Jakie warunki zabudowy od Urzędu Miejskiego otrzymał nowy inwestor?

17063.nsmed

Dom Towarowy „Merkury”, Powszechny Dom Towarowy w skrócie „PeDeT”, Panorama - budynek na rogu kiedyś ulic: Krywki i Krzosa, a obecnie Pileckiego i Bankowej znika z krajobrazu Starachowic. Zapewne zaraz po niedzieli runą ostatnie ściany i rozpocznie się porządkowanie działki. Wyburzony zostaje nie tylko główny budynek, ale także ten w którym mieścił się ostatnio sklep meblowy oraz mały ogrodniczy pawilonik.  

Na budowlanej tablicy informacyjnej dotyczącej tego terenu widnieje, że inwestorem jest firma Aldi z siedzibą w Chorzowie.

Redakcja Starachowice-NET.pl zwróciła się z pytaniami do Urzędu Miejskiego, co nowy inwestor będzie mógł w tym miejscu postawić? Czy jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego narzucający wpisanie się nowego obiektu w otoczenie? Czy są jakieś architektoniczne obwarowania?

Odpowiedź Urzędu Miejskiego poniżej:

W miejscu, gdzie obecnie jest wyburzany popularny „Pedet”, na chwilę obecną nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak, zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Starachowice, teren ten znajduje się w jednostce „8 PARK”, która przeznaczona jest pod strefę zabudowy usługowej.

Każdy potencjalny inwestor, który chciałby cokolwiek wybudować na tym terenie musiał wystąpić do Urzędu Miejskiego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Z takim wnioskiem może wystąpić każdy, nie tylko właściciel danej nieruchomości.

W dniu 18 lutego ubiegłego roku do Urzędu Miejskiego wpłynął właśnie wniosek dla inwestycji polegającej na: "Budowie dwóch budynków handlowo - usługowych, parkingu dla samochodów osobowych oraz dwóch pylonów reklamowych na działkach nr 268, 269/1, 269/2, 270, 598/8, 598/9 w rejonie ul. Rot. Witolda Pileckiego i Bankowej".

W przypadku, gdy dany teren nie znajduje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego szczegółowe ustalenia dotyczące nowej zabudowy i zagospodarowania terenu znajdują się w decyzji o warunkach zabudowy.

W dniu 26 lipca 2022 roku została wydana decyzja o warunkach zabudowy i ustalono w niej następujące warunki:

- linia zabudowy - od strony ulicy Pileckiego w miejscu obecnej linii zabudowy, od strony ulicy Bankowej minimum 8 metrów od krawędzi jezdni

- wskaźnik powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działek - max 0,40 (maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy określa wartość, której nie można przekroczyć, budując budynki na konkretnych działkach, ustalany jest on w celu ochrony środowiska naturalnego oraz utrzymania ładu przestrzennego, który zapewnia odpowiednie wykorzystanie terenu).

- szerokość elewacji frontowej - dla budynku handlowo - usługowego nr 1 – 34 metry z tolerancja do 20%, dla budynku handlowo - usługowego nr 2 - 23,3 m z tolerancją do 20%,

- wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki - od 5 do 7 metrów

- geometria dachu - dach płaski o kącie nachylenia mniejszym niż 12 stopni i wysokości do kalenicy max 7,7

Dodatkowo dla inwestycji ustalono:

- min. 20% zieleni biologicznie czynnej,

- powierzchnia sprzedaży dla każdego z budynków nie może przekroczyć 2000 m. kw.,

- dopuszczono również zielony dach lub parking na dachu.

Ustalenia dotyczące elewacji dla budynku nr 1:

- w celu wkomponowania budynku w narożnik przy ul. Bankowej i ul. Pileckiego, biorąc pod uwagę usługowy charakter ul. Bankowej, tożsamość historyczno -architektoniczno - przestrzenną zabudowy (pierwotnie Państwowy Dom Towarowy "Pedet" - Merkury, a następnie Centrum Handlowe "Panorama") ustalono:

             w elewacji od strony ul. Pileckiego w pasie o wysokości do 3,5 m zastosować 70% przeszklenia lub w formie szklanych witryn

             w elewacji od strony ul. Bankowej w pasie o wysokości do 3,5 m zastosować 50% przeszklenia lub szklane witryny lub zróżnicowanie w kolorystyce elewacji w kolorze ciemnoszarym,

             na pozostałej powierzchni elewacji od strony ul. Pileckiego i ul. Bankowej zastosować okładzinę z białej i jasnoszarej cegły na powierzchni min. 70%

             dodatkowo w elewacji od strony ul. Bankowej zastosować podcień o długości min. 30 m,

             zachować ciągłość chodnika w ciągu ul. Bankowej na działce inwestora i/lub w pasie drogowym przed działką inwestora z uwzględnieniem ruchu osób niepełnosprawnych,

             dopuszcza się zaakcentowanie narożnika od strony ul. Bankowej i ul. Pileckiego do wysokości 9,0 m na szerokości 20,0 m na każdej elewacji

Ustalenia dla budynku nr 2:

             w celu wkomponowania budynku w całość założenia przestrzennego w elewacji od strony ul. Bankowej zastosować 70% przeszklenia lub w formie szklanych witryn,

Jak podkreśla Małgorzata Twardowska z Referatu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego UM decyzja o warunkach zabudowy nie rodzi praw do terenu. Ostateczne zagospodarowanie terenu, rozwiązania projektowe oraz zgodność z przepisami odrębnymi badane są na etapie pozwolenia na budowę.

RemondisReklama

Pedet Starachowice

Panorama Starachowice

Panorama Starachowice

Panorama Starachowice

Panorama Starachowice

Jeśli lubicie STARE zdjęcia STARACHOWIC, polecamy stronę internetową Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, skąd pochodzi powyższe czarno-białe zdjęcie. Strona www TPS [kliknij]

Dodane: 12.02.23 | Odsłony: 3946 | komentarze (9)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Pablo | 2023-02-12 09:56:47 napisał(a):

Te ustalenia to chyba przepisane z folderu Aldi, bo tak wygladaja ich markety :) lepsze to i tak niz stodola lidla, ale nie odnosmy wrazenia, ze miasto cokolwiek tu kreuje..

do Pablo | 2023-02-12 13:10:55 napisał(a):

Miasto niczego nie kreuje albo kreuje wielkie nic ..Nie ma architekta miejskiego z prawdziwego zdarzenia ani prezydenta z wyobraźnią. W efekcie mamy inwestycyjną wolnoamerykankę..

Bob | 2023-02-12 13:37:19 napisał(a):

Ocho, specjalisty się odezwały. Trzeba było namówić i przekonać właściciela prywatnej działki do swojej wizji. Albo kupić teren i budować to co słuszne.
Rzeczywiście w folderach Aldi jest mowa o takim eksponowaniu narożników czy po prostu kłamiesz Pablo?

Pablo | 2023-02-12 13:50:29 napisał(a):

No wlasnie pisze ze nie kreuje, postawia to co chca a miasto zrobi dobre wrazenie:) wez Bob zobacz nowo powstajace markety tej sieci i wiesz co powstanie

Mieszkaniec | 2023-02-12 14:46:17 napisał(a):

Nasuwa się pytanie jak można tak rozsprzedawać Polskę? Czy nie można oddać w dzierżawę na kilkadziesiąt lat z prawem do pierwokupu? Historyczne miejsca Starachowic są sprzedawane obcym kapitałom, a istnieje przeciez dzierżawa. Kiedyś o ziemie polskie walczono aby pozostały polskie, dziś sie rozsprzedaje.

Gość | 2023-02-12 14:55:01 napisał(a):

Szczerze to budynek Pedetu straszył od dawna a postkomunistyczne budownictwo było paskudne i różni się od bryły Aldiego jedynie odrapanymi murami.

Gość | 2023-02-12 18:46:17 napisał(a):

Aldi to mydło i powidło, bida raczej?

MONK do gościa | 2023-02-13 20:27:12 napisał(a):

Aldi to klasycyzm w architekturze pełną gębą. Będzie piękny jak kwit na węgiel

iks | 2023-02-14 16:11:22 napisał(a):

Następny budynek związany historycznie z miastem idzie w piz.... w niebyt. Pierwsze było dawne WKU co tam miało nie być ,zostało kupa gruzu i chyba pojedyncze tuje, później kurnik(podobno był nie do ruszenia bo konserwator itd. - powstała galeria- widmo.
Ateraz PDT ( stary solidny budynek)- a będzie
przeszklona stodoła. Co raz bardziej zastanawiam się dla kogo rozbudowuje się to miasto.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie