Komentarz prezydenta miasta Marka Materka do przetargu na zakup autobusów

14225.nsmed

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. w Urzędzie Miejskim otwarte zostały oferty firm, które chcą dostarczyć Starachowicom autobusy. Udział wzięło czterech oferentów. Przypomnijmy, że gmina Starachowice ogłosiła przetarg na zakup 20 sztuk fabrycznie nowych autobusów niskopodłogowych, niskoemisyjnych, zasilanych gazem ziemnym sprężonym CNG.

W przetargu udział wzięło 4 firmy. Ich oferty to:

MAN BUS, oferta na 25 805 400 zł.

AUTOSAN, oferta na 24 526 200 zł.

SOR Libchavy, Czechy, oferta na 24 572 940 zł.

OTOKAR, Turcja, oferta na 22 755 000 zł. 

Miasto zamierzało przeznaczyć na sfinansowanie zadania 27,5 miliona złotych.  

Viva UbezpieczeniaReklama

Komentarz prezydenta miasta Marka Materka 

- Przed nami weryfikacja powyższych ofert pod względem prawnym i formalnym. W tym przetargu oprócz ceny, liczą się także kryteria, które zostały zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, mówiące o danych technicznych, które autobusy muszą spełniać i wymogach, które zostały postawione przed tymi firmami, które zgłoszą się do tego postępowania. 60% stanowi cena, natomiast 40% to inne wymagania, które zostały uwzględnione w przetargu, dlatego to, kto złożył najlepszą ofertę, pod względem cenowym możemy powiedzieć, natomiast kto złożył najlepszą ofertę pod kątem wszystkich założeń przetargu? Musimy na to poczekać, aż wszystkie dokumenty zostaną dokładnie sprawdzone i później będą przyznawane punkty odnośnie każdego z wymogów, który został postawiony w tym przetargu. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy [postępowanie - przypis Red.]powinno być zakończone i rozstrzygnięte i później będziemy podpisywać umowę. Zazwyczaj te postępowania trwają dość długo, natomiast będziemy się sprężać, żeby na tyle szybko sprawdzić wszystkie dokumenty, żeby wykonawcy też mieli czas na odwołania, do których zawsze mają prawo - powiedział włodarz miasta, po czym dodał, że gmina wymieni 100% taboru, który porusza się po naszym mieście. - Gmina Starachowice otrzymała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Są to środki europejskie. 85% dotacji. Realizujemy tak naprawdę ogromny projekt komunikacyjny, który wart jest ponad 130 milionów złotych, z czego większość środków stanowi dofinansowanie unijne, a część środków to są środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który również wsparł te projekty, które będą realizowane, a przypomnę, że jest to m.in. zagospodarowanie otoczenia Dworca Wschodniego, Dworca Zachodniego; wybudowanie nowej bazy warsztatowej i myjni; przebudowa ulic: Konstytucji 3-go Maja, Kilińskiego, Parkowej. Wykonanie większości z tych inwestycji będzie realizowane praktycznie przy 100% środków zewnętrznych, które gmina Starachowice pozyskała - informuje prezydent Materek. 

Fot. Ze stron producentów

Dodane: 13.01.21 | Odsłony: 5022 | komentarze (35)

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2021-01-13 11:40:37 napisał(a):

Jak.zrobi wałek do go do sądu podadzą

STS | 2021-01-13 11:50:41 napisał(a):

Panie prezydenci dlaczego Pan tak krzywdzi mieszkańców zawiesił Pan kursowanie autobusów jak w żadnym mieście, ludzie upominają się o przywrócenie wszystkich kursów wg/rozkładu. Natomiast zakup 20 wielkich autobusów jest bezsensownym marnowaniem pieniędzy bo potrzebne są małe autobusy, które zwiększą częstotliwość kursowania na wszystkich liniach. Tak jak w innych miastach. Co do ekologi to kolejna bzdura przy tak zakorkowanych ulicach i kopcących tysięcy samochodach jakie znaczenie ma kilkanaście autobusów. Niech Pan zrobi sondaż i pogoni tych nieodpowiedzialnych doradców.

Cobretti | 2021-01-13 11:58:05 napisał(a):

Nie wiem w jakim celu Materek komentuje przetarg ,wskazując jakby tok myślenia dla komisji ,którą sam powołał. Ja bym prosił o to aby radni bo tak najprościej a jak nie to ktokolwiek na zasadzie dostępu do informacji publicznej sprawdził ile jest tych zagwarantowanych milionów, podliczając enumeratywnie każde działanie w programie na piśmie podpisanym przez Materka.(aktualnie 130 mln PLN) ,bo pączkują i rosną jak na drożdżach wraz z każdą nową informacją na ten temat. No i ile wynosi w rzeczywistości wkład własny ale tak nie pi x drzwi tylko dokładnie.
Tak dla przypomnienia,28.06.2018 ,oficjalna informacja na stronie miasta :
"Rekordowe w historii Starachowic dofinansowanie do inwestycji"

Gmina Starachowice uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na realizację 4 inwestycji o wartości ponad 55 mln zł. Wysokość otrzymanego dofinansowania to ok. 40 mln zł. Zmiany dotyczyć będą w najbliższych latach każdej sfery życia mieszkańców naszego miasta poczynając od komunikacji, rekreacji, estetyki miasta, ekologii i wielu innych.
W grudniu ubiegłego roku Gmina Starachowice złożyła do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego kilka kluczowych projektów w ramach osi priorytetowej: Gospodarka niskoemisyjna. Projekty te dotyczyły m.in. transportu niskoemisyjnego, budowy sieci ścieżek rowerowych, wymiany oświetlenia ulicznego, a także budowy odnawialnych źródeł energii dla gospodarstw indywidualnych.
- To bardzo dobra wiadomość dla naszego miasta, otrzymaliśmy dofinansowanie zewnętrzne do ogromnych zadań, które będziemy realizować w najbliższych latach – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Uzyskane dofinansowanie wynosi około 40 mln zł to niesamowite wsparcie dla Starachowic. Dla porównania podam, że Gmina Starachowice rocznie ma około 10 mln zł środków własnych na wszystkie inwestycje w mieście w tym na remonty dróg, chodników, na inwestycje w szkołach, przedszkolach i inne przedsięwzięcia realizowane na terenie miasta.

To ile jest tych środków i jaki jest liczony w milionach wkład własny panie prezydencie ?

Komisja | 2021-01-13 12:03:02 napisał(a):

W komisji nie ma żadnego specjalisty od motoryzacji ani komunikacji.Ponadto stworzenie nowego taboru i zaplecza oraz oddanie tego wszystkiego firmie zewnętrznej to absurd.Jaka jest gwarancja że nie zajeżdżą tych autobusów a potem rozwiążą umowę? W mieście nie ma komunikacji z prawdziwego zdarzenia i autobusy wożą powietrze...

Cobretti | 2021-01-13 12:09:20 napisał(a):

Może jeszcze należy ustalić średnioroczną potencjalną wartość tych inwestycji od aplikacji do programu czy nawet oficjalnej informacji z czerwca 2018 do zakończenia realizacji ,powiedzmy w 2023 czy 2024 roku. Czy to też będzie taka rekordowa wielkość rozłożona na 6-7 lat ?A może rocznie to będzie takie sobie pozyskiwanie środków zewnętrznych, bez rewelacji ha ha

miesz | 2021-01-13 12:10:00 napisał(a):

Ale o wiadukcie ani słowa , nadal niech będą korki na radomskiej . I jaka tu niskoemisyjność ? A tymi autobusami będą jezdzić tylko Ci co muszą . Bo każdy i tak wybierze własny samochód mając możliwość wyboru czy stać w korkach na Radomskiej czy jechać inną drogą. Ale do tego trzeba rozumu, a widać że komuś brak

Demokracja | 2021-01-13 12:52:50 napisał(a):

Autobusy wożą powietrze, bo zaufanie do miejskiego przewoźnika jest zerowe, ot i co. Od 2014 roku to równia pochyła tego zaufania, bo na zarządzaniu miastem to trzeba się znać. Powinny być ustalone ustawą twarde kryteria dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego dla kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów i oczywiście również wojewodów.

Wezyr | 2021-01-13 12:57:09 napisał(a):

Kryteria postawione w przetargu nie były wyśrubowane. Dziś zapewnienia prezydenta, że nie wszystko stracone jakie możemy wyczytać między wierszami jego wypocin są żenujące. Przecież oferenci aby wystartować w tym przetargu musieli wpłacić wadium. Kto nie spełniając warunków wywali w błoto 200 000zł?

do Wezyr | 2021-01-13 13:00:10 napisał(a):

Masz bardzo blade pojęcie o zasadach przetargów a wypowiadasz się i robisz z siebie głupka..

Er 19 | 2021-01-13 13:42:45 napisał(a):

Brak myślenia strategicznego, brak odpowiednich doradców, brak bezinteresowności opłacanej przez mieszkańców władzy wobec Tych mieszkańców..... Nędzna imitacja samorządu .....

poniżej | 2021-01-13 14:50:05 napisał(a):

Nie kłóćmy się. Poczekajmy na odwołanie przetargu.

do Er 19 | 2021-01-13 15:02:34 napisał(a):

To nie tylko nędzna, ale bardzo szkodliwa imitacja. Ten człowiek rozwalił wszystkie w miarę cywilizowane standardy zarządzania miastem.

Er 19 | 2021-01-13 15:18:08 napisał(a):

Racja.....

w | 2021-01-13 15:30:55 napisał(a):

W "genialnej" twórczości samorządowej pan prezydent następnie ogłosi przetarg na budowę garaży dla tych pojazdów?

lena | 2021-01-13 15:32:37 napisał(a):

Szkoda że nawet nie próbuje coś zrobić ze smogiem w mieście.

Lukasz Kowalski | 2021-01-13 15:37:25 napisał(a):

Starachowice - miasto cudów, miasto w którym jest fabryka autobusów, a mimo to koszt ich wyprodukowania jest największy. W sumie to pasuje do narracji, w końcu MZK ma nieporównywanie większe koszty działalności niż inne firmy przewozowe.

Bredzenie | 2021-01-13 16:36:51 napisał(a):

To wasze użalanie się na forach jest dość śmieszne patrząc na to ze wielu ludzi z innych miast zazdrości nam i prezydenta i ekipy jaka stworzył. Mówi się po czynach ich poznacie. Każdy pesy urnie wyborczej będzie mógł ponownie porównać Materka do innych plus obecna ekipę do poprzednich. Jedno lanie wyborcy już dali w 2018 mimo ze na forach się grzało przez 4 lata. Teraz w 2023 kolejny sprawdzian.

do przedmówcy | 2021-01-13 17:32:43 napisał(a):

Mieszkańcy innych miast jak bazują na radosnej twórczości fejsbukowej, gdzie samiuśkie sukcesy i zdjęcia z dronów, żeby nie było widać wszechobecnego syfu, to wydaje im się, że u nas raj na ziemi stworzony przez progresywnego. A tu rzeczywistość na miejscu jest zgoła odmienna, coraz wyższe opłaty za wszystko i brak realizacji podstawowych samorządowych obowiązków. Niechże go sobie zabiorą ci zazdrośnicy, gotowa jestem im dopłacić.

Bardem | 2021-01-13 18:07:02 napisał(a):

Zamiast dogadać się z MAN-em znowu jakieś kombinowanie.
Mieszkańcy miasta pracują w tej firmie,
i dzięki temu utrzymują swoje rodziny,
ale również płacą tu podatki.
Interes społeczny nakazuje aby kupić autobusy
MAN-a.
Nie wiem czy ten Materek tego nie rozumie,
ale wspomagając MAN-a, działa się na korzyść
miasta i mieszkańców.
Zakup autobusów z innej firmy można odebrać jako sabotaż.
A MAN prędzej czy później, odpłaci Nam,
za takie działanie.

Cobretti do przyznającego ,że bredzi | 2021-01-13 18:35:17 napisał(a):

Chciałbyś koleżko, żeby już nikt, nigdzie, nic krytycznego nie pisał ,tylko spijał jak ty mądrości z ust wodza. Masz rację ,po czynach ich poznamy a nie po lajkowaniu na fejsie. A ta Materkowa ekipa to niby kto? Kilkunastu napływowych gastarbeiterów nie mających lepszej pracy w swoich wsiach i miastach oraz trochę koleżeństwa z komitetu i list wyborczych ? Póki co słuchamy o tych wielkich inwestycjach od co najmniej 4 lat. Lata mijają a tematy non stop te same i co roku ten sam sukces a końca(a właściwie początku) nie widać. Ocenimy je nie po przetargach ,tylko po realizacji, oby nie trwało to jak ze Strzelnicą, bo może kolejnej kadencji zabraknąć... A co do wyborów i wyników to mam swój pogląd na ten temat. W następnych może już nie pójść tak łatwo i na pewno nie pójdzie, zobaczysz...

obserwator | 2021-01-13 19:00:16 napisał(a):

Tylko po co ta 11-to osobowa komisja do przeprowadzenia przetargu, jeszcze do tego laików w temacie. Pewnie następnym razem będę w komisji wszyscy pracownicy urzędu, będzie jeszcze większa zasłona.

Marina | 2021-01-13 20:51:59 napisał(a):

Z tych komentarzy wynika ze zakup 20 wielkich autobusów jest bezsensowny, bo trzeba zwiększyc częstotliwość kursowania na - uwaga-wszystkich liniach, czyli trzeba kupic 50 małych, jak podzielimy liczbe pasazerów to z 20 duzych "wozacych powietrze" zrobi sie 50 małych wozacych jeszcze wiecej powietrza hahaha ale to w sumie nie kwestia potrzeb pasazerów, tylko braku zaufania do przewoznika (sic!), a w ogole to powinnismy kupic autobusy drozej od Mana, bo to jak nasze, inaczej to sabotaz, no i wiaduktu dalej nie ma, a prezydent nadal pochodzi z Suchedniowa :) dziś jest prima aprilis? to forum to taki zart czy wy ludzie tak na poważnie??

Do Marina | 2021-01-13 21:16:18 napisał(a):

To forum nie dla ciebie, bo kompletnie nie kumasz sensu wpisów. Polecam cos prostszego, np glosowanie jakieś

Do bredzenie | 2021-01-13 21:19:55 napisał(a):

Ekipe to stworzył po byku. Kolesiostwo i nepotyzm rodem z Afryki Południowej.

Cobretti do Marina | 2021-01-13 21:52:01 napisał(a):

Z księżyca spadłaś czy z choinki się urwałaś ? Nie znasz takiego świata ? Wracaj na FB.

Fb | 2021-01-13 22:02:36 napisał(a):

84,4% osób biorących udział w wyborach w Starachowicach także czytało tylko Facebook i na
Tej podstawie podjęli decyzje o wyborze prezydenta na następna kadencje. Żałosne są te żale i pomyje wylewane na lewo i prawo.

Cobretti | 2021-01-13 22:22:21 napisał(a):

To nie są żale ani pomyje tylko konstruktywna krytyka i rzeczywistość. A co do wyniku to ,to były państwa gdzie się jeszcze bardziej społeczeństwo pomyliło a konsekwencje tych pomyłek skutkowały na kilkadziesiąt lat. Nie miał mocnego kontrkandydata to wygrał w taki sposób, chociaż w rozmowach prywatnych mieszkańcy widza ten wynik bardzo różnie i mają dziś różne opinie. Starachowice to miasto w którym Stan Tymiński, "człowiek spoza układu " też wygrał w 1990 roku ha ha Tu najlepiej być nieznaną osoba z zewnątrz ,wtedy się wygrywa...

Cobretti | 2021-01-13 22:32:39 napisał(a):

A czy 84,4 % osób biorących udział w wyborach wiedziało o planie związanym z Jerzym z Suchedniowa ? Wielu radnych miejskich i powiatowych też nie wiedziało ha ha

Cobretti | 2021-01-13 22:45:02 napisał(a):

Sytuacja z Jerzym jest tak absurdalna, że wielu poważnych ludzi w kraju ma problem ,żeby w to uwierzyć, na tyle wydaje się to nieprawdopodobne...Babicki w swojej mądrości zaproponował ,rada przegłosowała i jest. Siłami wiadomego klubu, PSL, vice rady z Pawłowa i męża kadrowej.

Do Marina Mrówka Z | 2021-01-14 08:37:24 napisał(a):

MAN jest droższy, ale przy zakupie czegokolwiek cena jest tylko jednym z elementów, które należy wziąć pod uwagę. A po za tym można ją negocjować.
Bo liczy się także jakość wykonania, wyposażenie, obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna, dostępność
części zamiennych itd. Także twoje ironizowanie, że lud chce kupić najdroższy autobus jest bezsensowne, bezmyślne i oparty na braku wiedzy.
A w tym wypadku powinien być brany pod uwagę duży interes społeczny mieszkańców Starachowic i okolic.
W informacji z urzędu podano tylko cenę,
a nie ma żadnej wiadomości na powyższe tematy.
Więc trudno powiedzieć czy oferta MAN-a jest droższa.
Nie masz o tym pojęcia, a chcesz wyszydzić tych,
którzy mają wiedzę na ten temat.
Swoją indolencją sama się ośmieszasz.

Do Cobretti | 2021-01-14 08:52:01 napisał(a):

A tak ogolnie wracajac do wyborow, to moze Marek Złotousty w koncu otworzy Złote Usteczka i powie, kogo mial na mysli robiac spot wyborczy pod tytulem "w miescie dochodziło do kupowania głosow" Bo dochodziło, dochodziło i jak sie skonczyło? .. Ha ha haha

viki | 2021-01-14 14:11:47 napisał(a):

Po co wydawać te miliony jak za rok czasu ma być ogłoszony przetarg i każda poważna firma przewozowa ma swój tabor.Kupowanie teraz tych autobusów to ogromny błąd prezydenta za który niestety zapłacą mieszkańcy. W Skarzysku prezydent kupuje elektryczne autobusy , ogrzewanie miasta ma gazowe a u nas odwrotnie ciepło ma być ze śmieci i z węgla -to jest ekologia w wydaniu Materka.

Jerzy na Staroste | 2021-01-14 15:37:33 napisał(a):

A co najciekawsze spora grupy pracowników starostwa uważa że Jerzy byłby po stokroć lepszym starostą niż Babicky :)

Bardem | 2021-01-15 10:23:16 napisał(a):

Podobno w Burkina Faso zaczęli produkować
elektryczne miotły do latania.
Materek lubi nowinki, więc powinien zamówić
Latające Miotły, i zlikwidować MZK.
Przewaga mioteł nad busami jest taka,
że można na nich dolecieć w każde miejsce.
Po zejściu z miotły wciskamy literkę "P",
i miotła sama wraca na przystanek.
A po za tym miotły są dużo tańsze.

Cobretti | 2021-01-15 10:36:41 napisał(a):

Nie w tym rzecz, że Jerzy byłby pewnie lepszy od Babickiego, tylko, że jest ojcem Marka. A od Babickiego nie trudno być lepszym, to niestety może nie być komplement.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie