Ogólnopolska Fundacja Ekorozwoju do władz miasta: „Musimy za wszelką cenę ratować duże i dojrzałe drzewa, bo rachityczne sadzonki nie zastąpią okazów wycinanych”

16376.nsmed

Aktywiści w różny sposób chcą uchronić Starachowice przed wycinką 218 drzew, które wedle zamysłu projektanta trzeba usunąć, ponieważ kolidują z budową ścieżek rowerowych. Choć Urząd Miejski stanowczo zapewniał w ubiegłym tygodniu, że liczba drzew do wycinki będzie oscylowała w granicach 70 sztuk, aktywiści w swoich działaniach nie ustają. 

W Polsce działają różne stowarzyszenia, gremia na rzecz ochrony drzewostanu. Aktywistka społeczna Małgorzata Derlecka skontaktowała się z Fundacją Ekorozwoju, która współtworzy Instytut Drzewa. Jego celem jest szerzenie najnowszej wiedzy w zakresie diagnostyki, pielęgnacji i ochrony drzew. Fundacja z kolei wystosowała pismo do prezydenta miasta Marka Materka, którego treść prezentujemy poniżej: 

Szanowny Panie,

otrzymaliśmy informację od aktywistów i okolicznych mieszkańców miasta Starachowice o tym, że w ramach planowanej inwestycji celu publicznego dot. budowy ścieżki rowerowej przy ul. Radomskiej, ul. Szkolnej, ul. Jadwigi Kaczyńskiej i ul. Bankowej w Starachowicach, planowana jest wycinka 218 drzew oraz 49 krzewów.

Jak to możliwe, ze w ramach programu „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego - etap II”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Działanie 3.4 „Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej” Oś 3 „Efektywna i zielona energia” oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, gmina planuje budowę kilku ścieżek rowerowych i usunięcie tak dużej ilości drzew? Skoro „celem zadania jest m.in. poprawa jakości środowiska naturalnego i klimatu akustycznego. Budowa ścieżek rowerowych ogranicza natężenie ruchu samochodowego (niższa emisja spalin, lepsza jakość powietrza), poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz popularyzuje korzystanie z innych form transportu. Duże znaczenie ma także wzmocnienie zdrowia oraz aktywności fizycznej społeczeństwa. Zależy nam na tym, by rower był wykorzystywany nie tylko w celach rekreacyjnych, lecz dla wielu mieszkańców stanowił przyjazny i chętnie wybierany środek transportu, dzięki któremu będą sprawnie dojeżdżali do szkoły czy pracy” - rzecznik magistratu Michał Urbański.

Fundacja EkoRozwoju od wielu lat zajmuje się ochroną drzew, współpracując przy tym z najlepszymi specjalistami w kraju i zagranicą. Od niedawna współtworzymy Instytut Drzewa, którego celem jest szerzenie najnowszej wiedzy dotyczącej zakresie diagnostyki, pielęgnacji i ochrony. Dlatego też pragniemy wypowiedzieć się w sprawie planowanego przedsięwzięcia.

Infrastruktura zielona, której drzewa są kluczowym elementem, jest nam niezbędna by przeżyć w czasach kryzysu klimatycznego. Musimy za wszelką cenę ratować duże i dojrzałe drzewa, bo rachityczne sadzonki, które sadzimy nie rosną i za naszego życia nie zastąpią okazów wycinanych.

Obecnie los drzew zależy bardziej niż kiedykolwiek od świadomości, zarówno ich zarządców jak i osób zajmujących się szerzeniem wiedzy, a ta dotycząca drzew dynamicznie się zmienia w ostatnich latach. Dowiadujemy się o nich coraz więcej zaskakujących faktów o tym jak drzewa się komunikują, wspierają i czego potrzebują do życia. A drzewa to najważniejszy element zielonej infrastruktury, która zaspokaja liczne potrzeby społeczne i zapewnia ludziom wysoką jakość życia.

Dlaczego drzewa są prawem chronione? Bo są dobrem wspólnym i nawet, jeśli rosną na prywatnej posesji, służą wszystkim. Drzewo produkuje tyle tlenu, ile potrzebuje 1-2 osoby. Według różnych danych młode drzewo wiąże około 25 kg CO2 na rok, przy czym z wiekiem przybywa aparatu asymilacyjnego. U 400-letniego dębu stwierdzono wiązanie 300 kg CO2 na rok.

Choć przyroda nie ma ceny, wiemy że ma wartość. Przyzwyczailiśmy się mówić np. o wartości drewna. Tymczasem w rozwiniętych krajach rachuje się korzyści, wynikające z obecności z obecności żywych drzew. Zwracamy się zatem z prośbą do Prezydenta Miasta Starachowice, by skorzystał z dostępnych narzędzi i pokusił się o wycenę tych drzew (a nie drewna). Jaką wartość odtworzeniową może mieć wycięcie 218 drzew (określa ona, ile środków należałoby przeznaczyć na wyhodowanie drzew o takich samych walorach jak drzewa, które mają być wycięte)? Na ile wycenione zostały ich usługi ekosystemowe (chłodzenia nawilżanie, cień, produkcja tlenu)? Znając te kwoty i pamiętając o nich w budżecie miejskim nikt w sposób nonszalancki, nie szukając alternatywy w planowanej inwestycji nie podejmie decyzji o usunięciu tak dużej liczby drzew i krzewów,

Infrastruktura zielona, której drzewa są kluczowym elementem, jest nam niezbędna by przeżyć w czasach kryzysu klimatycznego. Musimy za wszelką cenę ratować duże i dojrzałe drzewa, bo rachityczne sadzonki, które sadzimy nie rosną i za naszego życia nie zastąpią okazów wycinanych.

Każdą inwestycję można przeprowadzić w zgodzie z poszanowaniem zielonej infrastruktury, która jest naszym dobrem wspólnym. Wyrażamy ogromną nadzieję, że Prezydent Miasta oceni sprawę należycie i bezstronnie, pamiętając, że odpowiada na potrzeby wszystkich mieszkańców miasta, a nie tylko inwestorów.

Dodane: 22.08.22 | Odsłony: 1672
Tagi:

Komentarze użytkowników

mieszkaniec | 2022-08-22 19:17:49 napisał(a):

Ratujcie drzewa wpływowi ludzie. Dla ekologicznych ścieżek rowerowych chcą poświęcić dziesiątki albo i setki drzew. To jest nonsens!

STs | 2022-08-22 19:25:52 napisał(a):

Od lat obserwuje i interweniuję w sprawie niszczenia zieleni w naszym mieście. Kilka przykładów Na Staffa wycięto dziesiątki lip, które nie przeszkadzały w budowie nie używanej śćieżki rowerowej. nasadzone kilka krzaczków nigdy nie zrekonpensuje dorodnych drzew. Zobaczcie co zostało z żywopłotu jakieś powygryzane fragmęnty a zmarnowano chyba 2 mln. Dalej przy 1 Maja wycięto dziesiątki drzew które również nie przeszkadzały w przebiegu ścieżki gdyż wybudowano szeroki chodnik a wystarczyła by ścieżka pieszo rowerowa. Skwer Katyński od lat upominałem się o posadzenie nowych w miejsce zniszczonych głogów. Na mój apel o uzupełnienie żywopłotu wyrwano restki. Żadnego cienia na alejce przecinającej skwer patelnia.Na Majówce przy przedszkolu zamiast chronić dzieci od spalin wycięto wszystkie drzewa wzdłóż ogrodzenia bo trzeba było sprzątać liście. Nie wspomnę o parku i innych miejscach niepotrzebnie zabetonowanych kosztem drzew i zieleni.

Seg | 2022-08-22 19:50:05 napisał(a):

"Wyrażamy ogromną nadzieję, że Prezydent Miasta oceni sprawę należycie i bezstronnie,..."

To są płonne nadzieje, bo Materek zmienia zdanie jak jest silna presja społeczna albo nie sam nie może na coś wpłynąć. Tak było z próbą sprzedaży stadionu, wodociągów czy likwidacji ZSZ nr 3.
Jednak dobrze, że włączyła się do obrony drzew Ogólnopolska Fundacja, bo pomoże rozreklamować w Polsce, prawdziwy wizerunek Materka, nie reformatora, tylko szkodnika, który "dba o zieleń" z siekiera w ręku.

drzewa | 2022-08-22 20:28:09 napisał(a):

Mam nadzieję, że nasze interwencje uratują drzewa.
Poprawę "klimatu akustycznego" można uzyskać, nie wycinając drzewa (tworzą barierę dźwięków), ale przez zmniejszenie natężenia hałasu wywoływanego przez motocykle, przerobione auta, rozmaite koncerty, muzykę w lokalach i wydzierających się podchmielonych ludzi. Należy do tego zaprosić policję i straż miejską.

arti | 2022-08-23 16:46:35 napisał(a):

zgadzam się że musimy chronić drzewa przed geniuszami co wycinają w pień co się da, ale co tzn za wszelką cenę?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie