Największe atrakcje turystyczne województwa świętokrzyskiego cz. XIX

792.th

Europejskie Centrum Bajki
Podobno do sławnego miasta Pacanowa, w którym „tacy sprytni są kowale, że umieją podkuć kozy” trafić jest bardzo trudno. Swoistą kronikę podróży sympatycznego, łatwowiernego, śmiesznego i trochę niezgułowatego wędrowca, po całym świecie poszukującego mitycznego Pacanowa napisał w 1933 r. Kornel Makuszyński, a zilustrował Marian Walentynowicz. Do dziś nie jest pewne, czy ubrany w krótkie, czerwone spodenki Koziołek „mądra głowa” dotarł do Pacanowa? Istnieją przesłanki, że mogło mu się to udać, wszak na pacanowskim rynku stoi jego pomnik, a sam marzący o podkutych kopytach Koziołek został patronem Festiwalu Kultury Dziecięcej. Dziś wiadomo, że ta kultowa postać z kanonu polskiej literatury dziecięcej – jeśli kiedyś nie dotarła, to i tak bajkowym sposobem, na zawsze pozostanie w Pacanowie i to nie tylko pod drewnianym dachem w rynku. Od połowy 2010 roku w Pacanowie działać będzie budowane właśnie Europejskie Centrum Bajki – nowoczesna placówka dla dzieci, składająca się z muzeum, biblioteki z czytelnią, sali kinowej i teatralnej, pracowni i księgarni. W otoczeniu budynku ma powstać ekologiczny ogród, nad stawem amfiteatr i kuźnia przypominająca
sławnych, poszukiwanych przez naszego bohatera, pacanowskich kowali.
Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka
ul. Słupska 31, 28-133 Pacanów, tel. 041 376 50 88
www.pacanow.eu

Kraina Legend Świętokrzyskich
„Kraina Legend Świętokrzyskich” to ciekawa interaktywna oferta gier terenowych opartych na bogactwie legend i podań ludowych Regionu Świętokrzyskiego. Trasa gier ma zwykle długość 2-3 kilometrów i wiedzie przez ciekawe zakątki Gór Świętokrzyskich: mroczne i tajemnicze ostępy leśne oraz malownicze plenery pól i łąk. Podczas wędrówki turyści spotykają dziwne postacie: mnichów eremitów wędrujących szlakami i nawracających na wiarę chrześcijańską okoliczną ludność; piękne czarownice rzucające uroki; mądre zielarki udzielające dobrych rad; boginię Mokosz, czy zbója Kaka poszukującego ukochanej. Czasami na trasie można spotkać: Leszego, który chroni las przed złymi ludźmi; Płanetnika zsyłającego grad i ulewy; Południcę porywającą żniwiarzy wyruszających w południe na pole; złośliwe Licho, które uwielbia płatać figle czy przeszkadzające w dotarciu do celu Błędnice. W każdej z gier bierze udział około 30 postaci, co zapewnia intensywność wrażeń oraz integracyjno-edukacyjny charakter zabawy. Gry terenowe kończą się biesiadą przy ognisku, gdzie spotykane wcześniej postaci z legend, bawią uczestników i serwują legendarne potrawy: kiszkę z piekielnego kociołka, gołki zbója Kaka, diabelskie kołacze, sabatowe przysmaki.
Lokalna Organizacja Turystyczna
ul. Partyzantów 17, 26-004 Bieliny, tel. 041 302 50 94

Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz
Sławiła Busko-Zdrój w kraju, a Polskę w świecie. Natura obdarowała ją silnym i pięknie brzmiącym sopranem dramatycznym, wielką muzykalnością, urodą i talentem aktorskim. Urodziła się w Busku-Zdroju, tu się wychowała, tu od nauki gry na fortepianie rozpoczął się jej wielce udany romans ze sztuką. Gwiazda polskich i zagranicznych scen operowych, prawdziwa osobowość artystyczna – Krystyna Jamroz. W piątą rocznicę Jej śmierci 9 lipca 1991 roku zorganizowano w Busku- Zdroju koncert poświęcony pamięci „Buskiego Słowika”, jak często nazywano tu Krystynę Jamroz. Dał on początek festiwalowi muzyki poważnej o światowym zasięgu, corocznie gromadzącemu wybitnych polskich i zagranicznych muzyków, dyrygentów i śpiewaków. W programie festiwalu – którego patronką jest Krystyna Jamroz – znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe, oratoria i koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Koncerty festiwalowe odbywają się w Buskim Centrum Kultury, Sanatorium Marconi, w kościołach Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i brata Alberta oraz na promenadzie parkowej.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju
Al. Mickiewicza 22, 28-100 Busko-Zdrój, tel./fax 041 378 23 19

Świętokrzyskie Dni Kupały
Festyny, koncerty, występy artystyczne, spektakle, konkursy i zabawy, zloty i zawody zręcznościowe, turnieje i pokazy, ogniska i puszczanie wianków na wodę, śpiewy oraz tańce – tak dionizyjsko w najkrótszą noc roku bawi się Świętokrzyskie. Połączony wspólnym hasłem „Powitaj Lato w Świętokrzyskim”, zaprawiony szczyptą magii i tradycji, ale też sporą dawką promujących region działań marketingowych, od 2004 roku organizowany jest trwający wiele dni, w wielu miejscowościach województwa mega-festyn Świętokrzyskie Dni Kupały. Tak wiele, tak różnych imprez, gwarantuje „dla każdego coś miłego” no i znacznie zwiększa szansę – dla tych, którzy szukają – znalezienia urodziwej panny lub kawalera, albo przynajmniej kwiatu paproci.
Fundacja Regionalis
ul. Zbożowa 4, 25-416 Kielce, tel. 041 344 38 77
www.kupala.pl

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Fot. wikipedia.pl  

Dodane: 11.09.09 | Odsłony: 634

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie