Odmulanie Lubianki kosztowało ponad milion złotych. Stowarzyszenie podważa jakość wykonanych prac [WIDEO, ZDJĘCIA]

16553.nsmed

Z informacji przedstawionych przez Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic wynika, że samo odmulanie dna Lubianki kosztowało ponad milion złotych. Zdaniem stowarzyszenia zbiornik nie został odmulony w 100%, za co miasto zapłaciło. Sytuacji tej powinni przyjrzeć się radni Rady Miejskiej, choć może być trudno sprawdzić jakość wykonanych prac, ponieważ część zbiornika napełniła się wodą i dna już nie widać - sugerowali organizatorzy czwartkowego spotkania z mediami Sławomir Celebański oraz Piotr Capała. 

Na slajdach prezentacji pokazano, że Miasto Starachowice zapłaciło za oczyszczenie 260 tysięcy metrów kwadratowych dna z mułu. Zbiornik miał być oczyszczony do głębokości 50 cm. Daje to 130 tysięcy metrów sześciennych. Zakładając, że na wywrotkę mieści się od 16 do 20 metrów sześciennych „towaru”, to z Lubianki powinno wyjechać od 6500 do 8000 wywrotek? 

W trakcie spacerów nad Lubianką z władzami miasta padały informacje, że część ziemi z dna posłużyła do wyrównywania terenu przy zbiorniku, część wykonawca wywiózł na swoje prywatne działki... Nie podawano wtedy konkretnych liczb. 

Sławomir Celebański oraz Piotr Capała na konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek 6 października, zestawiając na slajdach daty dokumentów, zdjęcia Lubianki oraz wydatki zafakturowane przez wykonawcę - opłacone przez inwestora czyli gminę Starachowice oraz publiczne wypowiedzi przedstawiciela wykonawcy oraz prezydenta miasta Marka Materka informowali, że zakres robót, za które miasto Starachowice zapłaciło ponad milion złotych, de facto nie został wykonany. 

- Czternaście hektarów udało się firmie wyczyścić w ciągu kilku miesięcy 2021 roku? Wyobraźcie sobie państwo pracę tych maszyn budowlanych, dźwigów, koparek, spychaczy, które musiałyby przemieścić tak potężne  masy ziemi. Czy widać było tego typu ruch na zbiorniku w tym okresie? Te faktury wydają nam się wysoce nieprawdopodobne - mówił Sławomir Celebański. 

Celebański pokazując zdjęcia zarośniętego zbiornika z sierpnia 2021 roku mówił, że wedle informacji załączonych przez wykonawcę do faktur, teren ze zdjęć miał być już po odmulaniu. 

- Na mapkach, na rysunkach dołączonych do faktur z 2021 roku, potwierdzonych przez zaprzyjaźnionych inspektorów nadzoru, ten teren już jest oczyszczony z roślinności, z darni, z krzewów i odmulony. Zdjęcia obrazują, że prace nie zostały wykonane, ale tego już prawie nie widać. W tym momencie prawdopodobnie tego nie widać. Ktoś liczył na to, że nigdy nie zostanie to w żaden sposób zweryfikowane i sprawdzone. Czy jest to możliwe do zweryfikowania i sprawdzenia? To jest pytanie dla rzeczoznawców, dla inspektorów budowlanych - mówił Celebański.

- Pokrzywdzoną jednostką jest gmina Starachowice, która - na bazie naszego materiału - jak się okazuje zapłaciła za prace, które najprawdopodobniej nie zostały wykonane. Inicjatywa do prowadzenia postępowania wyjaśniającego czy też do tego, aby wykonawca został zobligowany do udokumentowania wykonania tych prac spoczywa na organach gminy Starachowice. Z tego też powodu będziemy starali się aktywizować radnych w tym celu, aby być może oni poszli po rozum do głowy i spróbowali zmotywować prezydenta czy jego zastępców, czy też osoby odpowiedzialne w stosownych referatach, do wyjaśnienia tych kwestii - mówił Piotr Capała. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

RemondisReklama 


Dodane: 06.10.22 | Odsłony: 1698 | komentarze (28)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Obiektywny | 2022-10-06 17:00:59 napisał(a):

Pan Capała wspomniał upolitycznioną prokuraturę, a czy ma jakiś komentarz w sprawie kary dla męża Pani Poseł z PO? Nie pamiętam żeby mąż Posłanki poniósł jakąś adekwatna karę.

oj | 2022-10-06 19:40:34 napisał(a):

prorok miałby tu co robić

Wędkarz | 2022-10-06 20:36:51 napisał(a):

A kiedy Suchedniów odda rybki z Lubianki?

STS | 2022-10-06 20:38:42 napisał(a):

Taki sam przekręt jest na stawie wpuszczono chopsztaplera, który miał oczyścić staw Zapłacono 20 milionów a na stawie 1,5 m mułu zniszczył przy okazji groble która była remontowana.Mamy w środku miasta akwen wodny bez możliwości korzystania. Dlaczego prokuratura nie zajmuje się tymi przekrętami i malwersacją publicznych pieniędzy.

. | 2022-10-06 20:40:37 napisał(a):

Takie cos juz nie powinno ujsc juz nikomu na sucho. Niech ktos ogarniety zajmie sie materkiem od A do Z zrobi zrzutke na prawnikow itp. chetnie sam dodam cegielke bo szkoda mi tego miasta

Dziwak | 2022-10-06 22:02:09 napisał(a):

Przekręt nad przekrętami.

Do Obiektywny | 2022-10-06 22:06:18 napisał(a):

Pan Capała ma 100% racji Tak upolitycznionej prokuratury nie było nawet za komuny.Po tych medialnych informacjach jutro powinna wszczynać śledztwo.Nic takiego się nie stanie. I jeszcze prezydent fotografuje się z posłami Solidarnej Polski. A pamiętacie prezydenta Kwietnia kilka lat prokuratura ścigała go za podwyżkę opłat za śmieci zgodnie z uchwała rady miasta o kilka procent.Wszystkie sądy go uniewinniły. A ostatnia afera z traktorem za 1.5 mln dla v-ce ministra.Trzeba być na prawdę ślepym aby tego nie widzieć.

ciekawy | 2022-10-06 22:46:24 napisał(a):

Kiedyś w Urzędzie istniał wydział kontroli i audytu, czy został zlikwidowany ?

Gość | 2022-10-06 22:53:56 napisał(a):

Skarga do radnych, żarty na bok.Ile razy się odnosili do bezsensownych działań chłoptasia?Tutaj powinien ktoś inny wkroczyć, sprawa łatwa, do wykazania w trzech krokach.

Do do obiektywny | 2022-10-07 06:25:17 napisał(a):

Tak upolitycznionej? Czyli co, wcześniej była tylko mniej? Duża różnica dla zwykłego obywatela.

@Do obiektywny | 2022-10-07 07:57:45 napisał(a):

Jak się wrzuca kamyczki do cudzego ogródka, wypadało by być samemu w porządku.

ech | 2022-10-07 07:59:10 napisał(a):

Jak zwykle miało być straszno wyszło śmieszno... Znowu miała być wielka afera, prokurator itd... a tymczasem jak zwykle kilka kolorowych slajdów, nacietrzewiony Flip i Flap wietrzą spisek... czy ktoś jeszcze to stowarzyszenie traktuje poważnie? Ludzie rozejdźcie się, znajdźcie sobie jakieś inne hobby. Już pomijam, że te Wasze konferencje ogląda kilkanaście osób na krzyż i w dodatku rodziny przemawiąjących:D

Ala | 2022-10-07 08:17:51 napisał(a):

Brawo Stowarzyszenie!!! Powinniście ze wszystkiego władze rozliczać! Wszystkie te chybione inwestycje (winniczka, park, napis na wiadukcie, plantacja lawendy itd.), które pochłaniają ogromne pieniądze i marnie wyglądają!!!

Skarabonki | 2022-10-07 08:47:56 napisał(a):

Mamy na terenie miasta skarbonki bez dna gdzie miliony giną w mule lub w murach. Mam na myśli Lubiankę, Pasternik( też niezły przekręt) oraz Pałacyk. Pompowanie pieniędzy nie ma końca. Co ciekawe na stronie starachowice.eu wydatki gminy w "Otwartych Starachowicach" kończą się na sierpniu a mamy już październik. Nie ma to jak przejrzystość ...

do przedmówcy | 2022-10-07 09:09:04 napisał(a):

A przekręt parkowy nie ma sobie równych, ale radni bezradni mówią, że wszystko w jak najlepszym porządku. Kiedy ktoś wreszcie zrobi porządek z tym oczywistym złodziejstwem?

Do Ala | 2022-10-07 09:25:18 napisał(a):

Tak,rozliczyć a nie tylko gadać i gadać.

Cyk i załatwione | 2022-10-07 10:41:56 napisał(a):

Wyjaśnieniem zajmie się zespół specjalistów po wodzą Antoniego M.

do do Ala | 2022-10-07 10:43:06 napisał(a):

Przy tym składzie rady miasta nie ma szans na jakiekolwiek rozliczenie czy nawet wyjaśnienie uwag mieszkańców.Popatrzcie co się stało ze Strzelnicą prokuratura umarza śledztwo które sama wszczęła a kontrola z Ministerstwa Sportu wytyka błędy w dokumentach , niespójność faktur i nie zrealizowanie pewnych zakresów . I co i cisza jak po śmierci organisty.To radni są od tego aby zgłaszać ,rozliczać i kontrolować wszystko co dzieje się w Starachowicach a przede wszystkim Prezydenta.Ale te błazny czekają na esemesa od Prezydenta jak mają głosować. No ale cóż to jest koszt demokracji i skutek naszych wyborów bo to my ich wybraliśmy. Dlatego jedyną szansą na zmianę jest obywatelskie nieposłuszeństwo piętnujące działania i Prezydenta i radnych rady miasta i powiatu.Doskonale robi to właśnie to Stowarzyszenie ale potrzebna jest większa odwaga ludzi ,ruchów miejskich oraz organizacji politycznych aby zmienić ten kłamliwy wizerunek obecnej władzy i w mieście i powiecie. Tak "prywatnego i przeżartego nepotyzmem i kolesiostwem samorządu nie było od 1998 r , tak kłamliwej propagandy nie było od czasów komuny. To wszystko dzieje się za naszym cichym przyzwoleniem i czas to właśnie przerwać !!

do ech | 2022-10-07 11:01:58 napisał(a):

Oj chłopie ty się rozszedłeś ale chyba w kroku.Wiem że cie bolą te konferencje bo coraz więcej ludzi czyta ,ogląda ,widzi i krytykuje poczynania obecnej władzy.Ten wizerunek "chłopca z plakatu" legł w gruzach a za chwilę pomknie w siną dal. I komu będziesz wchodził w d...ę. ?
Afera, afery nie oto w tym chodzi i przykro że tego do tej pory nie zrozumiałeś. Szkoda bo przydałoby się czasami włączyć myślenie ale gdy rozum śpi budzą się demony.

Emenems | 2022-10-07 11:02:01 napisał(a):

Prawa jest taka, że Materka chroni PIS, dlatego taki bezczelny. Robi sobie focie z pisiorami. Trzymają go za jaja. A ten jego ruch jest zasłoną dymną dla tych wszystkich przekrętów.

do ech | 2022-10-07 11:07:44 napisał(a):

Jak tak piszesz o tym że tylko rodziny to oglądają to kogo jesteś rodziną Capały , Celebańskiego , Kroczka ?
A tak na marginesie to Ci kolesie muszą mieć baaaardzo
duże rodziny bo prawie 800 odsłon na tą chwilę robi wrażenie.

Kaśka | 2022-10-07 12:42:47 napisał(a):

Byłam ostatnio nad zalewem od ulicy Wiejskiej od tzw. Dzikiej plaży. Straszny widok, w niecce zalewu krzaki na chłopa, doły, zwały ziemi. Barierka przy moście - fatalna jakość wykonania. Brak słów co w tym mieście się wyprawia.

Kompromitacja | 2022-10-07 17:15:56 napisał(a):

Ta inwestycja to nie tylko ogromna skarbonka ale też kompromitacja włodarza.Całe "piękno"tego obiektu wyjdzie po zakończeniu prac a przede wszystkim podczas użytkowania( nie wiadomo od kiedy). To jest bubel stulecia !!! Z drugiej strony im większa inwestycja tym więcej kosztów można tam utopić..Czego nie rozumiecie ???

Mieszkaniec | 2022-10-07 19:28:36 napisał(a):

Anasz prezudencik jak sprytny cwaniaczek już ze swoim cymicznym uśmieszkiem na fejsika wrzuca fotki z lubianki mosteczek amfiteatr aby zaćmić konferencje stowarzyszenia. A tam w tym co pokazali to śmierdzi.

starachowiczanin do ech | 2022-10-07 20:44:39 napisał(a):

Tak, ja to stowarzyszenie traktuje poważnie! Fachowo i merytorycznie pokazują niekompetencje i dyletanctwo tych co odpowiadają za pieniądze publiczne, czyli nasze! A TY co potrafisz , bo wydaje się, że nic poza szydzeniem z innych. A jeżeli nawet było by kilkanaście osób, to jakim prawem odmawiasz im wyrażania swojego zdania, ale nawet w tej kwestii się mylisz i mijasz się z prawdą. Szacunek dla panów i stowarzyszenia. Ps. Wskaż mi chociaż jedną osobę z otoczenia prezydenta kompetentną, ciesząca się zaufaniem społecznym i autorytetem mieszkańców(pomijając oczywiście siebie).

Lubianka | 2022-10-07 20:46:21 napisał(a):

Wystarczy spuścić wodę ze zbiornika i wszystko będzie widać. Wykonawca celowo trzyma spiętrzoną wodę żeby uniknąć zielonej łąki.
Bardzo sprytnie.

Kiki | 2022-10-07 21:06:53 napisał(a):

Kontrakt stulecia. Jak zarobić milion złotych w jeden rok jedną koparką???

Do Starachowiczan in do ech | 2022-10-07 21:18:57 napisał(a):

Jedyna kompetentną osoba z otoczenia prezydenta, z jego nadania oczywiście, która potrafi coś dobrze robić to jest asystentka od fotek, która faktycznie fotki strzela piękniejsze niż rzeczywistość. I można śmiało powiedzieć, że za te zdjęcia cieszy się pośród mieszkańców autorytetem, bo naprawdę nie lada wyczynem jest omamić 33 tys ludzi samymi zdjęciami. Szacun.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie