Rozstrzygnięto konkurs na rysunek prasowy. Bondarowicz z nagrodą specjalną

18560.nsmed

Znamy wyniki szóstej edycji Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa 2024. Nagrodę specjalną otrzymał rysunek autorstwa Marcina Bondarowicza pierwotnie opublikowany w tygodniku POLITYKA. Rysunek autorstwa Bondarowicza otrzymał nagrodę Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie pracował patron Konkursu. Marcin Bondarowicz otrzymał nagrodę za pracę bez tytułu opublikowaną w opiniotwórczym tygodniku społeczno-politycznym POLITYKA Nr 44 (3437) 25.10-01.11-2023.

Rysunek autorstwa Bondarowicza posłużył jako ilustracja do artykułu Adama Grzeszaka (Polityka) pt.:”Koty za płoty”.  „Koniec rządów PiS to dla gospodarki długo oczekiwana zmiana. Natomiast dla spółek Skarbu Państwa, zwłaszcza  zawłaszczonych przez polityków władzy, potężny wstrząs...” czytamy w lidzie tekstu Polityki autorstwa Grzeszaka. Bondarowicz jest rysownikiem Polityki od 2018 roku.

To już kolejna nagroda dla Bondarowicza w tym ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy. Od pierwszej edycji tego konkursu Marcin  Bondarowicz zdobył łącznie 6 nagród za rysunki publikowane w prasie:

I Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa, Olsztyn 2019 – Nagroda Honorowa – Marcin Bondarowicz (Gazeta Wyborcza)

II Ogólnopolski Konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa - Olsztyn 2020 - Nagroda Honorowa - Marcin Bondarowicz (Tygodnik POLITYKA)

III Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021 - Nagroda Specjalna ufundowana przez Zamek Reszel Sp. z.o.o Marcin Bondarowicz za pracę „Jak mówić, by rządzić” (Polityka)

IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 - Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury

V Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2023 - Nagroda Honorowa za pracę Rachunek za ruiny i śmierć (Polityka)

VI Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2024 - Nagroda Dziekana Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM za pracę bez tytułu (Polityka)

„Nie lubię klasyfikacji w sztuce. Uważam, że obrazy bronią się same. Ich przeznaczenie określa życie. To dla mnie kwestia poboczna czy trafią na ścianę czy też będą towarzyszyć tekstom publikowanym w prasie. Tak naprawdę najważniejsze by nawiązać kontakt z odbiorcą, by wywołać emocje a co za tym idzie poruszyć sumienia. Ważne by mieć coś do powiedzenia i mówić to wyraźnie z przekonaniem. Mimo, że w swoich pracach poruszam zagadnienia, które wykraczają poza problematykę własnego kraju, zawsze staram się by były mocno osadzone w polskich realiach oraz kulturze. Rysunki satyryczne, sarkastyczne ilustracje lub jak określają je historycy sztuki „rysunki filozoficzne” to dziedzina o szczególnym zasięgu i możliwościach oddziaływania. Walory te brzmią najpełniej w twórczości o tematyce społecznej i politycznej. Odnalezienie własnej charakterystycznej formuły plastycznej, własnego kodu obrazowego, pełnego literackich, niemal fabularnych treści, nadanie nośności ideowej symbolom funkcjonującym już w świadomości widza stało się dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań. Stało się wyzwaniem, któremu staram się sprostać z każdym kolejnym rysunkiem, ilustracją czy obrazem” - podsumował udział w konkursie na rysunek prasowy autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz.

Organizatorem konkursu jest Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie. Patronat nad konkursem objęło Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu jest Zbigniew Piszczako.

„Celem Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa jest nagrodzenie autorów najlepszych prac opublikowanych w 2023 w roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego” – informuje pomysłodawca konkursu Zbigniew Piszczako.

Na konkurs napłynęło 207 prac 46 autorów. Wręczenie nagród laureatom nastąpi 11 maja 2024 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Konkurs obejmował prace opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, w prasie i mediach elektronicznych. Tematyka konkursu jest nieograniczona: rysunek polityczny, społeczny, humorystyczny, sportowy, karykatura itp.

***

MARCIN BONDAROWICZ  (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Jako rysownik prasowy zadebiutował w Pulsie Biznesu w 2004 roku. Uczestnik oraz juror w wielu międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy oraz satyryczny. Laureat wielu prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. Na swoim koncie ma ponad sto nagród i wyróżnień w najważniejszych branżowych konkursach na rysunek prasowy w kraju i za granicą.  W 2023 roku Bondarowicz otrzymał najważniejszą europejską nagrodę branżową European Newspaper Award za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej. Laureat wyróżnienia Honorowy Przyjaciel Starachowic przyznanego w ramach jubileuszowych obchodów 400-lecia rodzimego miasta artysty. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę). Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, European Cartoon Center KRUISHOUTEM – Belgia oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: www.bondarowicz.net

Komunikat prasowy nadesłany 

Dodane: 09.05.24 | Odsłony: 649
Tagi:

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie