Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Park Kultury zapraszają mieszkańców Starachowic do udziału w koncercie noworocznym „W mroku jest tyle światła”.
Wydarzenie uświetnią:
• Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej pod dyrekcją prof. dr hab. Urszuli Bobryk,
• Piotr Selim - fortepian, śpiew,
• Martyna Poleszak - skrzypce,
• Paweł Szum - fortepian
11 stycznia 2025 r. (sobota), godz. 18.00
Park Kultury, ul. Radomska 21. Wstęp wolny i do wypełnienia sali widowiskowej
Chór Akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Jadwigi Czerwińskiej - odgrywa kluczową rolę w życiu kulturalnym miasta Lublin, będąc jednym z najbardziej cenionych zespołów muzycznych w regionie.
Jego działalność, trwająca od 1949 roku, przyczynia się do zachowania i rozwijania tradycji chóralnej, a także promowania muzyki zarówno sakralnej, jak i świeckiej. Występuje na prestiżowych scenach w Polsce i za granicą, współpracując z orkiestrami, chórami i zespołami kameralnymi.
Ważną częścią działalności chóru było uczestnictwo w obchodach 700-lecia Lublina, biorąc udział w różnych wydarzeniach kulturalnych związanych z tym jubileuszem. W ramach obchodów, które miały miejsce w 2017 roku, chór zaprezentował się na specjalnych koncertach, takich jak Dźwięki 700-letniego Lublina, które były częścią uroczystości upamiętniających historię miasta. Chór przyczynił się do uświetnienia obchodów poprzez wykonanie tradycyjnych i współczesnych utworów, co wzbogaciło program artystyczny rocznicy i pozwoliło na podkreślenie kulturalnego dziedzictwa Lublina. W koncercie uczestniczyli najlepsi polscy wokaliści, orkiestry (Tomasz Momot Orkiestra, Orkiestra Trybunału Koronnego) i chóry (Chór Akademicki UMCS i Chór Politechniki Lubelskiej).
Na scenie pojawiło się łącznie 150 artystów, w tym Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Natalia Wilk, Jan Kondrak i Lubelska Federacja Bardów.
W grudniu 2023 roku, Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej pod dyrekcją prof. Urszuli Bobryk odbył tournée po Francji. Chórowi towarzyszył wspaniały muzyk i kompozytor, dr Piotr Selim. Tournée obejmowało niezwykłe miejsca: Saint-Dié-des-Vosges (koncert w kościele Saint-Martin), Nancy (koncert w kościele Matki Bożej z Bonsecours), Hettange-Grande (koncert w kościele Saint-Etienne), a także koncerty w kaplicy zamkowej w Lunéville oraz w ratuszu w Nancy. W repertuarze znalazły się utwory sakralne, argentyńska Misatango/Misa A Buenos Aires Martína Palmeriego, w której partie solowe wykonała Karolina Drapała oraz poruszające kompozycje dra Piotra Selima. Chór zaprezentował także polskie i ukraińskie kolędy, które zabrzmiały również w języku francuskim. Koncerty te zdobyły szerokie uznanie we francuskiej prasie, która opisała je jako wydarzenie na najwyższym poziomie, chwytające za serce i dostarczające ogromnej radości. Tak pozytywny odbiór wzmocnił wizerunek Lublina jako ośrodka artystycznego, a także zbudował relacje kulturalne z Francją, co może prowadzić do dalszej współpracy i wymiany kulturalnej.
Nie sposób nie wspomnieć o koncercie symfonicznym The spirit of tango – Misa a Buenos Aires, który rozpoczął świętowanie jubileuszu 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz 75-lecia Chóru Akademickiego UMCS. 19 stycznia 2024 roku, Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej pod batutą prof. Urszuli Bobryk przy akompaniamencie argentyńskiego kompozytora Martína Palmeriego zaprezentował argentyńską Misatango/Misa A Buenos Aires na mezzosopran, chór mieszany, bandoneon, fortepian i orkiestrę smyczkową w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Od blisko 40 lat prof. Urszula Bobryk kieruje Chórem Akademickim UMCS, a sama dyrygent była dwukrotnie wyróżniona jako osobowość artystyczna i najlepszy dyrygent na konkursach w Niemczech (1992) i USA (1999).
Chór stanowi filar muzycznego życia miasta, łącząc w swoich działaniach tradycję z nowoczesnością oraz muzykę z lokalną tożsamością kulturalną, co sprawia, że jest jednym z najważniejszych ambasadorów sztuki w regionie.
Komunikat prasowy: Park Kultury
Dodane: 02.01.25 | Odsłony: 539on nie wchodził, on tam cały czas był. ha ha ja
mc4 zarobione przez elektryka z castoramy i...
a ty nagle się obudziłaś? lizałaś materka...
zapewnefunusze szwajcarskie są dobrze...
dobrze mówisz.no i oczywiście parę tysięcy...
dr | 2025-01-03 20:24:47 napisał(a):
Ważne!
Kiedy zostanie wprowadzony ZAKAZ wystrzałów fajerwerków i petard?!