List otwarty do władz miasta Starachowice w sprawie smogu

10833.nsmed

Wczoraj 3 stycznia br. działaczka społeczna, starachowiczanka, pani Maria Derra wystosowała list otwarty w sprawie smogu do władz naszego miasta. 

Poniżej przedstawiamy jego treść:

W Starachowicach, jak w wielu innych polskich miastach, normy zanieczyszczeń powietrza są nagminnie, wielokrotnie przekraczane, co zasadniczo wpływa na stan naszego zdrowia.

Miasta podejmują wielorakie działania, aby zjawisko smogu minimalizować.

Wspaniałym przykładem jest miasto Kraków, które już w bieżącym roku nie będzie zatruwane toksycznym dymem z domowych palenisk.

Mieszkańcy Starachowic czują się niedoinformowani w sprawie działań władz miejskich dotyczących tej problematyki. Bardzo prosimy o przekazanie do publicznej, ogólnodostępnej wiadomości, planów i strategii władz miejskich na 2019 rok oraz lata następne, związanych z działaniami zmierzającymi do ograniczenia smogu w naszym mieście.

Interesują nas wszystkie działania, a zwłaszcza związane z udziałem mieszkańców, dotyczące wymiany pieców, instalacji OZE, doprowadzenia gazociągów, czy miejskiej sieci c.o. oraz wysokość i warunki dostępności środków z budżetu miasta na współfinansowanie tych przedsięwzięć.

Prosimy również o informację, czy miasto dysponuje wykazem pieców węglowych funkcjonujących na dzień dzisiejszy w Starachowicach oraz czy w jakikolwiek sposób monitoruje tempo ich wymiany na ekologiczne, przez samych właścicieli.

Maria Derra

Informacja nadesłana: Maria Derra

Fot. Archiwum Starachowice-Net.pl

Dodane: 04.01.19 | Odsłony: 529

Komentarze użytkowników

Gosc | 2019-01-04 09:01:58 napisał(a):

Kwiat miejskiej inteligencji już się uaktywnił na fb? Jak to jest, że na profilach innych miast merytoryczne dyskusje, u nas taka wiocha? Zresztą patrząc na fb Materka, można zrozumieć kogo uaktywnił. Wymiana zdan z wczoraj "mieszkaniec - posypcie drogi. Prezydent-tyz szkoda, taka ładna ulica i już brudzić" Kuku!

ala | 2019-01-04 10:27:44 napisał(a):

Uaktywnić straż miejską. Wystarczy popatrzeć co leci z komina.

Do ali | 2019-01-04 10:36:16 napisał(a):

Czy uważasz że są to wystarczające działania które zlikwidują problem smogu. W większości to fatalna jakość węgla i stare piece. Myślisz płytko.

tom | 2019-01-04 11:06:44 napisał(a):

Szanowna p.M.Derra:z tym "wspaniałym przykładem..."to jest mocno naciągnięte.Kraków od dziesięcioleci sobie "zapracował" na zjawisko smogu a Starachowicom daleko do takich "osiągnięć",co nie oznacza że jest idealnie.Wiem i widzę że pewne działania są w kierunku poprawy robione.Tak że lepiej mniej złośliwości a więcej merytorycznych uwag w tej dziedzinie dla dobra nas wszystkich Starachowiczan.Pozdrawiam

ala | 2019-01-04 12:37:22 napisał(a):

Oczywiście że najlepiej żeby cena gazu była niższa niż węgla wtedy i piece każdy sobie wymieni. Ale jeśli sąsiad truje mnie bo pali czym popadnie to oczekuę że odpowiednie służby zareagują. Moje uwagi ma w nosie.

@tom | 2019-01-04 12:41:57 napisał(a):

Brednie wypisujesz.
Po pierwsze wspaniały przykład Krakowa polega na tym, że w ostatnich latach zlikwidowano tam kilkanaście tysięcy palenisk węglowych. Nie rozumiesz tekstu pisanego to się nie wypowiada, bo zęby bolą.
Po drugie p. Derra zapytała się jakie działania podejmuje się w Starachowicach - czytasz ze zrozumieniem? Chociaż nie śmiem mieć nadziei że tak.

zbigniew | 2019-01-04 12:58:50 napisał(a):

"Wspaniałym przykładem jest miasto Kraków, które już w bieżącym roku nie będzie zatruwane toksycznym dymem z domowych palenisk."

Pani Mario, czy ma Pani jakies informacje o ktore nie sa ogolne dostepne? Pierwszy raz slysze takie relewacje. W Krakowie jak byl smog, tak i jest i bedzie. Nic mi nie wiadomo ze problem zostal rozwiazany.

Renata | 2019-01-04 14:09:54 napisał(a):

Czytajcie i uczcie się ciołki.

https://krakow.onet.pl/wybory-samorzadowe-2018-smog-w-krakowie/0hejgmq

do zbigniew | 2019-01-04 14:56:37 napisał(a):

Informacja pochodzi z krakow.gazeta.pl wydanie z 02.01.2019
Smog w Krakowie oczywiście nie zostanie zlikwidowany, ale znacznie ograniczony, gdyż kopciuchy przestaną truć.

urzędnik | 2019-01-04 18:18:43 napisał(a):

Kwiatków nie wieszać na słupach, kasę przeznaczyć na dofinansowanie do wymiany pieców, bo 18 tys. w budżecie na ten cel, to kpina z wielkiego problemu smogowego !

ekolog | 2019-01-04 18:49:13 napisał(a):

Doszukałem się na bip Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy Starachowice i jest tam taki punkt: "6.2. Monitoring procesu realizacji Programu
Osiągnięcie celów, wyznaczonych w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji wymaga
prowadzenia bieżącego monitoringu przebiegu jego realizacji. Stały monitoring umożliwia
ocenę skuteczności podejmowanych działań oraz wprowadzanie – w razie wystąpienia takiej
konieczności – odpowiednich korekt.
Zasadnicze znaczenie w monitorowaniu i stymulowaniu realizacji PONE na terenie
Starachowic ma organ wykonawczy gminy. W procesie tym współuczestniczyć będzie Zespół
pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego,
który poprzez ocenę przebiegu realizacji zadań zawartych w PONE będzie prowadził
monitoring bezpośredni.
Ocena skuteczności wdrożenia PONE nastąpi w drodze opracowania sprawozdań z realizacji
przedsięwzięć ujętych w PONE. Sprawozdanie przedstawiane będzie Radzie Miejskiej
i winno zawierać następujące informacje:
- stopień zainteresowania mieszkańców;
- liczba i rodzaj zrealizowanych przedsięwzięć (działań naprawczych);
- wpływ na jakość powietrza - osiągnięty efekt ekologiczny.
Id: 56E0CF6B-7962-449F-ADC7-DF46A63A3F38. Podpisany Strona 80
PROGRAM OGRANICZENIA NISKIEJ EMISJI DLA GMINY STARACHOWICE
80
Stopień realizacji PONE oceniany będzie każdego roku – jest to czynnik niezbędny dla
rozwoju miasta, gdzie zmiany zachodzą dość szybko, a zmieniające się priorytety powinny
być uwzględnione.
Monitoring to również aktualizowanie programu w zakresie dostosowania go do
zmieniających się uwarunkowań, źródeł finansowania (rozpoczęcie programowania UE na
lata 2014-2020) lub wprowadzania nowych przedsięwzięć." Nie mogę odnaleźć tych sprawozdań przedkładanych corocznie Radzie Miejskiej. Sprawozdania należy też przedkładać Staroście do 28 lutego każdego roku. Program jest z 2014 roku. Pomóżcie, bo to bardzo cenna informacja by była !!!

ciekawe | 2019-01-04 19:38:07 napisał(a):

Oho, Pani Maria Derra się znowu uaktywniła, bo wybory do europarlamentu, do Sejmu i Senatu lada dzień !!!!

do poprzednika | 2019-01-04 20:59:56 napisał(a):

Każdy czas jest dobry na budowanie społeczeństwa obywatelskiego, które w naszym mieście jest w stanie żałosnym !!!

Olin | 2019-01-05 15:01:31 napisał(a):

Gdzie była ta kobita i do kogo pisała odezwy gdy była ważnym urzędasem w referacie ochrony środowiska i gospodarki komunalnej? Pisała wtedy o smogu, do kogoś pisała? Maryja kończ i oszczędź sobie wstydu.

Maria Derra | 2019-01-05 15:58:58 napisał(a):

Szanowni komentujący. Art. 11b. ustawy o samorządzie gminnym brzmi następująco: " 1. Działalność organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawności mogą wynikać wyłącznie z ustaw.
2. Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
3. Zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy." Na tej właśnie podstawie oraz na przekonaniu, że społeczeństwo obywatelskie to wielka wartość, ośmieliłam się grzecznie poprosić miejskie władze o szerokie udostępnienie mieszkańcom informacji na temat bieżących i planowanych działań w sprawie ograniczenia skutków działania smogu. Skuteczna batalia o czyste powietrze może się rozegrać wyłącznie przy szerokim udziale społeczeństwa, to przecież oczywiste. Ale społeczeństwo, aby się zaangażować musi wiedzieć do czego może się przydać. Mieszkam w tym mieście, interesuję się sprawami mającymi wpływ na jakość życia mieszkańców i interesować się dalej będę, czy to się komuś podoba, czy nie. Kandydowałam do Rady Miejskiej, gdyż uważałam, że moja wiedza i doświadczenie samorządowe może się przydać w rozwiązywaniu różnych miejskich problemów, które obchodzą mnie również, a może nawet jeszcze bardziej po wyborach. Do Parlamentu się nie wybieram, gdyż mam co robić tu na miejscu. Nie będę się wdawała w żadne niemerytoryczne polemiki z komentującymi tutaj. Każdego, kto chce się zaangażować w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście, zapraszam w każdą środę na godz. 17:00 na ulicę Wysoką 7.

do olina | 2019-01-05 16:13:47 napisał(a):

Nie chcesz wiedzieć człowieku co władza planuje w sprawie smogu, który ciebie też truje??? Odwal się od osoby, której powinieneś grzecznie podziękować, że angażuje się w sprawy dotyczące wszystkich mieszkańców. Ale prawdopodobnie sam jesteś tą beznadziejną władzą, która wiesza kwiatki zamiast sprzątać miasto i walczyć wszelkimi metodami z trującym nas i nasze dzieci smogiem.

Olin | 2019-01-05 17:14:15 napisał(a):

Czemu taka bystra ta pani nie była lata temu gdy była pracownikiem Urzędu Miasta?Człowieku musiał byś pracować pół roku aby kupić piec c.o., który ja mam w piwnicy.

Grażyna | 2019-01-05 17:28:20 napisał(a):

Uderz w stół a nożyce się odezwa. Widocznie to co napisała pani Derra boli oj boli ciemna masę. Zadamy odpowiedzi i informacji a nie infantylnych wpisów ciołka z piecem w piwnicy za 50 tys :D

Janusz | 2019-01-05 17:37:46 napisał(a):

Naczelną sprzątaczkę i fotografkę miasta boli to iż jest nikogo nie interesującą emerytką. Gość pewnie ma piec za około 10000 zł, a to już porządny piec. Mnie to co ta śmieszna kobieta pisze bawi. Czemu smogiem nie była zainteresowana podczas pracy w referacie UM związanym z ochroną środowiska? Dwadzieścia, naście lat temu, smog też był, a odezw tej pani sobie nie przypominam.

Dariusz W. | 2019-01-05 19:31:13 napisał(a):

Jak tak wszystko o sobie wiecie który jaki ma piec w piwnicy to może wreszcie któryś puści farbę jaka jest polityka Mareczka w sprawie smogu. Bo jakos się tego doczekać nie możemy. Wycieczki pod adresem pani Derry są szczeniackie. Nikt nie oczekuje od Was akceptowalnego poziomu kultury ale zadamy informacji. Mamy do tego prawo. A Wasz psi obowiązek dać nam te informacje co robicie w kwestii walki z zanieczyszczeniem powietrza.

realista | 2019-01-05 19:50:23 napisał(a):

Zamiast produkować dodatkowy smog tymi badziewnymi świecidełkami, lepiej by było dofinansować wymianę kilkunastu pieców. Może ktoś wie ile to wszystko kosztuje??? Wiem, że kupowano jakieś girlandy za 100 tys., chyba uzyskane ze sprzedaży Szlakowiska. Przerażające są te prymitywne nieracjonalne działania władzy. Powinna być jakaś ustawa precyzująca kto i z jakimi kompetencjami może zostać prezydentem.

Do Janusz | 2019-01-05 19:51:18 napisał(a):

Naczelna fotografka miasta jest koleżanka walczaka z nepotyzmem, a sprzataczką spółdzielnia, której prezesem został kolega. Na to płacą debilku mieszkańcy z własnej kieszeni, a Derra to może mieć hobby jakie chce.

Derry Yerry | 2019-01-05 20:45:25 napisał(a):

Wy nie rozumiecie jednego dofinansowanie do wymiany piecy nic nie da, gdyż alternatywne paliwa są drogie. Mam dom 118m2, ocieplony. Mam dwa piece, na węgiel i gaz. Niestety ogrzewanie gazowe jest sporo droższe, a w domu znacząco chłodniej. Dopłaty powinny być do gazu, ale pani Derra chyba nie wie iż jej kochana unia Europejska, takie coś zablokuje jako niedozwoloną pomoc.

Derry kłamca | 2019-01-05 22:25:04 napisał(a):

UE nie blokuje pomocy w kwestii dopłat do mieszkań czy ogrzewania. Takie dopłaty wprowadził już dawno Krakow i z tego co pamietam dopłaca kilku tysiącom gospodarstw domowych do ogrzewania droższym gazem. Ale to nie tylko kwestia rezygnacji z węgla to także rozbudowa miejskiej sieci c.o. Pomijam kwestie tego ze jak ktoś posiada 120 m dom, to jego płacz ze gaz jest drogi pozostawiam bez komentarza.

Do Derry Yerry | 2019-01-06 08:31:18 napisał(a):

Mój dom ma 200m. Przed termoizolacją płacilismy za węgiel ok. 5-6 tys zł. Płacąc jednocześnie za używanie gazu do celów gospodarczych. Ocieplilismy dom styropianem grafitowym o współczynniku przepuszczalności lambda 0,32. Obecnie place za gaz w sezonie max 4 tys calosc(z gotowaniem). Chodzimy po domu w podkoszulkach. Morał jest taki, jak oszczędzasz na ociepleniu, to masz taki wynik o jakim piszesz. Ludzi trzeba edukować na temat modernizacji domów, dziwi mnie ze akurat prezydent i jego ojciec, którzy mają firmę specjalizująca się w takiej działalności, nie dziela się swoją wiedzą z mieszkańcami. Najwyraźniej inne priorytety ma prezydent.

http://brunpolserwis.pl/poradnik/poradnik/

do Janusz | 2019-01-06 09:01:59 napisał(a):

A czemu miała pisać odezwy pracując w Urzędzie, przecież wiedziała jak władza walczy lub nie ze smogiem. Jak umiesz czytać ze zrozumieniem, to zauważysz, że w liście nikogo nie krytykuje, a Kraków nawet chwali, prosi tylko o udostępnienie informacji o planowanych działaniach w tej bardzo ważnej dla naszego i naszych dzieci, czy wnuków zdrowia, sprawie.

Do Do Derry Yerry | 2019-01-06 10:20:44 napisał(a):

Ale bzdury piszesz. Chodzisz po domu w 3 waciakach.

Ela | 2019-01-06 11:27:51 napisał(a):

Panie Prezydencie proszę przy okazji o przedstawienie dokumentu, który podobno Pan podpisał na szczecie klimatycznym w Katowicach, najlepiej razem z tą podpisaną stroną. Proszę objaśnić mieszkańcom co się wiąże dla nas z tą podpisaną deklaracją, jakie są planowane działania na bliższe i dalsze lata, aby znacząco obniżyć poziom szkodliwych zanieczyszczeń w naszym mieście.

Ela | 2019-01-06 11:29:05 napisał(a):

"na szczycie" oczywiście

@Do Do Derry | 2019-01-06 12:31:57 napisał(a):

Widzisz, potwierdza się że edukacja na temat możliwości opalania gazem jest w naszym społeczeństwie niezbędna:)

Derry Yerry | 2019-01-06 14:14:27 napisał(a):

Gaz jest drogi. Mam dom dobrze ocieplony 118m2 i ogrzewanie gazem jest wyraźnie droższe. Kupuje dobry węgiel, dobry piec i w domu ciepło. Buraku, który mieszkasz w norze, dla nas 5 osób ten dom jest dobry. Nigdy nie będę opalal domu gazem bo jest to sporo droższe.

Olin | 2019-01-06 14:16:26 napisał(a):

Jakiś typ tu poleca brunpolserwis.pl,chyba słabo szedł biznes, skoro boss zaliczył desant w starostwie hahaha

Do Derry Yery | 2019-01-06 14:34:27 napisał(a):

Burakiem jesteś ty, co ewidentnie widać po wpisie. Frajerem najwidoczniej też, skoro nie potrafisz własnego domu dobrze ocieplic. Nowa instalacja grzewcza, termomodernizacja z wykorzystaniem dobrych materialow i piec kondensacyjny równa się tanie ogrzewanie. Tylko trzeba mieć pojęcie i nie oszczędzać na dobrych materiałach termoizolacyjnych. Zakładam że styropian kupiłeś jak reszta wsi, biały 10? No to teraz się wk.. sz, że ktoś ma lepiej. Dla ciekawości ci powiem ze od początku grzewczego płacilismy po ok 500 zł rachunki i w domu było cieplutko. Teraz podniosłem tem na piecu na 40 st, co daje w domu ok 22 stopnie i po wyjeździe rodziny zmniejsze, bo dla mnie za gorąco. Przy takiej tem place max 1000 zł rachunek(chyba na dwa miesiące jest rozliczenie, szczerze mówiąc nawet nie wiem dokładnie jak teraz okres rozliczeniowy wygląda) Oczywiście z gotowaniem. Codziennie rano wietrzymy dom, bo moim zdaniem jest gorąco. I wisi mi czy w to wierzysz, czy nie.

Do Derry Yerry | 2019-01-06 14:59:56 napisał(a):

https://muratordom.pl/budowa/elewacja/styropian-grafitowy-czy-takie-ocieplenie-domu-sie-oplaca-porownujemy-wlasciwosci-i-ceny-aa-GmJS-bYm7-UVnc.html

Kurdupel | 2019-01-06 15:17:05 napisał(a):

Buraczki rozliczanie gazu jest co miesiąc. Mam 3 piece węgiel, olej i gaz. Najtaniej wychodzi węgiel, ale trzeba kupić dobry węgiel. Dla mądrali wyżej od gazu, gaz jest niższy kalorycznie zarówno od węgla i opału. Mam porównanie z 3 zim. Palenie w domu od 1.11 buda bardzo dobrze ocieplona do 10.04. 1)sezon olej 4280 zł 2)sezon węgiel plus drewno na rozpalke 3000 zł 3)sezon gaz 4950 minus 500 zł za gotowanie i mycie. Dom 170m2. Wąchock.

Kurdupel | 2019-01-06 15:17:57 napisał(a):

PS. Tylko debil kupuje piec kondensacyjny.

Kurdupel | 2019-01-06 15:20:45 napisał(a):

PS.2 już to widzę jak masz 40 na piecu a w domu 22 hahahaha. Ciekawe ile m3 gazu na dobę zużywasz aby mieć w domu 22 jeżeli na zewnątrz jest - 15, bajki dla frajerów.

Gosc | 2019-01-06 15:33:52 napisał(a):

Człowieku jak nie rozumiesz odzyskiwania ciepła że spalin, czyli mechanizmu pieców kondensacyjnych, to nie mamy o czym gadać. Piszę też o tem 22 stopni w domu i 40 na piecu na dzień dxiesirjsxy, czyli minus 6, a nie 15. Pozatym rozliczanie gazu nie jest co miesiąc, okres rozliczeniowy ma coś ok dwóch miesięcy, nie trzymam rachunków to Ci dokładnie nie powiem. Pozatym napisałem jak wcześniej, wcale mi nie musisz wierzyć. Ja mam też stary pięć węglowy 24 kw, zostawiony tylko dlatego, że też baliśmy sie wysokich rachunków. Od 5 lat ani razu nie był odpalany. Ty dalej machaj łopatą:).

P. S. | 2019-01-06 15:48:37 napisał(a):

Hehe ja palę od września.. Januszku kup jeden piec dobrej jakości zamiast trzech gownianych. Pojęcie dobrze ocieplonej budy jest pojęciem względnym, bo nie wystarczy przykleić sobie kupiony z promocji styropian i liczyć na cud. Tu się kłania edukacja na tamat termomodernizacji.

Buahshaha | 2019-01-06 15:52:47 napisał(a):

Typie aktualnie na zewnątrz jest - 2.8. Rozliczanie gazu jest co miesiąc, a nie coś koło 2 miesięcy, nie wiesz o czym piszesz buraku. Piec węglowy 24 kw haha tylko imbecyl mógł taki kupić. Kłamczuch hahaha chyba od termomodernizacyjnego lobby lub agent maryjki hahaha

Ps | 2019-01-06 15:53:57 napisał(a):

Stać mnie i na 5 piecy, ale tobie się nie dziwię jeśli żyjesz z 500+

Łysa pala w kącie stała | 2019-01-06 16:06:28 napisał(a):

Piec się dobiera do powierzchni domu. 24 kw bo mam dom o powierzchni 200 m z możliwością rozbudowy. Argument o 500 plus świadczy o twoim poziomie intelektualnym. Prawdziwy kurdupel z małym mozdzdzkiem. Nie wiem jak tam w Wąchocku ale w Starachowicach inkasent chodzi raz na dwa miesiące. I tak przychodzą rachunki. Misja Derry ma jednak rację, bo proszę jak tępi są jej przeciwnicy.

Gość | 2019-01-06 16:14:40 napisał(a):

O ile się nie mylę, to samemu można było zgłaszać chęć odczytu co dwa miesiące, bo wtedy placi się za inkasenta mniej.

Dżin | 2019-01-06 17:56:25 napisał(a):

Z tego co wiem facet spisuje rachunki za gaz 2 razy w roku, więc spina jest mało potrzebne. Co do kosztów ogrzewania, mamy domek nie duży, piętrowy, 112m2. Mamy dwa piece zarówno na węgiel jak i na gaz. Koszty ogrzewania węglem około 3000 za sezon, gazem 4500. Cóż gaz jest wygodny, lecz wyraźnie droższy, no i w domu jest chłodniej. Kupujemy tylko dobry węgiel.

Do Dżin | 2019-01-06 18:06:47 napisał(a):

Gaz jest droższy to oczywiste. Kwestia tego czy przy dobrej termomodernizacji oszczędności są potrzebne. Ja grzeje gazem ale po wymianie wszystkiego, instalacji, okien, nawet dachu. Jak ktoś ocieplił dom byle czym, ma stare grzejniki i nieszczelne okna, to nawet niech się na gaz nie porywa. Natomiast jak wcześniej - po modernizacji domu place za gaz niewspółmiernie mniej, niż za węgiel przed modernizacja. Dlatego warto wykorzystać możliwości jakie teraz daje UE i zamienić sposób ogrzewania dla własnej wygody. I zdrowia. Tylko jak ktoś od razu zaczyna od wyzwisk jak kurdupel, to na pewno argumentów logicznych nie zrozumie.

DZIN | 2019-01-06 20:02:57 napisał(a):

Okna mamy wymienione, najlepsze jakie mogą być jeśli chodzi o termo na rynku. Tak, musimy lepiej dom ocieplic to fakt. Programy proponujące wymianę pieca itd są mocno ograniczone. Mnie nie nie interesuje dopłata do pieca, zresztą i tak dają grosze. Gaz jest drogi, niestety. Kupujemy dobry węgiel, z polskich kopalni, blisko 1000 za tonę, umiem palić w piecu. Ps. Ktoś tu pisał iż miasto Kraków dopłaca do rachunków za gaz mieszkańcom, oczekuję linków do tych rachunków. To jest bujda na resorach.

Maria Derra | 2019-01-06 20:10:38 napisał(a):

Mam piec gazowy kondensacyjny od listopada 2018, który zastąpił piec miałowy. Jestem bardzo zadowolona, gdyż nie wymaga on żadnej obsługi, nie kurzy, nie śmierdzi, a najważniejsze dla mnie jest to, że nie truje mnie i innych. Pewnie wyjdzie trochę drożej, zobaczę po roku użytkowania. Gazociąg został ułożony w mojej ulicy we wrześniu, na skutek wniosku kilku osób namówionych przeze mnie. Wszystkie te osoby, ok 50% mieszkańców ulicy podłączyło się już do sieci i zmieniło swoje systemy ogrzewania.W związku z tym moja ulica truje mniej o 50%. Proponowałam Panu Prezydentowi, aby, w przypadku ulic o gruntowej nawierzchni, a taka właśnie jest też na mojej, podłączenie się do sieci gazowej było jednym z podstawowych kryteriów w ustalaniu kolejności wykonywania przez gminę trwałej nawierzchni. To byłoby, jak sądzę, wielką zachętą do likwidowania kopciuchów. Czekam z utęsknieniem na tę racjonalną decyzję.

Mieszkanka. | 2019-01-07 09:22:19 napisał(a):

Dokładnie. Podstawa to dobrze ocieplony dom, nowoczesna instalacja. Nakłady owszem spore. Ale nie od razu zbudowano Kraków....Jak się dobrze zaplanuje i się chce to można. Jedno jest pewne to: wygoda, czysto, bezpiecznie i oszczędnie. Jest to stałe paliwo przy, który nowoczesna automatyka działa perfekcyjnie. Zamiast się wymądrzać proszę pomyśleć o przyszłości, zdrowiu swoim, sąsiadów i mieszkańców. Zapewniam warto każdy zaoszczędzony grosz inwestować w czystą enegię. Tak przynajmniej robią w krajach wysoko rozwiniętych. Proszę obecną władzę aby poważnie pochyliła się nad tym wielce ważnym a nawet najważniejszym problem dla nas wszystkich. Czyli Nasze Zdrowie, którego się nie kupuje ale mądrymi działaniami można ratować. Proszę więcej myśleć a mniej politykować.

Kakadu | 2019-01-07 09:57:09 napisał(a):

Jedną z inicjatyw proekologicznych, mogłaby być zbiórka choinek i przeznaczenie ich do recyklingu (odbiór przez firmy recyklingowe np. http://www.segromet.pl/, czy nawet ZEC). Trzeba ruszyć czaszką a nie siedzieć na forach i pilnować co by rysa na wizerunku Mao powstała. Więc podpowiadam, w interesie dobra wspólnego.

Do Kakadu | 2019-01-07 10:31:26 napisał(a):

Pisz do Materka, albo zakładaj inicjatywę. Dobrych wujkow z pomysłami jest od groma. Gorzej z realizacją wizji.

ekolog | 2019-01-07 18:34:11 napisał(a):

No halo tu ziemia zasnuta smogiem, Panie Prezydencie proszę przedstawić plany walki z zanieczyszczonym powietrzem, płacimy podatki i chcemy, aby ktoś dbał o nasze zdrowie, a nie robił sobie igrzyska !!! Proszę zweryfikować budżet, polikwidować wiele zbędnych wydatków i wziąć się wreszcie za istotne sprawy !!!

@do kakadu | 2019-01-07 19:14:14 napisał(a):

Inicjatywy to sobie zakładacie jak do tej pory dla popierdzenia tylko. Z tego nic nie wynika. Żaden konkret.

@@ | 2019-01-07 19:20:50 napisał(a):

Pokaż co potrafisz. Droga wolna:)

ekolog | 2019-01-08 10:36:07 napisał(a):

Oto wykaz zadań przewidzianych w budżecie 2019 z których należy, bez szkody dla kogokolwiek zrezygnować, a pieniądze przeznaczyć na walkę
ze smogiem:
1. Budowa połączenia ul. Batalionów Chłopskich z ul. COP - 600 000 zł
2. Zakup samochodów służbowych dla UM - 220 000 zł
3. Budowa sceny na Szlakowisku - 200 000 zł
4. Kwietne łąki z domkami dla jeży - 679 558,5 zł
5. Budowa i modernizacja miejsc upamiętnień - 99 472,5 zł
6. Budowa Zintegrowanego Systemu Komunikacyjnego - 500 000 zł
7. Budowa otwartych stref aktywności (już jest wystarczająca ilość) - 126 915 zł
8. Pomoc finansowa dla Woj. Św. DW 744 - 65 010,4 zł
9. Ograniczenie słabych imprez, dni Starachowic, zrezygnowanie z kwiatków na słupach, znaczne ograniczenie świątecznych iluminacji - ok. 100 000 zł
RAZEM: 2.590.956 zł !!!
Te 18.000 zł przewidziane na dotacje celowe związane z alternatywnymi źródłami energii, to albo pomyłka, albo całkowity brak rozeznania w priorytetach, albo gigantyczna kpina z wielkiego problemu !!!

Do ekolog | 2019-01-08 10:53:55 napisał(a):

Słusznie napisałeś. Porównuję punkt 4 i 5...no i mam pytanie. Upadles na głowe materek czy petarda cie w głowę uderzyła?

Miś | 2019-01-08 13:07:39 napisał(a):

Największe pieniądze robi się na słomianych inwestycjach.

fikołek matołek | 2019-01-08 14:13:53 napisał(a):

Tak się przejął smogiem, że zamiast udzielić mieszkańcom informacji jak zamierza z nim walczyć, to opowiada o bzdurach. Materek nie rób z miasta wiochy, daj sobie spokój z jakąś Galą Disco Polo 2019 !!! Jeszcze ględzisz o tym dzieciom z podstawówki, jaki gust sobie wyrobią, co za okropna tandeta. Niby młody, wykształcony, a takie okropne bezguście !!! Kasę wywaloną dla pseudoartysty przeznacz na darmową komunikację w najbardziej trujące dni, tak robią w normalnych miastach !!!

zasmucony | 2019-01-10 08:57:59 napisał(a):

A odpowiedzi na list ani widu, ani słychu! Widocznie nie ma się wiele do powiedzenia!

Gość | 2019-01-10 11:02:33 napisał(a):

Policja w Starachowicach prowadzi postępowanie w sprawie handlu alkoholem za głosy w trakcie wyborów? Chyba tak bo pewien gruby jest mocno upocony i jeździ i wypytuje kto i co powiedział.. Nie stresuj się ponoć jest sporo świadków...

Mieszkaniec | 2019-01-10 13:31:20 napisał(a):

Nie jeden się zesra

do fijołek matołek | 2019-01-10 13:54:55 napisał(a):

generalne to masz rację. z jednym szczegółem się tylko nie zgodzę. Darmowa komunikacja nic tu nie rozwiąże. Komunikacja miejska nie musi być darmowa, wystarczy że po prostu BĘDZIE. Bo teraz jej nie ma. Nic dziwnego, że samochodów przybywa a miejsc parkingowych brakuje, skoro likwiduję się kursy zamiast dostosować je do potrzeb mieszkańców

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie