Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie: Bez uchwały Rady Miejskiej nie można organizować usług sąsiedzkich!

18267.nsmed

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie złożyło wniosek do radnych Rady Miejskiej o wprowadzenie w Starachowicach tzw. usług sąsiedzkich z wynagrodzeniem finansowym. W trakcie konferencji prasowej prezes SWS Paweł Lewkowicz mówił, że gminy na uruchomienie usług sąsiedzkich mogą otrzymać wsparcie z programu „Korpus wsparcia seniorów”. 

Jeszcze tego samego dnia Urząd Miejski odpowiedział, że gmina Starachowice złożyła w grudniu 2023 roku wniosek projektowy, w którym jednym zadań jest realizacja bezpłatnych usług sąsiedzkich, do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i czeka na wyniki oceny.

- W przypadku nieuzyskania środków w ramach ww. konkursu Prezydent Miasta Starachowice złoży wniosek o podjęcie uchwały na sesję Rady Miejskiej, w której określi szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania wykonywania takich usług – informował rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie ponownie zabiera głos i pisze do mediów, że „bez uchwały Rady Miejskiej nie można organizować usług sąsiedzkich!”: 

Komentarz Urzędu Miejskiego w zakresie skorelowania uzyskania zewnętrznych środków pomocowych  od wprowadzenia usług sąsiedzkich jest delikatnie mówiąc „mydleniem oczu”. Ustawodawca zobligował radę gminy  do podjęcia uchwały określającej szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich, wymiar i zakres usług sąsiedzkich oraz sposób rozliczania takich usług. Dlatego przedmiotowa uchwała jest niezbędna do ustalenia konkretnych zasad wprowadzenia usług sąsiedzkich. To czy usługi sąsiedzkie będą w całości pokryte wydatkami z budżetu gminy, czy wsparte bezzwrotną dotacją jest dla danego seniora rzeczą wtórną. 

Ubocznie wskazać należy, że ścieżka zewnętrznego dofinansowania jaką obrała gmina Starachowice jest stosunkowo długotrwała (etapy oceny formalnej, merytorycznej i negocjacje). Stowarzyszenie na konferencji proponowało aplikować do rządowego programu Korpus Wsparcia Seniorów na 2024r. Reasumując, zainteresowanie usługami sąsiedzkimi w Starachowicach i potrzeba ich wprowadzenia oraz pozytywne reakcje Starachowiczan(ek) po  konferencji stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie są jednym z ważnych argumentów dla Rady Miejskiej, żeby bezzwłocznie podjąć przedmiotową uchwałę!

Prezes SWS Paweł Lewkowicz 

Dodane: 12.02.24 | Odsłony: 675

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2024-02-12 13:33:48 napisał(a):

Małpowanie pomysłów z innych miast, kosztownych i mogących prowadzić do nadużyć. A Materek znów zachowuje się jak mięczak i przyklaskuje pomysłowi starając się udowodnić opinii publicznej, że sam wpadł na to rozwiązanie i złożył wniosek a nawet jak nie uzyska wsparcia zewnętrznego to poprosi radnych o sfinansowanie pomysłu z budżetu gminy :)

Chłopcze zacznij z głową wydawać pieniądze na politykę senioralną tak aby jak najwięcej seniorów z niej mogło skorzystać. Bo ile wydano dla grupki seniorów z Galerii Manhattan ? Te pieniądze trafiły do wąskiego, bardzo wąskiego grona i mogły zostać sto razy lepiej wydane.
Chcesz uruchamiać usługi sąsiedzkie kiedy inne dwa programy realizowane przez CUS kuleją, otrzymują znacznie mniej pieniędzy niż wnioskowano na ich realizację, w konsekwencji czego obcina się godziny asystentom osób niepełnosprawnych jak i podopiecznym programu.
Napraw najpierw to co nie działa jak powinno i dopiero uruchamiaj nowe programy o ile nas na nie stać!!!

Senior do Wezyr | 2024-02-12 16:38:01 napisał(a):

A kto powiedział albo gdzie jest tak napisane że skoro ten pomysł wprowadzenia usług sąsiedzkich jest zarezerwowany tylko dla innych miast?? Jakie to małpowanie? Społeczeństwo jest w 1/3 złożone z niedołężnych ludzi, schorowanych albo samotnych i wypadałoby żeby prezydent o nas pomyślał. Może dla Ciebie to małpowanie bo jesteś młody. Bardzo dobra inicjatywa Stowarzyszenia.

Wezyr | 2024-02-12 17:22:17 napisał(a):

Na politykę senioralna w naszym mieście rokrocznie wydaje się grube miliony.
Niestety pieniądze są wydatkowane nieudolnie i nie koniecznie trafiają do najbardziej potrzebujących. Są też programy jak asystent, których nie należy dublować tylko zapewnić im właściwe finansowanie i nadzór. Są też poronione projekty kosztujące olbrzymie pieniądze jak Senior Wigor w Galeri Skałka, gdzie dla kilkudziesięciu seniorów wydaje się miliony złotych. Te pieniądze należy lepiej wydawać, tak aby większość seniorów mogła z nich korzystać. Pole do popisu jest ogromne.

Solista | 2024-02-13 08:46:50 napisał(a):

A kto zabroni pomagać sąsiadom??!!! Może jeszcze pozwolenie na rozmowy na klatce?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie