Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to uchwała rady miasta, która reguluje sposób wykorzystania terenu. Plan jest aktem prawa miejscowego, czyli obowiązuje tylko na obszarze gminy, która go uchwaliła.
W planie ustala się przeznaczenie i sposób zagospodarowania terenu. Z planu dowiesz się między innymi: co możesz wybudować, jak wysoki może być budynek, gdzie będzie dojazd do twojej nieruchomości, co może powstać obok twojej nieruchomości. Ważne! Realizacja inwestycji, która nie jest w planie dopuszczona, jest zabroniona.
Do 14 kwietnia 2025 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach jest wyłożony do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu zwanego umownie jednostką „Łazy” na obszarze miasta Starachowice wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.
W poniedziałek 7 kwietnia w Urzędzie Miejskim odbyła się publiczna dyskusja. Przyszło około 20 osób.
- Dosyć znaczniej zmienił się układ projektu dróg. Głównym celem, który przyświecał w trakcie tworzenia projektu było przeznaczenie terenów pod rozwój budownictwa jednorodzinnego, co za tym idzie, trzeba zapewnić obsługę projektowanych terenów. Staraliśmy się nie ingerować we własność prywatną, ale trzeba mieć na uwadze, że musi zmieścić się droga oraz sieć infrastruktury. Muszą być zachowane pewne odległości. Najważniejsze wskaźniki dla wszystkich terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej: do 12 m. wysokości w tym dwie kondygnacje nadziemne. Wzdłuż projektowanej drogi od skrzyżowania ul. Iłżeckiej z krańcową do ul. Krańcowej wyznaczono pas zieleni oddzielający zabudowę przemysłową od zabudowy mieszkaniowej, gdzie również będzie można sytuować ekrany akustyczne, co będzie chronić zabudowę jednorodzinną. Zaprojektowano zabudowę mieszkaniową wielorodzinną u zbiegu ul. Aleja Najświętszej Marii Panny i Iłżeckiej o maksymalnej wysokości do 19 m i 5 kondygnacji nadziemnych. Dla terenów przemysłowych ograniczenie wysokości budynków to 19 metrów, dla urządzeń technicznych, jak na przykład kominy to 35 metrów. Zachowano również tereny leśne przy ul. Długiej i Iłżeckiej w sąsiedztwie zakładów przemysłowych – mówiła projektantka Karolina Reczulska i dodała, że gmina Starachowice złożyła wniosek o wylesienie terenów pomiędzy kościołem, a zakładami mięsnymi pod drogę.
Największy problem dla osób, które przyszły wziąć udział w dyskusji stanowi nowa sieć dróg. W projekcie planu zagospodarowania przestrzennego założono powstanie nowych ulic, które spowodują, że działki zyskają dojazd. Jedna w projektowanych ulic o dość znacznej szerokości wzbudziła najwięcej kontrowersji, gdyż pod jej budowę „starzy” mieszkańcy musieliby odstąpić część swoich posesji. W przypadku jednej z działek nie dość, że projektowana droga wchłania jej ogromną część, to jeszcze dzieli na pół. Mieszkańcy krytykowali przedstawiony projekt
„My jesteśmy za drogami, tylko dlaczego jako „starzy” mieszkańcy mamy ponosić koszty ich utworzenia? To co chcecie zrobić, to jest metropolia. Tam jest teraz las. Dlaczego koło kościoła dało się rozwiązać problem i zrobić niezbyt szeroką ulicę z chodnikiem, a dlaczego koło nas musi być autostrada? My nie potrzebujemy drogi, żeby kierowcy się ścigali. Kosztem starych mieszkańców chcecie zrobić dobrze ludziom, którzy dopiero się tutaj pobudują” – mówili mieszkańcy.
- To, że teraz jest las, to nie oznacza, że nieruchomość jest przeznaczona pod las, tylko pod zabudowę. Przeanalizujemy państwa wnioski. Dojazd do działki budowlanej musi być minimum 4,5 metra. Chcecie się przeciskać przez wąskie drogi? Natomiast projektowane 6 metrów drogi jest po to, żeby służby mogły dojechać – wyjaśniała projektantka.
- Państwo chcą mi zabrać całą działkę pod drogę. Jak to jest w ogóle możliwe? – Pytała jedna z mieszkanek.
- Może zabrzmi to egoistycznie, ale gdzieś te drogi muszą powstać – odpowiedział Karol Zawłocki, kierownik Referatu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego i dodał, że wszystkie wnioski mieszkańców zostaną szczegółowo przeanalizowane i rozpatrzone przez Prezydenta Miasta.
- Zarówno Panu Prezydentowi, mnie, jak również projektantowi planu zależy, aby przyjęte rozwiązania były dla nich jak najbardziej korzystne i postaramy się uwzględnić wszystkie uwagi, które będą zgodne z przepisami prawa i pozwolą na zachowanie założeń tego projektu. Ponadto przy projektowaniu dróg staraliśmy się o jak najmniejszą ingerencję w istniejącą zabudowę oraz wykluczyć wyburzenia. Dziękuję również mieszkańcom za zaangażowanie, poświęcony czas i merytoryczne uwagi, które pozwolą dokonać stosownych korekt w projekcie. Zachęcam również do składania uwag w formie papierowej lub poprzez stronę www.sip.gison.pl/starachowice_konsultacje za pomocą specjalnie przygotowanego formularza do 29 kwietnia 2025 r. - mówił kierownik Zawłocki.
Dodane: 08.04.25 | Odsłony: 1149szczęście że tylko tak się to zakończyło...
to ś jakich mało
swoje pretensje powinniście kierować do...
no właśnie że nie bo opłaty zostały...
przecież działa program aktywny rodzic gdzie...