Radny pyta o koszty, zobowiązania i spory

20650.nsmed

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik skierował do Prezydenta Miasta interpelację dotyczącą realizowanej przez Zakład Energetyki Cieplnej inwestycji budowy Instalacji Odzysku Energii przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach. Pytania dotyczyły m.in. poniesionych nakładów, zobowiązań finansowych spółki oraz ewentualnych sporów i postępowań.

Odpowiedzi udzielono w połowie marca 2026 roku.

Poniżej publikujemy pytania radnego oraz odpowiedzi przekazane przez ZEC.

Pytanie 1:

Jaką wartość nakładów poniesiono do dnia dzisiejszego?

Odpowiedź:

Na koniec lutego 2026 roku wartość poniesionych nakładów na inwestycję Instalacji Odzysku Energii wynosi 13 167 260,81 zł.

Pytanie 2:

Jakie (i na jaką wartość) zobowiązania posiada spółka z tytułu realizacji tej inwestycji?

Odpowiedź:

Spółka ZEC posiada zobowiązanie w kwocie 9 277 679,82 zł z tytułu pożyczki udzielonej przez WFOŚiGW w Kielcach. Spłata została rozłożona na okres 3 lat.

Pytanie 3:

Czy spółka otrzymała faktury od kontrahentów (bądź inne roszczenia), z którymi się nie zgadza i których nie zapłaciła? Jeśli tak, jaka jest wartość tych roszczeń?

Odpowiedź:

Obecnie wobec spółki nie są formalnie podnoszone żadne roszczenia o zapłatę z tytułu faktur lub innych należności.

Pytanie 4:

Czy toczą się jakieś postępowania sądowe? Jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź:

Toczą się dwa spory przed Sądem Okręgowym w Kielcach dotyczące współpracy z generalnym wykonawcą – jeden związany z odstąpieniem od umowy, drugi z karami umownymi naliczonymi przez ZEC.

Pytanie 5:

Czy toczą się postępowania prowadzone przez inne instytucje publiczne? Jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź:

Tak. Toczą się postępowania dotyczące decyzji administracyjnych związanych z inwestycją – m.in. decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz pozwolenia na budowę.

Pytanie 6:

Czy spółka planuje zakończenie inwestycji? Jeśli tak, w jakim terminie, od czego jest on uzależniony i jaka jest szacunkowa wartość nakładów, które trzeba będzie jeszcze ponieść?

Odpowiedź:

Spółka planuje dokończenie inwestycji, jednak obecnie została ona wstrzymana. Wynika to z decyzji Sądu Okręgowego w Kielcach dotyczącej zabezpieczenia i zakazu kontynuowania prac z pominięciem dotychczasowego wykonawcy.

Dodane: 27.03.26 | Odsłony: 1467 | komentarze (25)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ja | 2026-03-27 15:00:18 napisał(a):

Ja bym zapytała jakie są koszty sądowe związane z tą inwestycja podnoszone przez spółkę

rumcajs | 2026-03-27 15:30:43 napisał(a):

a czarnek dalej swoje: oze sroze !

zero konwekwencji | 2026-03-27 22:37:40 napisał(a):

zero konsekwencji

do zero konsekwencji | 2026-03-28 07:34:26 napisał(a):

Wybitny inwestor Pocheć i jego guru, wizjoner z Radomskiej. Tacy byli mądrzy jak startowała ta inwestycja, nikogo nie słuchali.. Teraz mamy kilkanaście milionów strat , które jak sądzę pokryją mieszkańcy z podatków... Pogonić dziadów i tyle..

ludzie z komitetu | 2026-03-28 08:13:18 napisał(a):

Walendzik z komitetu rozjeżdża swojego wodza! Walka o schedę po Materku czy próba zdystansowania się od jego porażek. A może jedno i drugie.

czykita | 2026-03-28 08:33:40 napisał(a):

Spalarnie trzeba dokończyc jak Trzasku w Warszawie to zrobił. Koszt smieci tam spadł znacznie dla mnieszkańcow. Tutaj liczy sie zdanie sponsora pewnej grupy.

ty czykita | 2026-03-28 10:19:01 napisał(a):

tylko że u nas Materek i spółka zaczęli od d@py strony. Powinni najpierw zaplanować pszok na którym by miasto lub gmina sama pozyskiwała wkład do pieca a nie zaczęli budowę spalarni gdzie nie wiadomo skąd i ile uda się kupić RDFu do tej instalacji.
Druga sprawa, że ten przybytek nie powinien w ogóle powstać w tym miejscu. Na bugaju są piękne tereny pod takie konstrukcje, np. teren po starym szpitalu.

Mieszkanka. | 2026-03-28 10:32:22 napisał(a):

Proszę nie pisać bzdur, że koszty spadły tam czy gdzie indziej. Już mamy niesamowite ilości ciężarówek kursujące do strefy przez miasto tam i z powrotem. Obwodnica Północna prawie pusta. Porównanie małego miasteczka do stolicy to jakaś farsa. Mamy swoje śmieci w mieście czy w pobliskich miejscowościach z którymi czasami jeszcze są problemy. Zwożenie śmieci, brudów ze szczurami STÓP!!! Ps. Od samego początku uważam , że był i jest to poroniony pomysł. Jako przykład mogę podać firmę EZo, która wybudowała w specjalnej strefie ekonomicznej zakład przekształcania opakowań na energię elektr i cieplną bez szkodliwego spalania , metodą pirolizy. Jednak z powodu braku rentowności tego przedsięwzięcia w Starachowicach zaniechano dalszej realizacji tego projektu.

czy | 2026-03-28 12:49:56 napisał(a):

Czy Pani to z tego komitetu finansowanego przez sponsora?

Mieszkanka | 2026-03-28 14:21:33 napisał(a):

Proszę czasami pomyśleć. Pani w.w z imienia i nazwiska proponuję stosowną reakcję na publiczne obrażanie. A propo tego dziwnego wpisu powyżej , załączam inf. dla zainteresowanych. Tzn wybudowano czy jak niektórzy próbujący zmieniać na siłę fakty pisząc, że kilka lat wcześnie nie było pomysłu na wybudowanie spalarni i nic nie wybudowano. Na szczęście dla mieszkańców TST inwestor sam poniósł koszty rozpoczętej i nie zakończonej budowy. „ Informator : starachowicki. eu z dn 17.07.2015 „ Po wakacjach rusza zakład recyklingu” . W przeciwieństwie do obecnej rzekomej budowy spalarni firma EZO z Warszawy miała wszystkie stosowne i obowiązujące pozwolenia, dokumenty i zapewnione finansowanie tego przedsięwzięcia.

rumcajs | 2026-03-28 15:16:09 napisał(a):

pani mieszkanko,skoro sie panie nie wstydzydzi to czemu nie nie podaje pani iminienia i nazwiskka !?

rumcajs | 2026-03-28 15:18:14 napisał(a):

pani mieszknko,odwage to trza mieć nie w lidlu i w biedronce ale na co dzień, zwaszcza jak sie chce coś napisac na forum !

Mieszkanka | 2026-03-28 16:28:59 napisał(a):

Nie jestem osobą publiczną, a forum chyba jest dla wszystkich , którzy mają coś interesującego do zakomunikowania , wyrażenia swojej opinii nie obrażając nikogo. Chyba naszym wspólnym interesem jest aby mieć satysfakcję , zadowolenie z miejsca, w którym mieszkamy. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Gość | 2026-03-28 17:56:01 napisał(a):

Walendzik tatusia pogon, niech kontrolę NIK zrobi.

Czarna | 2026-03-29 20:54:50 napisał(a):

A może przy taj spalarni otworzyć zakład produkujący peruki ?! Czarnego charakteru peruka blond nie przykryje haaaaa

edebe | 2026-03-30 09:19:26 napisał(a):

Pan radny chyba zapomniał, że jest z komitetu MM i się odkleił od rzeczywistości. Rodzi się pytanie, po co pyta publicznie o rzecz najbardziej niewygodną i nietrafioną dla swojego pryncypała. Czy to ustawka czy wyjście przed szereg i walka o władzę. No i zasadnicze pytanie, co pan radny zrobi z tą wiedzą- domniemam, że złoży zawiadomienie do prokuratury. Tak powinien zrobić, jeżeli ma cojones. Ale nie sądzę, bo nie wygląda żeby miał. Pewnie pan MM mu kazał się po coś zapytać.

do edebe | 2026-03-30 10:05:19 napisał(a):

Czy czasem nie jest tak, że wszystkie interpelacje radnych słusznego komitetu nie są inspirowane zleceniem prezydenta ?

Gosc | 2026-03-30 11:10:57 napisał(a):

Czy w tej spalarni będzie można palić plastikiem, bo tego "towaru" coraz więcej w otoczeniu, a nic tak nie szkodzi populacji jak plastic fantastic.

Do gościa | 2026-03-30 11:55:39 napisał(a):

Po to sortujemy śmieci, uruchamiane są butelkomaty. Zakłady recyklingu pracują na max. Co jest korzystniejsze dla ludzi i naszej planety? Odpowiedź jest tylko jedna, ale tylko dla myślących. Niestety.

dociekliwy | 2026-03-30 12:02:26 napisał(a):

Prezes Zarządu Dyrektor Generalny ZEC nie udzielił odpowiedzi na pytanie jakie będą koszty dokończenie inwestycji i skąd weźmie środki na dokończenie.Mam nadzieję, że pytający radny nie da się wymanewrować Pocheciowi i ponowi to pytanie. Brak jest również odpowiedzi kiedy inwestycja zostanie zrealizowana. Moim zdaniem jest brak szans na ukończenie tej inwestycji a spłata zadłużenia nastąpi z subwencji miasta na rzecz ZEC.

do Do gościa | 2026-03-30 12:43:08 napisał(a):

wiadomo, że korzystniejsze jest wpędzenie ludzi w biedę w imię religii klimatyzmu oraz zrobienie z nich śmieciarzy z worami butelek i puszek, które te cudowne urządzenia raz przyjmują, a raz nie - oczywiście jeśli któreś akurat działa. To przecież oczywiste.

@do Do gościa | 2026-03-30 13:12:27 napisał(a):

Leczenie nowotworów kosztuje krocie. Ośmieszaj sobie to ile chcesz. Życzę zdrowia.

Do jw | 2026-03-30 14:06:47 napisał(a):

To co? Palić, palić. Wszystko co eko to ściema. A te nowotwory to pewnie z czystego powietrza, zdrowej eko żywności. Kto ochoczo kupuje piękne owoce po modyfikacji gmo? Nawet robactwo i wszelkie wirusy mutują. Czy potrafimy zrezygnować, z opakowań plastikowych? Czy ktoś pamięta ile radości robiły plastikowe, kolorowe opakowania. Szkło, papier było be. Ograniczenie produkcji plastiku znacząco przyczynia się do ograniczenia emisji. Recykling nie tylko plastiku napewno spowoduje zdrowsze życie na ziemi. Nie tylko ludzi! To co lepiej więcej plastiku na wsad kotła.

do Do gościa | 2026-03-30 15:57:17 napisał(a):

Niczego nie trzeba ośmieszać. Sami wyznawcy ekoludka robią to doskonale, na czele z ministrą (lol) Zielińską i bandą jej minionków. Wystarczy dać im głos.

Kek | 2026-03-30 16:57:45 napisał(a):

To że ktoś nierozsądny ma jakieś poglądy, nie znaczy jeszcze, że te poglądy są nierozsądne. Jak chcesz krytykować ekologię (czy jakąkolwiek ideę), to krytykuj ekologię, a nie ludzi.

To co teraz robisz, to ustawianie ludzi w jakiejś hierarchii lepszych i gorszych od siebie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie