„Kąpiel” w fontannie, to spotkanie z kilkudziesięcioma zagrożeniami

11413.nsmed

Jak co roku Sanepid zwraca uwagę, iż woda z ulicznych wodotrysków zlokalizowanych na terenie miasta nie podlega nadzorowi sanitarnemu. Nie jest też uzdatniana, ponieważ nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Jest to woda krążąca w systemie zamkniętym, a występujące w niej mikroorganizmy chorobotwórcze przenoszone drogą doustną nie tylko poprzez picie wody, ale i poprzez kąpiel czy zabawę w wodzie, stanowią  poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie dla dzieci. 

Brak uzdatniania i dezynfekcji wody krążącej w obiegu zamkniętym może powodować rozwój licznych drobnoustrojów, a wysoka temperatura stwarza dogodne warunki do ich namnażania. Istotna rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach odgrywają również źródła zewnętrzne takie jak zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt - ptaki, psy koty itp. oraz ludzie. Woda w fontannach charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą i bezpieczną. W tego typu miejskich obiektach może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, między innymi bakterie gronkowca, salmonelli, bakterie z rodzaju Legionella, bakterie kałowe np. Escherichia coli, czy enterokoki. Nie jest to  niestety  koniec zagrożeń jakie niesie lekkomyślna kąpiel  w fontannie. Na liście oprócz chorób układu pokarmowego, zatruć i biegunek są też: wysypki, choroby płuc wywołane pałeczkami Legionelli, zakażenie gronkowcem, schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, grzybice stop, zakażenia paciorkowcami.  

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach przypomina: do rekreacji, w tym oczywiście kąpieli są przeznaczone tylko i wyłącznie baseny, kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli.

- 17 czerwca odbędzie się badanie wody na kąpielisku „Piachy” – powiedziała w rozmowie z portalem dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Starachowicach Ewa Dróżdż.

24 czerwca br. startują baseny letnie przy ulicy Szkolnej.  

Zobacz nagranie [kliknij]

Satel Starachowice Reklama

Dodane: 12.06.19

Komentarze użytkowników

Starachowiczanin | 2019-06-12 11:26:15 napisał(a):

Brajnki i Dzesiki dalej będą się taplać w miejskich fontannach. Co tam w małym szambie dziecku dac się pluskać dziecko nie rozumie ale stary mógłby się klepnać w łeb.

Gdzie | 2019-06-12 21:17:40 napisał(a):

Gdzie znajdują się wielkie tablice z tymi ostrzeżeniami wokół fontanny gdzie??????? Znowu jak co roku urzędasy narażają zdrowie dzieci biorą pieniądze i za nic nie odpowiadają.!!!!!!!!!!

Urżędas do gdzie | 2019-06-12 22:20:04 napisał(a):

Od pilnowania dziecek to jest matka i ojciec a nie urzędasy mają odpowiadać ze się dziecka w domu nie myje tylko darmowe prysznice szok inkuriozum ludzie upał wam szkodzi

do Gdzie | 2019-06-13 08:10:01 napisał(a):

Człowieku, idąc tym tokiem myślenia, to wszędzie powinny wisieć tablice ostrzegawcze: na wiadukcie- zakaz skakania, na przejściu dla pieszych- uwaga auta, na nożach- uwaga, możliwość skaleczenia itd. Logicznie myślący człowiek jest świadom niebezpieczeństw, jakie czyhają na niego w życiu codziennym. Ale po co myśleć, można przecież zrzucić to na urzędasów.

Gumka myszka | 2019-06-13 09:38:05 napisał(a):

Taka fontanna to siedlisko najbardziej agresywnych i wrogich człowiekowi bakterii!Dzieci powinny być trzymane na dystans od tego rodzaju siedlisk bakteryjnych! popatrzeć nie wystarczy?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie