
Dlaczego Materek z Pocheciem milczą na temat prawdziwych kosztów tej inwestycji?
SR | 2022-10-05 11:24:35 napisał(a):
Starachowicka planowana inwestycja spalarni IOE wygląda na niedoszacowaną bo mając na uwadze koszty planowanych i działających spalarni w Polsce widać że miasto, gmina i tak będzie musiała sporo potem doinwestować :
Stalowa Wola 300 ml zł
Rzeszów 300 ml zł
Olsztyn 204 ml zł
Gdańsk 545 ml zł
Warszawa EC Siekierki 1 mld zł
Warszawa Targówek 2 mld zł
Ostrów Grabowski 711 ml zł
Poznań 725 mln zł
Kraków 826 mln zł
Białystok 393 mln zł
SR | 2022-10-05 11:26:36 napisał(a):
Inwestycja IOE to jak gra w totolotka bo wszystko rozgrywa się także na tle sporów i dyskusji o emisję CO2 czy udział OZE w miksie energetycznym. W tych warunkach, bardzo niestabilnych podejmowanie decyzji idących w setki milionów złotych jest jak gra hazardowa gdzie stawką są fundusze miasta, gminy oraz zdrowie mieszkańców.
Orbers | 2022-10-05 12:33:03 napisał(a):
Do SR - Tu liczy się skala przedsięwzięcia. Kiedyś ZEC zamówił sobie takie Studium wykonalności (opłacalności) inwestycji w CRB ENERGA. W wersji poprawionej na 2019 miało kosztować brutto 66 mln PLN, ale przy 30 mln dotacji (netto) i 24 mln pożyczki NFOŚiGW. Unia zmieniła politykę i dotacje diabli wzięli. Cena tez okazała się zaniżona o 35% a oni, zamiast zrezygnować z tej bzdury, uparli się jak ten arab na wielbłądzicę. Teraz poczytaj o tej Nysie. Spalarnia o połowe mniejsza i ? : >>W przetargu na budowę nowej spalarni w Nysie w lipcu tego roku, wykonawca z Krakowa (Inna spółka Control Process ) zażądał 189,6 mln zł, a drugi, firma z Sopotu - 176,3 mln zł.<< NowinyNyskie.com.pl/07/2022.
revolut | 2022-10-05 13:02:09 napisał(a):
Materko szykuje się do ewakuacji i takie kukułcze jajo chce zostawić.
miesz | 2022-10-05 15:11:33 napisał(a):
Będzie tak jak ze wszystkimi inwestycjami w mieście . W wyniku nieprzewidzianych kosztów będziemy musieli dołączyć do danej inwestycji . Tylko o tym powiedzą jak już będzie inwestycja w połowie zrobiona . Taka jest taktyka .
Mona | 2022-10-05 16:56:55 napisał(a):
No właśnie widać po tych artykułach jaki kit nam wciskał prezydent.Ile kłamstw,bzdur naopowiadał z uśmiechem na ustach.
Do revolt | 2022-10-05 17:41:35 napisał(a):
I dlatego nie możemy dopuścić do wybudowania tego syfu,a prezydent niech spada.
gość | 2022-10-05 17:50:22 napisał(a):
najlepsza lokalizacja na spalarnię - SUCHEDNIÓW.
do SR | 2022-10-05 18:52:09 napisał(a):
No to teraz wychodzi prawda o tej inwestycji. Dlaczego prezydent razem z prezesem tak naciskają aby jak najszybciej rozpocząć tą inwestycję? Przeciez gołym okiem widać że nie da się jej wybudować za takie pieniądze.No niezłe chocki klocki tu nam szykują. A mam też pytanie gdzie są radni miejscy czy tylko poszli tam żeby pozałatwiać robotę dla żonek i znajomych ?
Do do SR | 2022-10-05 19:11:56 napisał(a):
Radni rady miasta(może poza dwoma Kwietniem i Gruntem)pilnują tylko swojej diety aby dostać na czas.Mają w nosie sprawy mieszkańców i popierają wszelkie jego głupoty.Zgodzili się na ogromne zadłużanie miasta,najwyższe ceny śmieci a teraz na spalarnie.Wstydzę się że głosowałem na jednego z nich.Okazał się kompletnym miernotą któremu zależało tylko na własnej robocie.
do do do SR | 2022-10-05 19:24:26 napisał(a):
Może mi ktoś wytłumaczyć to po jakiego grzyba ma być budowana spalarnia ? Bo jak widać po komentarzach i to co napisał ten pan Płusa to ja nie widzę tutaj żadnej logiki, żadnego sensu dla mieszkańców
Do przedmowcy | 2022-10-05 20:12:10 napisał(a):
Sens jest taki, że podobno ktoś skupił działki na które chce eksportować i składować śmiecie. Kto i czemu ma to związek ze spalarnia mądrzy się domyśla.
360 | 2022-10-05 20:47:14 napisał(a):
zamiast spalarni ronda budowac prezydencie ! takie 360 stopni !
Do 360 | 2022-10-05 21:59:25 napisał(a):
Ten prezydent niech już nic nie buduje bo do czego się dotknie to sp...li.
do do przedmowcy | 2022-10-06 09:51:09 napisał(a):
Wiadomo jak nie ma własnych śmieci będą spalać każdy syf z europy a nawet z Chin.Ile to dzikich wysypisk mamy w Polsce co rusz media pokazują pożary składowisk .Kto będzie kontrolował co spalarnia spala i skąd ? Jak znam życie w naszym grajdole dla wielu liczy się tylko "PINIĄDZ"
Mały | 2022-10-06 10:20:01 napisał(a):
Byłem dzisiaj u sąsiada który graniczy z płotem budowanej spalarni i widziałem jak firma robi wykopy i stawia jakieś maszyny.A przecież jak tu piszą to nie ma prawomocnego pozwolenia na budowę bo zostało zaskarżone.To wygląda na jakąś samowolkę, gdzie prawo I przepisy? Czy ktoś to wogóle kontroluje czy oni mogą robić co chcą?
do Mały | 2022-10-06 11:30:12 napisał(a):
od jakiegos czasu to całe miasto to jakas samowolka!
Orbers | 2022-10-06 12:41:23 napisał(a):
Dobre pytanie. Spółką z o.o. będącą w 100% własnością Miasta zarządza Prezes a kontroluje w imieniu mieszkańców Prezydent. Obaj bardzo zaangażowani emocjonalnie w sukces przedsięwzięcia. Jaka jest szansa że się nie dogadają w imię "dobra wspólnego"?
Orbers | 2022-10-06 13:02:06 napisał(a):
Do Mały - Raczej próba wymuszenia decyzji metodą faktów dokonanych.
do Orbes | 2022-10-07 11:16:07 napisał(a):
Tak się przyglądam tej spalarni i dochodzę do wniosku że te działania Prezydenta i Prezesa to jak jakaś "ruska ruletka" Wiecie na czym polega- czasami można czuć się jak gieroj ale czasami można odstrzelić sobie pusty łeb!
bogdan | 2022-10-09 14:18:29 napisał(a):
Kolejny raz chciałbym zwrócić uwagę na wspólne powiązania i zależności naszego włodarza z osobami/instytucjami, którym może zależeć na tym aby ta wątpliwa inwestycja powstała.
Materek nic nie traci, a nawet pewnie zyska jakąś dodatkową trampolinę przy jego nowym projekcie. Ktoś stoi za tym człowiekiem i ma plan na nasze miasto.
Przypominam - nie mam ochoty brać udziału w finansowaniu głupoty z której nie będzie żadnej korzyści dla mnie jako mieszkańca tego miasta. A perspektywa wyższych podatków + trucie syfem nie jest mi na rękę. Proszę aby zwolennicy tej inwestycji sami ją sfinansowali w wyższych opłatach.
STOP bezprawiu.
do Bogdan | 2022-10-09 17:51:06 napisał(a):
Przy tej inwestycji widać jak na dłoni że chodzi o wybudowanie za pona 102 mln zł tego dziadostwa a co będzie dalej to Materka nic nie obchodzi.Nie interesuje go czy będzie ona dochodowa, nie interesuje aby przynosiła korzyści mieszkańcom bo nie przyniesie żadnej , ma w nosie kolejne zadłużanie mieszkańców bo to oni będą te kredyty spłacać.Budować , budować za wszelką cenę i wbrew rozsądkowi.
na leśnej budujcie. blisko szkoły, sklepy,...
.. to i brak ofert. ciekawe, co jeszcze...
https://starachowice.eu/pl/dla-mieszkanca/wladz...
fachowcy nie po to kończyli szkoły żeby nie...
rozmontował po mistrzowsku.marcin perz i...
Orbers | 2022-10-05 08:31:31 napisał(a):
Te "niezgodności ze stanem faktycznym" czyli po ludzku kłamstwa w dokumentach przedstawionych RDOŚ dla uzyskania Decyzji środowiskowej czyli pozwolenia zintegrowanego są teraz rozpatrywane Przez Genaralną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ), która wezwał dwukrotnie ZEC do złożenia wyjaśnień. Różnica miedzy 204 m a 70 m odległości od najbliższych zabudowań mieszkalnych to sprawa kluczowa w postępowaniu przed RDOŚ, ale stała się też podstawą dla Pana Starosty odrzucenia skargi sąsiada "przez płot" z OC2, Pana Janickiego i wydania pozwolenia na budowę. Dla mnie najlepsze w tym Raporcie Środowiskowym" było stwierdzenie że: "Wszelkie oddziaływania wynikające z budowy i funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia zamykają się w granicach działki oznaczonej nr ew. 769/2 .." . Emisja 22 548 m³ spalin na godzinę z 30 m komina pozostanie na terenie działki o wym 100 x 200 m ?! GDOŚ też to docenił i zażądał od ZEC wyjaśnień, ale wyobraźcie sobie Państwo, prezes Pocheć leci w zaparte - Zamkną się i już. Dlatego decyzja GDOŚ może jeszcze zmienić albo nawet unieważnić decyzję środowiskową