Grupa mieszkańców sprzeciwia się sprzedaży budynku po szkole przy ul. Kieleckiej

11056.nsmed

W związku z reformą oświaty samorządy muszą poradzić sobie z budynkami, w których funkcjonują gimnazja.

W Starachowicach są cztery szkoły gimnazjalne. Zaczynając od końca. Do budynku po Gimnazjum nr 4 na Osiedlu Południe wprowadza się III Liceum Ogólnokształcące. W sprawie budynku Gimnazjum nr 3 z ulicy Leśnej Urząd Miejski organizuje konsultacje społeczne [czytaj więcej]. W budynku Gimnazjum nr 2 przy ulicy Iłżeckiej organizuje się szkoła społeczna. Budynek po Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kieleckiej planowany jest przez włodarzy na sprzedaż. I właśnie ten pomysł sprzedaży spotkał się z protestem grupy mieszkańców. 

Komitet Obywatelski Mieszkańców Okręgu 17 sprzeciwia się sprzedaży budynku po Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kieleckiej w Starachowicach. Poniżej treść petycji wystosowanej do prezydenta miasta Marka Materka.

My mieszkańcy okręgu nr 17 Miasta Starachowice apelujemy do Pana Prezydenta Marka Materka oraz radnych Rady Miasta Starachowice o powstrzymanie się od sprzedaży budynku Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kieleckiej w Starachowicach.

Historia budynku szkoły sięga lat 60-tych XX wieku kiedy powstała tam Szkoła Podstawowa nr 3, do której uczęszczały setki starachowiczan z południowo-zachodniej części naszego miasta.

Szkoła została wybudowana z okazji rocznicy Tysiąclecia Państwa Polskiego w ramach budowy „TYSIĄC SZKÓŁ NA TYSIĄCLECIE” ze składek mieszkańców oraz w czynie społecznym. Szkoła jest w dobrym stanie technicznym, znajduje się w bezpiecznej i dogodnej lokalizacji, co czyni z niej bardzo atrakcyjną placówkę oświatową. Posiada bogato wyposażone specjalistyczne gabinety, wszechstronne pracownie do nauki, salę gimnastyczną, stołówkę szkolną oraz miejsce na zaplecze sportowe. Funkcjonowanie szkoły zapewnia uczniom higienę oraz komfort nauczania ze względu na prowadzenie zajęć w godzinach dopołudniowych.

Doprowadzając do sprzedaży budynku z tak bogatym zapleczem dydaktycznym popełniamy błąd, za który przyjdzie zapłacić pokoleniom kolejnym naszego pięknego miasta. W historii naszego miasta doświadczyliśmy już wielokrotnie likwidacji przedszkoli, żłobków, przychodni itp. Najlepszym przykładem była chęć zlikwidowania przez włodarzy miasta, którzy sprawowali władzę we wcześniejszych okresach, Przychodni przy ul. 6-go Września, która pozostała na swoim miejscu tylko dzięki inicjatywie i obronie przez mieszkańców. Pragniemy zwrócić uwagę, że przedmiotowa Przychodnia funkcjonuje do dnia dzisiejszego, służąc jako pożądany ośrodek zdrowia i miejsce udzielania fachowych porad medycznych. W tym samym czasie zlikwidowana została przychodnia przy ul. Mickiewicza w dzielnicy „Orłowo”. Po kilku latach okazało się, że decyzje o likwidacji wielu placówek pożytku publicznego były błędne, a które dziś trzeba naprawić. 

Apelujemy do władz miasta by myśleć o tworzeniu nowych miejsc w przedszkolach Lu utworzeniu żłobka w południowej części miasta (np. gimnazjum nr 1). Obecnie szkoły podstawowe są przepełnione, dobudowuje się sale lekcyjne, szatnie itp.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prezydenta i Radnych, aby pomyśleli o młodym pokoleniu, dla którego powinniśmy budować, a nie likwidować.

Wychodzimy z inicjatywą, która ma na celu przeciwstawienie się planom sprzedaży przedmiotowej szkoły przez obecne władze naszego miasta i jesteśmy pełni nadziei i przekonania, że i tym razem będziemy mogli zapobiec likwidacji placówki oświatowej, bogatej w tradycje oraz uważanej przez mieszkańców jako popularny ośrodek kulturalno-naukowy.

Działając w imieniu obywateli naszego miasta uważamy, że wszystko można uratować, rozwinąć przy dobrych intencjach i pomocy odpowiednich osób. „Łatwo likwidować, trudniej odbudować”.

Szanowny Panie Prezydencie liczymy, że Pan będzie szanował wolę oraz inicjatywę mieszkańców miasta, do którego Pan przybył, a po dogłębnej analizie podejmie słuszne decyzje biorąc pod uwagę dobro obywateli i głos mieszkańców miasta, w którym wspólnie mieszkamy i którego jesteśmy obywatelami. 

Co na to prezydent miasta Marek Materek? Mówi rzecznik magistratu Iwona Tamiołło:

- W odpowiedzi na petycję skierowaną przez grupę mieszkańców do prezydenta miasta pana Marka Materka w sprawie planowanej sprzedaży budynku byłej siedziby Gimnazjum nr 1 przy ulicy Kieleckiej, pan prezydent dziękuje za troskę i wyrażone opinie. Decyzję w wyżej wymienionej sprawie, pan prezydent podejmie po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” wspólnie z radnymi Rady Miejskiej  - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego, Iwona Tamiołło.

Zabrania się kopiowania i udostępniania treści pochodzących z archiwum serwisu www.starachowice-net.pl bez podawania źródła

Dodane: 10.03.19

Komentarze użytkowników

Gosc | 2019-03-10 16:12:49 napisał(a):

wspólnie z radnymi... no to po szkole

Nina | 2019-03-10 16:24:50 napisał(a):

Radni? Marionetki jak pancio powie tak zagłosują

gifter | 2019-03-10 16:35:07 napisał(a):

Decyzja już pewnie zapadła...sprzedaż

gość | 2019-03-10 16:45:45 napisał(a):

Rozmywanie odpowiedzialności.

Peter 31 | 2019-03-10 16:59:23 napisał(a):

Po wyborach PO dojdzie do władzy będzie kolejna reforma szkolnictwa gimnazja powrócą budynek będzie potrzeby teraz sprzedadzą za np. 5 milionów a potem pdkupia za 10 milionów i wałek gotowy złodziejstwo w białych rekawiczkach

gość | 2019-03-10 17:28:12 napisał(a):

Skąd w ogóle te obrotowe zamiany i ewentualne sprzedaże ? Może ktoś jest z tej branży i zawsze tym się zajmował ? Ale to chyba w Skarżysku i mega termomodernizacje z Suchedniowa ? Zarządzanie nieruchomościami to nic złego ale dlaczego tutaj? Działajcie biznesowo prywatnie w innych miastach.

Ha ha ha | 2019-03-10 20:10:49 napisał(a):

Fajnie protestować. A kto zrobił reforme oświaty podrzucając samorządom ten bałagan. Rozumiem sentyment ale życie toczy sie dalej. Słusznie robi Prezydent.Miasto zyska pieniądze ze sprzedaży a potem podatków. Czytając tą petycje jakoś nasuwa mi się naracja jednej radnej z tego okręgu wszechzającej. Wydaje się że może stać za autorami tej petycji.

do Ha ha ha | 2019-03-10 22:51:51 napisał(a):

Co do reformy to całkowita racja,tyle że to nie głównie problem samorządów, ale przede wszystkim bałaganu w polskiej szkole kosztem dzieci. Natomiast nic nie tłumaczy braku koncepcji rozwoju miasta a jedynie pozbywanie się majątku miasta i minimalizacji wszystkiego co popadnie.

do przedmówcy | 2019-03-11 07:19:05 napisał(a):

Aby była koncepcja rozwoju miasta, to potrzebny jest prawdziwy gospodarz, a nie śmieszny i słaby celebryta.

Ha ha ha | 2019-03-11 09:06:11 napisał(a):

Szkoda że państwo nie dostrzegacie koncepcji rozwoju miasta która już funkcjonuje. Pojawiający sie na necie opór sprzeciw przeciwko następującym zmianom pokazuje jak niektórzy mieszkańcy mentalnościowo są konserwatywnymi przeciwnikami nowych rozwiązań oraz dawnego ustroju. Na inwestycja potrzebne sa pieniądze. Utrzymywanie terenów obiektów których zagospodarowanie jest problematyczne lepiej sprzedać pod inwestycje które będa służyć mieszkańcom. Chcecie państwo aby ten budynek podzielił los starego szpitala czy starostwa. Ja wiem że te argumenty i tak nie dotrą. Decyzje podejmie Prezydent bo po to był wybrany. A ten apel tak jak napisałem prawdobotobnie nakręcony przez niby prawicową a lewicową radną bo treś apelu to jej retoryka.

do ha, ha | 2019-03-11 09:55:52 napisał(a):

Dzieci w mieście nie wyparowały po reformie. Jak się likwiduje 4 gimnazja z infrastrukturą - to wynik jakościowy dydaktyczny i pedagogiczny wtłoczenia ich do podstawówek istniejących jest oczywisty. A u nas tylko sprzedać, sprzedać i jeszcze raz sprzedać. A nie lepiej otworzyć nowa podstawówkę , żeby poprawić jakość nauki uczniów i pracy nauczycieli. Pomysly w tym mieście związane ze szkołami sa dramatyczne. Włodarz się nie popisuje...

senior | 2019-03-11 10:58:15 napisał(a):

Poprzednik ma rację zamiast sprzedawać poprawić warunki dzieciom i nauczycielom skoro jest obiekt w dobrej lokalizacji i w dobrym stanie. Dla tej części miasta należy odtworzyć podstawówkę.

do Ha ha ha KONCEPCJA | 2019-03-11 11:58:05 napisał(a):

Jak można tak nie doceniać mieszkańców! Ależ my dostrzegamy te nieracjonalne i chaotyczne koncepcje, którymi jesteśmy co chwila zaskakiwani, a walą się na każdym kroku. Proszę zadbać najlepiej o swoją mentalność, nowe rozwiązania nie znaczy dobre! Może przytaczać pozytywne przykłady, chociażby ten z 2015 roku, kiedy to noszono się z zamiarem przeniesienia Przedszkola nr 2 przy ulicy Mrozowskiego do pobliskiej szkoły SP9, a tym samym pozyskanie budynku. Argument: "Prezydent podkreślił jednak, że planując budżet miasta na 2016 rok, chcąc spełnić oczekiwania mieszkańców potrzebne będą oszczędności. Konieczna jest reorganizacja wszystkich placówek, które podlegają miastu i które mogę przysporzyć oszczędności". Takie były początki świetlanej koncepcji. Całe szczęście, widząc aktualną sytuację w mieście, że opór społeczny udaremnił realizację tego pomysłu. Racja, na inwestycje potrzebne są pieniądze, jest wiele innych możliwości, ale sprzedaż tego co jest wyjątkowo cenne dla miasta to nie jest dobre rozwiązanie. Dla mnie, mieszkańca, zadziwiająca jest łatwość podejmowania przez Prezydenta takich decyzji, ale wiemy z czego to wynika. I proszę nie personalizować i upolityczniać problemu, który jest ważny dla mieszkańców, nie tylko dla Pani, Pana, czy mnie.

Gosc | 2019-03-11 12:24:08 napisał(a):

Ludzie każdy, ale to każdy nawet największy kretyn potrafi pozyskiwać pieniądze ze sprzedaży. Natomiast pozyskiwać dotacje i oszczędzać tam gdzie można (na wkład własny) to już wyższa szkoła jazdy, jak widać dla niektórych nie do osiągnięcia. Z drugiej strony jak to społeczeństwo jest tak tępe, że nawet totalny syf mu się podoba, to niech im Guru wysprzada wszystko. Za kilka lat i tak zniknie a z debili będzie się można posmiac.

KONCEPCJA cd. | 2019-03-11 16:59:59 napisał(a):

Do tej koncepcji gospodarowania mieniem gminy dołóżmy "koncepcje" rozwoju oświaty, kultury ,sportu i mamy przed sobą świetlaną przyszłość. Ale szczególnie wyróżniającą jest koncepcja utrzymania czystości miasta!

hahaha | 2019-03-11 20:34:15 napisał(a):

można się zgodzić było by fajnie więcej podstawówek mniejsze klasy . To byśmy chcieli. Ale niestety rzeczywistość jest inna. Sprawdźcie państwo 35 procent budżetu miasta pochłania oświata i tylko patrzeć jak gmina dostanie kolejne obciążenia na oświatę. Dalsze 25 % budżetu to pomoc społeczna. Reszta pozostaje na resztę. I co proponujecie z tą oświatą. Jak specjaliści od finansów i oświaty wskazują że nie ma racji bytu Sp na Michałowie i SP nr 6 one są utrzymywane na wyrost aby zabezpieczyć potrzeby społeczne.Ile by dzieci chodziło do tej szkoły która co niektórzy chcą odtworzyć. Fajnie pisać. Ale jak się zagłębić w temat to inaczej to wygląda. Nie jestem pracownica urzędu ale chodzę na spotkania konsultacje i to trochę inaczej wygląda. Co do środków zewnętrznych Prezydent pozyskał zabezpieczył wkład ale po tym jak dobry rząd rozpoczął grzebanie w gospodarce to zmieniły się koszty i brakuje na wkład własny. a jak go nie będzie przepadną pozyskane pieniądze co pokazuje przykład powiatu. Wszyscy maja rozpalone zapędy aby zmieniać miasto ale na to trzeba pieniędzy. To nie jest prosty temat. Tak wiec protestujcie a prezydent powinien wybrać z radnymi najkorzystniejsze rozwiązanie dla miasta.

społecznik | 2019-03-11 21:23:50 napisał(a):

@hahaha,
Nikt nie zabrania sensownej sprzedaży gminnych nieruchomości.
Jest jedno ale. Są w mieście takie nieruchomości, których sprzedawać się nie powinno, a jeśli już to po szerokich konsultacjach z radnymi i mieszkańcami. A przecież wiadomo, że MM to raczej rzuca pomysły głownie na FB, a potem konsultuje. Tak było ze stadionem, szlakowiskiem czy targowiskiem. O ile asfaltu na targu nie szkoda, zwłaszcza, że najgłośniej pyskowało towarzystwo spoza Starachowic, to z każdą następną sprzedażą czy planem sprzedaży MM zaczyna za przeproszeniem kalać własne gniazdo. Szlakowisko - teren sprzedany. I nie byłoby problemu gdyby inwestor prywatny zrobił coś fajnego, czy nawet mieszkania. Tyle że zanosi się, że to będzie pudło jakiegoś marketu. Stadion i gimnazjum to podobne do siebie sprawy. No, nie wypalił supermarket na stadionie, to wyburzy się szkołę, bo dobra miejscówa. Jasne, można zwalać winę a to na PiSowską reformę, czy to że stadion kiedyś miał być modernizowany ale jakiś PiSowiec to ponoć zablokował. To takie mydlenie oczu, bo bez reformy problem zmniejszania liczby uczniów też by był.

Najważniejsze jest to, że są tereny publiczno-społeczne, że kiedyś to był NADWYSIŁEK miasta i jego mieszkańców że to zostało wybudowane. Nie powinno się podchodzić do tego że takie tereny można łatwo spienieżyć bo nie jest to po drodze z ideami, które MM sam lansuje - samorządu prospołecznego, szeroko rozumianej rewitalizacji czy nawet polityki progresywnego samorządu. To nie jest po drodze, jest to wręcz SPRZECZNE z tymi ideami. Najłatwiej sprzedać. To tak jakby po babci sprzedawać rzeczy, które owa babcia w pocie czoła stworzyła.

Wkurzony | 2019-03-11 21:44:20 napisał(a):

Dokladnie, ciekawe kto mu takie pomysły sprzedaży podsuwa? Pani Skarbnik szukająca pieniędzy w miejskiej kasie, pani wiceprezydent - od wyceny nieruchomości, czy pozyskani z zewnątrz: pan architekt od piękna miasta z Warszawy, kierowniczka od pozyskiwania funduszy z Mirca, pani pełnomocnik od rewitalizacji z Kielc a może nowy pełnomocnik od spraw społecznych spod Kielc, a wcześniej Korczyna? A może przyjechał jakiś czereśniak i wymachiwał banknotami i znów wpuszcza w maliny. Przecież budynek i działkę można wykorzystać na cel społeczny. Tak jak gimnastykę korekcyjną. Taki Biedron lub Nadbereżny czyli prezydenci ze skrajnych miejsc politycznych budują żłobki, a nie kombinują z dopłacaniem do prywaciarzy,

KONCEPCJA cd. | 2019-03-11 22:15:49 napisał(a):

Ad. społecznik i Wkurzony- w punkt!

Gość | 2019-03-11 22:29:04 napisał(a):

A ja mam pytanie - ile w tym roku będą kosztować Dni Starachowic? Wiadomo, wybory skończone, ile kasiury pójdzie, żeby wieśniaków rodem z RPA zadowolić? Cosik cicho bardzo na ten temat?

Do koncepcja | 2019-03-11 22:32:29 napisał(a):

Kocepcja? Chyba MM nie ma żadnej koncepcji, widać to chaotycznych i przypadkowych dzialaniach. Ot na łapu capu , tu uliczkę wyremontuje, tam drugą. Jako 2d , bo się niektórym spodoba itd. To jeszcze nie koncepcja! Sprzedać co się da i juz ! Szkoda naszego miasta

no cóż | 2019-03-11 22:45:26 napisał(a):

śmiać mi się chce jak czytam plany zagospodarowania budynków szkolnych. Do budynku po gimnazjum nr 4 wprowadza się liceum nr III. Uzasadnienie jest takie że na południu łatwiejszy dostęp do szkoły będą mieli uczniowie z gmin sąsiednich. Co za idiota to wymyślił? Przyjadą z Brodów czy Wąchocka pociągiem i podrałują na Południe do szkoły mijając po drodze budynek po gimnazjum nr1 przy kieleckiej. To samo dzieciaki z Pawłowa , Stykowa czy Dziurowa , które przyjadą autobusami. Macie łby nie od parady. Takimi łbami to tylko bryły w polu rozbijać.

Dziad | 2019-03-12 11:58:35 napisał(a):

Wszystko się sprzedaje tylko raz proszę pana prezydenta, potem trzeba będzie płacić frycowe. To jest pewne jak 2x2.

społecznik | 2019-03-12 19:09:37 napisał(a):

@ no cóż, akurat lokalizacja III LO na południu jest łebskim pomysłem. I to nie dla przyjezdnych a dla zamieszkujących południową część miasta. Kilkuset uczniów do szkoły będzie miało na piechotę do pokonania 10 minut nie tracąc czasu na dojazdy. A to że inni z powiatu będą mogli dojeżdżać bez stania w korkach - to przy okazji, ale argument jest. Z Pawłowa jeżdżą różnie - z rodziną albo busami. Teraz nie kursują - bo po co. Będą chętni to i busiarz przejedzie najpierw przez Południe. Więc to akurat dobry ruch był, więc zamiast wyzywać, puknij się sam w swój pusty łeb.

no cóż | 2019-03-14 10:09:54 napisał(a):

to się okaże we wrześniu przyszłego roku ilu będzie chętnych do pobierania nauki w III LO na Południu. Szczególnie tych z Wąchocka Pawłowa czy Brodów.

Do spolecznik | 2019-03-14 10:51:42 napisał(a):

O czyjąś ambicją została urazona. To to wiemy już który wizjoner stoi za tym pomysłem.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie