Wiadukt w Starachowicach Zachodnich otwarty

19449.nsmed

12 marca 2025 r. kilka minut po godzinie 18:00 pierwsi mieszkańcy Starachowic przejechali nowym wiaduktem. Choć inwestycja wciąż trwa, z uwagi na dobro mieszkańców, władze powiatu za zgodą  wykonawcy zdecydowały o wcześniejszym udostępnieniu dla ruchu nowego obiektu. To ważny krok w stronę poprawy komunikacji oraz jakości życia mieszkańców.  

Rozpiętość nowego wiaduktu sięga 67 m, a długość dróg dojazdowych w samej tylko części mostowej sięga ok. 300 m.

Konstrukcja łukowa jest doskonale widoczna z drogi krajowej nr 42, skąd można już wjechać do „dolnych” Starachowic. 

Zapory usunięte 

Symboliczne usunięcie zapór nastąpiło 12 marca br. o godz. 18.00 z udziałem starosty Piotra Babickiego i prezydenta Marka Materka. 

- To historyczny moment dla Starachowic i całego powiatu, który ma nie tylko praktyczne znaczenie, ale również symbolizuje nowy etap w rozwoju naszego samorządu. Inwestycja, którą realizujemy ma szerszy wymiar. W połączeniu z zakończoną kilka miesięcy temu budową północno-zachodniej obwodnicy Starachowic oraz zbliżającą się do finiszu, budową obwodnicy Wąchocka, stworzymy spójną sieć dróg, która zapewni nam lepszą dostępność komunikacyjną z innymi regionami w Polsce. To krok w stronę nowoczesnej i dobrze skomunikowanej przyszłości- przekonuje starosta Piotr Babicki. 

Znacząco zwiększy się również atrakcyjność inwestycyjna terenów położonych w pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej. 

- Dzięki temu Starachowice staną się jeszcze bardziej konkurencyjne na mapie gospodarczej Polski, przyciągając nowych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swojego kapitału w regionie z doskonałą infrastrukturą transportową – uważa prezydent Marek Materek. 

Co już zostało zrobione?

Mimo że prace drogowe wciąż trwają, dzięki uprzejmości firmy Trakcja,  mieszkańcy mogą korzystać z częściowo zrealizowanej inwestycji. Kilka miesięcy temu oddany został już do użytku parking przy ul. Kwiatkowskiego, a teraz wiadukt wraz z pełną infrastrukturą – chodnikami,  ścieżkami rowerowymi,  oświetleniem ulicznym i efektowną iluminacją. Zakończono również budowę dróg dojazdowych, w tym ronda turbinowego u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej. Przebudowano także sieci podziemne oraz infrastrukturę towarzyszącą. 

Co jeszcze przed nami?

Choć nowym obiektem można już jeździć, to inwestycja nie została jeszcze zakończona. Przed nami ułożenie ostatniej warstwy nawierzchni na ulicach: Piłsudskiego, Radomskiej i Hutniczej, co wiązać się będzie z czasowym zamknięciem pewnych odcinków dróg. O szczegółach będziemy informować na bieżąco. Wciąż trwają też prace w obrębie skrzyżowań: ul. Radomskiej, Hutniczej i Sportowej oraz ul. Radomskiej z Fabryczną.  W niedługim czasie ruszą prace wykończeniowo – porządkowe wzdłuż nowych ulic, chodników i ścieżek rowerowych, gdzie pojawią się wkrótce elementy bezpieczeństwa ruchu. 

Prace dodatkowe

Na tym nie koniec. W trakcie realizacji inwestycji zdecydowano o rozszerzeniu projektu o dodatkowe prace, które zwiększą funkcjonalność całej infrastruktury. Dlatego należy spodziewać się wkrótce kolejnych robót na ulicach:

Piłsudskiego (na odcinkach:  od „gazowani” do ul. Na Szlakowisku oraz od ul. Na Szlakowisku do ul. Kolejowej), 

Radomskiej  (na wysokości Parku Kultury, a także od mostu do świateł na DK 42) 

Wielkopiecowej (od wjazdu do muzeum do przejścia podziemnego na wysokości odlewni)

Fabrycznej. 

Trzeba będzie się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Na szczęście będą one przejściowe i przyniosą konkretne korzyści w postaci m.in. budowy kanalizacji deszczowej, która pozwoli zapobiec w przyszłości zalewaniu posesji przy ul. Piłsudskiego.  

- Nowa jakość ruchu, poprawa bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców to dopiero początek zmian, które wpłyną na rozwój całego powiatu. A dzięki rozszerzeniu projektu o dodatkowe prace, zyskamy jeszcze bardziej funkcjonalną i nowoczesną infrastrukturę – uważa starosta Piotr Babicki, który dziękuje wszystkim którzy przyczynili się do tej inwestycji – parlamentarzystom, rządom obu kadencji, Zarządowi Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A., władzom samorządowym ostatnich kadencji, pracownikom Zarządu Dróg Powiatowych, Starostwa Powiatowego, Urzędu Miejskiego w Starachowicach i oczywiście wykonawcom.

Przypominamy, że inwestycja realizowana jest w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych.

Dodane: 13.03.25 | Odsłony: 1621
Tagi:

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie