Nie daj się zaskoczyć!

9522.nsmed

Są choroby, które przez wiele lat nie dają żadnych objawów, ale mimo tego stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Jedną z takich chorób jest cukrzyca. Jej przyczyną jest niedostateczne wydzielanie insuliny –  życiodajnego hormonu, który odpowiada za transport glukozy z krwi w głąb organizmu. 

Jeżeli zauważysz u siebie  nagłą i szybką utratę masy ciała nawet do 20%, nadmierne pragnienie, częste chodzenie do toalety, zaburzenia wzroku, wilczy głód, bóle brzucha i nagłe bóle głowy, osłabienie i uczucie omdlenia, to możesz podejrzewać, że jesteś chory na                                                                                   cukrzycę. 

Długotrwale podwyższone stężenie glukozy we krwi prowadzi do różnych powikłań. 

Wiążą się one z niebezpieczeństwem utraty wzroku, niewydolnością nerek, owrzodzeniem stopy, objawami ze strony przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, zaburzeniem czynności seksualnych. Cukrzyca przyspiesza również rozwój zmian miażdżycowych oraz zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu i choroby naczyń obwodowych.

Z praktycznego punktu widzenia rozróżnia się cukrzycę typu 1. i typu 2. Cukrzyca typu 1. dotyczy  najczęściej dzieci i ludzi młodych między 10 a 14 rokiem życia i stanowi ok. 10% przypadków. Nie wynika z tego powodu, że dziecko w przeszłości jadło dużo słodyczy. Wynika z błędu systemu odpornościowego, który atakuje komórki beta trzustki produkujące insulinę. Przejawia się  niedoborem insuliny w organizmie. Mimo tego, że dziecko ma wilczy apetyt, to w efekcie szybko traci masę ciała. 

Cukrzyca t.2 charakteryzuje się upośledzonym działaniem insuliny. Początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwsze symptomy pojawiają się po kilku latach w następstwie wzrastającego stężenia glukozy we krwi.  

Regularnie badaj poziom cukru we krwi!

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 9% populacji między 20 a 79 rokiem życia. W ok. 90% przypadków występuje cukrzyca t.2. W Polsce cukrzycę ciążową stwierdza się u ok. 3,4% kobiet w ciąży. 

Ze względu na kilkuletni, bezobjawowy przebieg cukrzycy typu 2. oraz  brak możliwości przewidzenia lub zapobiegania cukrzycy typu 1, wskazana jest regularna kontrola. 

Prawidłowy poziom cukru (glikemia) na czczo we krwi wynosi poniżej 100 mg%, a nieprawidłowy w granicach 100-125m%. Powyżej 126 mg% stwierdza się cukrzycę. 

/Vita Centrum Zdrowia/

Art. sponsorowany

Dodane: 07.02.18 | Odsłony: 460

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie