Budowa nowego mostu nad rzeką Kamienną z szansą na ministerialne dofinansowanie

11198.nsmed

W ciągu planowanej północno-zachodniej obwodnicy Starachowic jest budowa mostu nad rzeką Kamienną. Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski mówił pod koniec marca br., że ZDW napisze wniosek o dofinansowanie przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji zadania polegającego na budowie przeprawy mostowej wraz z niezbędnymi drogami dojazdowymi w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej - Mosty dla Regionów.

Dobra wiadomość jest taka, że z całego województwa świętokrzyskiego na liście ministerialnej z szansą na dofinansowanie jest tylko ten jeden projekt. Gorsza wiadomość to, że w programie „Mosty dla Regionów” wpłynęło 75 wniosków. W ramach naboru samorządy wnioskowały o ponad 86 milionów złotych dofinansowania na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji. Szacowany przez wnioskodawców późniejszy koszt budowy przepraw, dla których złożono wnioski, wynosi ponad 4 miliardy złotych. Na realizację programu Mosty dla Regionów rząd przeznaczył około 2,3 miliarda złotych.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać dofinansowanie do 80% wartości inwestycji. Zgodnie z zapisami Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, inwestycje przygotowane w ramach programu Mosty dla Regionów będą mogły uzyskać dofinansowanie na etap budowy ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, którymi dysponuje Minister Infrastruktury.

Wśród zgłoszonych przez samorządy lokalizacji budowy mostów znajduje się 7 miejsc rekomendowanych. Są to mosty na rzekach: Noteć (gmina Czarnków), Warta (w okolicy Konina – pomiędzy gminami Krzymów i Kramsk), Odra (pomiędzy gminami Sulechów i Czerwieńsk oraz pomiędzy gminami Rudnik i Nędza), Bug (pomiędzy gminami Parlejewo i Jabłonna Lack), Wisła (w okolicy Kozienic i Maciejowic) oraz San (gmina Jarosław). Wnioski na przygotowanie tych inwestycji będą oceniane w pierwszej kolejności.

Obecnie komisja złożona z przedstawicieli Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad weryfikuje złożone wnioski pod kątem formalnym i merytorycznym. Na podstawie rekomendacji komisji, Minister Inwestycji i Rozwoju podejmie decyzję o ostatecznie wybranych do dofinansowania projektach.

- Ze względu na dużą liczbę złożonych wniosków  pierwszych decyzji możemy spodziewać się w połowie roku – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Sytuację skomentował w mediach społecznościowych prezydent miasta Marek Materek: 

Informacja o tym, że budowa przeprawy na rzece Kamiennej w ciągu północno-zachodniej obwodnicy Starachowic na drodze wojewódzkiej nr 744 jest jedynym projektem ze Świętokrzyskiego w ramach rządowego programu Mosty dla regionów bardzo mnie ucieszyła.

Oznacza to, że przynajmniej w naszym regionie nie mamy konkurencyjnych inwestycji. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich działa konsekwentnie według przyjętego planu i to cieszy.

Przypomnę, że prace nad powstaniem północno zachodniej obwodnicy Starachowic ruszyły na początku poprzedniej kadencji. Powstały trzy koncepcje przebiegu trasy, kolejnym etapem było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, następny to wybór wykonawcy dokumentacji technicznej, która była wykonywana przez ostatni rok i niedługo powinna być w pełni gotowa.

To także plus dla nas, ponieważ rząd wybierając nasz świętokrzyski projekt ma gwarancję, że środki będą natychmiast wydatkowane na zapłacenie za dokumentację, która do połowy roku powinna być oddana. Wtedy także bylibyśmy o kilka kroków przed innymi samorządami aplikującymi o środki na wykonanie inwestycji.

Trzymam kciuki i bardzo liczę, że Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju wybierze nasz regionalny projekt do realizacji.

Północno zachodnia obwodnica Starachowic połączy drogę 42 w Wąchocku z drogą wojewódzką 744 (między wyjazdem z miasta a Elaboracją). Dodatkowo powstanie rondo z wjazdem na teren SSE na wysokości nowego zakładu firmy Cerrad. Inwestycja ta pomoże odciążyć ulicę Radomską.

Zaraz kilka osób napisze, że Wiadukt pomoże bardziej. Tylko przypomnę, że prace koncepcyjne nad budową wiaduktu rozpoczęły się kilka lat później i sama realizacja także nie nastąpi tak szybko jakbyśmy tego wszyscy chcieli. Niestety przy takich inwestycjach połączenie wszystkich klocków w całość kosztuje dużo czasu i pieniędzy.

Mimo to wierzę, że damy radę!

Fot. depositphotos.com

Dodane: 21.04.19
Tagi:

Komentarze użytkowników

Coś | 2019-04-21 13:24:19 napisał(a):

Coś słabo idzie z tymi obiecankami pana MM Jedna kadencja minęła i żadnej poważnej inwestycji w zakorkowanym mieście poza maleńkim łącznikiem, żadnej ścieżki rowerowej poza bzdetami na Staffa czy Skalistej.Coś panu nie idzie jak się marnuje pieniądza na napisy, jaja, łąki kwiatowe i inne bzdety a nie na ulice.

Gość | 2019-04-21 18:32:13 napisał(a):

Czy jest jeszcze w miescie ktoś kogo interesuje co powiedział czy obiecał MM?Dziecinada.I jeszcze te klocki.Teraz rozumiem ,ze w UM się nimi bawiono.Ani wiadukt,ani mosty ani powazne inwestycje.Za to dużo pomysłów,marzeń, koncepcji,tomy drogiej dokumentacji itd.Dobry to pomysł? Działamy dalej.

antyPiS | 2019-04-21 18:37:08 napisał(a):

Jeszcze Krupki tu nie widzieli, muszę się wstrzymać z zagladaniem tutaj dopóki nie zniknie!!!

gość | 2019-04-21 21:00:11 napisał(a):

To pewne,że powstanie jak inne inwestycje ha ha Kogo jeszcze interesuje co on mówi ,to przecież bez znaczenia.

um | 2019-04-21 21:04:00 napisał(a):

A może wiadukt do Suchedniowa ?

to | 2019-04-21 21:36:26 napisał(a):

most i wiadukt nad torami w ciągu drogi wojewódzkiej nie będzie wchodził w zakres budowy obwodnicy? Materek to jakiś przygłup który plecie trzy po trzy para 15.

Nitka | 2019-04-21 22:03:17 napisał(a):

Na pewno wiadukt bardziej pomoże ale skoro teraz jest taka możliwość trzeba ja wykorzystać To rozwiązanie napewno odciazy ruch na dolnych i radomskiej Wszystkim się nie dogodzić

Kazdy tylko MM | 2019-04-22 07:06:15 napisał(a):

Kazdy tylko MM i MM a co z poslem i jego swita? Niech mi ktos napisze co zrobil Nasz posel i jego koledzy z partii dla obwodnicy miasta czy wiaduktu na Dolnych? Niech mnie ktos oswieci!!! Posel zalatwil chyba tylko droge o imieniu Jadwigi Kaczynskiej i rondo przy fabryce Lecha Kaczynskiego. Nam nazw nie potrzeba, chcemy nowe drogi!

Fifi | 2019-04-22 07:49:48 napisał(a):

No chyba nie rola sejmu czy senatu jest budowa drog ???

Gosiewski | 2019-04-22 08:58:11 napisał(a):

To dlaczego dzieki Gosiewskiemu powstal Dworzec WLOSZCZOWA i to miasto jeszcze jest na mapie? Jak sie jest ze swietokrzyskiego to sie lobbuje na rzecz tego wojewodztwa! Obwodnica Wachocka, Starachowic, polaczenie 42 z S7 i zachecanie inwestorow do rozpoczynania dzialalnosci w regionie. Tematow do zalatwienia: tysiace... Trzeba tylko chciec.

Gość | 2019-04-22 10:23:35 napisał(a):

Tak,MM+poseł do jednego wora!Pierwszy wart drugiego.I to by było na tyle.

Abrams | 2019-04-22 11:31:25 napisał(a):

Dajcie spokój z wiaduktami i obwodnicami. Materek to wielki budowniczy.Zastał Starachowice drewniane a zostawi murowane.

gość | 2019-04-22 20:05:57 napisał(a):

To już nawet śmieszne nie jest.

Alek | 2019-04-22 20:21:26 napisał(a):

Nic tu niczego nie połączy i tyle.

Janusz Dzban | 2019-04-23 07:57:18 napisał(a):

Ktoś tu ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Artykuł mówi o dofinansowaniu. Gmina nie dysponuje takimi środkami.
Więc ludzie albo czytajcie ze zrozumieniem albo gorzkie żale nt. Materka wylewajcie gdzieś indziej.
Robi kwiatki, skwerki i łąki bo z takiego programu i na takie cele gmina otrzymała dofinansowanie. Ja się bardzo cieszę, że mamy takiego prezydenta. I że pomimo troli takich jak poprzednicy się tutaj wypowiadający (a może to jedna osoba) robi to co do niego należy. EOT!

no cóż | 2019-04-23 10:58:55 napisał(a):

widać żeś dzban. Most nad Kamienną ma być częscią obwodnicy północno-zachodniej w ciągu drogi wojewódzkiej. Jeżeli cokolwiek rozumiesz to drogi wojewódzkie finansuje województwo , a nie gmina. Nie wiem czy taki most może być sfinansowany z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej - Mosty dla Regionów. Być może pod warunkiem że obwodnica będzie w planie budowy dróg wojewódzkich , bo póki co chyba nie jest.

@dzban | 2019-04-24 21:49:53 napisał(a):

Człowieku naucz się liczyć i zobacz jak MM marnuje pieniądze na duperele a miasto tonie w bałaganie i brudzie. Żadnego pomysłu na rozkorkowanie miasta. Zobacz jak ościenne miasta się gospodarują jak toną w zieleni i kwiatach aż miło popatrzyć. W W-wie ostatnio nasadzono milion drzew widać je na wszystkich peryferiach. A u nas tylko się wycina patrz "łąka kwiatowa" wycięto brzozy a kwiaty nie będą rosły w cieniu ale na tej głupocie za ponad milion ktoś się nieżle obłowi.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie