Osoby niepełnosprawne w komunikacji miejskiej

11863.nsmed

Spotkanie kierowców autobusów komunikacji miejskiej z grupą osób niepełnosprawnych odbyło się z inicjatywy Fundacji Nasze Zdrowie, oraz Zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej. Ideą spotkania było przybliżenie problemów, z jakim na co dzień borykają się osoby niepełnosprawne korzystające z komunikacji miejskiej.

Osoby niepełnosprawne przedstawiły swoje spostrzeżenia co do funkcjonowania komunikacji miejskiej z perspektywy osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych. Kierowcy, uczestniczący w spotkaniu, przedstawili rozwiązania, które spowodują, że komunikacja miejska będzie stawała się bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Podczas spotkania przedstawiono też działania jakie Gmina planuje wprowadzić przy wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej w celu poprawy komfortu podróżowania min. przez osoby niepełnosprawne, są to m.in.:

- zakup autobusów niskopodłogowych tak aby stanowiły 100% taboru,

- wprowadzenie we wszystkich autobusach informacji głosowej,

- wprowadzenie aplikacji dostarczające użytkownikowi informacji o rzeczywistym czasie przyjazdu autobusu na przystanek, uwzględniającej aktualnie występujące opóźnienia i przyspieszenia kursów oraz inne przydatne funkcjonalności związane informacją pasażerską.

W trakcie spotkania przeprowadzono również praktyczny instruktaż z udziałem kierowców i niepełnosprawnych dotyczący korzystania z autobusów, tj. tzw. „przyklęk” oraz możliwość rozłożenia specjalnej rampy najazdowej umożliwiającej bezproblemowy wjazd lub wyjazd wózkiem inwalidzkim oraz jego zabezpieczenie przed przemieszczaniem się wewnątrz autobusu. Ustalono iż wiosną przyszłego roku odbędzie się kolejne spotkanie z osobami niepełnosprawnymi w celu oceny realizacji działań podjętych przez spółkę na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Dziękujemy Pani Agnieszce Polak Prezes Fundacji Nasze Zdrowie oraz osobom niepełnosprawnym uczestniczącym w spotkaniu - mówi Rafał Piwnik z Urzędu Miejskiego.

Źródło: UM Starachowice

Dodane: 05.10.19

Komentarze użytkowników

Niepełnosprawny | 2019-10-05 16:31:55 napisał(a):

Bardzo dobra inicjatywa. Brawo Pani Polak. A gdzie są członkowie społecznej rady do spraw osób niepełnosprawnych ?!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie