Cieszyński: wprowadzamy pierwszeństwo w II turze wyborów m.in. dla seniorów i ciężarnych

13260.nsmed

Wprowadzamy pierwszeństwo dla określonych grup wyborców w II turze głosowań, by było ono dla nich jak najmniej uciążliwe w sytuacji pewnych obostrzeń związanych z epidemią - odniósł się do rozwiązań zawartych w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia, wiceszef resortu Janusz Cieszyński.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym skierowanym w czwartek do konsultacji publicznych zaproponowano, by w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Komentując to udogodnienie wiceminister w czasie konferencji prasowej w piątek podkreślił, że ma ono skrócić czas oczekiwania na oddanie głosu w lokalu wyborczym tym osobom, dla których było by to uciążliwe, biorąc pod uwagę kolejki, jakie mogą pojawić się ze względu na obowiązywanie pewnych obostrzeń sanitarnych w związku z epidemią.

"Wprowadziliśmy specjalne rozwiązania, które pomagają tym osobom, dla których oczekiwanie (...) jest najbardziej uciążliwe. (Chodzi o to, by - PAP) było jak najkrótsze. Mowa tutaj o seniorach, kobietach w ciąży, o osobach z dziećmi na rękach" - powiedział Cieszyński. Dodał, że pomimo tego, że w wielu sytuacjach i tak te osoby w czasie pierwszego głosowania były przepuszczane w kolejce, to jednak należy tę kwestię jednoznacznie uregulować przepisami, by nie było żadnych wątpliwości. "Chcemy, by to było jasne, by członkowie komisji wyborczych mogli umożliwić zagłosowanie w pierwszej kolejności (tym osobom - PAP)" - podkreślił.

W kontekście wyborów wiceminister powiedział, że resort rozdysponował przed II turą kolejne środki ochrony osobistej m.in. maseczki, przyłbice, rękawiczki jednorazowe oraz płyn do dezynfekcji. Zapotrzebowanie było jednak mniejsze niż przed I turą. "Cieszy fakt, że to zapotrzebowanie jest mniejsze niż przed I turą. Widać, że to, co dostarczyliśmy na potrzeby I tury było z pewnym zapasem, który teraz będzie wykorzystany, a dopiero później zostaną wykorzystane te nowe dostawy" - dodał.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała, tor/ mhr/

Źródło: PAP (licencja) 

Dodane: 03.07.20

Komentarze użytkowników

kolejka | 2020-07-04 07:49:05 napisał(a):

Czy to jest kolejka pol leki ratujące życie czy tylko do lokalu wyborczego? Ktoś
powinien jeszcze przepytać ludzi o preferencje wyborcze bo to zarządzenie jest szyte grubymi nićmi...

Gość | 2020-07-04 08:16:40 napisał(a):

Mam taką myśl...
A gdyby posmarować podpaski musztardą to mogą wtedy być jako środek antykoncepcyjny?

do gościa | 2020-07-04 11:58:11 napisał(a):

Tak i będzie bardzo tanio...

Gosc | 2020-07-04 15:06:06 napisał(a):

krakowska inteligecja

arti | 2020-07-04 20:13:13 napisał(a):

klasyczny przykład dwóch prawd: pierwsza ładnie brzmi, druga jest prawdziwa. Brajan Tracy

Olek | 2020-07-05 14:27:39 napisał(a):

Czemu jakiś moher ma mieć pierwszeństwo???

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie