Interpelacja Posła Krzysztofa Lipca w sprawie Państwowej Inspekcji Sanitarnej

3091.nsmed

Poseł Krzysztof Lipiec złożył na ręce Marszałka Sejmu RP interpelację w sprawie: projektu ustawy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii oraz planowanej likwidacji Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych – informuje Małgorzata Pruś- dyrektor biura Posła na Sejm RP Krzysztof Lipca.  

W interpelacji skierowanej do Prezesa rady Ministrów czytamy: „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi bardzo intensywne prace nad projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii. Jeszcze na początku bieżącego roku Minister Rolnictwa mówił publicznie, że „celem rządu jest przyjęcie projektu tej ustawy w pierwszej połowie bieżącego roku z nadzieją na jej uchwalenie przez Sejm, tak by nowe przepisy mogły wejść w życie od 1 stycznia 2012 r.” Faktem jest, że omawiany projekt ustawy budzi cały szereg kontrowersji. W odniesieniu do prezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi założeń projektu ustawy, Główny Inspektor Sanitarny samodzielnie, lub też za pośrednictwem Ministra Zdrowia wielokrotnie prezentował negatywne stanowisko. Opinia ta powinna w moim odczuciu stać się wyznacznikiem działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dalszych pracach nad wspomnianą ustawą. Założenie tej ustawy przewidują bowiem utworzenie całkowicie nowej inspekcji – „Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii”, która ma przejąć zadania aż trzech inspekcji rolnych: Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych. W przytoczonym już projekcie ustawy przewiduje się, że nowa inspekcja będzie podlegać ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.

W związku z powyższym, Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy organizacyjne usytuowanie nowej inspekcji, która ma podlegać ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa nie będzie w sprzeczności z zadaniami, jakie spoczywają na Ministrze Zdrowia odpowiedzialnym za bezpieczeństwo żywności w Polsce?
2. Czy zakres zadań i kompetencji nowej inspekcji jest w rzeczywistości adekwatny do jej nazwy? Z jednej strony, bowiem zadania nowej inspekcji nie obejmują podstawowego zakresu nadzoru nad bezpieczeństwem żywności, czyli nadzoru nad żywnością w handlu detalicznym, a więc nadzoru w bezpośredniej styczności z konsumentem końcowym, zaś z drugiej strony zadania te obejmują cały szereg zagadnień związanych z realizacją wspólnej polityki rolnej zdecydowanie wykraczając poza obszar bezpieczeństwa żywności?
3. Jak ma się planowana likwidacja trzech wspomnianych już w sentencji inspekcji do zadań, jakie mają spocząć na nowej inspekcji? Dla przykładu:
• Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa nie sprawuje, co do zasady nadzoru nad żywnością. Zgodnie, bowiem z art.2, ak. 3, lit. C rozporządzenie (WE) nr 178/2002 pojęcie „żywności” nie obejmuje roślin przed dokonaniem zbiorów.
• Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych sprawuje co prawda nadzór nad żywnością, ale co do zasady tylko i wyłącznie pod kątem spełnienia wymagań jakości handlowej, a nie bezpieczeństwa żywności.
• Państwowa Inspekcja Weterynaryjna tylko w zakresie części swoich zadań sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem żywności, szczególnie pochodzenia zwierzęcego. Jednak zgodnie ze wspomnianym już rozporządzeniem (WE) nr 178/2002 pojęcie „żywności” nie obejmuje pasz oraz zwierząt żywych, chyba, że mają one być wprowadzone na rynek do spożycia przez ludzi.
4. Czy w związku z pracami nad wspomnianą ustawą rząd zamierza podjąć działania zmierzające do nowelizacji innych ustaw, a szczególnie ustawy z dnia 4 września 1997r. o działach administracji rządowej?
5. Czy brak w omawianym projekcie ustawy szczegółowych uregulować w zakresie współpracy nowej inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną jest jednoznaczne z tym, że rola Państwowej Inspekcji Sanitarnej w systemie nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce jest praz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bardzo nieodpowiedzialnie marginalizowana?
6. Dlaczego w założeniach wspomnianej ustawy nie przedstawiono argumentów na to, jak utworzenie nowej inspekcji przyczyni się do rzeczywistej poprawy i wzmocnienia nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce?
7. Czy związana z utworzeniem nowej inspekcji likwidacja trzech wspomnianych już kilkakrotnie inspekcji wiąże się ze zwolnieniem z pracy specjalistycznej kadry pracowników likwidowanych inspekcji? Ilu pracowników zatrudniają obecnie, w sumie przewidziane do likwidacji inspekcja, a ilu pracowników znajdzie pracę w nowej inspekcji?
8. Jakie koszty finansowe dla budżetu państwa wynikną z likwidacji trzech wspomnianych już inspekcji i utworzenia w ich miejsce nowej inspekcji?


Nadesłane

Dodane: 14.06.11 | Odsłony: 477 | komentarze (5)

Komentarze użytkowników

tmk | 2011-06-14 18:32:59 napisał(a):

blagam, czy juz mozecie wiecej nie pokazywac tego pana? stanowczo za duzo jest nudnych newsow na jego temat...

Lik | 2011-06-14 19:42:07 napisał(a):

Popieram 3X
żona, teście, sąsiedzi też

mm | 2011-06-14 20:52:58 napisał(a):

ale pobudziły tego pana zbliżające sie wybory.

janka | 2011-06-15 11:54:23 napisał(a):

wreszczcie ktoś sie odezwał o naszym bezpieczeństwie. Chcą zlikwidować to co dobrze działa (dział żywności w sanepicie), a jakie koszty utworzenia nowych inspekcji- szkoleń, zdobywania doświadczenia zawodowego, budynek, kadra na poziomie powiatu itd. Zniszczyć to łatwo, gorzej zbudować. Kompletny nonsens. Popieram Pana Posła.

joanna | 2013-02-06 12:56:18 napisał(a):

popieram to żę rządowi łatwiej coś zlikwidoać niż utworzyć

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie