Krótsze terminy endoprotezoplastyki w starachowickim szpitalu

11194.nsmed

Wymiana stawu biodrowego już w ciągu trzech miesięcy, a kolanowego za pół roku. Tak przedstawia się dostępność do zabiegów w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Endoprotezoplastyki i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa, który jest unikatowy w skali kraju, gdyż w innych ośrodkach w Polsce termin wykonania zabiegu sięga nawet kilkunastu lat. Warto dodać, że plastyka stawu biodrowego i kolanowego w pilnych przypadkach jest wykonywana jeszcze szybciej - maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy.

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz kolejny znacznie skrócił czas oczekiwania na te zabiegi. To efekt lepszego finansowania procedur, które pozwala na wykonanie większej liczby kosztochłonnych zabiegów.

Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową stawów, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów nie muszą już czekać kilka lat na zabieg przywracający im sprawność ruchową i eliminujący dolegliwości bólowe. Formalności związane z przeprowadzeniem endoprotezoplastyki trwają do kilkunastu tygodni. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego lub poradni specjalistycznej i uzyskać skierowanie do szpitala. Kolejnym krokiem jest kwalifikacja do zabiegu na podstawie badań radiologicznych. 

Stan zdrowia pacjenta oceniany jest przez specjalistów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z Pododdziałem Endoprotezoplastyki i Pododdziałem Chirurgii Kręgosłupa. W przypadku znacznego zniszczenia elementów stawu i wyczerpania innych środków leczenia, pacjent jest kwalifikowany do zabiegu.

Endoprotezoplastyka polega na wymianie zniszczonego stawu i zastąpieniu go sztucznym, wykonanym z odpornych na ścieranie materiałów. Zabieg wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu podpajęczynówkowym, tzn. zniesione jest czucie bólu od pasa w dół. Pacjent już następnego dnia po zabiegu operacyjnym rozpoczyna rehabilitację pod okiem fachowego personelu. Rehabilitanci pomagają w pierwszej pionizacji, prowadzą ćwiczenia indywidualne, uczą poruszać się z pomocą kul, a także udzielają instrukcji w zakresie ćwiczeń wykonywanych samodzielnie. Każdy chory ma zapewnioną indywidualnie dobraną rehabilitację i fizjoterapię. Nad rekonwalescencją pacjentów całodobowo czuwają wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki. 

Warto dodać, że w ubiegłym roku starachowiccy ortopedzi przeprowadzili 209 zabiegów wymiany stawu biodrowego i 180 stawu kolanowego. Z kolei w przeciągu trzech miesięcy tego roku wykonano 57 endoprotezoplastyk stawu biodrowego i 40 stawu kolanowego.

Info: PZOZ

Dodane: 19.04.19 | komentarze (3)

Komentarze użytkowników

Piotr | 2019-04-19 08:21:43 napisał(a):

Mnie interesuje kardiologia ! Nie ma specjalisty jak długo trzeba czekać? Proszę wykazać wskaźniki śmiertelności na tym oddziale w ostatnich 3-latach. Zatrudnionych jest ponad 1000 osób aż nie ma gdzie biurek dostawiać w administracji .

Ja | 2019-04-20 16:55:41 napisał(a):

Tylko na rehabilitację się nie doczekać można takie kolejki.

Halina | 2019-04-22 09:35:12 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie