Raport, 4 maja 2020 r. #koronawirus w powiecie i województwie

12853.nsmed

Od 4 marca 2020 r. w województwie świętokrzyskim wykonano 9077 testów na obecność koronawirusa. Liczba mieszkańców naszego województwa wg stanu na 30 czerwca 2019 roku wynosi 1 237 400 osób.

- W województwie świętokrzyskim działają obecnie 3 laboratoria: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, laboratorium RCNT w Podzamczu Chęcińskim oraz laboratorium w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. To ostatnie w pierwszej kolejności wykonuje badania na własne potrzeby, ale może również realizować badania na zlecenie. Ponadto w najbliższym czasie uruchomione zostanie kolejne laboratorium – w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zazwyczaj wyniki znane są w ciągu 24 godzin. Termin ten może ulec wydłużeniu, gdy do laboratoriów spłynie jednorazowo kilkaset prób - odpowiada na pytania Redakcji portalu rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

W województwie świętokrzyskim potwierdzono dziś 4 kolejne przypadki zakażenia koronawirusem. To: kobieta w sile wieku - powiat włoszczowski, starsza kobieta - powiat ostrowiecki, kobieta w sile wieku - powiat ostrowiecki, kobieta w sile wieku - powiat ostrowiecki. 

Potwierdzono natomiast 54 przypadki ozdrowień z następujących powiatów: skarżyskiego – 18, kieleckiego – 12, starachowickiego – 7, jędrzejowskiego – 5, koneckiego – 5, pińczowskiego – 3,  ostrowieckiego – 2, staszowskiego – 1, włoszczowskiego – 1. 

W sumie na terenie województwa świętokrzyskiego potwierdzono 281 zachorowań na COVID-19, w tym 8 zgonów oraz 118 ozdrowień.

***

Poniedziałek 4 .05.2020r. – aktualna sytuacja w naszym powiecie. Informuje starosta starachowicki Piotr Babicki:

W szpitalu przebywa obecnie 81 pacjentów:

58 osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem

23 osób oczekuje na wynik (czyli jest w trakcie diagnozowania).

W izolatorium przebywa obecnie 6 osób.

Liczba osób poddanych kwarantannie w powiecie starachowickim: 119.

Od początku trwania epidemii do dnia dzisiejszego w powiecie starachowickim otrzymano 852 wyniki zleconych testów.

Liczba zgonów stwierdzonych w szpitalu w Starachowicach: 9 (w tym pięć osób z powiatu starachowickiego).

Liczba zgonów mieszkańców powiatu starachowickiego w innym powiecie: 1.

Mamy 6 kolejnych ozdrowieńców.

Łączna liczba ozdrowień wśród mieszkańców powiatu starachowickiego: 7.

Pralkę na potrzeby oddziału zakaźnego przekazała Pani Małgorzata Makuch z Apteki Centrum w Suchedniowie.

Pierwsze posiłki, zakupione ze zrzutki „Posiłek dla medyka”, organizowanej przez Widzialną Rękę- Starachowice, trafiły dziś do szpitala. Dostarczonych zostało 65 porcji.

Słodycze i środki czystości przekazane zostały do pogotowia przez wolontariuszy Widzialnej Ręki – Starachowice.

W imieniu swoim i Zarządu Powiatu serdecznie dziękuję wszystkim darczyńcom.

***

Od Redakcji: 

W powiecie starachowickim odnotowano łącznie 34 przypadki zakażenia koronawirusem. 

Choroba u pierwszych 10 osób pochodziła z ogniska wirusa w skarżyskim szpitalu. 

Jedna osoba wróciła zza granicy - pracownik miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach. „Zarażony pracownik zakończył izolację, a osoby z kontaktu zakończyły okres kwarantanny i mają wynik ujemny testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.” - odpowiedziała spółka na pytanie Redakcji. 

13 osób było związanych z sytuacją, która wystąpiła w DPS w Parszowie, a powiązane to również było ze szpitalem w Skarżysku Kamiennej. Dwie osoby, u których stwierdzono zakażenie, przebywały w kwarantannie z uwagi na kontakt z osoba zakażoną z Oddziału Neurologicznego w Skarżysku. 

Kolejne cztery przypadki: noworodek, z obecnie już dwukrotnym wynikiem ujemnym, starszy mężczyzna, gdzie nie ustalono jak doszło do kontaktu z wirusem i jeszcze jeden starszy pan, który zmarł. Ponadto młody mężczyzna, pracujący na terenie powiatu kieleckiego.

Cztery ostatnie osoby: 

27 kwietnia - starszy mężczyzna. Sanepid nie ustalił, gdzie doszło do kontaktu z wirusem. 

28 kwietnia - kobieta w sile wieku. Redakcja ustala nie w Starachowicach, a w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

30 kwietnia - mężczyzna w sile wieku.Redakcja ustala nie w Starachowicach, a w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

3 maja - dziewczynka. Źródło zakażenia jest powiązane z ogniskiem zakażenia w DPS w Wierzbicy.

***

Dane z powiatu ostrowieckiego 04.05.2020 r. godz. 12:00

- liczba osób objętych kwarantanną - 379 osób

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 1 osoba

- liczba osób hospitalizowanych - 7 osoby

- liczba osób z dodatnim wynikiem SARS-CoV-2 - 6 osoby

- liczba osób które wyzdrowiały - 6 osób

***

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie skarżyskim (stan na dzień 04.05.2020, godz. 14.00), według danych Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Skarżysku-Kamiennej

Liczba osób poddanych kwarantannie - 184

Liczba osób poddanych kwarantannie zamkniętej - 14

Liczba osób objętych nadzorem epidemicznym - 0

Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 ogółem – 81

Liczba ozdrowieńców - 51

Liczba zgonów – 3

(Jeden zgon dotyczy mieszkańca powiatu szydłowieckiego i został wykazany w statystykach tego powiatu)

Fot. FB Piotr Babicki

Dodane: 04.05.20 | Odsłony: 1092
Tagi:

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie