Gmina i powiat wspólnie stawiają na szkolnictwo zawodowe

19248.nsmed

Kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne to jeden z obszarów wsparcia, w którym można realizować projekty szwajcarskie.

Gmina Starachowice traktuje ten obszar jako priorytetowy i wspólnie ze swoim jedynym partnerem projektu – Powiatem Starachowickim planuje rozwój działań w tym zakresie.

Władze naszego miasta wpadły na pomysł wdrożenia nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa zawodowego i specjalistycznego.

Okazją do realizacji tego zadania jest tworzony wstępny projekt składany w styczniu 2025 roku w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Wiadomym jest jednak, iż realizacja tych pomysłów będzie możliwa przy wsparciu partnerów. Do podpisania listu intencyjnego dotyczącego współpracy zaproszono władze Powiatu Starachowickiego, środowisko szkół podstawowych i ponadpodstawowych, instytucje otoczenia biznesu oraz przedsiębiorstwa z terenu powiatu starachowickiego.

- Sygnatariusze listu intencyjnego deklarują podjęcie działań zmierzających do wypracowania modelu doradztwa zawodowego, planowania kariery, edukacji zawodowej, kształcenia kompetencji i umiejętności młodzieży szkolnej z terenu powiatu starachowickiego w celu stworzenia możliwie optymalnych warunków do wejścia młodych ludzi na lokalny rynek pracy – zapewnia Marcin Gołębiowski, zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych.

Deklarowana współpraca dotyczy wypracowania dobrych praktyk współdziałania między Sygnatariuszami w zakresie kształcenia branżowego i technicznego zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy i lokalnego środowiska przedsiębiorców.

Sygnatariusze zobowiązują się do systematycznych spotkań, konsultacji, wymiany doświadczeń oraz ewaluacji podjętych działań.

Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się jesienią w Centrum Kreatywności „Pałacyk”, a w gronie uczestników nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich i powiatowych, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli lokalnego biznesu, którzy z nadzieją wypatrują szansy realizacji tego projektu w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.

Spotkanie w Pałacyku zostało nazwane "Okrągłym Stołem" i było ono okazją do spotkania władz miasta Starachowice ze Starostwem Powiatowym, reprezentantami szkół podstawowych i ponadpodstawowych, Kuratorium Oświaty, specjalistami z zakresu doradztwa zawodowego, przedstawicielami pracodawców, Ośrodkiem Szkolenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy, instytucjami wsparcia rynku pracy, Agencją Rozwoju Regionalnego oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Rozmowy dotyczyły zagadnień z zakresu kształcenia zawodowego i technicznego.

Komunikat prasowy: UM Starachowice

Dodane: 05.01.25 | Odsłony: 1113

Komentarze użytkowników

Jednym zdaniem .. | 2025-01-05 12:54:50 napisał(a):

.. pic na wodę , fotomontaż. Podstawowy problem to zatrudnienie absolwentów. Tu nikt nie daje żadnych gwarancji , bo Starachowice nie są centrum biznesu a nawet peryferiami biznesu... Ale pogadać przy kawie zawsze można...

Rynek pracy | 2025-01-05 14:03:10 napisał(a):

Chyba czas, aby zajęli się lokalnym rynkiem pracy bo leci to powoli w dół. Należy działać póki nie jest za późno.

Senior | 2025-01-05 15:52:46 napisał(a):

Chciałbym się dowiedzieć co w tym Centrum Kreatywności do tej pory wymyślono i z jakiej dziedziny. Podejrzewam że ci co tworzyli tą nazwę nigdy niczego nowego nie wymyślili tak jak kiedyś tworzyli konstruktorzy i badacze OBR FSC.

do Senior | 2025-01-05 16:10:54 napisał(a):

W Pałacyku stworzono tanie lokale użytkowe oraz ciepłą posadę dla pewnej pani . To mało ???

do do Senior | 2025-01-05 19:30:17 napisał(a):

Kreatywność owej pani jest mocno wątpliwa.Raczej to miejsce dla kreatywności miejscowych biznesmenów. Jeden użytkuje kawiarenkę, drugi wynajmuje już część piętra, ciekawe kiedy pójdzie na całość.

Do Seniora | 2025-01-05 20:11:31 napisał(a):

Ma Pan wiedzę o OBR jak ten Nowogrodzki czyli Nic. OBR miał dobrą kadrę techniczną , pracownie np. elastooptyki, badań tensometrycznych był wzorem dla innych ośrodków badawczych w Polsce. Dlaczego było mało efektów pracy kadry inżynierskiej? Wyjaśnienie jest proste nie było pieniędzy na badania. Ówczesnym celem Ministerstwa było obronienie Stara przed Ziłem dla potrzeb wojskowych Układu Warszawskiego - dużo by pisać.

Do Do Senior | 2025-01-06 09:48:08 napisał(a):

Masz rację, OBR był prężnie jak na możliwości działającą jednostką, z ludźmi o wysokiej wiedzy technicznej,

Absurd | 2025-01-07 10:36:59 napisał(a):

To jakiś absurd -wcześniej takie spotkania odbywały się w sali Olimpia w UM, teraz obowiązkowo w Centrum Kreatywności!:))))) No tak, bo nie może stać puste, tyle że co miesiąc wieczór z planszówkami...Żarty, tworzyć takie niepotrzebne miejsce w mieście i na siłę tam coś czasem zorganizować

Praca | 2025-01-09 06:41:44 napisał(a):

Najważniejsze, żeby młodzi ludzie wybierając szkołę średnią nie musieli decydować się na wyjazd ze Starachowic po jej ukończeniu...dla ambitnych Kielce i Radom są w stanie zapewnić kształcenie wyższe a my na miejscu musimy mieć dla nich miejsce pracy. Tokarz, elektryk, automatyk, budowlaniec...SSE też powinna mocno angażować się w takie projekty

OHM | 2025-01-09 10:49:13 napisał(a):

To dobry pomysł, niestety, jesteśmy zagłębiem słabej niskopłatnej pracy, zatem młodzież z wysokimi kwalifikacjami będzie wyjeżdżać... i trudno się dziwić.

MHO | 2025-01-09 11:46:42 napisał(a):

a jakie to ma młodzież wysokie kwalifikacje? buahahahah

OHM | 2025-01-09 11:55:33 napisał(a):

Część ma część nie ma, ta która ma wyjeżdża a władze i starachowicki biznes ockną się za kilka lat gdy z przodu liczby mieszkańców Starachowic będzie trójka.

Vbv | 2025-01-09 21:08:36 napisał(a):

Większość kadr starachowickich firm to ludzie z okolicznych miejscowości

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie