Nowy STAR stanie na „Ścieżce Stara”

16848.nsmed

Ścieżka STARa, to już osiem samochodów stojących w różnych częściach naszego miasta. Starszemu pokoleniu przypomina lata świetności Fabryki Samochodów Ciężarowych. Młodszemu, że kiedyś taka produkcja miała tu miejsce. Przejezdni, turyści, fani motoryzacji często zatrzymują się by, obejrzeć eksponowane pojazdy, zrobić zdjęcie, przeczytać informacje.  

- W 2023 roku starachowicka Ścieżka Stara powiększy się o kolejny witacz promocyjny. Tym razem stanie on obok Ronda Solidarności i w znaczący sposób wzbogaci kolekcję starachowickich ciężarówek. Na chwilę obecną nie chcemy jeszcze zdradzać konkretnej nazwy nowego modelu Staru, ale możemy zapewnić, że będzie to Star z zabudową jakiej na starachowickiej ścieżce jeszcze nie ma. Do 15 grudnia tego roku Wykonawca ma za zadanie utwardzić teren pod nowego Stara, a odsłonięcie nowego witacza nastąpi na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku - odpowiada na pytania Starachowice-NET.pl rzecznik Urzędu Miejskiego Leszek Kowalski. 

W budżecie miasta na wykonanie dokumentacji projektowej oraz umiejscowienie nowego Stara na ścieżce Starachowickiego Stara zaplanowano 90 tysięcy złotych.

Edukacyjna „Ścieżka STARa” powstała w 2018 roku z okazji 70. rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów ciężarowych STAR w Starachowicach. Aktualnie prezentowane samochody to:

Star 200 przy Alei Niepodległości i ul. księdza Kardynała S. Wyszyńskiego,

Star 660 przy ul. Radomskiej, obok Urzędu Miejskiego,

Star 1142 przy ul. Kieleckiej i ul. Radomskiej,

Star 28 obok Centrum Handlowego Galardia,

Star 25 na Skwerze E. Masalskiego przy ul. Ostrowieckiej,

Star 266 przy rondzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego,

Star A 66 Żuraw, przy ul. Iglastej,

Star 660 MZ, skrzyżowanie ul. Iłżeckiej z Krańcową.

Jeśli jesteście zainteresowani, jakie jeszcze zaplanowano wydatki w budżecie miasta na 2023 rok, tutaj informacja [kliknij].

RemondisReklama 

Dodane: 11.12.22 | Odsłony: 2720 | komentarze (15)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Ścieżka | 2022-12-11 09:11:02 napisał(a):

A może by tak zorganizować ścieżkę chybionych inwestycji . To może zaciekawić rzekomych "turystów" tłumnie odwiedzających miasto...Mamy ponadto zardzewiałą ścieżkę wzdłuż schodów przy SP 10. Też niezła "atrakcja" ...

Góralka | 2022-12-11 10:00:57 napisał(a):

90 tys. w tą czy w tamtą, podatki podniesione, to można się bawić i zbierać lajki na wybory. Mieszkańcy, najwyższy czas na przebudzenie!!!

tomasz | 2022-12-11 12:09:28 napisał(a):

Odczepcie się od pana prezydenta.
Wytykacie mu jakiegoś witacza o on ma głowę zajętą myślami jak tu zbawić dom w którym mieszka Polskę .
Już pewnie z tatusiem układają plan jak ratować Polskę gdy zostaną posłami.

do tomasz | 2022-12-11 12:37:40 napisał(a):

Członkowie Komitetu MM zwerbowani z różnych dziwnych miast typu Pcim Dolny mają wynieść go na Wiejską. Je zeli takich "roztropnych" posłów mamy mieć w Sejmie to ja się boję o to, jak długo obywatele to wytrzymają...Trzeba będzie jak pani Wojtyszek organizować konferencje pod biurem PO i głośno krzyczeć , że ten cały bajzel to wina Tuska, bo przecież nie chłopskiego filozofa Kaczyńskiego...

Frytson | 2022-12-11 12:46:52 napisał(a):

Japa tam lamusy! Ścieżka Stara jest Essa!

Senior | 2022-12-11 13:36:26 napisał(a):

Ile jeszcze będziemy żyli fabryką ciężarówek. Była fabryka upadła bo produkt był zapóźniony technologicznie. A czemu nie stawiamy armat które produkowano i dzięki tem z Wierzbnika powstały Stsrachowice. Stawia się te ciężarówki ku uciesze seniorom którzy pitolom ciągle o FSC. A młodym to dynda i powiewa chcą pracy i miejsc pracy. Kolejna ciężarówka nie poprawi im bytu. Ale trzeba było podnieść podatki przedsiębiorcom aby sobie stara postawić. Ba ciekawe jeszcze budżetu nie uvhwalono a tu już się buduje w grudniu płyte. Robienie pierdół ciąg dalszy.

exsenior | 2022-12-11 14:16:11 napisał(a):

do senior

fabryka nigdy nie upadła!!!!
Przejął ją koncern.
ps. w starachowicach nie ma przedsiębiorców , są Janusze biznesu, którzy płacą na konto minimum krajowe, a reszta w kopercie pod stołem.

Ejno- ile waży śmieciarka? | 2022-12-11 14:29:13 napisał(a):

Pełnie obiektywności oddałby Star-śmieciarka pod oknem kancelarii mera. Należytym by było, gdyby bez ustanku markował pracujący zrzutopodajnik

Do exsenior od seniora | 2022-12-11 16:01:09 napisał(a):

Przejął fabrykę koncern bo była ju bankrutem. Samochód był przestarzały technologicznie. Kiedy w latach 70 tych był w miare nowoczesnym autem dzięki nowym technologiom które dotarły dzięki otworzeniu się przez Gierka na zachód za przyzwoleniem ruskich. Generalnie auto nie z czasem nie mogło konkurować a rozwój konstrukcyjny i technologiczny w Europie galopwał. I fabryka się skończyła . Z jednym się zgodzę te atka powstają w ramavh legendy Stara. I chyba siè więcej opowiada legend w tej materii. A młodych to po prostu wali.

do powyżej | 2022-12-11 19:05:33 napisał(a):

Bredzisz , MAN za 50 000 000 mln przejął firmę, która na kontach miała 75 000 00 mln PLN i kontrakty na 200 000 000 mln Zł i podpisane wstepne kontrakty z Kompannią Naftowa z Nigerii i dawnego Zairu na 12 000 000 000 PLN.

Senior do powyżej | 2022-12-11 20:34:39 napisał(a):

Ha ha ha dobre. Ten samochód był.już przeżytkiem dobrze że ruscy dali nam rynki zbytu w Afryce i mieliśmy go gdzie sprzedawać. Z dawnych demoludów kupowały go Węgry. Przerobiona wersja na rajd Paryż Dakar pojechała dystans przejechała ale nie była w stanie ścigać się z innymi ciężarówkami nawet ruskimi. MAN przejął produkcje, ale już ze swoimi silnikami ,a wojskową zamknął bo samochodami nie interesowała sie armia, a inni nie byli zainteresowani. I tak własnie powstała legenda o samochodzie ciężarowym produkowanym w Starachowicach najlepszym na świecie co jest G prawdą

a | 2022-12-12 12:45:44 napisał(a):

może tak przeznaczyć na odśnieżanie!

do senior | 2022-12-12 17:27:22 napisał(a):

Widać, że ci mózg już nie pracuje. Jeśli byłeś zatrudniony w Spółdzielni Pcim Dolny to nie masz pojęcia o Starach i motoryzacji. Nie wiesz kurzy móżdżku, że była już przygotowana rodzina Star300 - bardzo nowoczesne samochody i nawet wykonano pierwsze prototypy i że Starami była mocno zainteresowana amerykańska firma zbrojeniowa Harwester zatrudniająca wówczas 200tys. pracowników. Niestety w całej Polsce upadł przemysł nie tylko motoryzacyjny np. elektronika w której byliśmy potęgą i wiele innych branż - dzięki takim jak ty - bo po co produkować własne wyroby jak będzie można kupować sobie Mercedesy itp wspomagając gospodarki innych państw a Polskę cofając do średniowiecza.Czy ty nie widzisz, że Polska stała się montownią i nie ma własnej produkcji - gdzie te fabryki które dawały pracę ludziom,mieszkania i wspomagały rozbudowę miast. W dużej mierze dzięki Fabryce Star rozbudowało się - raczej zbudowało miasto Starachowice. Tu gdzie teraz masz Aleje i inne ulice i osiedla rosły "zimioki i buroki" i pasły się krowy. Takich "znawców?" jak ty mamy zbyt wielu w Polsce i dlatego zaczynamy się cofać.

do powyżej | 2022-12-12 18:27:05 napisał(a):

I tak właśnie powstają mity i legendy o Starze. ha ha ha . Napisz jeszcze, że NASA była zainteresowana naszą ciężarówką, aby ja wysłać na Marsa. Robiono prototypy, które zdychały jeden za drugim.

Znawca | 2023-06-09 16:40:11 napisał(a):

Czytam i zaczynam rozumieć, dlaczego Czesi rozwijają motoryzację. Bo oni to kochają i do zabytków techniki podchodzą z odpowiednia uwagą. Też mieli komunizm, też coś upadło po zmianie ustroju, ale to co było przesłością jest otoczone czcią. Jak się wejdzie do muzeum Tatry, Skody, czy choćby Narodowego Muzeum Techniki to widać i czuć dbałość o spuściznę. A my zamiast być dumni z tej wspaniałej inicjatywy (bo Star był najlepszym samochodem tej klasy w demoludach - nie miał go NRD, Czesi, Zwiazek Sowiecki ani wegrzy) i wspierać ze wszystkich sił. Ja ją wspieram i cieszę się, że jest.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie