Dlaczego Starachowice chcą mieć droższe ciepło?

8242.nsmed

Inżynier chemik - Adam Buchelt, Członek Zarządu Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych: czytając starachowicką prasę lokalną i śledząc portale społecznościowe, pisząc ten artykuł zdecydowałem się szczegółowo uzasadnić moje poparcie tej inicjatywy, zaprezentowane na pierwszym spotkaniu ZEC-u z mieszkańcami.     

W Starachowicach mamy co najwyżej kilkadziesiąt osób w miarę dobrze znających i „czujących” produkcję ciepła. Dlatego tak łatwo można wzbudzić wśród mieszkańców lęki przez ich „truciem”, bo w tym przypadku zdecydowana większość wie, że spalanie „śmieciowego” miału węglowego z innymi „śmieciami domowymi” daje „wiadomo co” i praktycznie wszyscy wiedzą „jak TO wygląda”. Dlatego też wielu lokalnych polityków łatwo może się pokazać jako obrońcy mieszkańców przed złem. Doskonale to było widać na II-gim, a zwłaszcza na ostatnim spotkaniu konsultacyjnym, zdominowanym przez straszących konsekwencjami, które przyniesie proponowana przez ZEC spalarnia śmieci. 

Jako chemik z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem w kilkunastu zakładach chemicznych lub związanych z chemią, który przed laty przez kilka lat kierował tego typu instalacją odpylającą, jestem spokojny, że mieszkańcy nie poniosą specjalnych konsekwencji. 

Proponowana do wdrożenia w naszym mieście spalarnia śmieci typu ITPOK będzie miała szacunkowy koszt wyprodukowania jednostki ciepła w niej nawet dwukrotnie niższy niż w tych,  stawianych przeważnie od zera w największych miastach Polski. Ponadto będzie też produkowała prąd. Zresztą czy w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii stawiano by takie instalacje w centrach miast, gdyby nie było gwarancji, że nie będą ludziom szkodzić – w Europie jest ponad 500 instalacji typu IPOK. W Polsce, w Warszawie tego typu „spalania śmieci” już funkcjonuje kilka ładnych lat, a ukończone i uruchamiane jest jeszcze kolejnych pięć, w większości o ponad 10-ciokrotnie większej wydajności.  

A teraz co kryje się za słowem ITPOK? To Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych – specjalnie przygotowanych różnego rodzaju odpadów pozwalających w procesie spalania na uzyskiwanie ściśle określonej ilości ciepła z jednego ich kilograma oraz odpowiednio przygotowanych. Te odpady to w większości odpowiednio przygotowane plastiki przez przesiewanie oraz wysuszone odpady z oczyszczalni ścieków.

Instalacja odpylająca w tej technologii spalania segregowanych śmieci odpadowych jest po pierwsze sterowana automatycznie, a po drugie musi być tak rozbudowana aby pochłaniać praktycznie wszystko co nie jest dozwolone w Unii Europejskiej. Jak jakiś parametr w spalinach zostanie przekroczony to instalacja jest automatycznie wyłączana!!. Dlatego po moich doświadczeniach produkcyjnych na jeszcze innych instalacjach odpylających nie obawiam się, że mieszkający w pobliżu ludzie będą ją czuć. Tym bardziej, że jest to własność miasta i na jej pracę mogą mieszkańcy wpływać domagając się od władz miasta konkretnych działań naprawczych, natomiast nie mieli na to wpływu, że prywatni właściciele innych starachowickich trucicieli jak Constar czy drukarnia, którzy nie chcieli pododawać po kilkaset tysięcy złotych na dezodoryzację wydzielanych przez nich „zapachów”. 

Ponadto pojawia się szansa, że jeżeli ta instalacja będzie działać zgodnie z założeniami i będzie nadwyżka mocy, to można będzie spróbować dostarczać i ciepło zimą i ciepłą wodę przez cały rok do kolejnych bloków mieszkalnych czy domów jednorodzinnych zmniejszając w ten sposób emisję szkodliwych gazów i pyłów w naszym mieście skazanym na snucie się niezdrowych jesienno-zimowych kopciuchów w dolnych częściach miasta w czasie dużych spadków ciśnienia atmosferycznego. A być może dzięki oszczędnościom z mniejszych kosztów produkcji będzie można rozbudowywać starachowicką sieć ciepłowniczą.

Wszystkim zainteresowanym poznaniem tej technologii produkcji ciepła odsyłam do internetu, aby zobaczyli co piszą o niej – trzeba tylko wpisać www.itpok.pl i poświęcić trochę czasu, aby poznać prawdę do której naprawdę nie jest potrzebna szeroka wiedza inżynierska.

Mamy nie tylko najdroższe ciepło miejskie w woj. Świętokrzyskim, ale także wodę i ścieki. Ciekawe, że prym w obronie „dobra” starachowiczan wiedli na ostatnim spotkaniu byli prezydenci miasta, kiedy w czasie „ich rządów” były zbudowane najdroższe miejskie instalacje ciepłownicze oraz instalacja wodno-ściekowa, a w której sprawie wątpliwości co do jej kosztów nie są jeszcze dziś wyjaśnione do końca.

I reasumując – starachowiczanie dziś w temacie ciepła i ciepłej wody mają dylemat ponieważ istniejące instalacje ciepłownicze chylą się ku upadkowi – i są to dwie możliwości:

1/  czy budować nowe, tego samego typu instalacje oparte na spalaniu węgla, kiedy jego cena będzie rosła, opłaty za jego spalanie też. Za kilka lat Unia Europejska lansująca poprawę czystości środowiska doprowadzi do sytuacji, że elektrownie i ciepłownie oparte na spalaniu tradycyjnego węgla będą bardzo obciążane finansowo niż bardziej proekologiczne odnawialne źródła energii?

2/ czy sprawdzoną w Europie i Polsce instalację typu ITPOK na którą dostaniemy dofinansowanie, dzięki czemu poniesiemy niższy koszt jej budowy, a i koszt produkcji ciepła będzie bez wątpienia niższy, bo za spalanie odpadów też miasto będzie mogło dostać trochę „grosza”? 

Ponadto mówienie o ekologicznych skutkach tej „spalarni” wynika głównie z lęku u nieświadomych ludzi podsycanego przez lokalnych polityków chcących się przypochlebić przyszłym wyborcom.

Warto zadać więcej pytań na temat w zakresie efektów ekonomicznych. Czy występując przeciwko proponowanej przez ZEC inwestycji mieszkańcy naszego miasta mogą się liczyć , że już niedługo możemy płacić za ciepło znacznie więcej niż obecnie. 

Inżynier chemik - Adam Buchelt, Członek Zarządu Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych

Informacja nadesłana

Dodane: 03.01.17 | Odsłony: 945
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ekonomista | 2017-01-03 11:30:47 napisał(a):

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,21179443,urzednicy-z-olsztyna-wyrzucili-157-mln-zl-w-bloto-niemal-doslownie.html#BoxBizLinkZ20

A kto | 2017-01-03 11:38:20 napisał(a):

A kto cię pytał o zdanie człowieku? Nie chcemy tu kolejnego smrodu, syfu itd. Nie pochodzisz z tego miasta tak samo jak i prezydencik więc koniec bredzenia.
Nie dla spalarni w Starachowicach!

mieszkaniec TST | 2017-01-03 12:32:59 napisał(a):

Ciekawi mnie ilu jeszcze fachowców "inżynierów chemików" wynajmie ZEC żeby wypisywać takie bzdury. Mieszkańcy nie dajcie się nabierać na takie artykuły. Pewnie jeszcze nie jeden inżynier będzie się wypowiadał na temat jaka to nie jest rewelacyjna metoda spalania śmieci.

A gdzie | 2017-01-03 12:48:30 napisał(a):

A gdzie podpis: "Artykuł sponsorowany"? Ciekawe tylko czy przez ZEC czy przez Urząd Miasta. Dobre :)

mieszkaniec bloku | 2017-01-03 13:16:13 napisał(a):

Chyba warto na ten temat rozmawiać, wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Co do bezpieczeństwa ekologicznego nie ma wątpliwości, większy syf robią ci co palą śmieci w domach prywatnych. Jest inny problem ceny ciepła bo ono faktycznie jest drogie. Modernizacja może zapewnić zmienią usznie kosztów ale warunek należy skończyć z praktykami zapoczątkowanymi przez poprzednich dwóch prezydentów tj klesiostwa rozdawnictwa stanowisk kupowania radnych za prace oraz robię sobie ze spółek gminnych miejsc pracy. I to jest niepokojące zjawisko czy ZEC w tak rozbuchanej biurokracji nie przejadaj kosztów i dadzą rade zrobić ta instalacje bez szkody. Tym bardziej ze brakuje im fachowców w zakresie technicznym. Zainteresowani wiedza jak to jest z wymiennikami brak fachowców spowodował ze nie działała automatyka

Do Mieszkaniec bloku | 2017-01-03 13:40:45 napisał(a):

Człowieku weź leki. Bo na emeryturze coś ci się dzieje, " prezesie " co nawet po polsku nie potrafi sklecic życzeń. Skala zatrudniania kolesi w tej chwili sięgnęła zenitu a po drugie popytaj jak spółdzielcy handlowali etatami...?

Do Darka z bloku | 2017-01-03 13:46:31 napisał(a):

Puknik się. Zapoczątkowali poprzednicy????? A to choroba zakaźna jest to kolesiostwo? Jak tak to tertaz jest apogeum tej choroby dopiero. No i ktoś tu wygrał wybory hasłem walki z tym zjawiskiem. A teraz doskonale je rozwija co choćby zec i jego pomysły ewidentnie pokazuje.

Ciekawe | 2017-01-03 16:48:38 napisał(a):

Gość z czterdziestoletnim starzem w kilkunastu firmach ... Dobry fachowiec pracuje czterdzieści lat w jednej , no na dzisiejsze czasy może w trzech. Ale w kilkunastu? To rzeczywiście fachowiec ...

Mieszkaniec | 2017-01-03 17:03:05 napisał(a):

Na audyt, którego nikt nie widział gruba kasa poszła, a teraz jeszcze na chemika kasę wydają.Proponuje wybudować spalarnie w Suchedniowie bo to wszystko mlodego pomysły, za jego zgoda realizowane.Dziwie się, ze niemca udaje.jaki to odpowiedzialny za wszystko! tylko nie za spalarnie bo o niej pewnie jeszcze nie słyszał.

Do Mieszkaniec | 2017-01-03 19:20:37 napisał(a):

W Suchedniowie,Mircu albo w Kunowie☺

mam pytanie | 2017-01-03 20:01:14 napisał(a):

Czy są chętni na odbiór żużli pospalarnianych i czy żużle nie będą ulegać rozmyciu i zanieczyszczać wód gruntowych.

Zgadzam się | 2017-01-04 07:20:12 napisał(a):

Czytając ten artykuł dochodzę do następującego wniosku: Wybudujcie sobie tą spalarnię na Armii Krajowej, będziecie mieli tańsze ciepło. Na pewno jest tam sieć cieplna. Skoro w Niemcach, Austrii czy Szwajcarii buduje się je w centrach miast, to czemu chcecie ją wynieś na peryferia gdzie nikt nie korzysta z tego ciepła i wszystko nam jedno jaka jest jego cena !!!

k | 2017-01-04 07:53:20 napisał(a):

Na Szlakowisku jest dużo miejsca, można stawiać.

do k | 2017-01-04 08:51:41 napisał(a):

nie można bo to teren prywatny

@do k | 2017-01-04 09:07:22 napisał(a):

każdy teren można kupić nawet prywatny

k | 2017-01-04 09:12:54 napisał(a):

Oj tam prywatny. Krzysztof z kolegami w nocy przegłosuje, długopis podpisze, ksiądz pokropi i załatwione. Alleluja i do przodu. A kto nie z nami ten ............ ;)

Mieszkaniec | 2017-01-04 09:30:38 napisał(a):

Do zgadzam się. Teraz masz ciepłownie która smrodzi pyli i ekologicznie jest gorsza od tej którą,proponują i jakoś nie protestujesz. Ponadto może bedzie ZEC bedzie proponował przyłaczenie domów prywatntch jak to sie dzieje już w innych miastach np Ostrowcu co vhwalą sobie mieszkańcy.Niestey na forum nie ma dyskusji na argumenty

janek kos | 2017-01-04 10:28:12 napisał(a):

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ...

do Mieszkaniec | 2017-01-04 10:42:09 napisał(a):

Kiedy ty i tobie podobni ***** zrozumiecie, że dopóki pocheć nie zorganizuje wyjazdu społecznej komisji do miejsca gdzie taka instalacja funkcjonuje, żeby sprawdzić jak działa (czy nie śmierdzi, czy nie pyli itd.), nie może być mowy o merytorycznej dyskusji, bo to, co wypisujesz na forum oraz to, o czym mówią „eksperci” na spotkaniach w ZEC to tylko śmieszne dywagacje maruderów, kompletnie bez pokrycia faktach! Nie przedstawili żadnych dowodów że nie będzie ani śmierdziało, ani pyliło itd. Na co liczysz, że jakby powstała ta spalarnia to materek albo pocheć załatwią ci lub twojej rodzince ciepłe (śmierdzące) posadki i po to powypisujesz na forum te idiotyzmy? Jeśli tak to się przeliczysz bo mieszkańcy miasta są przeciwni a bez ich zgody ten truciciel nie powstanie. Kropka!

MINDBREAKER | 2017-01-04 11:42:32 napisał(a):

@
oczywiście że taki wyjazd społecznej komisji powinien być absolutną podstawą do rozpoczęcia dyskusji na temat spalarni, ale władze miasta i ZEC nigdy go nie zorganizują bo to byłby dla nich strzał w kolano, a tka naprawdę prosto w łeb

bolko | 2017-01-04 12:02:35 napisał(a):

A może zamiast stawiać nową wielką spalarnię śmieci, przeznaczyć te pieniądze na refundację wymiany piecy w prywatnych domach mieszkańców którzy wg powyższego najbardziej trują powietrze w naszym mieście.
Jest też druga opcja aby doprowadzić na każde osiedle gazociąg.

mieszkaniec | 2017-01-04 12:52:51 napisał(a):

Wyjazd społecznej komisji-fajna myśl pytanie kto będzie wchodził w jej skład i jaki mandat zaufani te osoby otrzymają. Zakładam że będzie to przedstawiciel okolicznych domów wokół już istniejącej ciepłowni. Przedstawiciel domów prywatnych na osiedlu południe, wierzbowej , Wierzbnika. Przedstawiciel mieszkańców bloków lub członek rady nadzorczej obu spółdzielni. A ze wspólnot kto ma być reprezentantem. No i oczywiście po jednym z przedstawicieli klubów rady miasta. Tak mam rozumieć ta komisje. I tu powtórzę pytanie kto wyłoni tych przedstawicieli a jeśli to ma dotyczyć całego miasta to po przedstawicielu z każdej dzielnicy.
A co do spalarni to w Wiedniu byłem co prawda tylko trzy dni mieszkają moi znajomi niedaleko takiej instalacji nie narzekali na jej uciążliwość, i jest bardzo fajnie pomalowana. Na pierwszy rzut oka trudno przypuszczać że to taka instalacja

@mieszkaniec | 2017-01-04 13:31:01 napisał(a):

Wyjazd ale tylko do spalarni dobrze działające w Polsce bo w Wiedniu mnie nie interesuje. Tam coś działa a u nas jakoś nie....

Zgadzam się do Mieszkaniec | 2017-01-04 13:38:24 napisał(a):

Nie zrozumiałeś mnie - całkowicie się zgadzam: Wybudujcie sobie w centrum miasta spalarnię śmieci, tak jak w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Dzięki temu mieszkańcy bloków będą mieli tańsze ciepło a obecną ciepłownię zamknijcie!!!

Zgadzam się do mieszkaniec | 2017-01-04 13:46:55 napisał(a):

Też potwierdzasz moją tezę. Niech ZEC zrobi tak jak w Wiedniu - wybuduje tą instalację w centrum miasta - jest dużo wolnych miejsc: Armii Krajowej, Wojska Polskiego, Na Szlakowisku, Majówka itp. Tak jak piszesz można ją nowocześnie pomalować i będzie ozdobą miasta.

viki | 2017-01-04 16:22:15 napisał(a):

Ciekawi mnie dlaczego ta instalacja ma powstać przy Ostrowieckiej a nie przy Kościelnej.Przecież ta przy kościelnej ogrzewa 3 razy więcej bloków a więc i szkodzi więcej.Ponadto moim zdaniem należy zainwestować jak to robią wszystkie ciepłownie w Polsce w odsiarczanie spalin a nie jakieś głupoty.A dla pana Buchelta ciekawa będzie lektura emisyjna podawana przez obydwie ciepłownie-proszę się z tym zapoznać i dopiero wyciągać wnioski.

poznaniak | 2017-01-04 17:33:52 napisał(a):

W poznaniu już funkcjonuje taka spalarnia!
Wypowiadacie się nie mając zielonego pojęcia o technologii ITPOK!!!!.W internecie można zobaczyć filmy z budowy spalarni w poznaniu i jej z jej rozruchu ; pracuje od 2016 roku.
Strony : SITA Zielona Energia ; ITPOK dla Ponania;
Spalanie odpadów w wysokiej temperaturze zapobiega emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Gazy powstałe w procesie spalania są dokładnie oczyszczane w specjalnych filtrach. Proces ten jest wieloetapowy i stanowi newralgiczny element całego systemu. Zanieczyszczenia są ograniczane zarówno poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń i technologii, jak i odpowiednie, stabilne prowadzenie procesu technologicznego. Dzięki temu z komina wydobywa się głównie para, tlen, azot i dwutlenek węgla, a skuteczność zastosowanych metod oczyszczania spalin wynosi 99%. Wszystko to powoduje, że system gwarantuje spełnienie surowych norm środowiskowych.

Każda zainteresowana osoba może dowiedzieć się jakie są aktualne poziomy emisji w ITPOK

Gosc | 2017-01-09 07:04:21 napisał(a):

Więcej smogu! Postawcie może dwie spalarnie? Więcej tego dziadostwa? Mało syfu?

do Gosc | 2017-01-09 07:26:53 napisał(a):

pochwal się forumowy munrdusiu ile zebrałeś podpisów żeby ta inwestycja nie powstała, skoro tak ci zależy żeby nie było więcej smogu i syfu

Mieszkaniec | 2017-01-09 09:18:12 napisał(a):

Za to z kominów domów jednorodzinnych to pewnie leczniczy dym leci. Palą czym się da w piecach i cały syf unosi się w powietrzu. Szkoda ze nie pomyślą że trują wszystkich, siebie też. Gdyby była możliwość i chęci podłączenia się do ciepłowni miejskiej byłoby ok. Albo przynajmniej niech do pieca nie wrzucają wszystkiego śmieciowego jak leci. Czarny dym z ich kominów coś mówi.

ad mieszkaniec | 2017-01-09 13:31:12 napisał(a):

Smog to poważny problem zwłaszcza w Krakowie czy Warszawie choć i dziś Kielce dołączyły do niechlubnej mapy miast z największym smogiem. A rząd PiS zamiast temu przeciwdziałać dając ludziom dopłaty do wymiany pieców na ekologiczne, woli dawać ciężkie miliony publicznych pieniędzy na pana Rydzyka i jego ekipę – to jest dopiero dramat!

Gosc | 2017-01-09 13:32:40 napisał(a):

Więcej dymu, więcej spalarni, więcej..

Mieszkaniec | 2017-01-09 15:49:34 napisał(a):

Smog jest także w naszym mieście tylko nie w takim zakresie jak w Krakowie czy chociaż w Kielcach. Wczoraj można było zauważyć chmurę mgły z dymu kominowego, która unosiła się wokół wieżowców na Kościelnej. Wiele malutkich kotłowni domowych zrobi więcej szkody niż kotłownia miejska lub spalarnia odpadów alternatywnych. Ale u nas to trzeba krzyczeć na nie, zamiast poczytać czy zapytać. Ci krzykacze przeciwnicy wszystkiego zawsze są na nie dla zasady ale niekoniecznie mają rację. Zapytajcie tych co niemal na co dzień żyją w smogu jak im się oddycha.

Do mieszkaniec | 2017-01-09 16:31:40 napisał(a):

Człowieku jakby prawdziwi specjaliści chcieli budować te spalarnie toby problemu nie było. Ale Marcinek i Robercik i jeszcze kilku co zatrudnili mogą se babkę z piasku postawić a nie zabierać się za taką inwestycje. To jest tak jakbyś gościowi spod budki z piwem kazać robić operacje na otwartym sercu. Efekty podobne tylko w przypadku tych dwóch większe pole rażenia.

st-ce tn | 2017-01-09 16:33:17 napisał(a):

W Krakowie na ul giedroycia od listopada 2016 też pracuje taka spalarnia,jest w fazie rozruchowej,czyli nie tak daleko i po zapoznaniu się z efektami jej pracy /innych spalarni też/można dopiero wyrazić opinię.A tak to opieramy się nie wiadomo na czym,wypowiadając się za lub przeciw.W podanej powyżej spalarni ZTPO w miesiącu pażdzierniku mieli dni otwate do zwiedzania,tyle że jak obiekt nie pracuje to można sobie pooglądać jak na obrazku.

Mieszkaniec | 2017-01-09 17:58:35 napisał(a):

W Krakowie jest duża spalarnia różnych śmieci przywożonych śmieciarkami. U nas były by już segregowane bez tych smrodliwych odpadów. A co do tych specjalistów z zec to nie oni opracowali koncepcję techniczno-ekonomiczną budowy instalacji. Mam nadzieję że to właściwi specjaliści. Trzeba się z tym zapoznać i rozmawiać merytorycznie a nie tylko krzyczeć nie bo nie. Nie wiem które zło lepsze: smrody i trucizny z dużej ilości małych kominów gdzie w piecu pali się nie wiadomo czym czy z kilku dużych zec-owych

Max | 2017-01-09 18:31:34 napisał(a):

Inżynier a naiwny jak dziecko. Kto to potem skontroluje i zatrzyma. Polska to nie Szwajcaria, Austria ani Szwecja. Urzędnicy i władze będą jak zawsze bezradne.

Mgr inż. Stary choć nie przedwojenny

Max | 2017-01-09 18:41:57 napisał(a):

Do Poznaniaka.

A dym będzie pachniał różami.

A co będzie jak będą oszczędzać na remontach, modernizacjach, wymianach filtrów itp?

Mieszkaniec | 2017-01-09 19:00:48 napisał(a):

Teraz za to pachnie... A co będzie jak w ramach oszczędności dalej będzie paliło się w starych piecach domów prywatnych śmieciami. Nigdy nie przewidzi się co będzie się działo w przyszłości. Może nowi specjaliści za niedługo przyjdą i pokażą jak nie oszczędzać na remontach itd.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie