Mieszkańcy okolic Lubianki kategorycznie sprzeciwiają się dzierżawie terenów pod domki letniskowe

11808.nsmed

Mieszkańcy z okolic Lubianki napisali do prezydenta miasta Marka Materka dwie petycje. Chodzi o plany Urzędu Miejskiego i dzierżawę na 40 lat terenów nad Lubianką. Miałby tam powstać kompleks domków letniskowych z infrastrukturą towarzyszącą. Na wystawienie działek w przetargu pod dzierżawę zgodzili się radni Rady Miejskiej, o czym informowaliśmy jako pierwsi [czytaj więcej].

Mieszkańcy, jak napisali we wstępie swojej petycji, sprzeciwiają się tej inwestycji. „Zaniepokojeni informacjami o planach budowy kompleksu domków letniskowych, my mieszkańcy ulic Lubianka i Południowa, pragniemy wyrazić nasz niepokój, a także pełen sprzeciw wobec tej inwestycji. Rozumiemy, że podejmując w dniu 28.08.2019r. Uchwałę nr XI/11/2019 w sprawie wydzierżawienia części nieruchomości gruntowej położonej w Starachowicach przy ulicy Południowej, liczą Państwo na ogromne wpływy do budżetu z tego tytułu, ale dlaczego robią to Państwo kosztem zdrowia i spokoju mieszkańców? Dlaczego nikt nie poinformował mieszkańców o planowanej inwestycji? Dlaczego uchwała została skierowana pod obrady sesji rady skoro nie zyskała akceptacji Komisji Gospodarczej?”

Następnie w piśmie podnoszą kwestię konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji Lubianki, w których brali czynny udział. Jak napisali, w trakcie konsultacji, była mowa o dwupoziomowym molo, plażach, wyciągu do nart, punktach gastronomicznych czy ścieżce pieszo-rowerowej, ale nie było mowy o dzierżawie terenów pod domki letniskowe. „W żaden z  proponowanych pomysłów, nie wpisuje się wynajem terenu pod budowę domków letniskowych. Tym bardziej na okres 40 lat, gdzie zgodnie z kodeksem prawa cywilnego, dzierżawa dłuższa niż 30 lat automatycznie staje się dzierżawą na czas nieokreślony!” – czytamy w petycji. 

W piśmie mieszkańcy podnoszą, że zdają sobie sprawę, że świat idzie do przodu, ale nie chcą, żeby w Starachowicach odbywało się to ich kosztem. 

„Jesteśmy świadomi tego, że czasy się zmieniają, zmieniają się również potrzeby i oczekiwania wszystkich mieszkańców miasta. Wiemy, że Państwo jako Prezydent i Radni Miasta Starachowice często stajecie przed trudnym zadaniem pogodzenia potrzeb mieszkańców, a możliwościami jakie posiadacie jako Gospodarze Gminy. Często, zarówno uwarunkowania terenu, jak i kwestie finansowe nie idą razem w parze przy planowanych inwestycjach. Jednak odbierać innym, jednym z najstarszych mieszkańców osiedla Lubianka, tak niewielkich terenów w porównaniu z całym obszarem przy zalewie, nie jest sprawiedliwe! Proszę pamiętać, że osiedle Lubianka, wtedy Kozi Ogon, powstało w latach 50-tych na zwykłych łąkach przy lesie, gdzie wówczas nie było mowy o powstaniu jakiegokolwiek zalewu. Panie Prezydencie i Radni Miasta Starachowice, pozwólcie mieszkańcom tego terenu spokojnie żyć! Wypadałoby o zwrócenie większego szacunku do tego co jest, niż co dopiero ma być.” 

Zdaniem starachowiczan - autorów pisma najważniejszym argumentem, który przemawia za kategorycznym sprzeciwem na wydzierżawienie ww. terenu prywatnemu inwestorowi jest fakt, że części mieszkańcom ulic Lubianka i Południowa zostanie odebrana jedyna droga dojazdowa do posesji. 

W podsumowaniu petycji czytamy: 

My mieszkańcy ulic Lubianka i Południowa kategorycznie się sprzeciwiamy działaniom Urzędu polegającym na oddaniu w dzierżawę terenu bezpośrednio sąsiadującego z naszymi posesjami. Tym bardziej, że będzie to inwestor prywatny, okres dzierżawy 40 lat (kiedyś przejdzie na jego własność), który sam będzie decydował o wszystkich działaniach na przedmiotowym terenie. W żaden sposób nie jest to działanie zgodne z naszymi oczekiwaniami a tym bardziej z obietnicami jakie w latach ubiegłych otrzymaliśmy od pracowników Urzędu. Dodatkowo pośpiech w podejmowaniu uchwały, brak informacji skierowanej do mieszkańców, których sprawa bezpośrednio dotyczy, a także brak akceptacji Komisji Gospodarczej potęguje nasze wątpliwości co do podejmowanej decyzji.

Kompletną treść obu petycji możecie przeczytać tutaj [kliknij] 

Do 8 października br. można składać dalsze petycje w tej sprawie informuje Sekretarz Miasta Barbara Szymańska.

Dodane: 18.09.19
Tagi:

Komentarze użytkowników

Yogi | 2019-09-18 14:34:47 napisał(a):

Co się dziwić PMM i Rada Miasta działają w sposób transparentny do sytuacji. Sytuacja wymaga kasy na różne niepotrzebne i nieprzemyślane zakupy tudzież inwestycje. Gratulacje za odlot od wyborczych obietnic. Myślę, że "ciemny lud" w końcu się obudzi, a szczególnie Ci, których rękami doszli do władzy obecni włodarze.

czytelnik | 2019-09-18 19:42:38 napisał(a):

tak tak z jednej strony by się chciało mieć piękny kompleks rekreacyjno wypoczynkowy a z drugiej łąki pola i dzicz. To taki miejski zaścianek. Najlepiej niech dalej będzie dzika łąka gdzie można pościć bąka wypić flaszkę i wypuścić kury na popas lub kundla. my mamy mieć spokój i wara a jak chcecie rekreacje wypoczynek to von. No i na tym zarobi wredny kapitalista. No i jak to nazwać takie zachowanie.

do czytelnik | 2019-09-18 20:52:39 napisał(a):

Przypominam Ci tylko że teren pod domki miał byc inaczej zagospodarowany.Dwupoziomowe molo cały teren ogrodzony ,plaże ,stanowiska do fitnes itp rzeczy-nie pamiętasz już tej wizializacji Materka-full wypas . Czyli co tamta wizualizacja to był tylko pic dla ciemnego luda ?

Jajo | 2019-09-18 21:31:44 napisał(a):

Pic jak wszystkie wizualizacje w mieście.Jeszcze nie skapneliście się? Kto ma trochę pod beretem,wie o tym już od dawna.

Głowa boli już od tego wszystkiego | 2019-09-19 08:49:51 napisał(a):

Kto zainwestuje w domki , sezon miesiąc w porywach dwa.
Niech się zacznie wywiązywać MM z planu Lubianka.
A najlepiej to tylko dookoła chodzik pieszo rowerowy i trochę porządku i więcej już nic nie róbcie w tym miejscu.
A na tej działce pole namiotowe i kampery . I samo będzie się rozwijać i kasa dla miasta.
Z tą dzierżawą to jeden wielki pic.
Może referendum powinno być co do pewnych osób.

X | 2019-09-19 09:22:36 napisał(a):

Namioty, kampery i imprezy do rana.
A za płotem prywatne domy w których mieszkają m.in. dziadkowie, rodzice z dziećmi pragnący odrobiny ciszy i spokoju. GRATULUJE POMYSŁU.

zx | 2019-09-19 09:37:12 napisał(a):

Rewitalizacja to dla miasta inwestycja, która musi się jakoś zwrócić więc nie ma się co dziwić. Taki zrewitalizowany teren trzeba także utrzymać za coś, pielęgnować. Ludzie chcieliby mieć ciastko i zjeść ciastko. Szkoda tych naturalnych urokliwych terenów ale sami chcieliście full rewitalizacji.

Zenek Balanga | 2019-09-19 09:39:10 napisał(a):

A nie lepiej w Suchedniowie. Ryby już tam są. Fantastyczna strefa ciszy, jakże potrzebna dzisiaj człowiekowi. Trzeba tylko piasku i ścieżek, rowerowej i dla biegaczy wokół zbiornika. Żagle, żadnych motorków, czystość. Fajny ośrodek dla harcerzy. Nic więcej.

Do X | 2019-09-19 10:16:44 napisał(a):

Chyba nie wiesz, ale kamperami podróżują głównie ludzie w średnim wieku, którzy sami poszukują spokoju. Lub rodziny z dziećmi.
Bywam na polach namiotowych np. nad morzem - zero głośnych imprez do rana. To raczej pozwalanie na biwakowanie na dziko (tak jak to było dotychczas na Lubiance) zakłóca spokój mieszkańców.

Pomysły | 2019-09-19 10:24:35 napisał(a):

Dobry pomysł. Wykupić domy do ulicy i wydzierżawić cały teren.

dziadek | 2019-09-20 09:29:25 napisał(a):

Mieszkańcy powinni widzieć w tym pomyśle biznes dla siebie. Wartość działek inwestycyjnych wzrośnie. Proszę zobaczyć jak rozwijają się podobne miejsca w kraju. turysta potrzebuje zjeść, zrobić zakupy. Taka dzierżawa powinna być dawno zrobiona.

nie bo nie | 2019-09-21 13:59:05 napisał(a):

Po nieudanym referendum czas na kolejną zadymę.Najlepiej jak nad Lubianką powstanie małpi gaj bez żadnej przyszłości. Domki rekreacyjne nad zbiornikami wodnymi nikogo w Polsce nie dziwią z wyjątkiem Starachowic...

Tak bo srak | 2019-09-21 14:03:32 napisał(a):

No jasne modernizacja Lubianki pod kolesia z przetargu, a ludzie jak szczury oddychać syfem ze spalarni na Piachy? Wielbiciel rozwoju na poziomie disco polo się odezwał.

gość | 2019-09-21 17:43:41 napisał(a):

Referendum było wyjątkowo udane,kto zna samorząd wie co się zmienia w mentalności mieszkańców. Wynik dla grupy przeciwnej był super,poszli i głosowali "za " ci którzy "muszą" i się boja czyli są bojowi czyli są urzędnikami,pracownikami spółek i jednostek z rodzinami.Wynik pokazuje ,że MM się zwija.

um | 2019-09-21 17:46:12 napisał(a):

Bo archiwum jest kluczem strachu ha

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie