Jaką strategię przyjmuje spółka ZEC w kwestii zmiany źródła zasilania produkcji ciepła z miału węglowego na źródła ekologiczne?

14494.nsmed

W lutym przewodniczący Rady Miejskiej radny Michał Walendzik zwrócił się z prośbą do prezydenta miasta Marka Materka o informacje, jaką strategię przyjmuje spółka ZEC w kwestii zmiany źródła zasilania produkcji ciepła z miału węglowego na źródła ekologiczne.

„Powszechnie znana jest koncepcja stworzenia Instalacji Odzysku Energii w obecnej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej. Aczkolwiek w istotnej części energia cieplna produkowana jest przy użyciu miału węglowego w zakładzie przy ul. Kościelnej. Jakie plany posiada ZEC w stosunku do modernizacji tej ciepłowni? Jakie korzyści przyniosą one dla ochrony środowiska naturalnego w naszym mieście?” - Czytamy w piśmie przewodniczącego z dnia 12 lutego 2021 r. do włodarza miasta.

Odpowiedzi udzielił prezes Zakładu Energetyki Cieplnej Marcin Pocheć. 

Zarząd Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. uprzejmie informuje, iż Spółka widząc zagrożenia wynikające ze wzrostu cen węgla i uprawnień do emisji COi już w 2015 roku podjęła szereg działań modernizacyjnych, inwestując w nowoczesne technologie i rozwiązania, tak aby sprostać wymaganiom rynkowym oraz oczekiwaniom Odbiorców.

Spółka rozpoczęła procesy inwestycyjne od modernizacji źródła ciepła na Ciepłowni C-02 przy ul. Ostrowieckiej 3. Pierwszym krokiem było obniżenie kosztów związanych z opłatą za emisje CCh. W trakcie inwestycji zlikwidowano dwa kotły WR 2,5 w miejscu których posadowiono kocioł WR5/8 jak również wy rejestrowano z ewidencji UDT jeden kocioł WR5 wybudowany w latach 80". Zabieg ten pozwolił na obniżenie łącznej mocy ciepłowni w paliwie poniżej 20 MW i wyjście z systemu handlu emisjami. W lipcu 2018 r. oddano do użytku nowy układ pompowy zabudowany na Ciepłowni C-02. W ramach inwestycji zainstalowano 14 wysokosprawnych pomp KSB (4 pompy obiegowe, 3 pompy mieszania zimnego, 3 pompy mieszania gorącego, 2 pompy stabilizujące, 2 pompy uzupełniające) oraz wymieniono całość armatury przesyłowej, odcinającej i zabezpieczającej. Część pompowni zaadaptowano na pomieszczenie falowników, w którym zabudowano szafę zasilającą oraz przemienniki częstotliwości Toshiba. Dzięki przeprowadzonej modernizacji zwiększono sprawność układu pompowego, podniesiono dyspozycję ciśnienia jak również zmniejszono zużycie energii elektrycznej.

Aktualna konfiguracja rozwiązań technologicznych przygotowała obiekt Ciepłownia C-02 do realizacji zadania pn. Instalacji Odzysku Energii.

W chwili obecnej ZEC jest w trakcie realizacji kilkuetapowej modernizacji związanej z przygotowywaniem wyjścia istniejącej Ciepłowni C-01 przy ul. Kościelna 100 z systemu EU ETS oraz dywersyfikacji rodzajów paliwa i źródeł ciepła.

Aktualnie Ciepłownia CO-1 przy ul. Kościelnej 100 wyposażona jest w zmodernizowane kotły typu WR (Kl - WR 12, K2 - WR 12, K3 - WR 17, 12 K4 - WR 12) spełniające obowiązujące przepisy emisyjne.

RemondisReklama

W 2020 roku Zakład zrealizował inwestycję polegającą na wykonaniu dwóch nowych instalacji odpylania opartych na odpylaczu przelotowym typu MOS, baterii cyklonów oraz module doczyszczającym przy zastosowaniu filtrów workowych dla kotła WR12 nr l oraz WR12 nr 2 zabudowanych na Ciepłowni C-01 przy ul. Kościelnej 100 w Starachowicach. Nowy układ odpylania spełnia standardy emisyjne wynoszące dla pyłu wartości poniżej 100 mg/m3.

Jednocześnie konstrukcja instalacji odpylania ma możliwość rozbudowy do standardów emisyjnych wynoszących dla pyłu 30 mg/m3.

Kolejny etap modernizacji Ciepłowni C-01 przy ul. Kościelnej 100 będzie wiązał się z odejściem od produkcji ciepła z węgla i zastąpienie źródłami niskoemisyjnymi. W tym celu w etapie I, Zakład planuje budowę dodatkowych źródeł przystosowanych do spalania gazu, wyposażonych w palniki dwumedialne. Nowe jednostki spowodują wyłączenie z ruchu dwóch kotłów węglowych, natomiast pozostałe dwie jednostki typu WR 12 zostaną zmodernizowanie w sposób pozwalający na pracę w okresie przejściowym. Do technologicznego procesu produkcyjnego opartego na gazie ziemnym w styczniu 2020 roku Zakład Energetyki Cieplnej uzyskał z Polskiej Spółki Gazownictwa warunki przyłączeniowe do sieci gazowej. Aplikacja powyższych rozwiązań umożliwi rozwój sektora energetyki w kierunku proekologicznych rozwiązań.

Modernizacja sytemu ciepłowniczego to nie tylko inwestycje na źródłach wytwarzania ciepła ale również nakłady na sieci przesyłowe. Od 2015 roku wykonano 5400,00 m sieci preizolowanej oraz wykonano 155 szt. w pełni zautomatyzowanych, kompaktowych węzłów cieplnych, co w znacznym stopniu zwiększyło wydajność całego systemu.

Przyjęta strategia rozwoju Miejskiej Spółki Ciepłowniczej, pozwala na realizację nowych, przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła, gwarantujących zrównoważone korzystanie z zasobów środowiskowych. Jednocześnie jest ona niezbędna celem zagwarantowania dostępności i przystępności ekonomicznej dostaw energii cieplnej dla mieszkańców Starachowic.

Wyrażamy głębokie przekonanie, iż przyjęta strategia rozwoju okaże się niezwykle korzystna w skutkach, tak dla środowiska, jak i społeczności Starachowic.

Fot. ZEC

Dodane: 18.03.21 | Odsłony: 3297
Tagi:

Komentarze użytkowników

Gość | 2021-03-18 08:53:34 napisał(a):

Hahahahahahaha

Radny bezwładny | 2021-03-18 09:11:41 napisał(a):

Bla bla bla...
Czy ktoś mi może odpowiedzieć:
-skoro od 2015r. podejmowane są różne działania, to ile ton miału było spalone w poszczególnych latach od 2014 do 2020?
- Jaka była emisja CO2 w poszczególnych latach od 2014 do 2020?
- ostatnie pytanie, jaki był ogólny koszt funkcjonowania ZEC w poszczególnych latach od 2014 do 2020?

gość | 2021-03-18 09:16:28 napisał(a):

Myślę, że niebawem poznamy całą koncepcję. Tylko radzę mieszkańcom mocno zapiąć pasy i trzymać się mocno foteli na wypadek turbulencji...

Miotła | 2021-03-18 09:26:03 napisał(a):

Wróbelki ćwierkają,że niektórzy mogą być bardzo zaskoczeni.

STS | 2021-03-18 09:30:45 napisał(a):

Jeśli ktoś ma problemy z prostymi rachunkami na poziomie szkoły podstawowej to jak może podejmować decyzje o 100 mln. inwestycjach. Rachunek jest prosty spalarnia pokryje zapotrzebowanie na ciepło w 20% średnio a co z mrozami? Sortownia w Janiku może pokryć dostawy RDF w 50%. Skad będzie sprowadzane pozostałe 50% RDF? Kotłownia na Kościelnej nadal musi spalać miał węglowy i płacić kary emisii CO 2. To gdzie tu ekonomia, sens i zdrowy rozsadek? Pozostają jeszcze sprawy zatrucia środowiska, niszczenia dróg, magazynowania RDT. pozbywania się produktów spalania i innych odpadów. Jaką korzyść odniosą z tej spalarni osiedla domków nie podłączone do ciepłowni. Czy to wogóle wpłynie na smog -jakość powietrza w mieście.

Ze co? | 2021-03-18 09:46:42 napisał(a):

Strategia pochecia? A co on wie o tematyce ciepłownictwa? Ile to w kadencji pochecia wymieniono rur które dostarczają ciepło, a jak wiadomo ( przynajmniej powinno być wiadomo) największe straty są na przesyle ciepła? O czym w ogóle jest dyskusja? Z tego co pamiętam w poprzednich kadencjach pochec krecil się koło poprzedniej władzy i nikt mu szczególnych funkcji nie dał, a u materka jest fachowcem? Bo? A takich przypadków jest więcej.

gość | 2021-03-18 09:58:36 napisał(a):

Przewodniczący Walendzik miał szansę ogarnięcia się po sesji a udziałem mieszkańców i wnioskiem o zorganizowanie sesji na temat cen wywozu odpadów i spalarni. Minęło 14 dni ,nie zrobił tego wiec jest kółkiem w maszynie Materkowego systemu. Miał wielką szansę wybić się na niepodległość ale chyba on nie taki fighter. Może się zdarzyć, że i tak będzie pilnie ją zwoływał, tylko już bez własnej inicjatywy. To był kiedyś potencjalnie dobry kandydat na prezydenta ale lata mijają i weryfikacja według mnie jest negatywna, lepiej, że jest tam gdzie jest a my mogliśmy jego poglądy poznać bliżej, już niczym nie zaskoczy...

gość | 2021-03-18 10:14:50 napisał(a):

Mógł się dowiedzieć wszystkiego o sytuacji w ZEC na sesji ,której nie zorganizował...On widocznie woli popisać, odhaczyć i odłożyć do archiwum...Załatwione.

viki | 2021-03-18 15:51:58 napisał(a):

No to pan radny Walendzik zabłysnął intelektem.Od prawie 5 lat procedowana jest sprawa budowy spalarni w Starachowicach a on jakby nigdy nic pyta o strategię zamiany miału na ekologiczne paliwo. Panie radny może dla pana palenie śmieciami/ czyli RDF /jest ekologiczne bo można mieć różne pojęcie na temat ekologii ale gdy się piastuje funkcję przewodniczącego Rady Miasta to ze zwykłego szacunku dla mieszkańców wypadałoby mieć wiedzę w tym temacie.Dotyczy to również wiedzy na temat podwyżek cen śmieci którą jako rada zafundowaliście mieszkańcom bez żadnej analizy. Wracając do śmieci to przypominam sobie jak radny protestował przeciwko budowie na terenie strefy kompostowni trawy i użytków zielonych.Jakie wtedy było odniesienie do ekologi zapachów i zdrowia ,a dzisiaj cisza jak po śmierci organisty.Widocznie palona folia ,szmaty nie przeszkadzają bo organizuje to kolega z komitetu wyborczego Materka . I jak mawiał klasyk"leżysz pan i robisz pod siebie"koniec cytatu.

Do Viki | 2021-03-18 16:12:03 napisał(a):

A to nie ten co zlikwidował ulgi dla rodzin wielodzietnych?

Mieszkaniec | 2021-03-18 18:11:41 napisał(a):

Totalny bełkot. Poszli na ilość linijek tekstu. A wystarczy tabelka w axel, ale to chyba za trudne, znają tylko Worda

Do Radnego Walendzika | 2021-03-18 18:29:30 napisał(a):

Alez Panu pięknie Pan Celebanski powiedział podczas konferencji. Trzeba miec szacunek do wlasnego nazwiska, niestety pod sztandarem Materkow cięzko w tym temacie...

Rura | 2021-03-18 21:37:58 napisał(a):

Klasyczna ustawka w wykonaniu pana Walendzika i świty pana prezydenta. Pomijając ze pytanie o strategie ZECu po 6 latach przygotowań budowy spalarni odpadow jest kuriozalne dość.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie