„Od razu widać, które są spółdzielcze, a które wspólnotowe”. Spółdzielnia odpowiada na zarzuty mieszkańców

17236.nsmed

Z Redakcja Starachowice-NET.pl skontaktowała się osoba w sprawie elewacji wieżowca z ul. Granicznej 5 w Starachowicach. W swojej wiadomości opisała z czym mieszkańcy muszą się borykać. Padły też pytania o malowanie bloków spółdzielczych. 

„Elewacja połowy frontu jakiś czas temu ocieplonego wieżowca na Granicznej 5, jak widać gołym okiem, jest popękana. Czarne „pająki” widać z daleka. Ewidentnie firma remontująca frontową elewację trzeciej i czwartej klatki wieżowca odwaliła tandetę, za którą my wszyscy płacimy. Spółdzielnia coś tam naprawiała, zalepiała, poprawiała, ale dlaczego nie zostało to naprawione do końca w ramach gwarancji? To jest pytanie. I nie chodzi tu wyłącznie o estetykę, która na dopiero co tynkowanych ścianach jest skandaliczna. Źle osadzone parapety zewnętrzne i/lub wspomniane popękania, przy większych ulewach powodują zalewanie frontowych ścian w środku. Wodę w mieszkaniu zgłaszali sąsiedzi. Dlaczego do tej pory nikt tego nie naprawił? Ocieplenie ściany wydaje się być zalewane wodą, może z czasem odpadnie, może zacznie wychodzić grzyb w mieszkaniach. Takie popękania tynków na budynkach są niedopuszczalne. Może Państwo pomogą w tej kwestii, bo spółdzielnia wydaje się spać. Nie ich pieniądze, to nic z tym nie robią. Dyrekcja w swoim domu nie dopuściłaby do takiej sytuacji. Poza tym mam pytanie, dlaczego ktoś maluje bloki spółdzielcze jakąś tandetną farbą, która szybko zachodzi mchem czy glonami, elewacje stają się zielone czy brunatne. Nie zauważam takiego efektu na wieżowcach wspólnot mieszkaniowych. Świetny, obrazowy przykład jest na wieżowcach przy Kościelnej. Od razu widać, które z nich są spółdzielcze, a które wspólnotowe. Wychodzi na to, że dla spółdzielni lub z winy zarządców spółdzielni, ktoś odwala tandetę, dobiera najtańsze lub złe materiały, lub zarząd nie dopilnowuje remontów” - czytamy w wiadomości przesłanej do Redakcji. 

RemondisReklama

Portal Starachowice-NET.pl skontaktował się ze Spółdzielnią Mieszkaniową z ulicy Wojska Polskiego z prośbą o ustosunkowanie się do przesłanej wiadomości. Poniżej treść odpowiedzi: 

Po kilku latach od wykonania docieplenia na kolorowych elewacjach budynków – nie tylko zarządzanych przez Spółdzielnie, ale również budynkach wspólnot, budynkach użyteczności publicznej, a także budynkach jednorodzinnych pojawiają się niepożądane przebarwienia i naloty, czasem mylone z brudem lub źle wykonanymi pracami. 

Wyjaśniamy, że przebarwienia i naloty te powodują grzyby i glony rozmnażające się w sprzyjających warunkach to jest w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Stąd pojawiają się najczęściej na ścianach północnych i zachodnich, narażonych najczęściej na działanie deszczu i wiatru. Zjawisko to nie jest szkodliwe dla ludzi, ale powoduje stopniową degradację materiału budowlanego. 

Na niedocieplonych elewacjach problem ten praktycznie nie występuje, głównie z uwagi na szybkie odparowanie wody z elewacji ogrzewanych ciepłem przenikającym przez ściany. 

Nowe, skuteczne docieplenia z jednej strony zwiększają komfort cieplny w budynkach, ale paradoksalnie – sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów na elewacjach. Zjawisko to nie jest wynikiem nieprawidłowo wykonanych prac dociepleniowych budynków. 

Od kilku lat na rynku materiałów budowlanych coraz powszechniej oferowane są tynki ze zwiększoną odpornością na grzyby i glony. Tynki te zawierają środki biobójcze (tzw. biocydy). Takie tynki są już w Spółdzielni stosowane przy pracach dociepleniowych. 

Stosowanie tych środków przedłuża okres trwałości elewacji, chodź nie rozwiązuje problemu na stałe. W tym zakresie producenci gwarantują obecnie ochronę maksymalnie na 5 lat. 

Od kilku lat Spółdzielnia przeprowadza renowację „starych” dociepleń przy zastosowaniu nowych materiałów. Elewacja budynku przy ul. Granicznej 5 również wymaga częściowego remontu i problem ten jest Spółdzielni znany. 

W latach 2019-2021 Spółdzielnia zrealizowała w tej nieruchomości, obejmującej budynki nr 5,12,14, wymianę 10 wind osobowych za kwotę ponad 1.8 mln  zł. finansowanych również kredytem bankowym, który spłacany będzie przez mieszkańców jeszcze do końca 2026 r. 

Niemniej jednak dostrzegając problem Spółdzielnia przyjęła remont tej części elewacji do realizacji w 2023 r. Jesteśmy już po przetargu i wyłonieniu wykonawcy prac. Przewidujemy, że prace rozpoczną się w maju b.r.

Dodane: 30.03.23 | Odsłony: 4389 | komentarze (22)

Komentarze użytkowników

mieszkanka | 2023-03-30 07:50:42 napisał(a):

Bo tacy fachowcy są w spółdzielni zatrudnieni. Tam pójść i coś się dowiedzieć to graniczy z cudem. Moja ciocia chciała rurkę przesunąć o 15 cm to kazali jej projekt robić chociaż przepisy mówią jasno że do 50 cm można bez pozwolenia i projektu - bo była u projektanta. Gonić to dziadostwo - tylko kasę biorą i pierdzą w stołki udając 30 letnich fachowców.

Gospodarze | 2023-03-30 08:30:49 napisał(a):

Ktoś odwalił fuszerkę i wziął za to pieniądze a teraz SSM ponownie ogłosiła przetarg na te same roboty...Nie jest tajemnica , że Spółdzielnia tak ogłasza przetargi, że wygrywają je firmy "dziad" za pieniądze.Przykład Granicznej 5 jest wymowny... Ważne , ze zarząd SSM trzyma się mocno w przeciwieństwie do elewacji..

A | 2023-03-30 09:09:08 napisał(a):

Popieram wypowiedź przedmówcy , boją się spotkań z całością mieszkańców na zebraniu walnym, robią dzielnicami.Maja grupę swoich klakierów, którzy ich wielbią za pieniadze- około 300 zł miesięcznie. Tzw.rada nadzorcza.Szkoda pisać, jaki to relikt socjalizmu.

Adam | 2023-03-30 09:10:05 napisał(a):

Teraz już wiem skąd takie różnice w czynszach. Za mieszkanie o takiej samej powierzchni w którym zamieszkuje taka sama liczba osób, we wspólnocie czynsz nie przekracza 400 zł, natomiast w SSM wynosi ponad 700 zł!

No i.. | 2023-03-30 09:22:53 napisał(a):

..SSM odpowiada na pytania, ale nie odpowiada za odebranie prac remontowych. W moim bloku przy Waryńskiego po miesiącu od remontu wszystkim mieszkańcom odpadły sufity na balkonach ( najpierw zrobiły się balony na powierzchniach sufitów) po zgłoszeniach przyszedł pracownik SSM popatrzył i poszedł. Po kilku miesiącach od remontu elewacji okazało się, że w czasie roztopów woda wlewa się w szczeliny pozostawione przez robotników ekipy remontowej i objawia się na ścianach naszych mieszkań. Nikt tam za nic nie odpowiada, ale świetnie odpowiada redakcji na pytania.
Na temat gwarancji i fuszerki po remoncie nie ma ani słowa.

Wezyr | 2023-03-30 09:35:26 napisał(a):

Są różne metody wykonania elewacji. Jest też szereg rodzajów tynków w tym ten silikonowy, który jeśli zostałby zastosowany nie byłoby problemów również z zabrudzeniami. Ale trzeba myśleć a nie kierować się tylko ceną i szukać oszczędności tam gdzie nie powinno się ich robić.
PS a co z gwarancją na wykonane prace? Ktoś tego pilnuje? Wymaga popraw od Wykonawcy?

lena | 2023-03-30 09:38:15 napisał(a):

Jaki prezes i nadzór taka jakość robót

egzek | 2023-03-30 09:46:32 napisał(a):

Dopóki funkcjonuje ustawa o spółdzielniach, to nie można nic w spółdzielni wyegzekwować. Podejście pracowników jest takie a nie inne bo wiedzą, że nikogo nad nimi nie ma i zamieniają się tylko miejscami w zarządzie i radzie nadzorczej, gdy przyjdzie pora wyborów. Ot, taka smutna rzeczywistość. Bylejakość i posiadanie gdzieś potrzeb lokatorów to niestety standard. Było tyle zarządów i prezesów, problem wcią ten sam.

he,he | 2023-03-30 10:33:32 napisał(a):

narzekacie? Kopnijcie w * prezesa i załóżcie wspólnotę

Mieszkaniec | 2023-03-30 10:40:40 napisał(a):

Całe to towarzystwo wzajemnej adoracji powinno zostać zwolnione w trybie natychmiastowym. Premie i dodatki to potrafią brać ale zadbać o powierzone mienie już nie. Walne zgromadzenie mieszkańców należy zwołać i wybrać nowy zarząd bo Ci zatrzymali się w czasach PRL-u i czy się stoi czy się leży premia zawsze się należy. Gdyby nie te premie to może windy bez kredytu by dało radę zrobić a tak to tylko co chwila podwyżki i podwyżki.

Ssm | 2023-03-30 11:10:50 napisał(a):

Najlepsza jest opiekunka osiedla Młynówka, która na niczym się nie zna a sprawy jakie są do niej zgłaszane olewa całkowicie. Druga sprawa to kto tam dobiera kolory elewacji? Chyba ma wypaczony gust i idzie na rekord najgorszych elewacji w Polsce.

Obserwator | 2023-03-30 11:19:45 napisał(a):

Jak by inaczej wszystkiemu winna spółdzielnia-zarząd a wspólnota to cacy. A gdzie są ci niezadowoleni, czemu nie zgłaszają fuszerki na bieżąco do inspektora na piśmie. Wszyscy chcemy by było tanio i dobrze a tak si~ nie da, nie zawsze tanio jest ok, koszty materiałów i wcale nie jest tak, że wspólnota jest cacy a spółdzielnia jest be w jednym i drugim są ludzie a wspólnoty są zakładane kiedy w nieruchomości wykonano kosztowne remonty i jest łatwiej. Zobaczcie na wynik finansowy budynku jakie jest zadłużenie a później wymagajcie. Ile czasu potrzeba by zebrać kasę na wymianę wind, elewację to fundusz remontowy winien być 20zł/m2 a macie pewno max 2zł/m2

DO Oberwator | 2023-03-30 11:34:49 napisał(a):

Radzę poczytać https://termomodernizacja.pl/pieniadze-na-termomodernizacje-odblokowane-rusza-program-termo/
Nasza spółdzielnia nie aplikuje o żadne środki zewnętrzne tylko narzeka.

Gość | 2023-03-30 12:42:13 napisał(a):

Zlikwidować i rozgonić te spółdzielnie, dojenie pieniędzy i nieudolne zarządzanie. Opłaty wyższe niż we wspólnotach.

Piotr | 2023-03-30 13:01:23 napisał(a):

To na zdjęciu, to tak na pierwszy rzut oka banalny błąd nieumiejętnego ustawienia płyt w narożach otworów okiennych. Właściwego okołkowania i osiatkowania tych miejsc. Wygląda na totalną fuszerkę. Oczywiście trzeba by odsłonić te elementy i sprawdzić. Nieszczelności to też fuszerka. wykonawca powinien to naprawić w ramach rękojmi. Mieszkańcy nie powinni za to płacić drugi raz!!!

Uważam | 2023-03-30 13:17:12 napisał(a):

Uważam, że obecna SSM jest za duża i powinna zostać podzielona na mniejsze spółdzielnie, np. Spółdzielnia "Centrum" dla bloków Na Szlakowisku i przy AK, spółdzielnia "Leśna" (czy tam inna nazwa) dla bloków przy Leśnej, Kopalnianej, Glinianej itp. Potem aplikować o środki z UE i modernizować bloki tak, jak trzeba. A miasto dawno powinno ustalić, jak powinny wyglądać elewacje bloków, bo niektóre są tak paskudne, że aż wstyd. W Radomiu na Południu wszystkie bloki w ładnych, stonowanych kolorach. Wiadomo, nasze SSM to nie spółdzielnia os, Południe, ale u nas remontujemy jeden blok - np. jeden z dłuższych bloków na Szlakowisku z trzech stron, za kilka lat robimy blok od strony balkonów, a w tym czasie przy klatkach schodowych mech. Inny przykład - falowiec al. AK 23A, który jest remontowany przez... 3 lata, teraz robią ostatnią część bloku, a na samym początku już zaczyna wyłazić mech i brud. Jak już robić to raz, a porządnie. I dbać o to, bo nie po to płacimy kasę, żeby żyć w brudzie. Jak jest jedna dominująca spółdzielnia na miasto, to czas ja podzielic na mniejsze. A stare pryki zasiadające w zarządach od komuny już niestety, ale muszą odejść ze stołków.

W. | 2023-03-30 16:20:01 napisał(a):

Elewację tego bloku robiły dwie różne ekipy. Dwie pierwsze klatki miały szczęście.
Co z gwarancją?

Starachowiczanin | 2023-03-30 18:00:01 napisał(a):

Prawda jest taka, że pracownicy spółdzielni zapomnieli, że pracują dla mieszkańców.Niestety jak pójdziesz coś załatwić to jedna porażka. Zasłaniają się tylko jakimiś przepisami. Dawno powinny być zmiany bo pomysły spółdzielni są jak z lat 80. Poczytajcie jakie plany mają na fotowoltaikę to zwróci się to za 100lat.

król julian | 2023-03-31 06:32:40 napisał(a):

eee, to ładne, tylko jakby zamiast tych okropnych kolorków mona lisa była, to by pasowało, prawda?

emeryt | 2023-03-31 11:43:51 napisał(a):

SSM to największa mafia , kolesie kolesie i rodzinka żyje . Ruszy się jak zaczną się odłączać bloki od spółdzielni . Ale to wina lokatorów wybierają takich ludzi do rad nieruchomości a oni zarząd . Można to zmienić tylko trzeba chodzić na zebrania.

mieszkaniec | 2023-03-31 22:14:45 napisał(a):

Mafia, kolesie, towarzystwo, rozgonić.... hmmm sami niezadowoleni. No niestety doczekaliśmy czasów gdy duża część społeczeństwa jest bardzo roszczeniowa, a obrzucanie błotem bez odpowiedniej wiedzy na dany temat można powiedzieć jest już naszym sportem narodowym. Proponuję zlikwidować spółdzielnie podzielić się tymi premiami i pensjami i świat od razu będzie piękny. Już za nic nie będziemy płacić, a wszystkie problemy znikną jak po dotknięciu magiczną różdżką. Odnośnie wspólnot najpierw trzeba się dowiedzieć co te wspólnoty oferują mieszkańcom w ramach czynszu. Bo jeśli ktoś uważa że za to samo można zapłacić o połowę mniej i nadal będzie to tak samo dobre to życzę powodzenia.

mieszkaniec sts | 2023-04-01 07:56:50 napisał(a):

Wystarczy popatrzeć ile osób jest zainteresowanych
tym co się dzieje w SSM widać to na zebraniach wyborczych do rad nieruchomości,osiedli i rady nadzorczej.Frekwencja znikoma a po wyborach nieobecni mają najwięcej do powiedzenia i na wszystkim się znają.Już niedługo będą mogli się wykazać .Weźcie sprawy w swoje ręce i chodźcie na zebrania.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie