Chcą dobra Starachowic, ale mają odrębne zdania na ten temat

10951.nsmed

- Nasze urzędy pracują jak niszczarki. Wiele projektów, na przygotowanie których wydano spore pieniądze ląduje w koszu. Dla przykładu podam, że od 2017r. starachowicki Urząd Miejski ogłosił 182 przetargi, z czego aż 51 zostało unieważnionych (...). Sąsiednia gmina Pawłów w tym samym okresie ogłosiła 49 przetargów, a unieważniła tylko 8. W Ostrowie Wielkopolskim ogłoszono 122 przetargi, unieważniono 26. Trzeba wiedzieć, że koszt takiego przetargu waha się od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Ile pieniędzy zostało przez to straconych? Dlaczego w innych gminach umie się absorbować pieniądze unijne, dlaczego zamiast burzyć budynki przekształca się je w inne użyteczne miejsca, a u nas nie? – Pytał podczas pierwszego spotkania stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic” jeden z jego założycieli Zbigniew Kroczek.

W środę 6 lutego w budynku spółdzielni przy ulicy Wojska Polskiego w Starachowicach odbyło się pierwsze spotkanie nowego stowarzyszenia z mieszkańcami.

Zbigniew Kroczek mówił, że przyczyny unieważniania przetargów to: brak wieloletniego planu inwestycyjnego, przygotowania  rzetelnych ZTE  i kontroli nad realizacją dokumentacji projektowych, kierowanie do realizacji nieprzygotowanych merytorycznie i  nieuzasadnionych społecznie ani ekonomicznie inwestycji. Przy okazji podał kilka przykładów: 

MODERNIZACJA CENTRUM STRZELECTWA SPORTOWEGO - trwa nadal , mimo iż I etap  ok. 90% / winien być zakończony we wrześniu 2018 roku

MODERNIZACJA TARGOWISKA MIEJSKIEGO - zrealizowano tylko część, bez zadaszeń z wymianą nawierzchni w 50%, za kwotę ponad 3mln, tylko po to, aby dozbroić działkę do McDonald

BUDOWA BASENÓW LETNICH - nie bez powodu nazywanych w branży  basenowej „budżetowymi ”, ze względu na wysoki koszt do proponowanej jakości /gwarancja - urządzenia 2 lata, folia basenowa 3 lata/

ZAGOSPODAROWANIE PARKU MIEJSKIEGO - zgodnie z konkursem na aktualizację istniejącej już dokumentacji, wykonanej jeszcze za kadencji P. Bernatowicza, koszt realizacji miał się zamknąć  kwotą  ok. 8,2 mln, natomiast bilansując wszystkie koszty wraz z rozszerzeniem zakresu robót, jest to ponad 13 mln

ZAGOSPODAROWANIE TERENÓW ZIELENI MIEJSKIEJ - przyjęto do zagospodarowania 5 skwerów za 4,4 mln; oferty  min. na ponad 7,1 mln; do realizacji skierowano 2 skwery za kwotę ok.4 mln.

- Kłamstwa, które są powtarzane po raz kolejny i pojawiają się w przestrzeni publicznej wymagają tego, żeby je sprostować. Państwo, którzy organizowali to spotkanie postępują według mnie wedle zasady, że kłamstwo powtórzone wiele razy staje się prawdą – skomentował spotkanie „inicjatywy” prezydent miasta Marek Materek na konferencji zorganizowanej w jego gabinecie w czwartek 7 lutego br. 

Zdaniem Zbigniewa Kroczka, gmina powinna konsekwentnie egzekwować zapisy umów z wykonawcami, naliczać kary za nieterminowość i nieodpowiednią jakość wykonanych robót. Ponadto urzędnicy powinni poszukiwać i wykorzystywać do maksimum wszelkie dofinansowania. - Nie można dopuszczać do takich sytuacji, jak: utracone dofinansowanie  w kwocie ponad 4 mln do budowy budynku wielorodzinnego przy ul. Kościelnej, utracone dofinansowanie  w kwocie około 13 mln do III etapu termomodernizacji  szkół – mówił Zbigniew Kroczek. Jego zdaniem gmina powinna diametralnie ograniczyć bieżące wydatki pozainwestycyjne. Na spotkaniu nie podał konkretnych przykładów, jednak zostały one przekazane w materiałach, które otrzymały media:

- konserwacja fontann miejskich /ponad 100 tys. zł rocznie/

- dodatkowe wykonanie zieleni w rynku  /ok.70 tys. zł /

- zakup + montaż napisu I LOVE STARACHOWICE  /60,3 tys. zł /

- zakup + montaż  bombki  świątecznej  /26,3 tys. zł /

- zakup + montaż  iluminacji świątecznych w latach 2017-2018 /ok.200 tys. zł/ 

- wycieczka 8 osób do Anglii /ponad 50 tys. zł/

- koszty postępowania odwoławczego  u Prezesa Zamówień Publicznych / 13 600,00 zł/

- Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich tych, którym dobro Starachowic leży na sercu. Każdy może do nas przyjść, każdy może składać swoje propozycje zmian. Każdy może opiniować to, co robimy. Tylko proszę o jedno. Posługujmy się prawdziwymi informacjami, posługujmy się informacjami, które są zgodne z prawdą, a nie posługujmy się kłamstwami, bo ciężko jest, aby na każdym kroku tłumaczyć się z rzeczy, które nie miały miejsca, albo z tematów, gdzie co chwila musielibyśmy coś prostować. Bardzo liczyłem na to, że ta kadencja będzie wyglądała inaczej. Przez ostatnie 4 lata do policji, do prokuratury, CBA, ABW i innych wszystkich służb w tym kraju były kierowane skargi dotyczące mojej działalności, jako prezydenta miasta. Wszystkie te sprawy zostały zakończone praktycznie pozytywnie dla nas, dlatego, że ja miałem cały czas świadomość tego, że wszystkie działania, jakie podejmujemy, podejmujemy zgodnie z prawem i tak naprawdę zawsze leży nam na sercu dobro naszego miasta. To było powodem, że te postępowania właśnie w taki sposób się kończyły, a nie inny. Teraz po wyborach liczyłem, że tych osób, które będą donosiły do prokuratury, na policję czy do innych służb właśnie na działania, które prowadzi gmina, że będzie mniej. Dlatego, że przez 4 lata udowodniliśmy, że to wszystko co robimy, robimy dla Starachowic w jak najlepszym kierunku. Okazało się po wyborach, że wcale tych osób nie ubyło, wręcz przeciwnie. Przybyło osób, które donoszą do prokuratury, na policję. Jako gmina będziemy cały czas do dyspozycji służb. Przykre jest to, że zamiast poświęcać cały czas na rozwój naszego miasta, na to żeby Starachowice się rozwijały, na to żeby pozyskiwać kolejne środki, to dużo uwagi pracownicy muszą poświęcać na odpisywanie na tego typu brednie, bzdury, które są wypisywane i kłamstwa, które się pojawiają w opinii publicznej, bo zamiast zajmować się merytoryczną pracą, to trzeba na takie rzeczy raz na jakiś czas odpowiedzieć. Mimo tego, że starałem się w ogóle nie zabierać na ten temat głosu przez długi okres, ale nie można tolerować pojawiających się kolejnych nieprawdziwych informacji w przestrzeni  publicznej. To wszystko o czym ci państwo mówią jest ogólnodostępne. Jest dostępne na Biuletynie Informacji Publicznej i nie trzeba pisać do prokuratury, żeby to sobie sprawdzić, bo prokuratura później też bazuje na dokumentach, które są ogólnodostępne dla każdego zainteresowanego – powiedział prezydent Marek Materek. 

Nagranie ze spotkania „Inicjatywy dla Starachowic” [kliknij]

Zdjęcia ze spotkania „Inicjatywy dla Starachowic” [kliknij]

Nagranie z konferencji prezydenta miasta Marka Materka [kliknij]  Od 9 minuty 

Dodane: 10.02.19 | komentarze (38)

Komentarze użytkowników

Karaluch | 2019-02-10 09:58:29 napisał(a):

Materek nie odniósł się do tematyki poruszanej podczas spotkania tylko ogólnie poskarżył się na działania "tych złych". Komentarz Materka nie jest jednak bez sensu. Jak zwykle w swoim wyrachowaniu - wyznaczył swoim zwolennikom wroga. Bez podania szczegółów, bez uzasadnienia. To oni!

Gość | 2019-02-10 11:37:42 napisał(a):

Pokaz materek skarge na ciebie do ABW. Jesli nie ma jej to nazwę cie bezczelnym kłamcą.

Vega | 2019-02-10 11:43:14 napisał(a):

Już zacząć szczuć ludzi. Beznadziejny dzban.

Kkp | 2019-02-10 12:30:36 napisał(a):

Post Materka na fb łamie prawo. Mam nadzieję że Stowarzyszenie wreszcie ukruci bezkarnosc tego gościa.

Gość | 2019-02-10 12:41:14 napisał(a):

Wici zostaly puszczone!Czy nie można tego naprawdę powstrzymać?! Wstyd i hańba dla miasta.Cienki bolek okazuje się grubym ,cynicznym bolkiem.

kierowca | 2019-02-10 12:55:49 napisał(a):

Ty nie bądź taki demagog. Zatrudnienie tatusia, może i jest zgodne z prawem, ale zupełnie nie jest zgodne ze standardami etycznymi. Zatrudnienie tego Jarubasa z Kielc podobnie.

Studio polityczne | 2019-02-10 13:23:35 napisał(a):

Dziś w Radio Kielce Materek obraził Panią Pruś....no to się zacznie.Tak się buduje zgodę.

Hi hi hi | 2019-02-10 13:37:50 napisał(a):

Bla bla bla bla * sie bida i płacze.

max | 2019-02-10 13:59:50 napisał(a):

Myślę, że p. Kroczek ma jakiś ciężki okres w swoim życiu bo opowiada coraz większe brednie. Gdzie ten tłum zwolenników bo na sali było kilku emerytów i kilku radnych...

A co | 2019-02-10 14:28:12 napisał(a):

A co miał do powiedzenia Materek w radio oprócz tego ze potrafi obrażać? Jego nie da się słuchać. Niech najpierw się nauczy a dopiero potem przekazuje swoje mądrości!

Do max | 2019-02-10 16:29:30 napisał(a):

Znam P.Zbyszka kilkanaście lat od strony zawodowej i społecznej. Wiem że zawsze jest odpowiedzialny za to co mówi i robi.Jeżeli piszesz o bredniach to je wymień. Kilka dni temu spotkaliśmy się i życzyłbym każdemu takiej kondycji. Jedynie co go boli to że 4 lata temu namawiał znajomych również i mnie, na głosowanie na Materka , a ten nas oszukał.

@do max | 2019-02-10 17:46:00 napisał(a):

Zbyszek jest w porzo a Materek do pięt mu nie dorasta i nigdy nie dorosnie. Hehe to jest człowiek który mógłby powiedzieć "warto byc przyzwoitym" ale on się nie promuje jak jeden zakłamany menralny niedorostek.

gość | 2019-02-10 17:59:37 napisał(a):

Teraz karty na stół i sprawdzam.Hity chyba przed nami bo o nich jeszcze nie słychać.

Lecz się | 2019-02-10 22:08:21 napisał(a):

Pogarda z jaką „anonimowy” internauta wypowiada się o ludziach którzy poznali się na Materku, świadczy o jego totalnym zabuceniu. Buc nad buce i bucami pogania. Nikt nie wymaga kultury ale trochę szacunku dla ludzi którzy zęby zjedli na swoich fachach.

toto | 2019-02-11 07:41:10 napisał(a):

A moim zdaniem to stres po urazowy. Wylizali się z ran po przegranych wyborach, nabrali pewności o swojej racji a to sił dodaje i dalej na wojnę. Lecz szybko skończy się amunicja i będzie znowu względnie spokojnie.

do toto | 2019-02-11 08:24:01 napisał(a):

Mądrale słowo /przymiotnik/"pourazowy" pisze się razem.Z grona założycieli stowarzyszenia jakoś nie kojarzę nikogo z ostatnimi wyborami. A co do amunicji,to jeżeli głupota rządzących będzie dalej tak ewoluować , to wystarczy jej na lata .

Do toto | 2019-02-11 09:11:22 napisał(a):

Toto nie kuma, że amunicję przeciwnikom daje sam Mareczek. I to coraz większego kalibru.

M.O. | 2019-02-11 10:08:56 napisał(a):

To z czego strzela ostatnio to już hałbica

Meritum | 2019-02-11 12:18:55 napisał(a):

Nikt się nie odnosi do meritum sprawy bo tu nie chodzi o bicie piany tylko o konkretnie zmarnowane publiczne pieniądze. Jeśli prezydent nie chce dyskutować o najpilniejszych inwestycjach to dalej bezkarnie będą marnowane środki na dziecinne fantazje i fanaberie. A miasto będzie się pogrążać w coraz większym zakorkowaniem, brudem, niszczeniem zieleni --smogiem. itd itp.

Samorządowiec | 2019-02-11 13:37:20 napisał(a):

Priorytety tej władzy są wyłącznie jej priorytetami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistymi potrzebami mieszkańców. Niby zdobywa jakieś unijne środki (póki co głównie na papierze), ale wyłącznie na rzeczy bez których swobodnie można się obejść. Aby widzieć prawdziwe potrzeby mieszkańców trzeba być samorządowcem z krwi i kości, a nie przypadkowym karierowiczem, który uważa, że ma wyłączność na prawdę i nieomylność i zamiast z pocałowaniem ręki podziękować za inicjatywę społeczeństwa obywatelskiego, to opluwa i drwi. Niestety ludzie zachwyceni sami sobą tak właśnie postępują, tylko społeczeństwa żal.

mieszkanka | 2019-02-11 18:24:42 napisał(a):

"osiągnięcia" włodarza miasta widać na ulicach,gdzie panuje brud,dziury i ruina kompletna

aa | 2019-02-11 20:01:14 napisał(a):

Te miniaturki Stara niech postawi na ul. NA Szlakowisku takie tam są dziury ze i duzy Star by się zmienił. Tak Materek dba o miasto

do aa | 2019-02-11 21:15:10 napisał(a):

Dziury, to zbyt "przyziemne" sprawy dla geniusza z Suchedniowa, tylko co robi cała armia urzędasów odpowiedzialnych za dziury, brud, smog itd.???

obserwator | 2019-02-11 21:21:57 napisał(a):

Dzisiaj następne selfi z Jarubasem, chyba dla uwiarygodnienia pobytu w mieście. Jutro zróbcie sobie selfika z dziurami na Szlakowisku i na gruntówkach, będzie wam do twarzy, ściemniacze!!!

"inicjatywa" | 2019-02-16 10:18:23 napisał(a):

Zamiast zamieszczać płatne oświadczenia w mediach Inicjatywa powinna pomóc posprzątać mieszkanie osobie ze ścisłego kierownictwa tego stowarzyszenia bo odbyła się już dezynsekcja ale mieszkańcy wspólnoty nadal obawiają się epidemii. Ponadto jako jedyny właściciel nie wyraża zgody na montaż instalacji ciepłej wody co
oznacza , że z ekologią jest raczej na bakier. Wszelkie zmiany najlepiej jest zacząć od siebie jeżeli chce się być osobą publiczną i walczyć mi.in. o czystość miasta ...

Brud | 2019-02-16 10:50:02 napisał(a):

Posprzatanie miasta powinno być teraz priorytetem

dd Brud | 2019-02-16 11:24:44 napisał(a):

Sprzątanie miasta najlepiej zacząć od siebie. Posprzątać własne mieszkanie, nie śmiecić na ulicach i w lasach , sprzątać odchody po swoich pupilach, nie podrzucać śmieci do cudzych altan. Efekt będzie natychmiastowy. Tu nie jest potrzebna Inicjatywa tylko kultura mieszkańców miasta ...

Brud | 2019-02-16 12:05:27 napisał(a):

To wszystko już zrobiłam. Został piach na drodze i chodniku opadłe liście chwasty. Poza tym płacę podatki a ktoś ma to w obawiazkach

@dd Brud | 2019-02-16 12:28:11 napisał(a):

A chleb też mam sam piec, leczyć się sam...
Nie odwracaj kota ogonem. W miastach się sprząta, są do tego powołane odpowiednie służby. Trudno o bardziej zaropiałe miasto. Myślisz że w innych miastach jest czysto bo mieszkańcy sami sprzątają? Nie, tam władza ma potrzebę porządku. Ja nie oczekuję od prezydenta że sprawi że pojawią się tu super firmy, zarobki. Wiem jakie są realia. Oczekuję że to co już jest w tym mieście ktoś wyszoruje, zamiecie, zgrabi liście, skosi trawę. Tyle i aż tyle

Do "inicjatywa" | 2019-02-16 13:21:14 napisał(a):

Szkalujesz zarząd stowarzyszenia? Ten wpis podobnie jak inne z fb zostaje zgoszony jako pomówienia.

@inicjatywa | 2019-02-16 13:30:31 napisał(a):

Inicjatywa zamieszcza ogłoszenia za swoje. Zupełnie inaczej niż gość, który robi sobie kolejną kampanie, tym razem do parlamentu, za pieniądze podatników. Przy okazji, ile kosztował propagandowy biuletyn wydany z podatków mieszkańców,?

do Do "inicjatywa" | 2019-02-16 14:31:00 napisał(a):

Wpis nie dotyczy konkretnego mieszkania lecz pomocy w posprzątaniu jednego z mieszkań wspólnoty i został błędnie odczytany. A co do szkalowania to czy formułowanie zarzutów pod adresem UM dla całej masy przetargów przed rozpatrzeniem sprawy przez prokuraturę jest do końca uczciwe ? Czy jeżeli to wszystko okaże się
bujdą to ktoś za to przeprosi ..?

@do | 2019-02-16 15:28:12 napisał(a):

Adwokatem UM jesteś? Jeżeli tak to wszystko jasne. Przetargi publiczne to temat tabu, ale w****e się w prywatne życie innych i pomawianie jest cacy? Logika na miarę obecnej jakości.Jezeli chodzi o mówienie prawdy i nieprawdy, już się wodociągi popisały. Jak tam sprawa o naruszenie dobrego imienia spółki? O watpliwisciach w działaniu urzędów państwowych, każdy ma prawo mówić, a nawet musi. Zresztą nie rozumiem, jak mieszkańcy mówią źle, jak do prokuratury piszą jeszcze gorzej. Czyli najlepiej nic nie mówić i wszystko klepac. Za lajka. :) :) :)

@do | 2019-02-16 15:32:21 napisał(a):

Wpis odczytany został tak, jak go napisałeś. I zostanie zgłoszony.

kiedy otrzezwienie | 2019-02-16 17:12:44 napisał(a):

Jak czytam te bzdury na temat modernizacji targowiska to zachodzę w głowę jak można coś takiego wymyślić . Znowu jakieś przebicia na masę na temat McDonald tym razem w sprawie "dozbrojenia" terenu.Wystarczyło przecież wystartować w przetargu , dać atrakcyjną ofertę i wykonać roboty. A tu bez przerwy płacz nad rozlanym mlekiem..

Do przedmowcy | 2019-02-16 18:41:18 napisał(a):

Pożyjemy, zobaczymy...

Chhv | 2019-02-16 18:51:00 napisał(a):

Jeżeli chodzi o maca to jest jeszcze jeden ciekawy temat.

gość | 2019-02-16 22:16:07 napisał(a):

Z targowicą to poczekajmy.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie