Pomagasz sąsiadom w potrzebie? Za takie usługi można dostać wynagrodzenie, ale czy w Starachowicach?

18264.nsmed

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło wniosek do radnych Rady Miejskiej o bezzwłoczne wprowadzenie w Starachowicach tzw. „usług sąsiedzkich”. Chodzi o określenie form i zasad , katalogu  usługodawców oraz  finansowanie tych usług. 

W trakcie konferencji prasowej prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz zreferował wniosek do Rady Miejskiej, natomiast członkini stowarzyszenia Iwona Jaśkiewicz przedstawiła potrzebę wprowadzenia usług sąsiedzkich w mieście podając przykład samotnych seniorów, którzy z powodu niesamodzielności społecznej żyją poniżej ludzkiej godności.

Jak powiedział prezes stowarzyszenia Paweł Lewkowicz w Starachowicach podobnie jak w całym kraju występuje niedobór kadry opiekuńczej, przybywa osób w wieku poprodukcyjnym (ok. 15 tys. szk.), dlatego usługi sąsiedzkie typu opieka higieniczno-sanitarna, zapewnienie kontaktu z otoczeniem jest bardzo potrzebna. - Gminy na uruchomienie usług sąsiedzkich mogą otrzymać wsparcie z programu korpus wsparcia seniorów, gdzie w module I udział gminy jest 20% kosztów usługi oszacowany na ok. 800 zł brutto/mc. W grudniu 2023 r. zwróciliśmy się z wnioskiem do Minister ds. polityki senioralnej o wydanie  zaleceń i  zajęcie stanowiska w zakresie uruchomienia usług sąsiedzkich dla osób w wieku 65+ świadczonych przez osoby  zamieszkujące w bliskim sąsiedztwie osoby uprawnionej. Dla  stowarzyszenia kluczowe jest żeby w Starachowicach usługi sąsiedzkie nie były tylko z nazwy dla wąskiej grupy osób, tylko dla większej liczby osób naprawdę potrzebujących - dodał prezes Lewkowicz.

Urząd Miejski odpowiada 

Usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej od dnia 01.11.2023 r. Usługi sąsiedzkie jako formy usług opiekuńczych jest nową możliwością gmin, wprowadzenie tej formy podyktowane było niedostosowaniem oferty usługowej do obecnych potrzeb oraz ograniczeniem zasobów kadry opiekuńczej w wielu gminach. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej usługi sąsiedzkie są formą wsparcia świadczoną przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są w formie pieniężnej przez gminę. 

Gmina Starachowice złożyła w grudniu 2023 roku wniosek projektowy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w związku z naborem o dofinansowanie projektów ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne nr: FESW.09.04-IZ.00-001/23, w którym jednym zadań jest realizacja bezpłatnych usług sąsiedzkich. Obecnie oczekujemy na wyniki oceny złożonego wniosku. Usługi te zostały wprowadzone do tego projektu po przeprowadzonej diagnozie wśród podopiecznych CUS w zakresie potrzeby świadczenia tych usług w formie bezpłatnej. 

W przypadku nieuzyskania środków w ramach ww. konkursu Prezydent Miasta Starachowice złozy wniosek o podjęcie uchwały na sesję Rady Miejskiej, w której określi szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług. W przypadku przyznawania usług sąsiedzkich na podstawie uchwały, będą one przyznawane decyzją administracyjną określającą wymiar i odpłatność za te usługi, po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, tak jak odbywa się to w przypadku pozostałych usług opiekuńczych i specjalistycznych. 

Jednocześnie podkreślamy, iż usługi opiekuńcze świadczone przez opiekunki zatrudnione w CUS, a także przez podmiot zewnętrzny zaspokajają potrzeby osób, które tego wymagają. Istnieje możliwość zwiększenia ilości godzin w każdym przypadku tego wymagającym. Gmina Starachowice nie mierzy się z problemem braku opiekunek, wiele osób poszukuje pracy w tym zakresie dlatego też usługi sąsiedzkie nie będą w tym przypadku odpowiedzią na ograniczenie zasobów kadry opiekuńczej. 

Dodane: 10.02.24 | Odsłony: 933

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2024-02-10 16:39:45 napisał(a):

Bardzo dobry pomysł. Tym bardziej że są rządowe pieniądze. Niby w mieście pomoc seniorom jest ale bardziej na tańce swaty zabawy. Natomiast gorzej z tymi co są zamknięci w domach ograniczoną opiekę od rodziny. Takie gesty jak taksówka dla seniora jakaś złota rączka to można powiedzieć nic. Ale lepiej budować elektorat potańcówkami niż faktycznie zająć się bezradnymi i biednymi.

do przedmówcy | 2024-02-10 16:49:22 napisał(a):

Otóż to, wspólnota samorządowa powinna zadbać w pierwszej kolejności o swoich najsłabszych członków. Wybory za pasem, nie wybierajmy celebrytów zapatrzonych w siebie, wybierzmy ludzi uczciwych rozumiejących o co w tym wszystkim chodzi.

arti | 2024-02-10 17:26:17 napisał(a):

do do przedmówcy: to mówisz że mamy wybierać uczciwych nie zapatrzonych w siebie celebrytów? hm to już po wyborach. co do pomocy sąsiedzkiej to zdarza mi mi się pomagać ale nigdy nie myślałem by za to mieć gratyfikację wolę dobre słowo od sąsiada

trzeźwym łokiem | 2024-02-10 18:45:58 napisał(a):

Swoistą beszczelnościę niektórych kanalii jest wzmożona aktywność przedwyborcza w sieci. Jacy fajni, jacy mili, jak dużo zrobili? Z kim to nie stali w rządku? Ileż to wstęg przecieli? A przecież, gdyby nie oni to ludzie by wrócili na drzewa. Ani słowa o tym kogo skrzywdzili, gdzie dołożyli swoją cegiełkę by kogoś zniszczyć, poniżyć zaszczuć, dorobić gębę. Wódz nie potrzebował ich do niczego poza głosowaniem, czasem pozwolił zrobić wspólną fotkę. Niech wreszcie przyjdzie nowe pokolenie i zacznie rządzić, bo buduje świat dla siebie a nie zalewa betonem układy i układziki, zobowiązania, obietnice. Znowu nie ma na kogo oddać głosu.

Gmina Starachowice | 2024-02-10 18:59:02 napisał(a):

No i co z tego że gmina czeka na rozstrzygnięcie jakiegoś konkursu? Uchwała rady miejskiej dotycząca zasad i kryteriów przyznawania i korzystania z „pomocy sąsiedzkiej” już dawno powinna być podjęta a środki w budżecie na to zaplanowane i przeznaczone tak samo jak na te potańcówki dla SENIORÓW Z WIGOREM! Podjęcie takiej uchwały jak wnioskowało Stowarzyszenie to punkt wyjścia do wszystkiego, aby zająć się i zapewnić pomoc nie tylko tym z wigorem. Niech UM oczu nie mydli byle jaką odpowiedzią.

do przedmówcy | 2024-02-10 20:24:15 napisał(a):

Przecież chodziło o to, aby zdyskredytować wnioskodawców i pokazać, że jaśnie państwo z UM jest o krok do przodu. Ściema jak wiele innych, środki na kopciuchy też mieli już dawno zdobyć, a tu jak nie było tak nie ma.

Marta | 2024-02-11 09:59:21 napisał(a):

Wybory idą trzeba się lansować nic nowego. Ciekawa jestem jaką opieką otoczyliście swoich najbliższych w przeszłości???

Senior | 2024-02-11 12:22:19 napisał(a):

Bardzo dobra inicjatywa i bardzo potrzebna.

Senior | 2024-02-12 15:03:57 napisał(a):

Panie Ambroszczyk zajmujesz się Pan głupotami kolejki strzelnice a może byś się pan zajął Domem Pomocy Społeczne na Bema . Remont potrzebny ale nie byle jaki jak zrobiono kilanaście lat temu.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie