PERŁY ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ cz. IV

390.th

Zespół Pałacowy w Kurozwękach
XIV-wieczny zamek w Kurozwękach to dawna warownia założona na sztucznym nasypie na terenie zalewowym rzeki Czarnej, przekształcona w następnych wiekach w rezydencję pałacową. Centralną budowlą tej barokowoklasycystycznej rezydencji jest budynek zamkowy, z bogato zdobioną pięcioosiową fasadą oraz krużgankowym dziedzińcem. Warto zwiedzić wnętrza kurozwęckiego pałacu wraz z piwnicami oraz skorzystać z noclegów w stylowych wnętrzach pałacu, Oranżerii i Oficyny. Niecodzienną atrakcją zespołu pałacowo- parkowego w Kurozwękach jest liczące ponad 80 sztuk, stado bizonów amerykańskich, które można oglądać z wnętrza wozu „safari bizon”. Nieopodal mieści się stadnina koni arabskich, niewielkie zoo i ciekawy labirynt w kukurydzy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą pojeździć konno, rowerem, zagrać w paint-ball lub spróbować swych sił na zjeżdżalni linowej. Na życzenie organizowane są również pokazy walk rycerskich, artylerii i dawnych tańców.
Pensjonat „Popielówka” Zespół Pałacowy sp. z o.o.
ul. Zamkowa 3, Kurozwęki, 28-200 Staszów
tel. 015 866 72 72, 015 866 72 71
www.bizony.com

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
W dwóch osiemnastowiecznych kamieniczkach, przy jędrzejowskim rynku mieści się otwarte w 1909 r. muzeum powstałe w oparciu o prywatną kolekcję Feliksa Przypkowskiego. Dzięki dość niecodziennej pasji lekarza z Jędrzejowa, który od 1895 r. gromadził zabytkowe zegary słoneczne i rozmaite przyrządy do mierzenia czasu: klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne, a także przyrządy astronomiczne, powstał trzeci pod względem liczebności i wartości eksponatów, po Chicago i Oxfordzie, taki zbiór na świecie. W dziale starodruków do najcenniejszych należy dzieło Kopernika z 1566 r. „De revolutionimbus orbium coelestium”, oraz egzemplarze z autografami Heweliusza, Kartezjusza i Huyghensa. Muzeum prezentuje też zabytkowe i wypełnione zbiorami sztuki wnętrza mieszkania rodziny Przypkowskich: zrekonstruowany gabinet lekarski, apartament w stylu XVIII w., kuchnię i spiżarnię.
Muzeum im. Przypkowskich
Pl. Kościuszki 7/8, 28-300 Jędrzejów
tel. 041 386 24 45, 041 386 11 56
www.muzeum.jedrzejow.pl
czynne: wt.-niedz. 16.IV-15.X 8.00 – 17.00
16.X-15.IV 8.00 – 16.00

Jurapark w Bałtowie
Niepowtarzalną okazję zobaczenia i obcowania z naturalnej wielkości prehistorycznymi gadami daje wizyta w Bałtowskim Parku Jurajskim. Na około 3-hektarowym obszarze w miejscowości Bałtów koło Ostrowca Świętokrzyskiego stoi ponad 40 modeli dinozaurów.
Zwiedzanie parku to podróż w czasie poprzez okresy geologiczne od kambru do dziś. Nie lada atrakcję stanowią naturalnej wielkości rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt. Największy z nich – sejsmozaur – ma 47 m długości. Zwiedzanie JuraParku można połączyć z innymi atrakcjami Bałtowa: oglądaniem z pokładu amerykańskiego schoolbusa m.in.: lam, muflonów, wielbłądów, dzików, owiec, antylop czy strusi afrykańskich w Zwierzyńcu Bałtowskim; przejażdżką wierzchem i zwiedzaniem ośrodka jazdy konnej „W Krainie Koni”. Dla najmłodszych turystów został przygotowany plac zabaw, gdzie wśród różnych atrakcji na dzieci czeka odkopywanie szkieletu kilkunastometrowego tyranozaura i warsztaty geologiczno-plastyczne. Pobyt w Bałtowie uatrakcyjniają spływy tratwami rzeką Kamienną, a zimową porą – profesjonalnie przygotowany stok, wyciągi i dwie trasy narciarskie.
Jurapark Bałtów
27-423 Bałtów 8a (12 km na północ od Ostrowca Św.)
tel. 041 264 14 20 lub 21
www.juraparkbaltow.pl

Dąb Bartek
Jest jednym z trzech najstarszych polskich dębów szypułkowych. W latach międzywojennych uchodził za najokazalszy i najcenniejszy zabytek przyrody, o czym w 1934 r. zdecydował specjalny sąd konkursowy. Powszechnie uważa się, że ma 1200 lat, chociaż naukowcy najczęściej określają jego wiek na ok. 700 lat. Wciąż wydaje owoce i przyrasta. Ostatnie pomiary wykonane w 1993 r. wykazały, że drzewo ma ok. 30 m wysokości, koronę o rozpiętości do 40 m, obwód pnia 985 cm, a pierśnicę – 314 cm. Tuż obok „syn Bartka” – młody dąb posadzony dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego.
www.zagnansk.pl

Więcej zdjęć w galerii portalu. 

Informacje zaczerpnięte z przewodnika Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. 

Fot. wikipedia.pl 

Dodane: 13.05.09 | Odsłony: 1435 | komentarze (2)

Komentarze użytkowników

Belinea | 2009-05-13 08:18:32 napisał(a):

Nigdy nie byłam w Bałtowie... Z chęcią się wybiorę w najbliższym czasie.

GARONT | 2009-05-13 11:54:48 napisał(a):

Bałtów to prawdziwy biznes, tam są nastawieni na masowego turystę i dobrze na tym wychodzą

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie