NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. VI

447.th

 

HISTORYCZNE MIASTA I MIASTECZKA

Pińczów – serce Ponidzia, miejscowość położona nad Nidą, 39 km na południe od Kielc. W 1424 r. niewielka wówczas osada stała się własnością rodu Oleśnickich. Wybudowali oni na Górze Zamkowej rezydencję, a w 1436 r. ufundowali klasztor Paulinów. Wcześniej, król Władysław Jagiełło nadał Pińczowowi prawa miejskie. W czasach reformacji, w latach 1550-51 z miasta wypędzono paulinów, a kościół zmieniono w zbór kalwiński. W budynkach poklasztornych powstało słynne na całą Europę Gimnazjum Pińczowskie nazywane później „sarmackimi Atenami”. Tu kształcił się współtwórca Konstytucji 3 Maja Hugo Kołłątaj, tu dokonano pierwszego (1563 r.) przekładu na język polski Biblii zwanej brzeską lub pińczowską. W mieście będącym wówczas centrum ruchu reformacyjnego funkcjonowała drukarnia ariańska, odbyły się też 22 synody reformacyjne. Będąc w Pińczowie należy znaleźć czas na obejrzenie: popaulińskiego zespołu klasztornego, kościoła i klasztoru reformatów z 1578 roku, pałacu Wielopolskich, domu na Mirowie zwanego „Drukarnia Ariańską” czy jedynej architektonicznej pozostałości bogatej kultury żydowskiej - renesansowej synagogi. Warto też wejść na Wzgórze Klasztorne do manierystycznej kaplicy św. Anny, skąd roztacza się wspaniała panorama na miasto i dolinę Nidy.
Centrum Informacji Turystycznej Ponidzia
ul. Piłsudskiego 2 a, 28-400 Pińczów, tel./fax 041 357 24 72
www.muzeumitpinczow.eu

Szydłów
Na skraju Pogórza Szydłowskiego, 14 km na północny zachód od Staszowa, znajdują się ruiny wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego ok. 1354 roku gotyckiego zamku. Burzliwa historia obiektu i liczne przebudowy uczyniły zeń pałac, który ostateczny wygląd zyskał w 1723 roku. Obszerny dziedziniec zamkowy zamknięty był od północy i zachodu obwodowym murem miejskim i fosą, zaś od wschodu i południa – dodatkowym murem zabezpieczającym. Z upływem lat obiekt podupadał i został nawet częściowo rozebrany.
Do chwili obecnej z kompleksu budowli zachowały się Brama Krakowska oraz Sala Rycerska i Skarbczyk w którym mieści się obecnie Muzeum Regionalne. Na przełomie czerwca i lipca w Szydłowie spotykają się rycerskie bractwa, by zmagać się „O Miecz Króla Kazimierza Wielkiego”.
Muzeum Regionalne
ul. Szkolna 8, 28-225 Szydłów, tel. 041 354 53 13
www.szydlow.pl

Końskie znane już od XI w., związane było początkowo z rodem Odrowążów, później w połowie XVII wieku wieś Końskie wraz z okolicą przeszła w posiadanie rodziny Małachowskich. W latach 1220-1224 Iwo Odrowąż, biskup krakowski, wybudował tu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, ustanawiając w Końskich parafię. W XV wieku romański kościół został rozebrany, a na jego miejscu wybudowano nowy, gotycki (w rynku). W 1748 roku, król August III Sas nadał Końskim prawa miejskie, herb oraz oficjalną nazwę Końskie Wielkie. Akt lokacji miasta spowodował napływ nowych osadników i rozwój rzemiosła. Wokół rynku zaczęła pojawiać się miejska zabudowa, a Jan Małachowski przystąpił do budowy zespołu parkowo-pałacowego, który dziś stanowi jeden z ciekawszych przykładów małej architektury ogrodowej z przełomu XVIII i XIX stulecia. Można tu zobaczyć Oranżerię Egipską, Świątynię Grecką, Domek Wnuczętów, altany, glorietty i ogrodzenia z basztami. W parku rosną liczne okazy drzew pomnikowych (lipy, dęby). Tuż obok parku w miejscowym Oddziale PTTK znajduje się Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Koneckiej eksponująca pamiątki związane z Ziemią Konecką.
Punkt Informacji Turystycznej i Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Koneckiej
Oddział PTTK w Końskich
ul. Zamkowa 7, 26-200 Końskie, tel. 041 372 31 70
www.pttkkonskie.pl

Chmielnik jako miejscowość pojawia się w dokumentach w bardzo dramatycznych momencie historii Polski. 18 marca 1241 r., podczas najazdu Tatarów na jego przedpolu odbyła się „chmielnicka” bitwa, uznana za jeden z większych bojów XIII-wiecznej Europy. Historia ciekawie i głęboko wpisała się w dzieje Chmielnika: w czasach reformacji był tu ważny ośrodek arian i miejsce synodów kalwińskich, a od XVII w. zaczęli się osiedlać wygnani z Hiszpanii, Żydzi sefardyjscy. Wzniesiona w 1638 r. synagoga oraz coroczna, odbywająca się w połowie czerwca impreza „Spotkania z Kulturą Żydowską” są widomym świadectwem tamtych czasów. Obecnie przybywający do miasteczka turyści podziwiać mogą chmielnicki Rynek z XIX w. oraz mieszczańskie i czynszowe kamienice posiadające sklepienie łukowe ze wspornikami. Ponadto warto zwrócić uwagę na kościoły: parafialny wybudowany w latach 1730-1783 oraz postawiony na miejscu dawnej drewnianej świątyni kościół z XVI w.
Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku
Plac Kościelny 5, 26-020 Chmielnik
tel./fax 041 354 32 73, 041 354 22 78
www.chmielnik.com

Fot. wikipedia.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Dodane: 03.06.09 | Odsłony: 881

Komentarze użytkowników

Belinea | 2009-06-03 10:05:46 napisał(a):

Niezły Rynek mają w tym Chmielniku.. :))

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie