Miliony na świętokrzyskie drogi z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej

18247.nsmed

Budowa obwodnic miejscowości Bogoria i Nowy Korczyn oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 744 na odc. Tychów Stary – Starachowice otrzymają 85% dofinansowania ze środków unijnych. Dziś w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie marszałek Andrzej Bętkowski podpisał umowy na dofinansowanie dróg w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Te trzy inwestycje o wartości ponad 181 mln zł zwiększą bezpieczeństwo oraz poprawią komfort podróżowania drogami naszego regionu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła wyniki naboru konkursu „Infrastruktura drogowa”, realizowanego w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej. Dziś w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie podpisano umowy z wnioskodawcami.

– To kolejne, duże i potrzebne inwestycje drogowe, które realizujemy w tej kadencji Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Cieszymy się, że wszystkie trzy zadania otrzymały 85 procent dofinansowania ze środków unijnych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budowa obwodnic odciąży ruch w centrum miast i poprawi bezpieczeństwo na drogach. Ponadto obwodnice mogą się przyczynić  do rozwoju okolicznych obszarów, przyciągając nowe inwestycje i miejsca pracy – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski.

W wydarzeniu uczestniczyli także dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Sułek oraz p.o. dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Maciej Grzeszczak.

Budowę 3,5-kilometrowej obwodnicy Nowego Korczyna, która kosztować będzie ponad 93 mln zł wykona firma MIRBUD S.A. Zaplanowane prace przy budowie obwodnicy obejmą m.in. przebudowę drogi krajowej 79 w obrębie planowanych skrzyżowań, przebudowę istniejącego odcinka drogi wojewódzkiej Nr 973, przebudowę drogi powiatowej 0134T zaprojektowanej pod wiaduktem obwodnicy Nowego Korczyna, budowę obiektu mostowego na rzece Nidzie, a także budowę wiaduktu nad drogą powiatową 0134T. W ramach inwestycji powstaną także przepusty i rowy kryte oraz przejścia dla małych zwierząt. Wybudowany zostanie system odwodnienia, kanalizacja deszczowa oraz dodatkowe jezdnie o parametrach dostosowanych jak dla dróg klasy D, o łącznej długości ponad 4 km. Budowa powinna zakończyć się do końca 2025 roku.

Wykonawcą prac przy budowie obwodnicy Bogorii jest firma GEOSOLID z Krakowa.  Koszt inwestycji to blisko 42,4 mln zł. Obwodnica ma powstać w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 757 (Opatów – Stopnica). Nowa droga o długości ok. 2,5 km przebiegać będzie od miejscowości Kiełczyna do wyjazdu z Bogorii, prowadzącego w kierunku Staszowa. W ramach inwestycji zaplanowano również budowę miejsca kontroli pojazdów ciężarowych, dodatkowych jezdni do obsługi terenów przyległych, chodników, oświetlenia drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej. Budowa obwodnicy powinna zakończyć się w trzecim kwartale 2025 r.

Z kolei do końca września przyszłego roku zmodernizowany zostanie 5-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej Nr 744 pomiędzy Tychowem-Starym a Starachowicami. Umowa na roboty budowlane z zawarta firmą FART opiewa na ponad 46 mln zł. W miejscu inwestycji powstaje bezkolizyjne skrzyżowanie typu rondo, ciąg pieszy oraz ścieżka rowerowa (prawie 4 km). Jezdnia drogi wojewódzkiej Nr 744 ma zostać poszerzona do 7 metrów.

Komunikat prasowy: ŚUM

Dodane: 01.02.24 | Odsłony: 1127 | komentarze (5)

Komentarze użytkowników

oo | 2024-02-01 18:01:34 napisał(a):

O szczęście niepojęte. A kiedy obwodnica/modernizacja przebiegu Starachowic na DK 42. Niech zrobią to przejście przez miasto szybko, bo koło armaty na tym trójkącie coraz dłużej się czeka i z Rzepina jak się jedzie na ostrej górze masakra, koło Pasternika/Kielecka też korki. Ten przebieg drogi przyspieszonego ruchu "nowy rząd" powinien pociągnąć od Wygody w kierunku Ostrowca(Kielecka, Aleja, Ostrowiecka). Przez Lubienię mało kto będzie jęździł w kierunku Ostrowiec, Sandomierz, Rzeszów, ruch będzie cały czas przez Miasto Starachowice, a korki pozostaną.

AAA | 2024-02-02 11:14:23 napisał(a):

Ostrowiec ma na stole opcję obwodnicy miasta która się zaczyna w na DK9 w Młynku, czyli łączyć się będzie z rekomendowanym przez DGDiA zakończeniem wariantu obwodnicy Starachowic pośladzie północnym .... więc wszystko już pozamiatane raczej

gość | 2024-02-02 17:17:49 napisał(a):

AAA ma racje więc przez Lubienie będą jeździć tak czy siak

Alex | 2024-02-04 16:38:02 napisał(a):

północna obwodnica Starachowic to głupota, nie zlikwiduje korków w mieście ale to tylko moje zdanie,

Do @Alex | 2024-02-05 16:54:36 napisał(a):

Nie tylko twoje, większość ludzi myślących wychowanych w tym mieście od lat widzi z której strony jest problem z ruchem samochodowym.
Ale kto inny decyduje.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie