Nie ma chętnych na zakup budynku „starego szpitala” [zdjęcia]. A może Centrum Senioralne lub Centrum Paintball-a?

10139.nsmed

Budynek „starego szpitala” przy ul. Radomskiej w Starachowicach jest wpisany do ewidencji zabytków. W maju tego roku odbył się kolejny przetarg na jego sprzedaż, jednak nie znalazł się żaden chętny. 

Rocznie utrzymanie tego budynku kosztuje powiat ponad 100 tys. zł. Są to koszty związane m.in. z ochroną, utrzymaniem czystości i porządku oraz podatkiem, który z tego tytułu powiat musi uiszczać. Rok temu cena wynosiła 3 mln 850 tys. zł, a w 2010 roku około 5 milionów złotych. Teraz 2 100 000 zł. Procedura sprzedaży nieruchomości wszczęta została już w roku 2009, po podjęciu uchwały w tej sprawie przez Zarząd Powiatu Starachowickiego.

6 marca 2017r. Starostwo Powiatowe zostało poinformowane, że obiekt dawnego szpitala w Starachowicach został ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Odbyło się to w odpowiedzi na wniosek pana Marcina Furtaka, architekta z Krakowa, który widział w nim przykład modernistycznej architektury okresu międzywojennego. 

- Jeśli w ciągu 2-3 miesięcy nie znajdzie się nabywca będziemy zmuszeni podjąć decyzję o wyburzeniu budynku starego szpitala i wtedy próbie sprzedaży działki – mówił w maju 2016 roku ówczesny starosta Dariusz Dąbrowski. Później nastąpiło przetasowanie w Radzie Powiatu i starostą została Danuta Krępa. 

Zapytaliśmy dzisiaj podczas konferencji prasowej starostę Krępę co dalej z tym budynkiem, czy można wypisać budynek z listy zabytków? (Konferencja odbywała się przy budynku nowego szpitala – przypis red.). Początkowo starosta nie chciała odpowiedzieć, zasłaniając się tym, że „stary szpital” nie jest tematem dzisiejszej konferencji. Ostatecznie powiedziała: – Poprzednie zarządy z tym problemem borykały się od wielu lat. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się sprzedać „starego szpitala” i wciąż są podejmowane te działania, żeby jednak ten szpital sprzedać. Jeżeli chodzi o kwestię konserwatora, to prowadzimy rozmowy z konserwatorem zabytków i o efektach tych rozmów będziemy państwa informować – powiedziała starosta Danuta Krępa. – To jest dobre pytanie do tych, którzy wnioskowali oto, aby obiekt „starego szpitala” został wpisany na listę zabytków. Ten obiekt jeszcze nie okazał się być funkcjonalny w tej mierze, jako zabytek. Pytanie oto czy da się go wypisać w tej chwili jest pytaniem przedwczesnym i adresatem tego pytania jest Wojewódzki Konserwator Zabytków – dopowiedział poseł PiS Krzysztof Lipiec. 

Sprawą zajmował się również m.in. radny Paweł Lewkowicz, który opowiadał się za powstaniem na terenie obiektów starego szpitala Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL). Skierował on interpelację w tym zakresie, poniżej kilka wypowiedzi osób, które zabrały głos w tej materii:

Poseł Piotr Liroy-Marzec:

Chciałbym jako obywatel, aby decyzja o dalszych losach poszpitalnego budynku poprzedzona była dialogiem oraz konsultacjami z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Władze powinny wysłuchać zdań ekspertów, lokalnych stowarzyszeń oraz zwykłych mieszkańców miasta i powiatu. (…) Temat tzw. „starego szpitala” w Starachowicach należy do delikatnych i wymaga szczególnego traktowania. Jednym z aspektów sprawy jest postępująca degradacja opuszczonego budynku, która niekorzystnie wpływa na rozwój miasta. Decyzję o rozbiórce należy jednak traktować jako ostateczność. 

Poseł Andrzej Kryj:

Pomysł utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego zlokalizowanego w budynku „starego szpitala” przy ul. Radomskiej jest bardzo interesujący. Z całą pewnością taka placówka wychodziłaby naprzeciw potrzebom mieszkańców Powiatu Starachowickiego i zwiększyłaby dostępność do usług opiekuńczych. Mając to na względzie życzę władzom powiatowym sukcesu w staraniach o jej powstanie.

Dyrektor PZOZ Katarzyna Arent:

Przy braku danych finansowych trudno jest jednoznacznie odnieść się do zaproponowanych działań. Sama inicjatywa powołania ZOL-u z uwagi na potrzeby społeczne jest zasadna. (…) Jedynie przeprowadzenie dokładnej kalkulacji z uwzględnieniem wysokości i źródeł finansowania pozwoliłoby na rzetelną ocenę propozycji przedstawionych w interpelacji.

Prezydent miasta Marek Materek:

Warto rozważyć utworzenia przez Powiat i Gminę Starachowice Centrum Senioralnego, w skład którego wchodziłyby: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów, Mieszkania dla Seniorów, Dom Pomocy Społecznej. W przypadku ponownego negatywnego rozstrzygnięcia przetargu na zbycie nieruchomości, warto rozważyć pomysł wynajęcia budynku szpitala np. na stworzenie Centrum Paintballa.

Wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn:

Opinia w przedmiotowej sprawie może zostać wyrażona po przedstawieniu wyników ww. ekspertyzy i ewentualnych propozycji zagospodarowania nieruchomości. Na chwilę obecną nie mogę zająć określonego stanowiska z uwagi na brak szczegółowych danych.

Wójt gminy Pawłów Marek Wojtas:

Nie mogę zająć stanowiska gdyż z ubolewaniem stwierdzam, iż wpisanie do Gminnego Rejestru Zabytków tego obiektu z obligatoryjnym wymogiem uzgadniania wszelkich działań dotyczących obiektu  z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków ograniczy znacząco liczbę potencjalnych nabywców terenu z tym obiektem. Mam wątpliwości, czy wariant rozbiórki tego obiektu i wybudowanie nowego z nową funkcją przy tych uwarunkowaniach jest możliwy. 

Wójt gminy Brody Marzeń Bernat:

Propozycja zgłoszona przez Pana Radnego jest zasadna. Wykorzystanie nieruchomości na cele użyteczności publicznej jest w pełni uzasadniane.

Burmistrz gminy Wąchock:

Z uwagi na brak określenia kosztów, nie jesteśmy w stanie na chwilę obecną podjąć decyzji. Po przedstawieniu bliższych kosztów jesteśmy skłonni do podjęcia dalszych rozmów w tym zakresie. 

                      Reklama

Zdjęcia z 11 lipca 2018r. Drzwi nie są zabezpieczone. Szyby zostały stłuczone. To samo dotyczy kilku okien na parterze budynku. 

Dodane: 11.07.18

Komentarze użytkowników

majka | 2018-07-11 15:10:31 napisał(a):

W takim stanie nadaje się tylko do wyburzenia.

Brawo | 2018-07-11 16:34:08 napisał(a):

No prosze. Znów Lewkowicz. Zamiast pierdziec w zecu czy innym przytulisku, ma pomysł na stary szpital. Oczywiście materkowcy zaraz powiedzą że pod wybory. Tylko że sami kombinują kto do kampani się dorzuci, kogo na listę upchnąć, gdzie się wylansowac. Tylko Lewkowicz bierze na tapetę problemy . Tyle lat działa i za marne grosze, bo mu dobro miasta leży na wątrobie a nie własne dobro. Proszę zwrócić uwagę na prywatne inwestycje choćby prezesa zec. Domy, samochody, darowizny. Koryto kolesie+.

muzzy | 2018-07-11 21:37:12 napisał(a):

6 marca 2017r. Starostwo Powiatowe zostało poinformowane, że obiekt dawnego szpitala w Starachowicach został ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
No to ja przebije tych wszystkich politykierow moją propozycją. Skoro to jest zabytek to może utworzyć tam MUZEUM. Kurcze jaka to byłaby frajda dla mojego dziecko jak by tak przyszedł za tych kilkadziesiąt lat ze mną o lasce i bym go zaprowadził do salki w której się urodził i bym mu powiedział: synu kochany w tej oto salce przecinałem pępowinkę twoją, posadzka w stylu retro jak z kibla na PKP, a tu w tym pomieszczeniu obok była twoja mamusia leżała po porodzie, a tu obok w tym jakimś pomieszczeniu była łazienka gdzie na ścianach i suficie była jakaś taka dziwna zielonkawo-szara narośl. Kurcze ale się rozmarzyłem. Pozdrawiam

Falcon | 2018-07-12 10:19:52 napisał(a):

Eh chcą reanimować ruinę wykończona za komuny a manowi sprzedano do rozbiórki budynek narzędziowni wybudowany w latach dwudziestych z piękną historią. W tym przypadku nie było problemu z wpisem do ewidencji zabytków,niemiec może wszystko a Polak mu to ułatwi.

starachowiczanka | 2018-07-12 12:59:01 napisał(a):

Nie przesadzajmy z tymi zabytkami. Co niby przedstawia ten stary szpital? piękną architekturę? wspaniałe wyposażenie wnętrz? rzeźby,freski...? Opamiętajcie się. Niektóre budowle lepiej zburzyć ponieważ remont i adaptacja takiej ruiny jest bardzo droga i żadnej pożytecznej i ładnej inwestycji nie da się z tego wykombinować. Panie Materek wysyła pan tam seniorów w te mury pełne zjadliwych bakterii.Czy chce pan uzyskać wyższą śmiertelność. Fakt, że sporo seniorów za długo żyje i jest kłopot.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie