NAJWIĘKSZE ATRAKCJE TURYSTYCZNE WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO cz. XI

561.th

 

W POSZUKIWANIU UKOJENIA

Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach
W 1624 roku Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian kamedułów, dla których wybudowano Eremus Silvae Aureae – Pustelnię Złotego Lasu. Powstał wówczas kościół p.w. Zwiastowania NMP, zabudowania klasztorne i gospodarcze oraz Eremitorium– czyli zespół domków pustelniczych. Do dziś dnia przybywający turyści podziwiać mogą kościół z barokowym wyposażeniem, Erem Tęczyńskiego oraz część budynków gospodarczych, w których mieściły się: kuchnia klasztorna, foresteria i apteka. „Pustelnia Złotego Lasu” w Rytwianach jest pierwszym w Polsce centrum terapeutycznym powstałym na bazie pokamedulskiego klasztoru, które specjalizuje się w prowadzeniu terapii osób zagrożonych skutkami cywilizacji, m.in. pracoholizmem, zakupoholizmem, siecioholizmem etc.
Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne
„Pustelnia Złotego Lasu”
ul. Klasztorna 25, 28-236 Rytwiany, tel. 015 864 77 95
www.pustelnia.com.pl

     


Kościół św. Jana Chrzciciela w Zawichoście
Zawichost to miasto królewskie położone na wczesnośredniowiecznym szlaku ruskim z zachodniej Europy na wschód, do Grodów Czerwieńskich, Kijowa i imperium mongolskiego. W 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy nadał miasto oraz 25 okolicznych miejscowości założonemu w Zawichoście – pierwszemu w Polsce klasztorowi klarysek. Ufundowana wtedy świątynia p.w. św. Jana Chrzciciela wraz z klasztorem stanowiła wiano dla jego siostry księżnej Salomei, która wstąpiła do tego zakonu. Obecnie kościół stanowi wspaniały przykład wczesnogotyckiej architektury, do którego w XVII i XVIII w. dobudowano dwie kaplice. Godnym uwagi jest również wzniesiony w XVIII w. w miejscu XII-wiecznej świątyni kościół Wniebowzięcia NMP, skąd roztacza się przepiękny widok na Wisłę.
Urząd Miasta i Gminy Zawichost
ul. Żeromskiego 50, 27-630 Zawichost, tel. 015 836 41 15
www.zawichost.pl

Kolegiata św. Józefa w Klimontowie
Barokowa, zbudowana na planie elipsy kolegiata św. Józefa ufundowana w 1637 r. przez Jerzego Ossolińskiego jest najpotężniejszą budowlą w Klimontowie. Wzniesiona przez Wawrzyńca Senesa należy do najoryginalniejszych i najpiękniejszych budowli z XVII w. W jej wnętrzu wokół eliptycznej części centralnej biegnie obejście, do którego otwierają się przyścienne wnęki ołtarzowe. Na piętrze wokół nakrytej kopułą, ozdobioną polichromiami nawy i prezbiterium zlokalizowana jest galeria emporowa. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują stiuki wykonane przed 1647 rokiem przez Jana Chrzciciela Falconiego, wczesnobarokowe portale, rokokowa polichromia na ścianach i sklepieniu kruchty, chór i organy oraz cztery ołtarze. Nad Klimontowem góruje klasztor i kościół p.w. NMP i św. Jacka. Klasztorny zespół podominikański jest znakomitym przykładem polskiej architektury późnorenesansowej, gdzie tradycyjną gotycką bryłę ozdobiono renesansową dekoracją szczytów nawy oraz systemem sklepień kolebkowych we wnętrzu. Opodal Rynku znajduje się wzniesiona w 1851 r. synagoga – klasycystyczna budowla z czterokolumnowym portykiem i dwubiegowymi schodami do pomieszczenia na piętrze.
Urząd Gminy Klimontów
ul. Zysmana 1, 27-640 Klimontów, tel. 015 866 11 00
www.klimontow.pl

 


Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie
Początki Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie sięgają roku 1971, kiedy to biskup Piotr Gołębiowski zdecydował o organizacji punktu duszpasterskiego. W 1983 roku rozpoczęła się budowa kościoła. Rok później biskup Stanisław Sygnet poświęcił obraz Matki Bożej Bolesnej, namalowany na wzór Matki Bożej z Lichenia. Sanktuarium stanowi ważny ośrodek kultury maryjnego. Prowadzonych jest tu wiele dzieł charytatywnych m.in.: dom ludzi starszych, wioska dla niepełnosprawnych, dom niesłyszących, zakłady terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej. W kompleksie obiektów sakralnych wyróżniają się: kamienne stacje Drogi Krzyżowej z wysoką na 33 m Golgotą, przedstawiającą śmierć Pana Jezusa i martyrologię Narodu Polskiego, figura Matki Bożej z białym orłem w koronie u stóp, kapliczka „Piety”, Droga Betlejemska, dzwonnica oraz ruchoma Panorama Świętokrzyska.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski
Matki Ziemi Świętokrzyskiej
Kałków-Godów 84 a, 27-225 Pawłów k. Starachowic, tel. 041 272 18 88
www.kalkow-godow.pl 


 

Fot. wikipedia.pl 

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.


Dodane: 08.07.09 | Odsłony: 751

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie