Budowa ścieżek rowerowych, a ogrodzenia szkół

17222.nsmed

Budowa ścieżek rowerowych w Starachowicach trwa na pięciu odcinkach. Trakty dla rowerów powstają przy ulicach: Radomskiej i Szkolnej, Słonecznej, Kaczyńskiej i Bankowej, Na Szlakowisku oraz przy Piłsudskiego. Miasto buduje ścieżki rowerowe nie tylko przy drogach gminnych, ale też powiatowych i wojewódzkich. 

Radny Michał Walendzik w interpelacji do prezydenta miasta Marka Materka zapytał czy powiat starachowicki ma współudział w kosztach. 

„W ramach zadania <<Budowa systemu ścieżek rowerowych i wprowadzenie roweru miejskiego>> trwają obecnie prace przy ul. Szkolnej. Zrealizowano m.in. rozbiórkę ogrodzenia MOSiR oraz LO nr 2 i ZSZ nr 3. W związku z tym, że dla tych dwóch placówek oświatowych organem prowadzącym jest powiat starachowicki, proszę o informację, czy partycypuje on w kosztach budowy nowego ogrodzenia przy tych dwóch szkołach. Choć ścieżki rowerowe powstają na terenie miasta, to jednak w tym przypadku dzieje się to przy drodze powiatowej. Tym samym miasto niejako wyręcza powiat w realizacji jego zadań. Wymiernym wyrazem współpracy byłby zatem udział finansowy powiatu w budowie ogrodzenia. Jednocześnie proszę o informację, czy rzeczywiście obowiązkiem miasta jest budowa nowego ogrodzenia przy ww. szkołach? Zadanie dot. ścieżek rowerowych realizowane jest w ramach przejęcia przez miasto od powiatu zarządzania drogą powiatową. Czy zatem obejmuje ono również budowę ogrodzenia, które znajduje się na terenie placówki oświatowej? Z uwagi dbałość o kondycję finansów miasta i ograniczanie jego zadłużenia zasadne jest, aby realizować zadania w niezbędnym do tego wymiarze oraz uzyskiwać wsparcie innych jednostek samorządu terytorialnego, na rzecz których realizowane jest to zadanie” - czytamy w piśmie radnego do włodarza miasta. 

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec:

„W odpowiedzi na Pana interpelację dotyczącą ww. zadania inwestycyjnego, które swoim zakresem obejmują rozbiórki i budowę ogrodzeń przy szkołach ponadpodstawowych przy przedmiotowych ulicach informuję, że ogrodzenia wykonywane są ze względu na konieczność usunięcia kolizji z budowaną ścieżką rowerową. W ramach realizacji zadania inwestycyjnego Zamawiający ma obowiązek ponieść koszty usunięcia kolizji z wykonywaną trasą tj. rozebrania i wykonania ogrodzeń przy szkołach średnich, które są kosztami kwalifikowanymi przedmiotowej inwestycji” - brzmi treść odpowiedzi wiceprezydent Gralec. 

RemondisReklama

Dodane: 27.03.23 | Odsłony: 1589
Tagi:

Komentarze użytkowników

Dobre | 2023-03-27 08:34:17 napisał(a):

Pan Walendzik o gruszce, a Vice o pieruszcze. Przecież wyraźnie w piśmie jest sprecyzowane pytanie. Dla mnie taka odpowiedź to raz w policzek. Bezczelne i chamskie lekceważenie.

Rowerzysta | 2023-03-27 08:40:02 napisał(a):

Z uwagi na niewielkie zainteresowanie jazdą rowerami w naszym mieście cała ta inwestycja to kolejna porażka Materka i marnotrawstwo pieniędzy. Zamiast poszerzyć ulice (np Konstytucji 3 Maja) i namalować na jezdniach ścieżki to rujnuje się infrastrukturę szkół jakim są ogrodzenia. Do tej głupoty dołożone jeszcze będzie 120 rowerów elektrycznych gdzie w inne miasta wycofują się z rowerów miejskich (np Poznań i inne)

Wezyr | 2023-03-27 10:08:52 napisał(a):

Myślałem że radny Walendzik jest w Ruchu ** . A widocznie nie jest, bo zadaje trudne pytania w interpelacji.

Mieszkanka | 2023-03-27 10:42:36 napisał(a):

Jaki radny takie pytanie. Na siłę próba zaistnienia. Pewnie przy kolejnych wyborach znowu się uda. Bo jak od x lat może być inaczej. Czasami mam wrażenie, że w TST wybory , wyborami a pewni radni mają wpisany już w życiorys etat radnego czy radnej.

Ewa | 2023-03-27 10:56:03 napisał(a):

Zgadzam sie z Rowerzysta. Sciezki powinny byc wydzielane na pasie jezdni i zintegrowane ze skrzzowaniami. Ktos kto projektowal te pseudosciezki ( czesto konczoce sie na plocie, znikajace przed skrzyzowaniem itp) ostati raz rowerem jezdzil tuz po komuni. Tyle pieniedzy wydanych a mamy pseudo sciezki rowerowe. Nie zdziwie sie jak rowerzysci beda specjalnie jezdzic innymi drogami, zeby nie musiec z nich korzytac, bo one tylko utrudniaja i spowlolniaja przejazd, zwlaszcza jak ktos jezdzi rowerem np do pracy/szkoly.

Lila | 2023-03-27 11:29:58 napisał(a):

To nie ścieżki są problemem tylko ich miejsca w jakich powstają. Po za tym są źle zaprojektowane. To że powstają to akurat dobrze. Są miasta mniejsze gdzie jest dużo ścieżek i to się akurat sprawdza. W Ciechanowie mieście mniejszym od Starachowic jest teraz prawie 60 km ścieżek i u nich się te ścieżki sprawdzają. Mają też rower miejski który się cieszy duża popularnością. Ich prezydent mówił w telewizji że już szykuje się do budowy nowego ciągu rowerowego. Tylko różnicą jest tak między nimi a Starachowicami że tam ścieżki są bardzo dobrze skomunikowane.

Łukasz | 2023-03-27 11:37:44 napisał(a):

Teraz się martwi o zadłużenie miasta??? A w wcześniej jak klepali wszystkie pomysły dzieciaka to było cacy!!! Starachowice mają największe opłaty żeby spłacać kredyty i zadłużenia jakie to Materkowa banda po sobie zostawi!!!

Rowerzysta do Ewa | 2023-03-27 11:59:22 napisał(a):

Masz całkowicie rację i trzeżwe spojrzenie. Właśnie doświadczam tego "dobrodziejstwa" w ogóle nie są wypoziomowane pełno niepotrzebnych wzgórków co w efekcie dyskwalifikuje taką ścieżkę do jazdy np. Staszica nadaje się tylko do jazdy od kościoła w drugą stronę przez niewypoziomowanie zmuszony jestem jechać ul. Majówka. To sam jest na ! Maja koło technikum. Poco mi ścieżka jak muszę prowadzić rower bo wzniesienia są nie do pokonania.

Kierowca | 2023-03-27 17:31:01 napisał(a):

Te ścieżki rowerowe to jakaś wielka pomyłka - trzeba być chorym umysłowo . Drogi i chodniki gdzie ich remonty!!! Polska to nie Holandia u nas zioło zakazane i mniej rowerów!!!

Pablo | 2023-03-27 18:25:54 napisał(a):

Chodnikow jest wiecej niz drog rowerowych, a ich stan raczej tez gorszy, prosze o naglosnienie tematu, a nie tylko w kolko te sciezki dla rowerow. I chodniki tez nie sa wypoziomowane, co wiecej, czesto trzeba pokonywac dosc strome schody, np. na Wojska Polskiego, kto to projektowal? Prosze zajac sie pieszymi!

star | 2023-03-30 22:48:23 napisał(a):

No o co chodzi wytnie sięę drzewa np przy LO PO cichu może ktoś POwie kto za to odpowie a może kto ile zarobi ,złom sprzeda kamień wykorzysta takie ścieżki to kasa na długo

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie