Od czwartku w sklepach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów

13760.nsmed

Od czwartku, 15 października w godz. 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów. Dotyczą one osób powyżej 60. roku życia.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od czwartku 15 października br. w godzinach 10-12 w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie obowiązują godziny dla seniorów.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, wprowadzenie godzin dla seniorów ma służyć ochronie osób starszych przed COVID-19.

Szef rządu przywołał wówczas statystyki mówiące, że wśród osób zakażonych koronawirusem, które przekroczyły 80-85 rok życia, prawie co piąta - a wśród jeszcze starszych osób, co czwarta - umiera. "Wszelkie nasze działania muszą służyć temu, żeby ograniczyć zachorowalność, zwłaszcza wśród osób starszych" - tłumaczył Morawiecki.

"Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa liczby pacjentów jest w szpitalach, a wśród osób, które korzystają z respiratorów, czyli są w naprawdę bardzo trudnym, bardzo ciężkim stanie zdrowia, to już jest 80 proc." - mówił. "Bardzo gorąco apelujemy, żeby osoby starsze pozostały w domach. Tam, gdzie mogą, niech pozostaną w domach" - podkreślił premier.

W związku z epidemią koronawirusa w placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych; sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Od ubiegłej soboty cały kraj znalazł się w tzw. żółtej strefie, w której obowiązuje m.in. zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej.(PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Fot. PAP/Paweł Supernak

Warszawa, 01.04.2020. Koronawirus w Polsce. Kolejka przed sklepem spożywczym w Warszawie, 1 bm. W związku z pandemią koronawirusa, w kraju zostały wprowadzone kolejne ograniczenia. W trosce o seniorów i osoby starsze, najbardziej narażone - wprowadzono specjalne godziny zakupów wyłącznie dla osób powyżej 65 roku życia. Obowiązują też limity osób w sklepach, na targowiskach i na poczcie - uzależnione od liczby kas, stoisk i okienek. (mr) PAP/Paweł Supernak

Artykuł: PAP (licencja)

Viva UbezpieczeniaReklama 

Dodane: 15.10.20
Tagi:

Komentarze użytkowników

Olin | 2020-10-15 10:31:36 napisał(a):

jest to łamanie Konstytucji oraz dyskryminowanie milionów obywateli.

obywatel | 2020-10-15 10:55:12 napisał(a):

Najwięcej seniorów w sklepach spotyka się rano i wtedy powinny być te godziny.

Horacy | 2020-10-15 12:32:20 napisał(a):

Niech się ten super sort nieudaczników zabierze się do pomocy mieszkańcom w otrzymaniu pomocy medycznej, a nie ustalają godzin kto i kiedy ma iść do sklepu, i nie udają że cokolwiek robią!. Nie każdy może i musi być urzędnikiem!, znajomości tu nie wystarczą, potrzeba trochę rozumu!!!.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie