W tegorocznym sezonie wakacyjnym w Starachowicach funkcjonować będą trzy kąpieliska sezonowe. „Wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą zapraszam na kąpieliska na zbiornikach wodnych: Piachy i Lubianka oraz na baseny letnie przy ul. Szkolnej. Sezon kąpielowy rozpoczyna się w tym roku 28 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Starachowickie kąpieliska będą czynne 7 dni w tygodniu w godzinach od 10 do 18. Organizatorem kąpielisk będzie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do zobaczenia latem” – napisał w mediach społecznościowych prezydent miasta Marek Materek.
O bezpieczeństwie na lądzie i w wodzie była mowa na sesji Rady Miejskiej. Wykorzystując obecność nowego komendanta starachowickiej policji radny Mariusz Konarski zwrócił uwagę na potrzebę większej liczby patroli policji.
- Z racji pełnionej przeze mnie funkcji społecznej wiceprezesa zarządu wojewódzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jak mantrę co roku powtarzam i poruszam jeden temat, liczę na to, że po zmianie władzy w komendzie znajdę zrozumienie w tej kwestii czyli szeroko pojęte bezpieczeństwo na starachowickich kąpieliskach w sezonie letnim, zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Uprawnienia ratownika pełniącego dyżur są dość mocno ograniczone. W stosunku do osoby agresywnej, pijanej czy łamiącej regulamin, uprawnienia ratownika ograniczają się do zwrócenia uwagi czy pouczenia i poproszenia o opuszczenie terenu kąpieliska. Nierzadko ratownicy narażeni są na utarczki słowne, jakiś kontakt fizyczny, a w ekstremalnych przypadkach nawet dochodzi do pobicia. Zawsze w takich sytuacjach jest wzywana policja, która podejmuje interwencję. Bywa tak czasami, że sprawca całego zdarzenia oddala się z miejsca. W tłumie jest ciężko go zidentyfikować. Nierzadko bywa tak, że nie jest karany za swoje występki. Dużo takich przypadków można by uniknąć, gdyby patrole policji były na kąpielisku. Ja mam świadomość tego, że stałe patrole przez dwa miesiące w sezonie kąpielowym codziennie nie są możliwe do realizacji. Nie mamy posterunku policji na kąpielisku i go mieć nie będziemy. Myślę, że dobrze by było skoordynować takie patrole przynajmniej w okresie weekendów, gdzie sytuacji jest stosunkowo najwięcej. Skoordynować takie patrole ze Strażą Miejską, by nie dublować tych patroli, nie potęgować liczby godzin i ułożyć naprzemiennie. Jak jest straż miejska na kąpielisku, to wtedy policji nie ma i na odwrót. Bezpieczeństwo na lądzie, sama obecność patroli ogranicza zachowania wykraczające poza regulamin kąpieliska. Bezpieczeństwo na lądzie, to także bezpieczeństwo w wodzie. Tych osób spożywających alkohol na plaży byłoby mniej, przez co mniej osób wchodzących do wody pod wpływem alkoholu, więc tych niebezpiecznych zdarzeń w wodzie byłoby mniej. Jako przedstawiciel WOPR-u deklaruję chęć współpracy w tym zakresie i proszę, aby pan komendant rozważył możliwość takiej współpracy” – powiedział na sesji Rady Miejskiej radny Konarski.
W odpowiedzi nowy komendant policji inspektor Zbigniew Wilk zaproponował radnemu spotkanie bezpośrednio przed sezonem celem koordynacji pracy służb na kąpieliskach.
Fot. FB Marek Materek
Dodane: 26.03.25 | Odsłony: 578szczęście że tylko tak się to zakończyło...
to ś jakich mało
swoje pretensje powinniście kierować do...
no właśnie że nie bo opłaty zostały...
przecież działa program aktywny rodzic gdzie...